Garaż na terenie wspólnoty

Mam zgodę większościową wspólnoty poprzez uchwałę na wybudowanie garażu na terenie swojego ogródka, który jest wpisany do mojego wyłącznego użytkowania. Budowa garażu została zgłoszona w starostwie powiatowym. Przy głosowaniu nad uchwałą dostarczyłem szkic garażu z jego wymiarami wstępnymi sz. 5m, dł. 6m i wys. 4.25m jednak później dowiedziałem się że te wymiary mogą być nieznacznie większe przy budowie na zgłoszenie dlatego w starostwie zgłosiłem sz. 5,4 na dł 6.2m i wys. do 4,5m na co otrzymałem zgodę (budowa na zgłoszenie do 35m2). Wybudowany budynek ma szer. 5,2 dł. 6,2 i wys. 4,4m . Jak to w życiu bywa jednemu z sąsiadów który się zgodził i podpisał pod uchwałą nie spodobał się budynek i wezwał nadzór budowlany na który czekam. Moje pytania: 1) Czy nadzór budowlany będzie sprawdzał i egzekwował wymiary z uchwały wspólnoty? 2) Czy sąsiad może zaskarżyć uchwałę i uzyskać nakaz rozbiórki? Czy jedynie zmianę do warunków ze szkicu. 3) Czy mogę się połowywać na to że był to jedynie szkic a nie projekt budowlany i jego wymiary mogą się różnić? Lub na 2% tolerancję budowanych obiektów? 4) Czy elewacja wlicza się w wymiary budynku? Bez niej garaż ma 5,1 na 6,1 więc mieści się w tolerancji budowlanej, natomiast dach już nieznacznie ją przekracza.
Proszę o odpowiedzi na pytania.

Komentarze

  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Czy posiadasz zgodę na piśmie każdego współwłaściciela na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane
    Prawo budowlane Art. 32
    4. Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:
    2) złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym
    prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Znaczenie wykazania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
    Wyrok
    Naczelnego Sądu Administracyjnego
    z dnia 17 marca 2022 r.
    II OSK 833/21
    Teza
    Przepis art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego nie stanowi podstawy do wydania decyzji nakładającej na inwestora obowiązku złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czym innym jest żądanie przedłożenia oświadczenia, a czym innym to, czy inwestor posiada taki tytuł. Nie można wykluczyć, iż organ nadzoru budowlanego prowadząc postępowanie naprawcze uregulowane art. 51 Prawa budowlanego, po ustaleniu, że inwestor nie miał i nadal nie ma wymaganego ustawą prawa do terenu na cele budowlane, skorzysta z uprawnienia określonego w art. 51 ust. 1 pkt 1 i wyda stosowne do ustalonego stanu faktycznego rozstrzygnięcie, którym może być decyzja nakazująca rozbiórkę. W takim przypadku podstawę rozstrzygnięcia stanowiłoby ustalenie, że inwestor nie dysponuje i nie dysponował prawem do nieruchomości na cele budowlane, a nie to czy ma przedłożyć oświadczenie o posiadaniu takiego prawa. Za taką interpretacją przepisów prawa budowlanego regulujących tryb naprawczy przemawia również treść art. 4 ww. ustawy, zgodnie z którym każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. Tym samym wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ma zasadnicze znaczenie dla wszelkich inwestycji budowlanych.
    • Legalis
    • Prawo budowlane, Art. 4, Art. 32 ust. 4 pkt 2, Art. 51 ust. 1 pkt 2

    Numer 2686248
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    W wspólnocie powyżej 3 lokali wystarczy zgoda wyrażona w uchwale.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Jarek123 napisał użytkownik: »
    Mam zgodę większościową wspólnoty poprzez uchwałę na wybudowanie garażu na terenie swojego ogródka, który jest wpisany do mojego wyłącznego użytkowania. Budowa garażu została zgłoszona w starostwie powiatowym. Przy głosowaniu nad uchwałą dostarczyłem szkic garażu z jego wymiarami wstępnymi sz. 5m, dł. 6m i wys. 4.25m jednak później dowiedziałem się że te wymiary mogą być nieznacznie większe przy budowie na zgłoszenie dlatego w starostwie zgłosiłem sz. 5,4 na dł 6.2m i wys. do 4,5m na co otrzymałem zgodę (budowa na zgłoszenie do 35m2). Wybudowany budynek ma szer. 5,2 dł. 6,2 i wys. 4,4m . Jak to w życiu bywa jednemu z sąsiadów który się zgodził i podpisał pod uchwałą nie spodobał się budynek i wezwał nadzór budowlany na który czekam. Moje pytania: 1) Czy nadzór budowlany będzie sprawdzał i egzekwował wymiary z uchwały wspólnoty? 2) Czy sąsiad może zaskarżyć uchwałę i uzyskać nakaz rozbiórki? Czy jedynie zmianę do warunków ze szkicu. 3) Czy mogę się połowywać na to że był to jedynie szkic a nie projekt budowlany i jego wymiary mogą się różnić? Lub na 2% tolerancję budowanych obiektów? 4) Czy elewacja wlicza się w wymiary budynku? Bez niej garaż ma 5,1 na 6,1 więc mieści się w tolerancji budowlanej, natomiast dach już nieznacznie ją przekracza.
    Proszę o odpowiedzi na pytania.

    Jaka jest treść uchwały? Sądzę, że o tego należy zacząć dyskusję.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.