Ksiegowanie na kontach

Dzień dobry,
Ostatnio spotkałam się na jednej ze wspólnot z nastepującym księgowaniem. Kwota X zaksięgowania została po stronie WN konta 640-1 (opis konta brzmi: rozliczenie przyszłych okresów WF) i na koncie przeciwstawnym 860-1. Księgowanie opisane jest jako polecenie księgowania wyniku finansowego za lata 2019 i 2020. Przyznam się, że pierwszy raz spotykam się z takim księgowaniem i wiedząc o tym jakich księgowań dokonuje się na tych kontach, nie umiem znaleźć uzasadnienia dla takiego księgowania. Proszę o pomoc w wytłumaczeniu tego zjawiska.
Pozdrawiam

Komentarze

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  edytowano 14 listopada
  Hmm...
  Generalnie w pełnej księgowości jest tak:
  Oznaczenie
  Konto wyniku finansowego oznacza się zwykle jako 860. Najczęściej nie stosuje się ewidencji analitycznej.
  Jest to konto jest typu „Koszty”.

  Przeznaczenie
  Wynik finansowy za dany rok pozostaje na koncie 860 do czasu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ten rok w roku następnym. Pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły saldo konta 860, stanowiące wynik finansowy netto, podlega przeniesieniu na konto Rozliczenie wyniku finansowego, w celu dokonania jego rozliczenia.
  Jeżeli do końca następnego roku obrotowego sprawozdanie finansowe za rok poprzedni nie zostanie zatwierdzone, przeniesienie salda konta 860 na konto 820 następuje pod datą ostatniego dnia tego roku.

  Tłumacząc z polskiego na nasze i pomijając estetykę ustawy o rachunkowości, której w zasadzie lubić i stosować nie musimy - jest tak, jak myślisz. Masz bałagan z dwóch lat w jednym worku.
  Po pierwsze to ustal, czy poda,j bo już wiesz z czego, w tej wspólnocie składa się wynik.
  Właściwie dwa wyniki, bo masz w tym worku dwa lata. Czy jest to suma wyników na mediach + eksploatacji i (nie daj Boże) na funduszu remontowym, zebrany do jednej wartości do kupy zusammen? Czy też mówimy o nierozksięgowanych wynikach na samej eksploatacji?
  Co by tam nie było, to wypadałoby być może te dwa wyniki co najmniej porozdzielać. I zobaczyć jakie to są w ogóle wartości z osobna. Nie zdziwiłbym się gdyby w jednym roku była strata.

  Ktoś prawdopodobnie myślał, że rozliczenie wyniku (nadwyżki na eksploatacji) nie jest dopuszczalne na tle ustawy o własności lokali bez uchwały (uchwał ) zatwierdzających. Jeśli tak, mylił się ten ktoś okrutnie.
 • Opcje
  KsiegowoscKsiegowosc Użytkownik
  Czyli czeka mnie orka, mam nadzieję że nie na ugorze :)
 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  edytowano 15 listopada
  Właściwy wynik, ten podlegający rozliczeniu i rozskięgowaniu na "dwójki/siódemki" to wynik na samej częsci eksploatacyjnej.

  Fundusz Remontowy idzie sobie osobno - poza wynikiem. Jego saldo przechodzi na rok następny.

  A media rozliczamy do zera, tj. wynik w tej części finansów wspólnoty teoretycznie powinien wynosić zero. Rozliczenia mediów ponadto na pewno nie zatwierdza się uchwałami. Ustalanie wyniku na mediach na dzień 31.12. jest sztuką dla samej sztuki.

  No to pytanie: co było wynikiem w tej wspólnocie. Czego tak na prawdę nie rozksięgowano. A było takie pilne że czekało na uchwały, które w pandemii nie zapadły.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.