Rozliczenie mediów po raz kolejny :)

Jestem nowy na forum i ze wszystkimi pięknie się witam :)

Od razu do rzeczy: Temat bumerang - rozliczenia mediów.
Moja wspólnota zarządzana jest przez zarządcę z nadania dewelopera (wpis w akcie notarialnym). Jest to już drugi rok działania wspólnoty. Rozliczenia mediów co pół roku. Zarządca przesłał indywidualne rozliczenia C.O. za okres 01-06.2023. Poprosiłem również o przesłanie kalkulacji rozliczenia całej wspólnoty, czego zarządca konsekwentie odmawia (a raczej zbywa milczeniem). Poprosiłem zatem o faktury, zużycia z liczników, powierzchnię lokali i sam zroibłem takie rozliczenie. Okazuje się że kwoty za ciepło w rozliczeniu zarządcy są niewiadomego pochodzenia, wyssane z palca, ni jak ma się to do regulaminu rozliczania mediów (uchwała wspólnoty), faktur i liczników . Jeśli by poprzednie półrocze rozliczyć tak, jak przesłał to zarządca, bilans byłby na plusie 50k PLN (a powinien wyjść na zero), w związku z czym wszyscy mają niedopłaty oraz zaliczki na przyszły okres skalkulowane na podstawie stawek z powietrza. Całość moich kalkulacji przesłałem do zarządcy z prośbą o wyjaśnienie, szybko odpowiedzieli, że "co ja tam wiem, jest dobrze".
Dobrze nie jest, więc jutro, zgodnie z regulaminem, wysyłam oficjalną reklamację rozliczenia, z żądaniem przedstawienia kalkulacji zrobionych przez zarządcę w przypadku odrzucenia reklamacji. Nie spodziewam jednak się ani uznania reklamacji ani tym bardziej jakichś sensownych wyjaśnień/kalkulacji.

Pytanie, trochę na zapas, ale już chcę się zastanowić nad następnymi krokami, jak to dalej rozegrać? Bawić się jeszcze w dodatkowe pisma z zarządcą? Sąd? Kogo pozywać? Wspólnotę? Zarządcę? Jakieś możliwie działania przed sądem?
Będę wdzięczny za rady.

Komentarze

 • Opcje
  blazej_hblazej_h Użytkownik
  A skąd pewność twoja że masz wszelkie dane żeby wykonać równoległe rozliczenie ciepła? Źe nie tworzysz alternatywnej rzeczywistości z alternatywnym rozliczeniem?
 • Opcje
  Kamil_HKamil_H Użytkownik
  Pewność wynika z tego, że mam wszystkie faktury, które zapłaciła wspólnota, zużycie z licznika głównego CO (na podstawie któego faktury były wystawione), zużycie z podlicznika CO, sumę zużyć z liczników ciepła we wszystkich lokalach, sumę zużyć z liczników CWU z wszystkich lokali oraz metraż wszystkich lokali mieszkalnych i użytkowych. Plus regulamin rozliczania mediów zatwierdzony przez wspólnotę w formie uchwały. Są to wszystkie dane potrzebne do dokonania rozliczenia.

  Moje pytanie natomiast dotyczy jakie są możliwości działania po tym, jak reklamacja zostanie odrzucona.
 • Opcje
  Kamil_HKamil_H Użytkownik
  Nikt, nic? Niemożność dojścia do porozumienia pomiędzy właścicielem a zarządcą wydaje się nie tak rzadkim przypadkiem....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.