Parking na terenie wspólnym, PINB

Cześć, potrzebuje porady. Opis mojej sprawy w łopatologicznym skrócie :

--Deweloper sprzedał sąsiadowi miejsce postojowe, które uniemożliwiało mi parkowanie na moim miejscu postojowym

--Sprawa zgłoszona do Inspektoratu nadzoru bud.

--Przyjechał specjalista z Inspektoratu i stwierdził na protokole (spisał to), że miejsce "Nie spełnia wymogów Art 19 Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"

--Po pół roku przychodzi od Inspektoratu pismo, ze w związku z (patrz pkt powyzej) dalsze postępowanie przez nadzór budowlany stało się bezprzedmiotowe co daje podstawę do zastosowania art 105 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Organ wydaje decyzje o umorzeniu postępowania, analiza materiału dowodowego w niniejszej sprawie wykazała, że nie ma podstaw do kontynuowania postępowania administracyjnego w omawiane sprawie. Sprzedaż miejsca przez dewelopera na terenie wspólnym nie oznaczonego w planie zagospodarowania przestrzennego jako miejsce parkingowe mogą być rozstrzygane przed sądem powszechnym ze względu na ich cywilno-prawny charakter.
-- Dzwoniłem do urzędu i Pani powiedziała/upewniła mnie w przekonaniu, że jeśli nie ma tego miejsca na mapie z wydziału budownictwa (mapa do celów projektowych) to nie ma prawa nikt tam stawać. Dodam, że są to segmenty ogrodzone z udziałem w gruncie wspólnym każdy, działka ok 2 tysm2

Chce sie was zapytać bo nie mam kompletnie doświadczenia.
Jak teraz mam od ramienia wspólnoty ten temat ugryźć żeby sąsiad przestał tam stawiać swój samochód ? Myślałem, miałem pomysł żeby sporządzić jakąś uchwałę wspólnoty określającą, że to miejce nie jest parkingiem i wstawienie tam np. zakazu postoju, czy takie coś jest możliwe ? podpowiedzcie coś ...

Komentarze

  • Opcje
    PrimesPrimes Użytkownik
    hencho napisał użytkownik: »
    Primes napisał użytkownik: »
    Deweloper sprzedał sąsiadowi miejsce postojowe, które uniemożliwiało mi parkowanie na moim miejscu postojowym
    ilu jest współwłaścicieli działki i co znaczy "moje miejsce postojowe" ?
    Współaścicieli działki jest 14 (14 mieszkań)
    A akcie mamy zapisane (kazdy sasiad ma po jednym miejscu) :

    "..dokonuja podzialu nieruchomosci do korzystania w taki sposob : iz kazdoczesnemu wlascicielowi lokalu mieszkalnego przysluguje prawo do wylacznego korzystania z rzeczy wspolnej, z czesci nieruchomosci stanowiacej Miejsce postojowe nr M.P 4 zaznaczone na zalaczniku nr 2 kolorem zielonym na szkicu stanowiacym zalacznik nr 2 do niniejszje umowy. Z tym, ze korzystajacy z miejsca postojowego nie beda mieli prawa do wprowadzania zmian architektownicznych lub przestrzennych na obszarze miejsca postojowego , w tym nasadzania krzewow , wznoszenia malej architektury utrudniajacym korzystanie z nieruchomosci innym nabywca lokali oraz uzytkownikom nieruchomosci, w tym utrudniajacym dostep do swiatla dziennego, drog dojazdowych, przejazdow i wejsc do neiruchomosci oraz samych budynkow

    Sasiadowi akurat deweloper przypisał drugie, które jest wymienione w jego akcie i w KW jako doslownie "dodatkowe miejsce postojowe", ale na zielono jest w zalaczniku nr 2 u niego oznaczone nie 2,5mx5m a jedynie 1,5x3m i deweloper sie tlumaczy, ze to miejsce na motor mu przypisal a nie na auto.
    Natomiast nie ma tego miejsca w pozwoleniu na budowe, jest tam za to ogrodek sasiadki. Stajac na tym drugim miejscu powoduje , ze nie moge sie wcisnac swoim autem
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Primes napisał użytkownik: »
    Sasiadowi akurat deweloper przypisał drugie, które jest wymienione w jego akcie i w KW jako doslownie "dodatkowe miejsce postojowe", ale na zielono jest w zalaczniku nr 2 u niego oznaczone nie 2,5mx5m a jedynie 1,5x3m i deweloper sie tlumaczy, ze to miejsce na motor mu przypisal a nie na auto.
    Natomiast nie ma tego miejsca w pozwoleniu na budowe, jest tam za to ogrodek sasiadki. Stajac na tym drugim miejscu powoduje , ze nie moge sie wcisnac swoim autem
    Nic nie pozostaje tylko wyznaczenie pasami / taśmą swojego MP , jak to nie pomoże, to trzeba będzie iść do sądu w celu unieważnienia tego zapisy w AN sąsiada (1,5mbX3mb) .... ale to robota dla dobrego prawnika. Inaczej nic nie wskórasz, Deweloper wziął kasę za te machloje .


  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Miejsca nie zostały sprzedane, deweloper podzielił część wspólną do korzystania, a taki podział można zmienić uchwałą.
    Czy sąsiad ma przypasane jedno, czy dwa miejsca?

    Jeżeli jedno, to rozumiem, że nie spełnia warunków (jest za małe)?

    Miejsce, które przypisano autorowi tego wątku ma inny numer, a uciążliwość polega na tym, że gdy sąsiad korzysta ze "swojego" miejsca, to jest problem z parkowaniem?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PrimesPrimes Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Miejsca nie zostały sprzedane, deweloper podzielił część wspólną do korzystania, a taki podział można zmienić uchwałą.
    Czy sąsiad ma przypasane jedno, czy dwa miejsca?

    Jeżeli jedno, to rozumiem, że nie spełnia warunków (jest za małe)?

    Miejsce, które przypisano autorowi tego wątku ma inny numer, a uciążliwość polega na tym, że gdy sąsiad korzysta ze "swojego" miejsca, to jest problem z parkowaniem?
    --Każda rodzina w bloku ma po jednym miejscu (kazde mieszkanie), zarówno w KW się zgadza i zgadza sie to z pozwoleniem na budowę
    --On za to ma w KW dwa miejsca - jedno, to które również jest w KW i w pozwoleniu na budowę mi ani nikomu nie przeszkadza
    --ALE to drugie niby "na motor" 3mx1,5m to stawia tam auto, dlaczego tak robi ?
    Uwaza, ze w KW i na jego akcie notarialnym ostatecznym nie ma zapisanej frazy "..na motor..", tylko jest po prostu ".. oraz dodatkowe miejsce postojowe..."
    i wtedy ja mogę jedynie pod skosem wjechać na stoje miejsce i jak chce opuścić swoje miejsce to musze wyjechać 100m tyłem do bramy ; inaczej nie wyjade, jest po prostu za wąska działka żebym mógł "zawinąć". Na tym polega utrudnienie, za wąska działka i po prostu nie da się korzystać wtedy z mojego miejsca.
    --PINB "umorzył" sprawę, że niby to jego miejsce jest nie zgodne i oni już z tym nic nie moga zrobić, nie wiem, dziwne. Chociaż dewelopera powinni zapytać chyba co on na to, prawda ?
    --Wyslałem pisma do dewelopera i do sasiada jakiś rok temu ze wszystkimi prawnymi paragrafami, ktore naruszyli, poprosiłem dewelopera o wyjaśnienie. Sasiad się trochę przejąl i na chwilę przestał tam stawać, a od deweloepra zero odpowiedzi

    Serio, ja to już sily nie mam, czlowiek by chcial po rpostu nie klocic sie z innymi i miec spokoj jakis czas, a kazdy kazdemu jest gotowy zrobic pod gorke na sile
    PS. szkoda że nie da się tutaj screnów dodawać to bym podesłał fragmenty KW i aktów
  • Opcje
    PrimesPrimes Użytkownik
    Podpowiedzcie mi, bo mi się wydaje. zę moglbym ta sprawe zamknac "jakas" ustawa z ramienia wspolnoty na podstawie tego co orzekl PNIB ? Czy to jets mozliwe ? Jak sie do tego zabrac jesli to mozliwe ofc ?
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Primes napisał użytkownik: »
    Serio, ja to już sily nie mam, czlowiek by chcial po rpostu nie klocic sie z innymi i miec spokoj jakis czas, a kazdy kazdemu jest gotowy zrobic pod gorke na sile
    Widzisz, ale jest druga strona: grupa cwaniaków, która chce żyć cudzym kosztem .... ot taka jest Polska dziś




  • Opcje
    PrimesPrimes Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Primes napisał użytkownik: »
    Serio, ja to już sily nie mam, czlowiek by chcial po rpostu nie klocic sie z innymi i miec spokoj jakis czas, a kazdy kazdemu jest gotowy zrobic pod gorke na sile
    Widzisz, ale jest druga strona: grupa cwaniaków, która chce żyć cudzym kosztem .... ot taka jest Polska dziś



    True, zawsze jest wybor, albo walczyc , albo olac
    A tacy ludzie i tak beda sie w koncu spowiadac, nie ma co sie martwic
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Wspólnota może tę kwestię uregulować w uchwale.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Wspólnota może zmienić umowę quoad usum w drodze uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PrimesPrimes Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Wspólnota może zmienić umowę quoad usum w drodze uchwały.

    Czy moglbym sie dowiedziec w krokach co nalezy teraz zrobic ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.