Usunięcie anteny zbiorczej jak zgłosić propozycję uchwały?

Witajcie!
W skrócie: Od niedawna mieszkam w bloku więc nie wiem co i jak. Wspólnota duża (11 mieszkań, 1 klatka), zarządca zarządzający wieloma blokami w mieście.
Mamy na bloku antenę zbiorczą azart z której nikt nie korzysta (wiem bo pół roku temu po przeprowadzce chciałem się do niej podłączyć ale okazało się że coś tam w piwnicy jest popalone i dużo zachodu z naprawą więc założyłem tv internetową bo i tak w niej dostępne są tylko 3 śnieżące analogowe kanały).
Jestem prawie pewien że nikt z niej nie korzysta skoro dopiero ja się zacząłem interesować jej naprawą, natomiast w czynszu mamy wliczone kilka zł za utrzymanie anteny. W związku z powyższym chciałbym zaproponować ustawę o usunięciu tego azarta i zniesieniu opłaty za jego utrzymanie skoro i tak nikt nie używa. Jak do tego podejść?

Komentarze

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    kurtz1992 napisał użytkownik: »
    Witajcie!
    Od niedawna mieszkam w bloku więc nie wiem co i jak. Wspólnota duża (11 mieszkań, 1 klatka), zarządca zarządzający wieloma blokami w mieście.
    A jesteś właścicielem lokalu? treść ustawy o własności lokali znasz?
  • Opcje
    kurtz1992kurtz1992 Użytkownik
    Tak oczywiście jestem właścicielem. Coś tam pobieżnie znam podstawowe paragrafy ale nigdy nie zaczytywałem się dogłębnie. Wiem na pewno że w drodze głosowania musiało by 100% głosów być za. Natomiast plus jest taki że z tych 11 mieszkań kilka jest własnością miasta którą reprezentuje mój zarządca i z jego strony raczej by nie było problemu, a reszta mieszkańców też raczej się zgodzi biorąc pod uwagę że poszczególne składowe czynszu ciągle rosną (więc i opłata za zbiorczą pewnie prędzej czy później też).
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    kurtz1992 napisał użytkownik: »
    Wiem na pewno że w drodze głosowania musiało by 100% głosów być za.

    A z czego wnioskujesz, że musi być 100 % ZA?
    Uchwały zapadają ustawową większością ...

  • Opcje
    kurtz1992kurtz1992 Użytkownik
    Tak gdzieś wyczytałem. Ale skoro nie musi być 100% to tym bardziej będzie łatwiej. Wróćmy więc do tematu. Jak do tego podejść? Jak rozpocząć takie działania? Wiem że powinienem zgłosić projekt uchwały? Niestety nie wiem jak powinno takie coś wyglądać, jaki wzór?
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    kurtz1992 napisał użytkownik: »
    Tak gdzieś wyczytałem. Ale skoro nie musi być 100% to tym bardziej będzie łatwiej.
    Wróćmy więc do tematu. Jak do tego podejść? Jak rozpocząć takie działania? Wiem że powinienem zgłosić projekt uchwały? Niestety nie wiem jak powinno takie coś wyglądać, jaki wzór?
    Trzeba napisać, jako wnioskodawca, tekst uchwały i złożyć wniosek (podpisany przez 1/10 właścicieli lokali licząc udziałami w NW) , do Zarządu WM lub Zarządcy o jego głosowanie . Taki wniosek możesz zgłosić na najbliższym zebraniu właścicieli lokali.
    Wzór taki, jak inne uchwały, które co roku są głosowane na zebraniu sprawozdawczym.

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Tak dla przypomnienia co na to prawo :
    § 56 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nakłada obowiązek, aby budynek wielorodzinny był przystosowany do wyposażenia w instalacje telekomunikacyjne, w tym radiowo-telewizyjne, odpowiadające przepisom odrębnym i Polskim Normom dotyczącym wykonania tych instalacji.

    Taka instalacja spowoduje, że nie trzeba będzie ryć na częściach wspólnych , aby podłączyć lokal do innego operatora dostarczającego sygnał radiowo-telewizyjny, w tym sygnał TV-Sat ( Astra , Hotbird)

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2023
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    kurtz1992 napisał użytkownik: »
    Tak gdzieś wyczytałem. Ale skoro nie musi być 100% to tym bardziej będzie łatwiej.
    Wróćmy więc do tematu. Jak do tego podejść? Jak rozpocząć takie działania? Wiem że powinienem zgłosić projekt uchwały? Niestety nie wiem jak powinno takie coś wyglądać, jaki wzór?
    Trzeba napisać, jako wnioskodawca, tekst uchwały i złożyć wniosek (podpisany przez 1/10 właścicieli lokali licząc udziałami w NW) , do Zarządu WM lub Zarządcy o jego głosowanie . Taki wniosek możesz zgłosić na najbliższym zebraniu właścicieli lokali.
    Wzór taki, jak inne uchwały, które co roku są głosowane na zebraniu sprawozdawczym.

    Nie ma przepisu, który wymagałby podpisania wniosku przez 1/10 - to propozycja uchwały, a nie wniosek o zwołanie zebrania ogółu właścicieli lokali.

    Warto jednak podpisy zebrać, im więcej tych podpisów, tym lepiej.

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Nie ma przepisu, który wymagałby podpisania wniosku przez 1/10 - to propozycja uchwały, a nie wniosek o zwołanie zebrania ogółu właścicieli lokali.

    Warto jednak podpisy zebrać, im więcej tych podpisów, tym lepiej.
    Czy na wszystko musi być paragraf?....
    Nie użyto słów w zapisach prawnych, ale od czego mamy rozum. I to jest taka sytuacja, że należy go użyć .

    Jeżeli do zwołania zebrania właścicieli lokali ws podjęcia uchwały zgłoszonej przez właściciela lokalu potrzeba wniosku 1/10 właścicieli lokali liczonych udziałami , to do wywołania skutku głosowania uchwały zgłoszonej przez właściciela lokalu i popartej przez 1/10 udziałów pozostałych właścicieli , wywołuje takie same skutki prawne dla Zarządu WM ? Zarządcy. Takie myślenie nazywa się "przez analogię" ....

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2023
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Nie ma przepisu, który wymagałby podpisania wniosku przez 1/10 - to propozycja uchwały, a nie wniosek o zwołanie zebrania ogółu właścicieli lokali.

    Warto jednak podpisy zebrać, im więcej tych podpisów, tym lepiej.
    Czy na wszystko musi być paragraf?....
    Nie użyto słów w zapisach prawnych, ale od czego mamy rozum. I to jest taka sytuacja, że należy go użyć .

    Jeżeli do zwołania zebrania właścicieli lokali ws podjęcia uchwały zgłoszonej przez właściciela lokalu potrzeba wniosku 1/10 właścicieli lokali liczonych udziałami , to do wywołania skutku głosowania uchwały zgłoszonej przez właściciela lokalu i popartej przez 1/10 udziałów pozostałych właścicieli , wywołuje takie same skutki prawne dla Zarządu WM ? Zarządcy. Takie myślenie nazywa się "przez analogię" ....

    Niestety tak to nie działa, choć znacznie ułatwiłby taki zapis życie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Niestety tak to nie działa, choć znacznie ułatwiłby taki zapis życie.

    A niby dlaczego tak to nie działa ? Sądy takich uwarunkowanych wpisanych w Regulaminy WM nie kwestionują , przynajmniej w znanych mi przypadkach. UoWL daje ramy , katalogi uprawnień otwarte . Szczegóły funkcjonowania danej WM właściciele lokali winni zawrzeć w uchwałach czy regulaminach ich obowiązujących.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.