balkon

bamberbamber Użytkownik
Dzieki

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Kwestia remontu balkonów była już omawiana na tym forum:
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/26/balkon/#Item_13.
    Jest dość kontrowersyjna, ponieważ zapadły sprzeczne orzeczenia sądowe.
    W dniu 7 marca 2008 roku (sygn. akt: III CZP 10/08) Sąd Najwyższy orzekł, iż wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu ponosi właściciel lokalu, a wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają wspólnotę mieszkaniową. W praktyce powstają jednak wątpliwości na tle właściwej interpretacji tego przepisu.

    Odpowiedź na postawione pytania wymaga zatem ustalenia czy balustrady murowane stanowią część konstrukcyjną balkonu trwale połączoną z budynkiem.
    Wydaje się, że nie, ale można się spotkać z różnymi interpretacjami.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bamberbamber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale jest elementem architektonicznym calej budowli,w tym wyroku jest cos na ten temat napominane.A jak jest z tymi stawkami ze mamy placic od metra balustrady-jest murowanaTo taka analogia i paranoja jak by ten co najwyzej mieszka mial najwiecej placic przy remoncie schodow w swojej klatce schodowej. Z drugiej strony jezeli jest to nie elementem wspolnym, czyli jest moim- czy majo prawo zmusic do takiej platnosci przeciez wtedy lezy to chyba w mojej gesti kiedy i jak to zrobie.W sumie wolalbym zeby to bylo w mojej gesti ale pytanie nadal czy mogo wymagac platnosci,czy poprostu niezwracac na to uwagi???Dziekuje za odpowiedzi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzasadnieniu uchwały IIICZP 10/08 Sąd Najwyższy wyraził następujący pogląd: "wobec powyższego, elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku, i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, a w konsekwencji - z mocy art. 3 ust. 2 ustawy - powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną. Konsekwencją powyższego jest przyjęcie, z mocy art. 14 pkt 1 ustawy, że wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością, które obciążają wspólnotę mieszkaniową".
    Treść całego orzeczenia: http://www.zarzadca.pl/content/view/552/94/.
    Balkony są bardzo zróżnicowane architektonicznie.
    Ma Pan rację - rzeczywiście, jeżeli nawet balustrady nie stanowią elementów nieruchomości wspólnej- to wspólnota nie jest uprawniona do decydowania o remontach lokali i ich części składowych. Tak skonstruowana uchwała to ingerencja w cudze prawo własności. Wspólnota może wezwać właścicieli do przeprowadzenia remontów, jeżeli nie wywiązują się z obowiązku utrzymania lokalu w należytym stanie, może również wystąpić z powództwem do sądu.
    Uchwała nie wywołuje zatem skutków w zakresie, w którym dotyczy remontu cudzej własności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bamberbamber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje bardzo za informacje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.