zwrot niewykorzystanych zaliczek

Moja wspólnota liczy 8 mieszkań. Na funduszu eksploatacyjnym, przez lata, zebrało się ok. 20 tys niewykorzystanych wpłat, liczonych proporcjonalnie do udziałów. Wspólnicy nie godzą się na zwrot, ja uważam że należy je zwrócić udziałowcom. Czy warto jest zwrócić się z tą sprawą do sądu? Należy mi się ok. 2 tys. zł. Dziękuję za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    A może macie statut i regulaminy np f. remontowego co tam zapisano.
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Mamy oddzielny fundusz remontowy, nie mamy natomiast statutu i regulaminu funduszu remontowego. Wspólnicy twierdzą że to ich nie dotyczy.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano 17 stycznia
    Tu nie ma wspólników. Tu są wlaściciele lokali. Może ktoś zalega dlatego nie ma z czego oddać? Jeśli masz udokumentowaną nadpłatę, to nie płać zaliczek przez jakiś czas aż ci sie wyzeruje.
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    jerzeda napisał użytkownik: »
    Moja wspólnota liczy 8 mieszkań. Na funduszu eksploatacyjnym, przez lata, zebrało się ok. 20 tys niewykorzystanych wpłat, liczonych proporcjonalnie do udziałów. Wspólnicy nie godzą się na zwrot, ja uważam że należy je zwrócić udziałowcom. Czy warto jest zwrócić się z tą sprawą do sądu? Należy mi się ok. 2 tys. zł. Dziękuję za pomoc.

    Uowl art. 29.1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
    Zaliczki zawsze podlegają rozliczeniu. Nadpłata nie jest własnością wspólnoty czy zarządu wspólnoty, nadpłata zawsze jest własnością właścicieli lokali.
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    Now napisał użytkownik: »
    A może macie statut i regulaminy np f. remontowego co tam zapisano.

    Wyrok z dnia 22 kwietnia 2010 r., V CSK 367/09
    Uchwała wspólnoty mieszkaniowej, na podstawie której objęto
    współwłasnością przymusową – w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24
    czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903
    ze zm.) – środki pieniężne zgromadzone na tzw. funduszu remontowym
    wspólnoty, jest niezgodna z prawem (art. 25 ust. 1 ustawy).
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Ale wspólnota może podjąć uchwałę o jednorazowej wpłacie w wysokości tej nadwyżki.
    Poza tym, jeśli ktoś zalega inni muszą za niego płacić. A odzyskiwanie długu może trochę potrwać.
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Pieniadzę są , nikt nie zalega. Moŵiłem o tym kilkakrotnie na rocznych rozliczeniach, brak reakcji. Nie mam ochoty robić kosztownych prezentów.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    No to nie płać zaliczek przez kilka miesięcy. Nie rozumiem dlaczego tego nie zrobiłeś po każdym rocznym rozliczeniu.
    Co znaczy , że "udziałowcy się nie godzą". Jeżeli większość właścicieli podjęła uchwałę o jednorazowej wpłacie równej kwocue zwrotu, to możesz tę uchwałę zaskarżyć. Ale małe szanse na wygraną, jeśli wspólnita udowodni, że np. są pilne pitezeby remontiwe.
    I przeczytaj w końcu ustawę o własności lokali i nie pisz o udziałowcach, bo WM to nie spółka.
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388
    Tekst ujednolicony.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    gab ma rację, co sędzia to sąd, a może się okazać, że ty sam też podjąłeś uchwałę, albo podpisałeś bo do Ciebie przyszli, o przeznaczeniu nadwyżek z gzm. Nie obraź się ale świadomość o podstawowych ustawach wśród posiadaczy i właścicieli mieszkań jest porażająca. A sądy do tego dokładają, patrz wyżej
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Próbowałem nie płacić ale ustąpiłem ,, dla świętego spokoju". Te pieniądze na rocznym rozliczeniu nie są wykazywane jako nadpłata. Czy muszę zakarżać roczne rozliczenie?
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Mam zamiar niedługo opuścić ,,miłych sąsiadów" i nie chcę zostawiać spraw na ostatnią chwilę.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Skoro nie jest wykazywana nadpłata, to skąd wiesz, że takowa jest?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano 17 stycznia
    "Przyjęcie, że wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem stosunków
    cywilnoprawnych oznacza, iż może ona posiadać majątek odrębny od majątków
    właścicieli lokali (majątek własny). W skład tego majątku mogą jednak wejść jedynie
    prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną, gdyż,
    jak wskazano, z przepisów ustawy o własności lokali wynika ograniczenie zakresu
    zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej. Przepisy tej ustawy pozwalają
    stwierdzić, że do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez
    właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu
    nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.)
    oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej.
    Ponadto w skład majątku
    wspólnoty mogą wejść prawa wynikające z umów zawieranych przez nią w ramach
    gospodarowania nieruchomoĞcią wspólną (np. roszczenia wynikające z umów o
    remont nieruchomości wspólnej czy ocieplenie budynku), a także własność
    nieruchomości nabytej za zgodą właścicieli (art. 22 ust. 3 pkt 6a u.w.l.)"

    Uchwała 7 sędziów SN z dnia 21 grudnia 2007 r. III CZP 65/ 07 mająca moc zasady prawnej.

  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    jerzeda napisał użytkownik: »
    Próbowałem nie płacić ale ustąpiłem ,, dla świętego spokoju". Te pieniądze na rocznym rozliczeniu nie są wykazywane jako nadpłata. Czy muszę zakarżać roczne rozliczenie?

    To skąd się wzięły, ten temat o sprzedaży gruntu też Twój?
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Nadpłata nie jest wykazywana na moim indywidualnym rozliczeniu. Finanse wspólnoty są prowadzone na dwóch oddzielnych rachunkach - ,,fundusz remontowy" i ,, koszty eksploatacji". Takie pozycje,m in. widnieją na indywidualnych rozliczeniach. Wszystkie inne są rozliczane natomiast koszty eksplostacji - nie, jakby nie istniały. Nie było uchwały o przeniesieniu tych pieniędzy na fundusz remontowy.
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Na rachunku eksploatacyjnym są.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Now napisał użytkownik: »
    jerzeda napisał użytkownik: »
    Próbowałem nie płacić ale ustąpiłem ,, dla świętego spokoju". Te pieniądze na rocznym rozliczeniu nie są wykazywane jako nadpłata. Czy muszę zakarżać roczne rozliczenie?

    To skąd się wzięły, ten temat o sprzedaży gruntu też Twój?

    Nie odpowiadasz na pytania
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Sprzedaż gruntu nie moja.
    Od lat więcej wpłacamy niż wykorzystujemy. Nadwyżki nie są zwracane, taki utarł się obyczaj. Początkowo były to drobne kwoty ale z czasem sporo się uzbierało. Uważam że pora to wreszcie rozliczyć.
    W miedzyczasie zmienili się właściciele. Starzy odeszli nie upominając się o swoje pieniądze. Zostałem sam, jak palec stolarza.
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Bardzo dziękuję za linki do wyroków ale nie jestem w stanie pokonań tego bełkotu. Dlatego zawracam głowy szanownym forumowiczom.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Wyroki Ci nie pomogą, sam w sądzie masz małe szanse, ważne są uchwały jak już chyba ktoś napisał, rozliczające poszczególne lata. Jeśli ich nie ma, ja bym złożyła projekt uchwały o przeznaczeniu środków zgromadzonych na rachunku wspólnoty na tegoroczne zebranie, musi się odbyć do końca 1. kwartału. Przeczytaj ustawę o wł. lokali.
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Zebranie jest wyznaczone na koniec stycznia. Ustawę czytałem i jako tako znam. Pytam o radę w konkretnej sprawie. Rozsądek i przyzwoitość nakazywałaby zwrot, jak każdej niewykorzystanej zaliczki. Ale nasze prawo niewiele ma z tym wspólnego.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    W tej chwili możesz nie wpłacać zaliczek, to już ktoś Ci radził, dolicz się ile nadpłaty przypada na Twój udział, wystąp do zarządu lub zarządcy o podstawę prawną gromadzenia środków oraz ile ich, za wszystkie lata, przypada na twój lokal na konkretny dzień np. 31.12.2023.
  • Opcje
    jerzedajerzeda Użytkownik
    Dzięki, chyba tak zrobię. Niech zarząd mnie pozywa, jeżeli uważa inaczej. Zaoszczędzę czasu i zachodu a zarządowi nie zaszkodzi. Jestem pewny że kobieta nawet nie zajrzała do Ustawy, może nawet nie wie o jej istnieniu. Mój udział w kosztach to 11,55 proc. Dzięki za pomoc i wsparcie.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 19 stycznia
    jerzeda napisał użytkownik: »
    Moja wspólnota liczy 8 mieszkań. Na funduszu eksploatacyjnym, przez lata, zebrało się ok. 20 tys niewykorzystanych wpłat, liczonych proporcjonalnie do udziałów. Wspólnicy nie godzą się na zwrot, ja uważam że należy je zwrócić udziałowcom. Czy warto jest zwrócić się z tą sprawą do sądu? Należy mi się ok. 2 tys. zł.

    Mam zamiar niedługo opuścić ,,miłych sąsiadów" i nie chcę zostawiać spraw na ostatnią chwilę.
    Dziękuję za pomoc.



    Powiadasz 8 lokali. Jesteście duża WM, więc u Was obowiązuje decyzja większości właścicieli lokali liczona udziałami w NW.
    Masz zamiar sprzedać lokal i o to idzie ..... co z kasą wpłaconą na konto WM.....
    A czy amortyzacje NW (1.25 % wartości odtworzeniowej) płacisz ? skoro zużywasz NW

    "Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 18.12.2012 roku (sygn. akt I ACa 970/12) stwierdził, że jeżeli suma zaliczek przekraczała poniesione rzeczywiście w danym roku koszty zarządu, właściciele lokali powinni podjąć uchwałę określającą sposób rozliczenia nadwyżki: czy ma to nastąpić przez zaliczenie jej na poczet PRZYSZŁYCH WYDATKÓW na ten cel, czy przez zwrot właścicielom lokali, lub w inny sposób.
    Dopuszczalność podjęcia tego typu uchwały potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18.10.2008 r. (sygn. akt V CSK 133/08), stwierdzając między innymi, że nie ma żadnych podstaw prawnych do przyjęcia stanowiska, że po upływie roku kalendarzowego, na który zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną zostały uchwalone i po ustaleniu na podstawie rocznego sprawozdania finansowego rzeczywistych kosztów zarządu poniesionych w tym roku, wierzytelność okresowa wspólnoty, obejmująca niezapłacone zaliczki, wygasa lub przekształca się w wierzytelność równą rzeczywiście poniesionym w tym roku kosztom zarządu. Środki, które poszczególni właściciele przekazują na rzecz kosztów zarządu, pozostają w dyspozycji wspólnoty. Wspólnocie przysługuje prawo żądania od jej członków pokrycia tych środków bez względu na to, czy w danym roku obrachunkowym stały się potrzebne.

    Obojętnie jednak, którą linię orzecznictwa uznać za właściwą, to zgodnie z prawem oraz także zgodnie z wyżej powołanymi orzeczeniami, na które powołują się właściciele żądający zwrotu zaliczek, wspólnota co do żadnych zaliczek nie jest zobowiązana rozliczyć się w związku ze sprzedażą lokalu. Inaczej mówiąc: sprzedaż lokalu nie powoduje obowiązku wspólnoty do rozliczenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną na dzień sprzedaży lokalu. Z zaliczek wspólnota mieszkaniowa rozlicza się po okresie rozliczeniowym, którym jest rok kalendarzowy i rozlicza się z aktualnym właścicielem lokalu."
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    To co pozew o świadczenie nienależne. Zarząd ma tak ustalić zaliczki aby były realne. Ktoś będzie wymagał 2x więcej i kisił moje pieniądze na 0%?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.