Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera

Dzień dobry. Jesteśmy nową WM i nurtuje nas jedno ważne pytanie, a mianowicie:
czy może być różnica w metrażu ogólnym całego budynku, który jest wpisany w akcie notarialnym vs dokumenty opracowane przez dewelopera? W naszych aktach notarialnych wpisana jest powierzchnia użytkowa 2031,83 m.kw, zaś samych lokali mieszkalnych i niemieszkalnego powierzchnia użytkowa 1874,47 m.kw, z czego 519,47 m.kw przypada na halę garażową. Jednak nasz Administrator nalicza wszystkie opłaty (FR i eksploatacja) od metrażu 1635,92 m.kw twierdząc, że wynika to z dokumentów opracowanych przez dewelopera. Czy to jest możliwe?

Komentarze

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    Nie powinno być różnic. Zarówno w akcie, jak i księdze wieczystej, powinna być ta sama wielkość. W przypadku nieruchomości wielobudynkowej, gdy do użytkowania są oddawane sukcesywnie kolejne budynki a z nimi lokale, zwiększa się mianownik udziału dla każdego lokalu. Dla zarządcy/administratora najistotniejsze są dane zawarte w księdze wieczystej. Od dewelopera powinien otrzymać informację o właścicielach, o danych korespondencyjnych/kontaktowych.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Czy wszystkie lokale zostały zbyte ?
    To jest typowy przykład negatywnego naliczania od M2 ... winno być zgodnie w udziałem w NW (kwota m-c X udział % w NW)
    Różnice mogą stanowi ciągi piesze w piwnicach , klatkach schodowych ( to ta pow. 2031,83 m2 )
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Nie powinno być różnic. Zarówno w akcie, jak i księdze wieczystej, powinna być ta sama wielkość. W przypadku nieruchomości wielobudynkowej, gdy do użytkowania są oddawane sukcesywnie kolejne budynki a z nimi lokale, zwiększa się mianownik udziału dla każdego lokalu. Dla zarządcy/administratora najistotniejsze są dane zawarte w księdze wieczystej. Od dewelopera powinien otrzymać informację o właścicielach, o danych korespondencyjnych/kontaktowych.

    W naszym wypadku nic nie było dobudowywane. Mamy jeden wolnostojący budynek. A może po przeliczaniu udziałów (bo przecież od wielkości udziałów naliczana jest zaliczka na FR) powstała różnica? Dlaczego zaczęliśmy się nad tym się zastanawiać? Z bilansu rocznego, przedstawionego przez administratora wynika, że zaliczki na FR i eksploatację liczone są od 1635,92 m.kw., ale jak zapytaliśmy jaki jest metraż z którego oni liczą, to ich odpowiedź była 1641,47 m.kw.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    W naszym wypadku nic nie było dobudowywane. Mamy jeden wolnostojący budynek. A może po przeliczaniu udziałów (bo przecież od wielkości udziałów naliczana jest zaliczka na FR) powstała różnica? Dlaczego zaczęliśmy się nad tym się zastanawiać? Z bilansu rocznego, przedstawionego przez administratora wynika, że zaliczki na FR i eksploatację liczone są od 1635,92 m.kw., ale jak zapytaliśmy jaki jest metraż z którego oni liczą, to ich odpowiedź była 1641,47 m.kw.
    A może administrator nie obciąża dewelopera zaliczkami za niesprzedane lokale ?

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    z czego 519,47 m.kw przypada na halę garażową.
    Czy to jest pow. garażu wielostanowiskowego czy suma pow MP ?
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy wszystkie lokale zostały zbyte ?
    To jest typowy przykład negatywnego naliczania od M2 ... winno być zgodnie w udziałem w NW (kwota m-c X udział % w NW)
    Różnice mogą stanowi ciągi piesze w piwnicach , klatkach schodowych ( to ta pow. 2031,83 m2 )

    Tak, wszystkie lokale są zbyte. Tzn. różnica m/y 2031,83 m2 i 1874,47 m2 rozumiem z czego wyniki, to nawet jest zapisane w akcie "powierzchnia użytkowa 2031,83 m2...obejmująca 24 samodzielne lokale mieszkalne od 1 do 24, oraz 1 samodzielny lokal niemieszkalny nr. G1 składający się z 18 miejsc parkingowych i 16 pomieszczeń piwniczych i komunikacji o powierzchni użytkowej 519,47 m2, których łącza powierzchnia użytkowa wynosi 1874,48m2. "
    Wydawało mi się że zaliczki naliczane od udziałów, tylko udziały wyrażone są metrach 2. Tak może być? Np., moje mieszkanie 43,80 m2, mam też piwnice, zaliczki liczone są od 46,04 m2 co odpowiada 2,81 udziału tylko, że od 1635,92 m2, a nie od 1874,47m2.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Wydawało mi się że zaliczki naliczane od udziałów, tylko udziały wyrażone są metrach 2. Tak może być? Np., moje mieszkanie 43,80 m2, mam też piwnice, zaliczki liczone są od 46,04 m2 co odpowiada 2,81 udziału tylko, że od 1635,92 m2, a nie od 1874,47m2.

    Udziały nie mogą być liczone w m2 , tylko w ułamku przeliczonym na procenty. Tak stanowi zapis ustawy o własności lokali. U was należy zsumować powierzchnię lokali + powierzchnię pomieszczeń przynależnych + powierzchnie garażu wielostanowiskowego wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu . Udział wylicza się : powierzchnia lokalu / sumę łączną pow. lokali razy 100 %.

  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Wydawało mi się że zaliczki naliczane od udziałów, tylko udziały wyrażone są metrach 2. Tak może być? Np., moje mieszkanie 43,80 m2, mam też piwnice, zaliczki liczone są od 46,04 m2 co odpowiada 2,81 udziału tylko, że od 1635,92 m2, a nie od 1874,47m2.

    Udziały nie mogą być liczone w m2 , tylko w ułamku przeliczonym na procenty. Tak stanowi zapis ustawy o własności lokali. U was należy zsumować powierzchnię lokali + powierzchnię pomieszczeń przynależnych + powierzchnie garażu wielostanowiskowego wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu . Udział wylicza się : powierzchnia lokalu / sumę łączną pow. lokali razy 100 %.

    No i właśnie o to mi chodziło. Dziękuję za odpowiedź. Poszukam jeszcze odpowiedni artykuł w Ustawie, dziś mamy spotkanie z Administratorem i chcemy wyjaśnić tę sprawę.
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu
    Czy na pewno powierzchnia komunikacyjna się wlicza? Bo w Ustawa mówi o "...do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi." Nie ma zapisu o pow.komunik.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu
    Czy na pewno powierzchnia komunikacyjna się wlicza? Bo w Ustawa mówi o "...do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi." Nie ma zapisu o pow.komunik.
    a co to jest lokal ? i jego powierzchnia ?
    Lokal to jest pomieszczenie trwale wygrodzone ścinami , w garażu MP nie są trwale wygrodzone ścinani , więc powierzchnia jest liczona po obrysie garażu MP + powierzchnia komunikacyjna .

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Nie powinno być różnic. Zarówno w akcie, jak i księdze wieczystej, powinna być ta sama wielkość. W przypadku nieruchomości wielobudynkowej, gdy do użytkowania są oddawane sukcesywnie kolejne budynki a z nimi lokale, zwiększa się mianownik udziału dla każdego lokalu. Dla zarządcy/administratora najistotniejsze są dane zawarte w księdze wieczystej. Od dewelopera powinien otrzymać informację o właścicielach, o danych korespondencyjnych/kontaktowych.

    W naszym wypadku nic nie było dobudowywane. Mamy jeden wolnostojący budynek. A może po przeliczaniu udziałów (bo przecież od wielkości udziałów naliczana jest zaliczka na FR) powstała różnica? Dlaczego zaczęliśmy się nad tym się zastanawiać? Z bilansu rocznego, przedstawionego przez administratora wynika, że zaliczki na FR i eksploatację liczone są od 1635,92 m.kw., ale jak zapytaliśmy jaki jest metraż z którego oni liczą, to ich odpowiedź była 1641,47 m.kw.
    Wejdź w swoją księgę przez przeglądarkę ekw, będziesz wiedziała więcej. Administrator nie może liczyć inaczej, jak od łącznej powierzchni użytkowej lokali. Wpływy z tytułu zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej za rok ubiegły muszą się równać; stawka x powierzchnia lokali x 12, chyba, że wspólnota powstała dopiero w zeszłym roku, wtedy trzeba brać pod uwagę ilość dni.

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy wszystkie lokale zostały zbyte ?
    To jest typowy przykład negatywnego naliczania od M2 ... winno być zgodnie w udziałem w NW (kwota m-c X udział % w NW)
    Różnice mogą stanowi ciągi piesze w piwnicach , klatkach schodowych ( to ta pow. 2031,83 m2 )

    Tak, wszystkie lokale są zbyte. Tzn. różnica m/y 2031,83 m2 i 1874,47 m2 rozumiem z czego wyniki, to nawet jest zapisane w akcie "powierzchnia użytkowa 2031,83 m2...obejmująca 24 samodzielne lokale mieszkalne od 1 do 24, oraz 1 samodzielny lokal niemieszkalny nr. G1 składający się z 18 miejsc parkingowych i 16 pomieszczeń piwniczych i komunikacji o powierzchni użytkowej 519,47 m2, których łącza powierzchnia użytkowa wynosi 1874,48m2. "
    Wydawało mi się że zaliczki naliczane od udziałów, tylko udziały wyrażone są metrach 2. Tak może być? Np., moje mieszkanie 43,80 m2, mam też piwnice, zaliczki liczone są od 46,04 m2 co odpowiada 2,81 udziału tylko, że od 1635,92 m2, a nie od 1874,47m2.
    Jeżeli łączna powierzchnia użytkowa wszystkich lokali w tym budynku wraz pomieszczeniami przynależnymi wynosi 2031,83 m2, to twój udział bezie wynosił 4604/203183, w procentach to 2,2659376030475.
    A piwnicę masz jako przynależne, czy osobny akt na udział w hali garażowej?
  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Wydawało mi się że zaliczki naliczane od udziałów, tylko udziały wyrażone są metrach 2. Tak może być? Np., moje mieszkanie 43,80 m2, mam też piwnice, zaliczki liczone są od 46,04 m2 co odpowiada 2,81 udziału tylko, że od 1635,92 m2, a nie od 1874,47m2.

    Udziały nie mogą być liczone w m2 , tylko w ułamku przeliczonym na procenty. Tak stanowi zapis ustawy o własności lokali. U was należy zsumować powierzchnię lokali + powierzchnię pomieszczeń przynależnych + powierzchnie garażu wielostanowiskowego wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu . Udział wylicza się : powierzchnia lokalu / sumę łączną pow. lokali razy 100 %.
    W ustawie o własności lokali, dokładnie jest;
    "Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi."
    W ustawie nie ma nic o przeliczaniu na procenty, żeby było jasne, w dokumentach, udział zawsze jest wyrażany ułamkiem zwykłym... Natomiast przy naliczeniach zaliczek, stosuje się najczęściej wartość w m2, żeby było czytelniej dla właściciela, metraż x stawka; np, 40,52 m2 X 3,90 zł/m2. Wychodzi na jedno i to samo
    Chociaż niektórzy wolą to skomplikować i przeliczać na procenty.
    Jeżeli garaż jest odrębnym lokalem, to jest jeszcze bardziej śmiesznie, bo do udziału z mieszkania, dochodzi część udziału hali garażowej. Wg ustawy , jest to;
    "Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal."

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Natomiast przy naliczeniach zaliczek, stosuje się najczęściej wartość w m2, żeby było czytelniej dla właściciela, metraż x stawka; np, 40,52 m2 X 3,90 zł/m2. Wychodzi na jedno i to samo
    Boże chroń nas przed takimi interpretacjami zapisów ustawowych .... :)
    Tam, gdzie suma udziałów równa jest 1 , jednosteki m2 i to tylko lokali, stosują ci co nie znają tekstu ustawy o własności lokali lub mają coś za uszami, bo tak im wygodnie .
    Najczytelniej jest podać w zaliczce kwotę z umowy / m-c X udział w NW i wszystko jasne .

  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu
    a co to jest lokal ? i jego powierzchnia ?
    Lokal to jest pomieszczenie trwale wygrodzone ścinami , w garażu MP nie są trwale wygrodzone ścinani , więc powierzchnia jest liczona po obrysie garażu MP + powierzchnia komunikacyjna
    .
    Byłam wczoraj u naszego Administratora, który pokazał Uproszczony szkic inwentaryzacyjny lokalu G.1, przygotowane przez dewelopera z wypisaną listą właścicieli garaży i piwnic w hali garażowej (na wstępie jest podana powierzchnia lokalu 519,47 m2), z podaniem powszechni każdego z garaży i piwnic i oddzielnie powierzchnia - komunikacja 233,22 m2, którą Administrator odlicza od 519,47m2 i nie bierze pod uwagę do naliczania zaliczek.

  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy wszystkie lokale zostały zbyte ?
    Jeżeli łączna powierzchnia użytkowa wszystkich lokali w tym budynku wraz pomieszczeniami przynależnymi wynosi 2031,83 m2, to twój udział bezie wynosił 4604/203183, w procentach to 2,2659376030475.
    A piwnicę masz jako przynależne, czy osobny akt na udział w hali garażowej?
    Piwnica jest w tym samym akcie i hala garażowa zapisana jako samodzielny lokal niemieszkalny. Jak ja rozumiem, nasz Administrator nalicza zaliczki od wartości: lokal +piwnica lub garaż / na pow.użytkową - komunikacja garaż X 100% .
    na przykładzie mojego mieszkania 43,80+2,24 / 1874,47-233,22 X 100 = 2,805... to jest mój udział, przyjął stawkę za eksploatacje 2,20 i w rachunkach ja widzę 46,04x2,20. A powinno być ?
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    kwotę z umowy / m-c X udział w NW i wszystko jasne .
    Co w tym równaniu jest kwotą umowy?
    I jaki jest prawidłowy udział oto jest pytanie?
    lokal +piwnica lub garaż / na pow.użytkową (nie odliczając komunikacji?) X 100% .

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Natomiast przy naliczeniach zaliczek, stosuje się najczęściej wartość w m2, żeby było czytelniej dla właściciela, metraż x stawka; np, 40,52 m2 X 3,90 zł/m2. Wychodzi na jedno i to samo
    Boże chroń nas przed takimi interpretacjami zapisów ustawowych .... :)
    Tam, gdzie suma udziałów równa jest 1 , jednosteki m2 i to tylko lokali, stosują ci co nie znają tekstu ustawy o własności lokali lub mają coś za uszami, bo tak im wygodnie .
    Najczytelniej jest podać w zaliczce kwotę z umowy / m-c X udział w NW i wszystko jasne .
    A ty nadal nie jesteś wstanie pojąć tego prostego rozróżnienia :D . Nie ogarniasz różnicy pomiędzy naliczeniami zaliczek a ich rozliczeniem...

    "Stosownie do art. 12 ust. 2 u.w.l. pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Ma więc rację co do zasady powód, że podstawą rozliczenia zaliczek powinny być nie metry, jak przyjęto, a właśnie udziały. Jednakże wymóg ten dotyczy jedynie sposobu rozliczenia zobowiązań właściciela lokalu wobec wspólnoty i odwrotnie. Rygoru tego nie przewiduje już jednak art.15 ust. 1 u.w.l., który stanowi jedynie, że na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Tak więc ustalenie wysokości przypisanych zaliczek od m 2 powierzchni lokalu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem. Nie jest w tym przypadku też sprzeczne z interesem powoda, o czym poniżej.
    Powód pominął w pozwie, że to na skutek jego wniosków Wspólnota przyjęła do ustalania zaliczek metry, które ustalił sam powód, a nie udziały. Przyznał to na rozprawie w dniu 29 października 2019 w sprawie (...).

    https://www.saos.org.pl/judgments/473360
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    stawka x powierzchnia lokali x 12, chyba, że wspólnota powstała dopiero w zeszłym roku, wtedy trzeba brać pod uwagę ilość dni.
    tak, wspólnota powstała dopiero w zeszłym roku, to wczoraj wyjaśniliśmy z Administratorem, że program bierze od ilości dni.
    Tak jak pisałam na wstępie jesteśmy nowo powstałą wspólnotą, ale nie chcemy być obojętni, tym bardziej, że nasz Administrator nie ma dobrej opinii wśród osiedli. Stąd tyle pytań.

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu
    a co to jest lokal ? i jego powierzchnia ?
    Lokal to jest pomieszczenie trwale wygrodzone ścinami , w garażu MP nie są trwale wygrodzone ścinani , więc powierzchnia jest liczona po obrysie garażu MP + powierzchnia komunikacyjna
    .
    Byłam wczoraj u naszego Administratora, który pokazał Uproszczony szkic inwentaryzacyjny lokalu G.1, przygotowane przez dewelopera z wypisaną listą właścicieli garaży i piwnic w hali garażowej (na wstępie jest podana powierzchnia lokalu 519,47 m2), z podaniem powszechni każdego z garaży i piwnic i oddzielnie powierzchnia - komunikacja 233,22 m2, którą Administrator odlicza od 519,47m2 i nie bierze pod uwagę do naliczania zaliczek.
    Administrator, nie może bazować na "dokumentach dewelopera" powinien wejść w księgę wieczystą, sprawdzić udziały wszystkich właścicieli i wg nich rozliczać. Na rozliczeniu, suma pobranych zaliczek, powinna odzwierciedlać iloczyn stawki (zł/m2); łącznej pow.wszsystkich lokali; okresu wpłat.
    Jeżeli nie wszystko jest sprzedane, to znaczy że deweloper jest właścicielem reszty i tak samo ponosi wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomosci wspólnej
    To jest zawodowy administrator, czy pracownik dewelopera?
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »


    Wejdź w swoją księgę przez przeglądarkę ekw, będziesz wiedziała więcej.
    zdziwiłam się co tam znalazłam
    Pole powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych 43,8000 M2
    Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali 4380 / 187447
    Tak, jakbym nie miała komórki, może ona naprawdę jest na oddzielnej księdze.

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »


    Wejdź w swoją księgę przez przeglądarkę ekw, będziesz wiedziała więcej.
    zdziwiłam się co tam znalazłam
    Pole powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych 43,8000 M2
    Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali 4380 / 187447
    Tak, jakbym nie miała komórki, może ona naprawdę jest na oddzielnej księdze.


    No i teraz wszystko jasne, mieszkanie masz przeniesione jednym aktem, a udział w lokalu G1 drugim. Nie masz piwnicy/komórki lokatorskiej, jako pomieszczenie przynależne tylko jako udział w lokalu garażowym.
    Pewnie miałaś dwa spotkania u notariusza, drugie dotyczyło przeniesienia udziałów w hali garażowej, gdzie "kupowałaś" miejsce i piwnicę? To teraz zaglądasz do tego aktu i tam powinno być napisane, jak będzie liczony udział dla MP i piwnicy. Ewentualnie, powinno być w kw Garażu.
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Orzecznictwo chyba nie jest ,lub nie było jednolite, w tej materii, ale można wykonać naliczenia według metrażu, natomiast rozliczyć te zaliczki na koniec roku obrachunkowego należy już wg udziałów. O tym jest cytowany wyżej wyrok.
  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    Ja dla przykładu miałem taki zapis dotyczący udziału w garażu

    "udział w powyższym lokalu niemieszkalnym – garażu, ustalony jako stosunek powierzchni miejsca postojowego numer XX i boksu rowerowego nr XX przeznaczonych dla Nabywcy do powierzchni wszystkich miejsc postojowych i boksów rowerowych znajdujących się w lokalu niemieszkalnym (garażu) wraz ze związanym ze współwłasnością lokalu odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej"

    Mówiąc po ludzku, jeśli MP ma narysowaną powierzchnię 12,5 m2 a boks 4 m2, to łącznie, 16,5 m2. Jeśli suma wszystkich powierzchni MP i boksów był np. 1.200 m2, to mój udział w garażu wyniósł 1650/120000
    Pozostaje jeszcze wyliczyć udział w nieruchomości wspólnej z tytułu części posiadanego udziału w hali garażowej.
  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy wszystkie lokale zostały zbyte ?
    Jeżeli łączna powierzchnia użytkowa wszystkich lokali w tym budynku wraz pomieszczeniami przynależnymi wynosi 2031,83 m2, to twój udział bezie wynosił 4604/203183, w procentach to 2,2659376030475.
    A piwnicę masz jako przynależne, czy osobny akt na udział w hali garażowej?
    Piwnica jest w tym samym akcie i hala garażowa zapisana jako samodzielny lokal niemieszkalny. Jak ja rozumiem, nasz Administrator nalicza zaliczki od wartości: lokal +piwnica lub garaż / na pow.użytkową - komunikacja garaż X 100% .
    na przykładzie mojego mieszkania 43,80+2,24 / 1874,47-233,22 X 100 = 2,805... to jest mój udział, przyjął stawkę za eksploatacje 2,20 i w rachunkach ja widzę 46,04x2,20. A powinno być ?

    Nie, to trochę inaczej będzie, ale nie mam wszystkich danych, żeby wyliczyć dokładnie. Masz wykupioną wyłącznie piwnicę, czy też MP? Zresztą to nie istotne w tym przypadku. Z tego co wiem;
    Suma powierzchni - 1874,47
    pow. twojego mieszkania - 43,80
    pow. garażu - 519,47

    Udział w nieruchomości wspólnej twojego mieszkania, to 4380/187447
    Udział w nieruchomości wspólnej całego garażu, wynosi 51947/18744
    Udział w garażu, wynosi ??? - KW albo akt notarialny da odpowiedź

    Twój łączny udział w NW z tytułu mieszkania oraz piwnicy, będzie; 4380/187447 + {51947/18744 x ???}
    Gdy dowiesz się ile to jest ??? to po podstawieniu obliczysz swój całkowity udział w nieruchomości wspólnej
    ps.
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?
    dokładnie tak jak napisałeś, wszystkie liczby się zgadzają
    udział w garażu, to 224/28625.
    czyli dobrze liczę, że mój udział to 2,56 ?
    wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2Xstawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?
    dokładnie tak jak napisałeś, wszystkie liczby się zgadzają
    udział w garażu, to 224/28625.
    czyli dobrze liczę, że mój udział to 2,56 ?
    wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2Xstawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?

    Nie do końca się zgadza, bo zgubiłem jedna cyferkę w licznikach ?. Ale nie istotne.
    Powierzchniami, to będzie
    # mieszkanie to 43,80 m²
    # garaż 4,07 m²
    Razem 47,87 m²
    Gdy podzielimy 4787/187447 wyjdzie 0,0255378854 czyli 2,55 w procentach
  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    *mianownikach
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Byłam wczoraj u naszego Administratora, który pokazał Uproszczony szkic inwentaryzacyjny lokalu G.1, przygotowane przez dewelopera z wypisaną listą właścicieli garaży i piwnic w hali garażowej (na wstępie jest podana powierzchnia lokalu 519,47 m2), z podaniem powszechni każdego z garaży i piwnic i oddzielnie powierzchnia - komunikacja 233,22 m2, którą Administrator odlicza od 519,47m2 i nie bierze pod uwagę do naliczania zaliczek.
    i tu leży błąd, bo udział garażu wielostanowiskowego jest wyliczony wraz z powierzchnią komunikacyjną

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    kwotę z umowy / m-c X udział w NW i wszystko jasne .
    Co w tym równaniu jest kwotą umowy?
    I jaki jest prawidłowy udział oto jest pytanie?
    lokal +piwnica lub garaż / na pow.użytkową (nie odliczając komunikacji?) X 100% .

    Kwota z umowy na np. utrzymanie czystości , administrowanie, ect.

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2 X stawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?
    A po co obracać, trzeba liczyć zgodnie z zapisem w UoWL ... czyli wg udziału w NW (kwota miesięczna X udział % w NW). Masz duży udział płacisz dużo, masz mały udział płacisz mało ....

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano marca 2023
    Zasada masz duży udział płacisz dużo, masz mały udział, płacisz mało odnosi się także do kryterium metrów kwadratowych.
    Zasada proporcji naliczeń jest nadal zachowana. Właśnie dlatego nie trzeba tych kryteriów "odwracać".

    na marginesie:
    Dobór kryterium może być uwarunkowany możliwościami programu do zarządzania lub możliwościami obsługi tego programu.

    Wszystkie programy jakie zdarzyło mi się spotkać mają w pierwszej kolejności opcję ustalania naliczeń (zaliczek) wg kryterium metrów kwadratowych. Może to mieć związek to z tym (i pewnie ma) że te same programy często gęsto służą do obsługi nieruchomości mieszkalnych, w których nie ma w ogóle udziałów.
    To pośrednio pokazuje, że kryterium naliczeń wg metrów nie jest sprzeczne z ustawą. I że ustawa mówi o rozliczeniach zaliczek wg udziałów. O tym konkretnie mówi zdanie drugie art 12 ust. 2 u.w.o.l.
    Jeśli ktoś uważa, że jest inaczej, to prawdopodobnie powinien porzucić swój program i wrócić do exela. Pnieważ jego program jest niezgodny z ustawą i używając go łamie ustawę.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    blazej_h napisał użytkownik: »
    Wszystkie programy jakie zdarzyło mi się spotkać mają w pierwszej kolejności opcję ustalania naliczeń (zaliczek) wg kryterium metrów kwadratowych. Może to mieć związek to z tym (i pewnie ma) że te same programy często gęsto służą do obsługi nieruchomości mieszkalnych, w których nie ma w ogóle udziałów.
    To pośrednio pokazuje, że kryterium naliczeń wg metrów nie jest sprzeczne z ustawą. I że ustawa mówi o rozliczeniach zaliczek wg udziałów. O tym konkretnie mówi zdanie drugie art 12 ust. 2 u.w.o.l..

    [Art12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.]
    dobry żart "primaaprilisowy" ....

    Większość programów wspomagających zarządzanie nowej generacji ma opcję wyboru przez użytkownika jednostki wg której będzie naliczana zaliczka . To od woli i wiedzy prawnej użytkownika takiego oprogramowania zależy jaką jednostkę wybierze .

    Nie zmam nieruchomości dla której nie wyznaczono udziałów w nieruchomości wspólnej , chyba, że należy do jednego właściciela.


    Ta sytuacja ma związek mentalny , bo większość zarządców na rynku wywodzi się z byłych DZBM-ów , ZGK, czy SM a tam rzadził wszędobylski m2.... i nie znają zapisów UoWL . Naliczanie wg m2, ale nie lokalu, jest dopuszczalny, gdy suma udziałów nie jest równa 1. Takie zjawisko ma miejsce w byłych zasobach Gminnych, gdzie wyodrębniano lokale, w długim przedziale czasowym (zmiana prawa)

  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano marca 2023
    Masz budynki w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, masz także sektor budynków mieszkalnych na wynajem. W tym zasoby głównego gracza (na razie) na rynku PRS tj . PFR Nieruchomości. W tych zasobach nie ma udziałów. A programy takie same.

    Związek mentalny ma znaczenie, ale z czasem coraz mniejsze.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    blazej_h napisał użytkownik: »
    Masz budynki w zasobach spółdzielni mieszkaniowych,
    mam jeden i tam po przeniesieniu we własność w OPŁACIE EKSPLOATACYJNEJ pojawił się udział.... m2 został wyparty .... pozostał tylko przy ogrzewaniu lokali


    blazej_h napisał użytkownik: »
    Związek mentalny ma znaczenie, ale z czasem coraz mniejsze .
    O nieeee. Czym skorupka za młodu nasiąknie .... pracownicy przyuczeni do zawodu administratora (a tych jest najwięcej w branży zwłaszcza młodych) nie potrafią inaczej, bo nie rozumieją, że w Polsce obowiązują trzy modele zarządzania nieruchomościami
    komunalny
    spółdzielczy
    własnościowy

    A oni chcą to wszystko sprowadzić do ...m2 :)

  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?

    Nie do końca się zgadza, bo zgubiłem jedna cyferkę w licznikach ?. Ale nie istotne.
    Powierzchniami, to będzie
    # mieszkanie to 43,80 m²
    # garaż 4,07 m²
    Razem 47,87 m²
    Gdy podzielimy 4787/187447 wyjdzie 0,0255378854 czyli 2,55 w procentach
    przepraszam, że tak męczę, ale chciałabym zrozumieć istotę tego liczenia, bo będę próbowała przeliczyć każde nasze mieszkanie w bloku, bo widzę, że administrator nie wnikał i absolutnie źle policzył
    # mieszkanie wiadomo 43,80 m2
    # jak otrzymałeś wynik garażu (bo zaznaczę wg dokumentów moja komórka lok. ma 2,24 m2 i brak mam garażu)?
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    kwotę z umowy / m-c X udział w NW i wszystko jasne .
    Kwota z umowy na np. utrzymanie czystości , administrowanie, ect.
    u nas odwrotnie przyjęli stawkę za m2, na podstawie innych bloków ze wcześniejszych lat (zaznaczę że mamy osiedle z 15 prawie identycznych bloków, które administruje jedna firma). Jest to 2,20 za metr, przeliczają to ogólne metry i wychodzi im kwota umowy, którą później dzielą na poszczególne usługi.
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2 X stawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?
    A po co obracać, trzeba liczyć zgodnie z zapisem w UoWL ... czyli wg udziału w NW (kwota miesięczna X udział % w NW). Masz duży udział płacisz dużo, masz mały udział płacisz mało ....

    Administrator twierdzi, że wyjdzie jedno i to samo. Problem polegał na tym, że nie brał pod uwagę pełnego metrażu tylko odliczał sobie tą nieszczęsną komunikacje.
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2 X stawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?
    A po co obracać, trzeba liczyć zgodnie z zapisem w UoWL ... czyli wg udziału w NW (kwota miesięczna X udział % w NW). Masz duży udział płacisz dużo, masz mały udział płacisz mało ....

    Chcielibyśmy żeby było prawidłowo i zgodnie z prawem, dlatego próbuję wyjaśnić z Waszą pomocą jak powinno być, aby się doszkolić i przekonać Administratora jak powinien liczysz.
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    i tu leży błąd, bo udział garażu wielostanowiskowego jest wyliczony wraz z powierzchnią komunikacyjną

    podpowiesz mi jaki dokument mówi o tym? Bo w UoWL nie zlazłam tego, może nieuważnie czytałam :(
  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?

    Nie do końca się zgadza, bo zgubiłem jedna cyferkę w licznikach ?. Ale nie istotne.
    Powierzchniami, to będzie
    # mieszkanie to 43,80 m²
    # garaż 4,07 m²
    Razem 47,87 m²
    Gdy podzielimy 4787/187447 wyjdzie 0,0255378854 czyli 2,55 w procentach
    przepraszam, że tak męczę, ale chciałabym zrozumieć istotę tego liczenia, bo będę próbowała przeliczyć każde nasze mieszkanie w bloku, bo widzę, że administrator nie wnikał i absolutnie źle policzył
    # mieszkanie wiadomo 43,80 m2
    # jak otrzymałeś wynik garażu (bo zaznaczę wg dokumentów moja komórka lok. ma 2,24 m2 i brak mam garażu)?
    Starałem się czytelnie, jak coś, pytaj
    A pow. mieszkania 43,80
    B pow. całkowita (mieszkania + garaż) 1874,47
    C udział mieszkania 0,0234 A/B
    D pow. garażu 519,47
    E pow. twojej komórki 2,24
    F pow. wszystkie kom. i MP 286,25
    G udział w garażu 0,0078 E/F
    H udział garażu 0,2771 D/B
    I twoja część udział garażu 0,0022 H*G
    twoje udziały razem 0,0255 C+I
    w metrach udział w garażu 4,07 G*D
    w metrach suma mieszkanie + garaż 47,87
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    i tu leży błąd, bo udział garażu wielostanowiskowego jest wyliczony wraz z powierzchnią komunikacyjną

    podpowiesz mi jaki dokument mówi o tym? Bo w UoWL nie zlazłam tego, może nieuważnie czytałam :(
    Art3. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    Jak szukasz słów w UoWL to tam ich nie znajdziesz .... ale zaczynimy od tego co to jest samodzielny lokal .... potem... garaż wielostanowiskowy jest takim lokalem jak lokal mieszkalny .... nie ma w nim wewnętrznych ścian, tylko są po obrysie lokalu. Droga komunikacyjna do MP, jest wewnątrz lokalu-garażu, więc musi się ją liczyć wraz z powierzchnią MP do powierzchni garażu wielostanowiskowego. .... co za tym idzie jest brana przy wyliczaniu udziałów .
    Natomiast udział MP jest wynikiem: udział garażu / ilość MP jeżeli MP równej powierzchni, choć deweloperzy wymyślają różne uwarunkowania przy przypisywaniu udziału do MP np przypisują udział w udziale .

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Art3. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Powyższe odnosi się do posiadania na własność całego lokalu, np. mieszkania. W przypadku współwłasności w lokalu, udział w nieruchomości wspólnej przypada w proporcji do posiadanego udziału w lokalu (w tym wątku, do hali garażowej).
    "3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal."
    W omaianym wątku będzie to 0,0022 czyli 224/28625 * 51947/187447
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Natomiast udział MP jest wynikiem: udział garażu / ilość MP jeżeli MP równej powierzchni, choć deweloperzy wymyślają różne uwarunkowania przy przypisywaniu udziału do MP np przypisują udział w udziale .
    Udział zawsze jest wyliczony i wpisany do aktu notarialnego. To, jak jest wyznaczony, to inna kwestia, nie ma jednego rozwiązania na wszystkie współwłasności. Gdy przedmiotem jest hala garażowa w której dokonano wyznaczenia „n” miejsc postojowych o tych samych lub zbliżonych parametrach, to naturalnym jest, że właściciel takiej hali dokona podziału na „n” równe udziały. Jednemu miejscu będzie odpowiadał udział 1/n.

    Ale w opisywanym przypadku, hala garażowa ma również wyznaczone komórki lokatorskie. Dlatego, deweloper uznał za właściwe rozróżnienie udziałów (i słusznie), względem powierzchni, jakiej będzie używał przyszły współwłaściciel, zgodnie z quoad usum.

    Inna sprawa, to podział kosztów utrzymania części wspólnej, który nie musi zawsze być zgodny z posiadanym udziałem. Od świętej zasady udziału, można odejść np. gdy hala garażowa jest częścią wspólną, ale nie wszyscy z niej korzystają. Nie ma uzasadnienia, do ponoszenia kosztów utrzymania garażu przez osoby niemające samochodu i miejsca postojowego.


  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?

    Nie do końca się zgadza, bo zgubiłem jedna cyferkę w licznikach ?. Ale nie istotne.
    Powierzchniami, to będzie
    # mieszkanie to 43,80 m²
    # garaż 4,07 m²
    Razem 47,87 m²
    Gdy podzielimy 4787/187447 wyjdzie 0,0255378854 czyli 2,55 w procentach
    przepraszam, że tak męczę, ale chciałabym zrozumieć istotę tego liczenia, bo będę próbowała przeliczyć każde nasze mieszkanie w bloku, bo widzę, że administrator nie wnikał i absolutnie źle policzył
    # mieszkanie wiadomo 43,80 m2
    # jak otrzymałeś wynik garażu (bo zaznaczę wg dokumentów moja komórka lok. ma 2,24 m2 i brak mam garażu)?
    Starałem się czytelnie, jak coś, pytaj
    A pow. mieszkania 43,80
    B pow. całkowita (mieszkania + garaż) 1874,47
    C udział mieszkania 0,0234 A/B
    D pow. garażu 519,47
    E pow. twojej komórki 2,24
    F pow. wszystkie kom. i MP 286,25
    G udział w garażu 0,0078 E/F
    H udział garażu 0,2771 D/B
    I twoja część udział garażu 0,0022 H*G
    twoje udziały razem 0,0255 C+I
    w metrach udział w garażu 4,07 G*D
    w metrach suma mieszkanie + garaż 47,87

    Jesteś genialny. Dziękuję Ci bardzo.
  • Opcje
    atruskoatrusko Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    atrusko napisał użytkownik: »
    i tu leży błąd, bo udział garażu wielostanowiskowego jest wyliczony wraz z powierzchnią komunikacyjną
    Jak szukasz słów w UoWL to tam ich nie znajdziesz .... ale zaczynimy od tego co to jest samodzielny lokal .... potem... garaż wielostanowiskowy jest takim lokalem jak lokal mieszkalny .... nie ma w nim wewnętrznych ścian, tylko są po obrysie lokalu. Droga komunikacyjna do MP, jest wewnątrz lokalu-garażu, więc musi się ją liczyć wraz z powierzchnią MP do powierzchni garażu wielostanowiskowego. .... co za tym idzie jest brana przy wyliczaniu udziałów .
    Natomiast udział MP jest wynikiem: udział garażu / ilość MP jeżeli MP równej powierzchni, choć deweloperzy wymyślają różne uwarunkowania przy przypisywaniu udziału do MP np przypisują udział w udziale .

    rozumiem, że generalnie chodzi o to, kto jak interpretuję dokumenty prawne.
    Dziękuję za wytłumaczenie i udział w dyskusji.

  • Opcje
    HadrianHadrian Użytkownik
    @atrusko przyjemnie rozmawia się z kimś dociekliwym ale i bystrym zarazem ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.