Najem pomieszczenia wspólnego
Czeskka
Użytkownik
Dzień dobry,
Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może sam podjąć decyzję o wynajęciu pomieszczenia wspólnego osobie, która nie jest członkiem wspólnoty i podpisaniu z nim umowy najmu bez uchwały wspólnoty w tej sprawie?
Pozdrawiam serdecznie
Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może sam podjąć decyzję o wynajęciu pomieszczenia wspólnego osobie, która nie jest członkiem wspólnoty i podpisaniu z nim umowy najmu bez uchwały wspólnoty w tej sprawie?
Pozdrawiam serdecznie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Co jest powodem zapytania z Twojej strony? Wynajęto komuś kogo nie chcesz aby był najemcą, czy wynajęto zbyt tanio wedle stawek rynkowych na tym terenie?
Każdy z właścicieli ma prawo do korzystania z NW. Najem NW pozbawia go tego prawa. Zatem na najem NW potrzebna jest uchwała, którą każdy może zaskarżyć.
Czym jest NW, o którym wspominasz?
uwl
Art.3.2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które
nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Do tego potrzebna jest uchwała właścicieli lokali . Każdy właściciel ma prawo wiedzieć, że są takie pomieszczenia we WM i za jak kwotę i na jaki czas zostaje wynajęte pomieszczenie należące do część wspólnych . Może, któryś z właścicieli da lepsza ofertę wynajmu ?
A tak na marginesie, lepieje podjąć uchwalę ws wynajmu pomieszczeń wspólnego użytkowana , aby na przyszłość nie trzeba było ponownie podejmować uchwał do każdego przypadku.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z przepisami każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Zachodzi zatem pytanie, czy doszło do podziału rzeczy quoad usum. Polega on na tym, że każdy ze współwłaścicieli otrzymuje do wyłącznego użytku fizycznie wydzieloną część nieruchomości wspólnej. Zgodę na podział quoad usum muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele, ponieważ jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. W razie braku zgody pomiędzy współwłaścicielami współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą na podstawie art. 199 K.c. żądać ustanowienia podziału quoad usum przez sąd (por. postanowienie SN z dnia 4 października 2002 r., sygn. akt III CKN 521/01).
gdzieś dzwonią tylko nie wiesz gdzie
Nie rozumiesz słów Sądu Najwyższego, weź się doucz to będziesz wiedział gdzie dzwonią.
Zarząd nie może samodzielnie podjąć takiej decyzji. Wynajem nieruchomości wspólnej wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w uchwale oraz upoważnienia zarządu do zawarcia umowy. Kwota wynajmu winna być określona w treści uchwały.