podatek od przychodów z funduszu remontowego
wspólnota 80
Użytkownik
Czy wspólnota zapłaci podatek od funduszu remontowego jeśli nie został wydatkowany. mamy na takim funduszu 20 tyś zbierane na ocieplenie budynku przez dwa lata czy zarząd musi zapłacić od tego podatek. Czy wspólnota płaci podatki od przychodów. Jeśli na funduszu bieżącym na pokrycie kosztów zarządu częścią wspólną zostaną pieniądze z roku 2009 i je nie przeznaczymy na wydatki w tym roku to płacimy podatek czy nie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu ILPB3/423-347/09-4/KS z 2009.08.04
Fundusz remontowy, który pozostał z końcem roku 2008 niewykorzystany, właściciele lokali zdecydowali, w drodze uchwały, nadpłacone środki pozostawić na koncie funduszu remontowego na rok 2009. W planie gospodarczym, Wspólnota przewiduje kilka większych przedsięwzięć takich jak: wymiana całkowita instalacji elektrycznej, malowanie klatek schodowych oraz odnawianie posadzek, remont dwóch tarasów, wymiana instalacji wodnej oraz odnawianie balkonów i całej elewacji zewnętrznej budynku Wspólnoty.
W związku z powyższym, gromadzone są środki finansowe na koncie funduszu remontowego Wspólnoty.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
W przedmiocie sprawy, decydujące znaczenie ma fakt, czy środki zgromadzone na koncie funduszu remontowego pochodzą z opłat dot. lokali mieszkalnych, czy też lokali użytkowych, czego Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym, ani w jego uzupełnieniu nie precyzuje, bowiem ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, korzystają tylko te dochody, które dotyczą lokali mieszkalnych i innych lokali i urządzeń niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Charakteru takiego natomiast nie mają lokale użytkowe, które notabene nie mieszczą się pod pojęciem zasobów mieszkaniowych.
Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż środki Wspólnoty Mieszkaniowej, zgromadzone na koncie funduszu remontowego, o ile pochodzą z wpłat właścicieli lokali mieszkalnych, stanowią dochód, którego źródłem pochodzenia jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten podlega zwolnieniu przedmiotowemu przewidzianemu w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tej części, w jakiej zostanie przeznaczony przez Nią na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Tym samym, od niewykorzystanej kwoty w 2008 r., znajdującej się na koncie funduszu remontowego, która została przekazana na 2009 r. w celu wykorzystania jej w terminie późniejszym na remont zasobu mieszkaniowego, Wspólnota nie jest zobowiązana płacić podatku dochodowego od osób prawnych.