Rozliczenie wydatków FR - zmiana właściciela w ciągu roku

Analizuję i czytam i może Wy podpowiecie jak to być powinno.
W połowie roku 2022 kupiłam mieszkanie (w budynku są 3 lokale), od tego czasu opłacam
m.in. fundusz remontowy.W związku z brakiem regulaminu odnośnie f.remontowego
do mojego mieszkania przypisano jakąś tam kwotę zebranego na lokalu funduszu remontowego (wpłaconą przez poprzedniego właściciela). Jesienią podjęliśmy decyzję o remoncie.
Załóżmy że koszt całego remontu to na kwota 15tys.
Jak powinny być rozliczane koszty tego remontu?
Oczywiście dwa pozostałe lokale swoimi udziałami procentowymi np. 20% i 30%.
Ale jeśli chodzi o mój lokal (udział np. 50%) to jak to powinno być rozliczone?
50% z 15tys = 7500zł, tyle przypada na mój lokal i teraz dzielimy to na miesiące bycia właścicielem?
Czyli 7500zł/12 mcy = 625zł/mc
I teraz jeśli poprzedni właściciel był do maja (czyli 5 mcy) to 5mcyx625zł = 3125zł przypada na niego,
a 7mcyx625zł = 4375zł na mnie?
Czy jesli przejęłam fundusz remontowy - przepisano na mój lokal to co było wpłacone
to ja płacę 50% z całości kosztów remontu, czyli np. 50% z 15tys = 7500zł?
Z góry dziękuję.


Komentarze

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Przypisując przypisy na FR do człowieka zamiast do lokalu wychodzicie poza ustawę.
    Wg ustawy nie ma że część planowanych kosztów przypada na poprzednika a część tylko na ciebie.
    Wg ustawy całość kosztów przypada na całą wspólnotę, toteż jeśli nie macie na FR uzbieranych 15 tys, to po prostu czekacie jak uzbieracie. Może wspólnota ewentualnie windykować dług od poprzednika (jeśli dług jest).

    Możecie zrobić oczywiście także ekstra zrzutkę na brakującą kwotę. Ale radziłbym wg ustawy - wg udziałów. Bez uwzględniania że kiedyś ktoś mieszkał przed tobą i ewentualnie zalega.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Deirula napisała: >>>Jak powinny być rozliczane koszty tego remontu?<<<
    zgodnie z UoWL czyli wg udziału w nieruchomości wspólnej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.