Powierzenie zarządu w akcie notarialnym.
perki
Użytkownik
Dzień dobry
Czy jesli powierza się zarząd na nieruchomością wspólną osobie prawnej w akcie notarialnym to dodatkowo można wybrać zarząd składający się z właścicieli mieszkań?
Czy jesli powierza się zarząd na nieruchomością wspólną osobie prawnej w akcie notarialnym to dodatkowo można wybrać zarząd składający się z właścicieli mieszkań?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
A z jakich to przepisów wynika ?
Autor wątku wspominał tylko ....
Nie może jednocześnie funkdcjonować zarządca sprawujący zarząd powierzony na podstawie art. 18 ust. 1 oraz zarząd powołany uchwałą właścicieli. Model ustawowy nie przewiduje takich rozwiązań. Proszę najpierw zmienić sposób zarządu w trybie art. 18 ust .2a uwl., tj. zaprosić notariusza na zebranie, aby zaprotokołował uchwałę w tym przedmiocie.
Ustanowienie jednego w akcie notarialnym wyklucza ustanowienie innego w drodze uchwały.
Ustanowienie innego wymaga zmiany aktu notarilanego.
Jeśli w akcie macie zarząd powierzony na podstawie 18,1 to taki stan prawny wyklucza legalne sparowanie czynności zarządu przez wybrańców wyłonionych spośród właścicieli. To już partyzantka , nie zarząd.
Po to są osobne dwa przepisy 18, 1 i 20 żeby ich nie stosować równolegle.
Jeśliby właściciele chcieli ten stan zmienić, ,musieliby w ten sam sposób , czuli w obecności notariusza, przegłosować uchwałę o zmiennie sposobu zarządu z "powierzonego" na "właścicielski".
Jeśli w aktach nadal stoi że zarząd powierzony sprawuje spółka x, a faktycznie działa też grupka właścicieli, która faktycznie nawet wykonuje jakieś czynności zarządu i była nawet powołana jakąś uchwała zwykłą, to jest to nadal tylko organ nieformalny. Bez zmiany sposobu zarządu taka grupka może sobie działać ale nie reprezentuje wspólnoty jako całości na zewnątrz, a nie wspólnoty w stosunkach pomiędzy właścicielami. Można to robić, czasem nawet trzeba, ale taki stan nazywamy partyzantką.
z UoWL
Art. 18. 2a. Zmiana ustalonego w trybie (art. 18) ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.