Zarząd, zarządca, administrator i lekceważenie prawa

Co z tym zrobić?

Wspólnota ma zarząd właścicielski. Bieżącą obsługą zajmuje się zewnętrzna firma - administrator. Ta firma NIE jest zarządcą w rozumieniu art. 18 UoWL, co wyraźnie stwierdził jej prawnik w pisemnej odpowiedzi na moje zapytanie. Mimo to firma zachowuje się tak, jakby była zarządcą; nie tylko używa wobec siebie tego określenia, ale również podejmuje działania, do których nie ma umocowania.

Po raz kolejny firma (a nie zarząd) powiesiła na tablicy informacyjnej zawiadomienie o zebraniu rocznym: ZOBACZ. W skrzynce na listy znalazłem też zawiadomienie imienne: ZOBACZ, które budzi moje poważne zastrzeżenia.
 1. W nagłówku są dane wspólnoty, a w stopce firmy. Nie wiadomo więc, kto jest nadawcą pisma.
 2. Z pisma wynika, że zebranie zwołuje firma, do czego nie ma umocowania. Art. 30 UoWL wyraźnie mówi, że zebranie zwołuje zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną
  powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1
  . Ta firma nie spełnia tego wymogu.
 3. Nie przedłożono projektów uchwał, odsyłając mnie do IOK. Nie korzystam z IOK i nie mam zamiaru tego robić. Firma kiedyś przysłała mi zaproszenie do założenia konta. Na jednej stronie pisma znajdowała się informacja, że administratorem moich danych osobowych będzie firma, na drugiej zaś - że wspólnota. Na prośbę o wyjaśnienie firma nie zareagowała. To niejedyny powód mojego oporu, ale inne pominę.

Komentarze

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  Jeśli w nagłówku nie ma nazwisk osób z zarządu tzn. że formuła współpracy firmy z zarządem nie jest tak ścisła, żeby dochować wszystkich formalności wynikających z przepisów uwol.
  Powinno być napisane że zarząd zwołuje zebranie. Nie administrator.
  Radziłbym się zalogować. Bo projektów tobie nikt nie prześle na specjalne życzenie. A projekty znać czasem warto.
 • Opcje
  accessdeniedaccessdenied Użytkownik
  blazej_h napisał użytkownik: »
  Radziłbym się zalogować. Bo projektów tobie nikt nie prześle na specjalne życzenie. A projekty znać czasem warto.

  Mam założyć konto, nie wiedząc, komu udostępniam swoje dane?
 • Opcje
  Grafen2Grafen2 Użytkownik
  accessdenied napisał użytkownik: »
  Mam założyć konto, nie wiedząc, komu udostępniam swoje dane?
  Przecież już są udostępnione, bo administrator pracuje na danych osobowych właścicieli lokali . Zalogowanie się na konto Internetowej Obsługi Kontrahenta to nic innego jak dostęp do swoich danych w ewidencji Administratora.

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  edytowano marca 2023
  Twoja wspólnota (rękoma zarządu) prawdopodobnie zawarła z administracją tzw. umowę o powierzeniu danych osobowych właścicieli lokali już lata temu, gdy ten obowiązek wprowadzono ustawowo. Twoje wątpliwości w tej sytuacji są bezcelowe. Administrator przetwarza twoje dane od lat, czy tego chcesz, czy nie i czy się zalogujesz, czy nie.
  Ten panel to udogodnienie. Korzystasz albo nie korzystasz. On jest dla ciebie, a nie że twoje dane są dla nich.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.