Dzierżawa części wspólnej

Witam
Lokal usługowy zamontował klimatyzatory na dachu, bo miał taki zapis w akcie Notarialnym
Chcielibyśmy jako wspólnota mieszkaniowa aby płacił za dzierżawę tej części tylko nie mamy pojęcia o kwotach.
CO jeszcze trzeba aby wszystko było formalnie?

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano sierpnia 2023
    Do podpisania umowy dzierżawy trzeba zgody obu stron. Jeśli druga strona się nie zgodzi, to pozostaje pozwać ją do sądu. Stawki za korzystanie z kawałka dachu wysokie być nie mogą z prostej przyczyny, że trudno ten kawałek dachu wydzierżawić innemu podmiotowi. Poza tym właściciel lokalu usługowego też ma jakieś prawa, i jeśli dach jest przystosowany do montażu klimatyzatorów, to w ramach swojego udziału też ma prawo w ten sposób z tego dachu korzystać.
    Jest inna kwestia. Kto płaci za prąd do klimatyzatorów?
  • Opcje
    szkrabekszkrabek Użytkownik
    Budynek jest na gwarancji także taki montaż to ryzykowana sprawa.
    Co do prądu to wątpię by podjeli takie ryzyko by ciągnać go z licznika wspólnoty:)
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Kto daje gwarancję? Ten sam deweloper, który w aktach notarialnych zapisał prawo montażu klimatyzatorów? :-)
  • Opcje
    szkrabekszkrabek Użytkownik
    Tak
  • Opcje
    szkrabekszkrabek Użytkownik
    Śmiech na sali
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Czy właściciel lokalu usługowego nie jest członkiem wspólnoty lokalowej?
    Kodeks cywilny Art. 206. Współposiadanie i korzystanie z rzeczy wspólnej
    "Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli."
  • Opcje
    szkrabekszkrabek Użytkownik
    Właściciel jest członkiem WM
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Współwłasność a umowa quoad usum
    Zgodnie z treścią art. 195 Kodeksu cywilnego, własność tej samej nieruchomości przysługiwać może niepodzielnie kilku osobom.
    Natomiast art. 206 k.c. stanowi, iż każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania nieruchomości wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z nieruchomości przez pozostałych współwłaścicieli.
    Oznacza to, że każdy ze współwłaścicieli uprawniony jest do współposiadania i korzystania z całej nieruchomości. Art. 206 k.c. ma charakter przepisu dyspozytywnego, a zatem będzie miał on zastosowanie w sytuacji, gdy sposób posiadania i korzystania z nieruchomości nie został uregulowany przez zawartą przez współwłaścicieli umowę lub też nie wynika on z orzeczenia sądowego.
    W rzeczywistości jednak, możliwość ustalenia kwestii związanych z korzystaniem z nieruchomości wspólnej może być problematyczne, bowiem współwłaściciele z reguły zainteresowani są korzystaniem z określonych części nieruchomości samodzielnie. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się w takiej sytuacji zniesienie współwłasności lub dokonanie podziału fizycznego rzeczy.
    Niemniej jednak, w sytuacji gdy żaden ze współwłaścicieli nie jest zainteresowany zniesieniem współwłasności, a podziału fizycznego nieruchomości nie da się skutecznie przeprowadzić, najlepszym rozwiązaniem może być zawarcie przez współwłaścicieli umowy o podzielanie nieruchomości do korzystania, a zatem umowy quoad usum.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Współwłaściciel nie może czerpać korzyć z nieruchomości wspólnej kosztem innych właścicieli lokali tak wynika z orzeczeń sądowych .



    W takim przypadku należy opłatę za zajęcie części wspólnych pomniejszyć o udział właściciela lokalu, który zajął część wspólną. (miesięczna kwota za zajęcie NW pod klimę minus kwota X udział tego właściciela lokalu, to stanowi stawkę do obciążenia zainteresowanego) . Pozostali współwłaściciele mają korzyści, które przekazują na np na FR .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.