rozdzielenie kosztów energii elektrycznej między budynkami wspólnoty

W dwóch budynkach wspólnoty nie ma windy, są to dwupiętrowe budynki z antresolami i winda nie była przewidziana w projekcie. W pozostałych trzech budynkach są windy (łącznie 7 klatek i wszystkie z windami), bo budynki są wyższe.

Od zawsze członkowie wspólnoty z tych dwóch budynków bez wind nie płacą części czynszu dotyczącej konserwacji wind. Taka jest uchwała podjęta na pierwszym zebraniu członków.

Teraz, gdy rosną koszty energii elektrycznej, to członkowie wspólnoty z tych dwóch budynków bez wind wnoszą o to, aby nie płacić energii elektrycznej, którą zużywają windy. Windy pochłaniają dużo, o ile nie najwięcej energii – mamy podliczniki energii i to wszystko jest do policzenia ile sama winda pochłania energii. Księgowa jest w stanie to policzyć i rozdzielić koszty – jeśli będzie trzeba.

Powinniśmy przedstawić do głosowania taką uchwałę? Nie kłóci się ona z którymś z zapisów ustawy o własności lokali?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Uchwała taka narusza prawo. Jeżeli to jest jedna wspólnota mieszkaniowa, to tego rodzaju podziały nie mają racji bytu. Właściciele lokali zlokalizowanych w budynkach bez wind i tak są ich współwłaścicielami.

    Zgodnie z art. 12 ust. 2 i 3 ustawy o własności lokali:
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku
    właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

    3. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Odpowiedź ministra infrastruktury - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - na interpelację nr 3618 w sprawie niejasnych przepisów ustawy o własności lokali dotyczących opłat za korzystanie z dźwigów:

    Wymienione powyżej przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że właściciele lokali nie mogą się umówić w sprawie podziału kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej inaczej niż przewiduje ustawa. Zatem w przypadku lokali znajdujących się na parterze nie można zmienić zasady ponoszenia kosztów zarządu w stosunku do zasad wyżej podanych.

    ... Należy również dodać, że gdyby rozpatrywać możliwość wyłączenia właścicieli mieszkających na parterze budynku z obowiązku pokrywania kosztów ich utrzymania, to należy liczyć się z tym, że właściciele lokali na pierwszym piętrze, a nawet wyższych piętrach, również mogliby kwestionować ponoszenie kosztów zarządu uwzględniających wydatki związane z windami, z uwagi na także niewielkie z nich korzystanie lub nawet rezygnację z korzystania z wind...
    https://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/7ACA9E37
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Bardzo dziękuję. Wszystko jasne.

    Zatem nawet uchwała przedstawiona do głosowania przez poprzedni zarząd, o ponoszeniu kosztów eksploatacji wind tylko przez członków wspólnoty z bloków, gdzie windy są, nie powinna być podjęta. Tylko że to sprawa sprzed 4 lat i ciężko to odkręcić. A mieszkańcom z bloków bez windy zakomunikować, że i tak mają płacić za eksploatację wind... Takie bałagany sprzątamy po poprzednim zarządzie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Uchwała narusza bezwzględnie obowiązujące przepisy, powstaje pytanie o to czy jest skuteczna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Pierwsza bzdura , to głoszenie , że to są bezwględnie obowiązujące przepisy. Prawo zna pojęcie quoad usum. Tego typu umowę można zastosować do podziału kosztów we wspólnotach wielobudynkowych lub podziału NW inaczej niż to wynika z udziału. I w takich sytuacjach ponosi się koszty inaczej niż to jest zapisane w ustawie.
    Druga bzdura - od interpretacji prawa są sądy a nie ministerialni urzędnicy.







  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Umowa quoad usum nie może naruszać przepisów bezwzględnie obowiązujących.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.