Wspólnota garażowa

Witam,
Czy można założyć Wspólnotę Garażową lub inny "twór" prawny na poniżej opisanej sytuacji.
1. Jedna duża działka
2. Na działce około 100 garaży
3. Grunt pod garaż na zasadzie użytkowania wieczystego w udziale 1/100.
4. Garaż na zasadzie własności.

Komentarze

  • Opcje
    polecam stronę: wspolnotymaleiduze.pl/idzie-nowe-czyli-dobra-zmiana-dla-tzw-wspolnot-garazowych
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    1. Czy ta działka opisana jest jedną księgą wieczystą?
    2. 4. Czy każdy garaż na własną księgę wieczystą. Jeśli tak, co tam jest wpisane?
    3. Czy w księdze wieczystej lokalu (garażu) jest wpisany udział?
    Pytam, bo możliwe są dwa warianty. I w zależności od tego jaki jest stan prawny, zastosowanie bęďą miały inne uregulowania prawne.
  • Opcje
    Invi86Invi86 Użytkownik
    edytowano 14 kwietnia
    1. Działka jest opisaną jedną księgą wieczystą.
    2. Garaże są opisane jedną (inną nr księgi jak działka) księgą wieczystą.
    3. W księdze garażu są wpisane udziały.
    Nr księgi *****.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano października 2023
    To, co jest opisane tą księgą, to jakaś współwłasność 3 małżeństw. Każde ma po 1/3. To są 3 garaże w szeregu? Czy jeden?
    Działka geodyzyjna 239/7.
    Można sprawdzić tu:
    https://www.geoportal.gov.pl
    Wygląda na to, że z resztą garaży nie ma już nic wspólnego, grunt zabudowany garażem/garażami został podzielony. Nie wiem zatem skąd ten udział 1/100?





  • Opcje
    Czy dla wskazanej nieruchomości w której skład wchodzą 3 garaże położone na jednej działce można założyć wspólnotę ? Tytułowy post był przykładem opisującym podobną działkę obok na której znajduje się dużo garaży (około 40). Nie skupiałem się na ilości i z palca napisałem 100 garaży.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano października 2023
    Invi86 napisał użytkownik: »
    1. Działka jest opisaną jedną księgą wieczystą.
    2. Garaże są opisane jedną (inną nr księgi jak działka) księgą wieczystą.
    3. W księdze garażu są wpisane udziały.

    Wg mnie jest tylko jedna księga wieczysta gruntowa, gdzie ujawniony jest budynek - garaż.p (może to być jeden budynek z 3 osobnymi boksami i wjazdami). Nie widzę odesłania do ksiąg wieczystych dla poszczególnego garażu.
    Są osobne księgi na każdy z boksów/garaży?
    Bo jeśli nie, to jest współwłasność, do zarządzania którą stosuje się zapisy kodeksu cywilnego - dział współwłasność.

    Ustawa o własności lokali nie ma tu zastosowania, więc nie jest to wspólnota mieszkaniowa ( tak, tak - ta ustawa może dotyczyć też samych garaży i nazywać się wspólnotą mieszkaniową) .
    Możecie oczywiście wyodrębnić każdy garaż, założyć KW na każdy "boks". Można to zrobić u notariusza za zgodą wszystkich lub sądownie jeśli zgody nie ma.
    Jeśli się zniesie współwłasność poprzez wyodrębnienie lokali, to wtedy powstanie współnota mieszkaniowa.
    Jeśli to będą 3 lokale, to do zarządzania będą miały zastosowanie .... zapisy kodeksu cywilnego - dział współwłasność (art.19 ustawy o własności lokali).
    Tyle że, że będziecie mogli mieć NIP, REGON i konto bankowe.
    Jakoś sensu nie widzę.
  • Opcje
    Invi86 napisał użytkownik: »
    1. Działka jest opisaną jedną księgą wieczystą.
    Księga macierzysta
    Invi86 napisał użytkownik: »
    2. Garaże są opisane jedną (inną nr księgi jak działka) księgą wieczystą.

    Księga lokalu - garazu
    Invi86 napisał użytkownik: »
    3. W księdze garażu są wpisane udziały.
    A gdzie maja byc wpisane . Teren został podzielony na 100 części dlatego do garażu jest udział 1/100.


  • Opcje
    Dziękuje za pomoc. Już wszystko wiem. Dziękuje w szczególności użytkownikowi GAB za sprawną i wyczerpująca pomoc.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Invi86 napisał użytkownik: »
    Dziękuje za pomoc. Już wszystko wiem. Dziękuje w szczególności użytkownikowi GAB za sprawną i wyczerpująca pomoc.
    Nie ma sprawy.

    Proszę usunąć nr KW ze swojego postu. Co prawda księgi wieczyste są jawne ale po co każdy ma je przeglądać?
  • Opcje
    Invi86Invi86 Użytkownik
    gab napisał użytkownik: »
    Invi86 napisał użytkownik: »
    Dziękuje za pomoc. Już wszystko wiem. Dziękuje w szczególności użytkownikowi GAB za sprawną i wyczerpująca pomoc.
    Nie ma sprawy.

    Proszę usunąć nr KW ze swojego postu. Co prawda księgi wieczyste są jawne ale po co każdy ma je przeglądać?

    Jak mam to zrobić ? Pisałem prośbę o zmianę tego postu poprzez "Zgłoś ten komentarz".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.