Strych wysypiskiem śmieci

Kamienica 3 właścicieli... 1 z nich zrobił sobie wysypisko śmieci na strychu jest ma już prawie wszystko stare wózki po wyrośniętych dzieciach, folie, smieci, stare meble, płyny samochodowe, farby, kleje, styropiany, meteriały ociepleniowe pianki, wata, styropian, kafle po demontażach piecy domowych i inne... nie reaguje na upomnienia ustne. Co robić??? Dodam ze strych całkowicie w powierzchni pokryty drzewem podłogi i listwy, zadaszenie ... wszystko materialy łatwoplane...

Odpowiedzi

 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  edytowano 3 listopada
  Czy w tej wspólnocie mieszkaniowej działa zarząd? Jeżeli tak, to dlaczego nie podejmuje działań prawem przewidzianych?
  OCzywiście może Pan wezwać sąsiada do usunięcia przedmiotów i w razie bezczynności wystąpić do sądu z powództwem o nakazanie opróżnienia pomieszczenia strychowego, jednak takie problemy powinien rozwiązywać zarząd.

  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  nie ma zarzadu w kamienicy ...
 • Opcje
  NaujackNaujack Użytkownik
  Pytanie do Zarządcy.pl, lub kogoś , kto zna przepisy prawa w tym zakresie:
  W jakim zakresie właściciel mieszkania może korzystać ze strychu, którego jest współwłaścicielem? Czy stare meble, wózki po dzieciach, styropian i inne materiały pozostałe np. po remoncie, które stanowią jakąś wartość materialną/sentymentalną - ogólnie mówiąc materiały, które nie są łatwo palne (tak jak np: rozpuszczalniki, farby rozpuszczalnikowe , itp), a tylko częściowo palne jak np. większość przedmiotów z drewna, pościel wyprana i sucha wisząca na sznurkach , opakowania kartonowe po sprzętach agd/rtv- mogą być składowane, (czasowo przechowywane) przez współwłaściciela tegoż pomieszczenia wspólnego na części strychu, która teoretycznie odpowiada jego udziałom % w nieruchomości wspólnej?
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  Część wspólna nie "odpowiada" udziałom, taki sposób rozumowania sprzeczny jest z istotą współwłasności. Swego czasu, w jednym z orzeczeń pewien skład sądzący dość zabawnie to wyjaśnił wskazując, że korzystając z klatki schodowej współwłaściciel nie korzysta z niej swym udziałem.
  "W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych prawo do posiadania jest niezależne od wielkości udziałów, reguluje je art. 206 kodeksu cywilnego (każdy współwłaściciel może nawet całą rzecz posiadać). Pobieranie pożytków unormowano natomiast w art. 207 kodeksu cywilnego, i ich podział jest adekwatny do wielkości udziałów. Najczęściej, w zasadzie powszechnie spotykanym przykładem modyfikacji ustawowego sposobu korzystania w nieruchomościach wielolokalowych jest ustalanie sposobu korzystania z piwnic, czy komórek lokatorskich stanowiących nieruchomość wspólną, do którego dochodzi w sposób dorozumiany, gdy właściciele lokali, przy braku sprzeciwu pozostałych, korzystają z określonych pomieszczeń wspólnych w nieruchomości."
  Więcej na ten tamet w artykule: Współwłaściciele mogą zmienić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej
  Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
  https://zarzadca.pl/artykuly/wspolwlasciciele-moga-zmienic-sposob-korzystania-z-nieruchomosci-wspolnej  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.