Na jakich zasadach wspólnota może obciążyć mnie bardzo wysokim czynszem za szopkę lokatorską?

Witam ! Od kilku lat jestem nowym lokatorem wspólnoty gdzie wraz z kupionym mieszkaniem otrzymałem od sprzedającego garaż i szopkę lokatorską. Szopki i garaże tradycyjnie od dziesięcioleci są przynależne do tych samych lokali. Nagle Wspólnota bez podania konkretnych przyczyn każe mi w ciągu niespełna miesiąca opuścić garaż i szopkę. A jeśli tego nie zrobię każe naszemu zarządcy obciążyć mnie bardzo wysokimi czynszami. Dodam, że nie podjęto żadnej uchwały w tej sprawie. Czy ktoś coś może mi poradzić w takiej sprawie ? Pozdrawiam Arek

Odpowiedzi

  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Bez wglądu w KW nieruchomości i KW lokalu nie można cokolwiek powiedzieć gdyż nie wiadomo czy szopki i garaże to nie samowola budowlana.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Widocznie szopa i garaż nie są trwale związane z gruntem i nie został im wyliczony i przypisany udział w NW. Te obiekty zaliczone są do nieruchomości wspólnej, oddanej Tobie w użytkowanie . Pewnie WM, chce ogłosić przetarg za ich wynajem.
    Właściciele lokali mogą ustanowić opłaty okresowe ( miesięczne ) za ich użytkowanie . Takie opłaty są tzw. pożytkami we WM.
    Niezbędna jest uchwała właścicieli lokali.
  • Opcje
    adad napisał użytkownik: »
    Bez wglądu w KW nieruchomości i KW lokalu nie można cokolwiek powiedzieć gdyż nie wiadomo czy szopki i garaże to nie samowola budowlana.

    Nie. Nie samowola. Te szopki przynależą do lokali co najmniej od wojny. A garaże mają że 30 lat i wspólnota kiedyś zgodziła się na ich postawienie. Za garaże pobiera opłatę w kwocie 15 zł miesięcznie. A teraz chce 1000 zł za starą szopkę i 1000 zł. za stary garaż. Czy WM może zażądać tak drastycznej i niczym nie uzasadnionej podwyżki ?
  • Opcje
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Widocznie szopa i garaż nie są trwale związane z gruntem i nie został im wyliczony i przypisany udział w NW. Te obiekty zaliczone są do nieruchomości wspólnej, oddanej Tobie w użytkowanie . Pewnie WM, chce ogłosić przetarg za ich wynajem.
    Właściciele lokali mogą ustanowić opłaty okresowe ( miesięczne ) za ich użytkowanie . Takie opłaty są tzw. pożytkami we WM.
    Niezbędna jest uchwała właścicieli lokali.

    Nie. WM nie robi żadnego przetargu i nie podaje przyczyny dlaczego ustanawia tak wysoki czynsz. Szopki są trwałe związane z gruntem. A garaże nie. Szopki I garaże są przynależne do lokali conajmniej od wojny ale niea żadnej umowy. Za garaże jest dzierżawa w kwocie 15 zł miesięcznie. Podejrzewam, że tak wysokie opłaty ( po 1000 zł miesięcznie ) za stary garaż I starą szopkę mają mnie przymusić do rezygnacji. Być może jest inny chętny ? Czy WM może w tak drastyczy sposób podnieść dzierżawę gdy od dziesiątek lat było 15 zł za garaż. A za szopki wogóle nie było żadnej opłaty. Nigdy. Pozdrawiam Arek
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano września 2023
    Jest KW na te garaże czy szopki? Tak czy nie? Może są wpisane w jakąś KW lokalu? Jeśli nie są wpisane w KW, to nie są pomieszczeniami przynależnymi. Być może zostały postawione nielegalnie.
    Może pierwsze mieszkanie zostało sprzedane przed 1993 i szopek nie doliczono do metrażu, tak jak wtedy nie doliczano piwnic.
    Każdy z właścicieli ma szopkę? Kto postawił garaż? Czy są inne garaże na gruncie wspólnym!
    Ile wszystkich lokali jest we wspólnocie? I dlaczego ktoś każe (kto) opuścić garaż? Może źle użytkujesz i jest to uciążliwe?
    Jesteś właścicielem mieszkania/lokalu czy najemcą? Bo piszesz , że jesteś "lokatorem". Jeśli jesteś jednak właścicielem, to zajrzyj do aktu notarialnego i sprawdź czy jest coś napisane na temat szopki i garażu.









Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.