Sprzedaż mieszkania wynajmowanego

god-is8483god-is8483 Użytkownik
Dzień dobry. Mam pytanie, wynajmuje mieszkanie na mocy umowy najmu, w której zawarty jest zapis: okres umowy obowiązuje przez 12 miesięcy (03.2022-03.2023), z automatycznym przedłużeniem na kolejny rok (03.2023-03.2024).
Właściciel mieszkania w grudniu poinformował mnie o chęci sprzedaży nieruchomości, uspokajając mnie ze nie ma pośpiechu i ze najchętniej sprzeda komuś kto będzie chciał kontynuować najem ze mną.
W międzyczasie agent nieruchomości zrobił zdjęcia mieszkania za moja zgoda, a aktualnie znalazł się kupiec który chce obejrzeć i kupić mieszkanie dla siebie. Kupiec chce obejrzeć mieszkanie w najbliższych dniach. Właściciel mieszkania wciaz zapewnia ze nie sprzeda mieszkania „byle komu”, a nawet jeśli kupiec nie będzie chciał wynająć i dojdzie do transakcji przekazanie kluczy nastąpi po 3 miesiącach od wypowiedzenia mi umowy. Tzn ze będę mieć 3-miesięczny czas na wyprowadzkę.
W umowie nie ma żadnego zapisu o terminach wypowiedzenia.
Jak wyglada to pod względem prawnym? Czy jeśli właściciel nie wypowiedział umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia (jeśli dobrze rozumiem jest to okres ustawowy jeśli nie był zawarty w umowie czyli do 1.02.2023, ) to czy umowa jest przedłużona i czy mogę pozostać w lokalu do 03.2024 mimo sprzedaży?
Z góry dziękuje za odpowiedz

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2023
    Sprzedaż mieszkania w trakcie obowiązywania umowy najmu nie wpływa na jego ciągłość, najem nadal obowiązuje i nowy nabywca wstępuje w miejsce dotychczasowego właściciela - wynajmującego, który może jednak zakończyć stosunek najmu przez jego wypowiedzenie, nawet, jeżeli umowa została zawarta na czas oznaczony, o czym stanowi art. 678 par. 1 zd 2 k.c.
    Uprawnienie to mu jednak nie służy, jeżeli umowa najmu podlega regulacjom ustawy o ochronie praw lokatora, a z taką umową mamy w omawianej sprawie do czynienia.
    Reasumując: umowa obowiązuje do marca 2024 roku.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.