Zakaz prowadzenia działalności we Wspólnocie Mieszkaniowej

W 2016 r kupiłam mieszkanie z przeznaczeniem na salon kosmetyczny. Przed zakupem wystąpiłam do wspólnoty z pismem , czy wyrażają zgodę na prowadzenie tam działalności . Nie kupiła bym tego mieszkania, gdyby takiej zgody nie było, tym bardziej, że miałam wówczas wybór też innych nieruchomości . Wprawdzie były droższe , ale były to domy jednorodzinne. Mieszkanie wymagało kapitalnego remontu i po zakupie zaczęły się prace remontowe. Ekipa remontowa doradziła nam , by podłączyć bojler z wężownicą. Latem woda była grzana elektrycznie, zimą z centralnego ogrzewania. Wówczas nie wiedzieliśmy , że jest to nielegalne. Nigdy nie ukrywałam jakie mam rozwiązanie , osoby z poprzedniego zarządu również o tym wiedziały, ale oczywiście wyparły się wszystkiego, gdy sprawa nabrała rozgłosu. . Salon kosmetyczny prowadziłam do 2021r. W tym czasie wielokrotnie zdarzały się sytuacje, kiedy zastawiano samochody moich klientek, gdyż jak mieszkańcy twierdzili, że klientki parkowały na ich miejscach. Nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, dlatego stwierdzam , że robione to było po złości . Słyszałam też opinie mieszkańców, że moje klientki popsuły im drogę. Na podwórku nigdy nic nie było robione, nie ma kostki nic, tylko szlaka i dziury. Nie chcąc prowadzić tam dalej działalności , postanowiłam przekształcić lokal na mieszkalny i go wynająć. W tym czasie zmienił się zarząd. Zarząd składa się z trzech pań, które również były moimi klientkami. Panie chcąc się wykazać zwołały zebranie, na którym podjęta została uchwała o zakazie prowadzenia działalności w moim lokalu. Uchwała dotyczyła tylko mojego lokalu, także w innych mieszkaniach takiego zakazu nie ma . Dostaliśmy też nakaz zlikwidowania nielegalnego podłączenia ogrzewania, co też uczyniliśmy. Zarząd twierdził, że inne lokale też będą sprawdzane, ale z tego co wiem nic takiego nie miało miejsca. Panie z zarządu przekazały nam , że mieszkańcy są do nas wrogo nastawieni, że jesteśmy złodziejami , gdyż kradniemy im ciepło . Przez okres prowadzenia działalności miesięcznie zużywałam 1 m3 wody. Więc naprawdę dużo wspólnocie tego ciepła ukradłam, tym bardziej , że u mnie grzejniki były pozakręcane, gdyż źle mi się pracowało jak było gorąco. Na uchwałach jesteśmy wymieniani z nazwiska, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca.
W 2022 roku sierpniu, została podjęta kolejna uchwała dotycząca dodatku węglowego. Każdy miał go przekazać na konto wspólnoty. My tego dodatku nie dostaliśmy, gdyż tam nie mieszkamy. Natomiast miał go przekazać mój najemca, który wyraził na to zgodę. Niestety, ale najemca nie zgłosił się na wezwanie do gminy i tego dodatku też nie dostał. W styczniu zostałam powiadomiona telefonicznie, że nie wpłynęły pieniądze z dodatku i mam je wpłacić ze swoich pieniędzy . Dodatek węglowy był przyznawany do osoby mieszkającej , a nie do mieszkania , dlatego uważam, że taka uchwała nie powinna zostać podjęta. Tym bardziej, że bez względu na metraż mieszkania każdy miał oddać taką samą kwotę. Wspólnota składa się z 22 mieszkań z czego tylko 8 ma poniżej 40 m2. Moje ma 36m2. Uważam, że jeśli uchwała taka już została podjęta to powinno być rozliczane względem udziałów. Dlaczego te mniejsze mieszkania maja sponsorować ogrzewanie tych dużych? Przy próbie negocjacji z zarządem zaproponowałam, by przeliczyć ile kosztuje ogrzanie mojego mieszkania i podniesienie mi czynszu do tej kwoty. Poprosiłam również o rozliczeniu mojego mieszkania tz, ile płace funduszu remontowego a ile na ogrzewanie. Zarząd nie zgodził się , sugerując że sprawozdanie roczne było przedstawione na zebraniu i było na nim być. bo tam wszystko było wyświetlane na slajdach . Krytykowały nas że nie przychodzimy na zebrania , że mieszkańcy mówią, że jesteśmy ''dziadostwo'' bo nie chcemy im oddać tych pieniędzy.
, panie straszyły nas sądem , że jeśli nie wpłacimy 3000 zł to pozwom nas też w związku z nielegalnym podłączeniem bojlera. Gdy mąż wspomniał, że przecież bojler został odłączony to zostaliśmy oskarżeni, że "nieźle cwaniakujemy " i że oni nam idą na rękę . Poprosiłam o rozliczenie wspólnoty za 2022r na co usłyszałam, ze było być na zebraniu, a takie prośby mam im na piśmie wysłać. Dlatego też postanowiłam skorzystać z usługi radcy prawnego , co też zrobiłam, jednak nie odniosło to pożądanego efektu. Prawnik wysłał dwa pisma gdzie mowa była o przesłanie mu informacji dotyczących uchwał , rozliczeń faktur i podstawy prawne do do podejmowanych uchwał . Zarząd odpisał , że jest zarządem właścicielskim i nie ma czasu na odpisywanie prawnikowi na wszystkie pytania. Prawnik miał nasze pełnomocnictwo .
Mieszkanie planuje sprzedać dlatego też chciała bym mieć jasną sytuacje .
Czy wspólnota miała prawo podjąć takie uchwały? Wiem, że można je było zaskarżyć , jednak czas już na to minął .
Zarząd nie informował mnie pisemnie o zebraniach , inni mieszkańcy są informowani przez powieszenie kartki pod drzewem. .
Ostatnie zebranie było zorganizowane w naszej sprawie, rozpowszechnione też zostało pismo, że my wspólnotę pozywamy, co było oczywiście nieprawdą .
Szukam najlepszego rozwiązania, wiem , że najprościej było by zapłacić 3000zł, ale jestem pewna, że w tej wspólnocie nie wszystko działa zgodnie z prawem i dała bym im spora satysfakcje , gdybym się poddała.

Odpowiedzi

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano 4 lutego
    1. A przekształciłaś formalnie lokal mieszkalny w użytkowy? Architekt, pozwolenie na budowę, zmiana w KW i zmiana podatku (od lokalu użytkowego jest wyższy)?
    2. Kradłaś ciepło, co do tego nie ma wątpliwości. I nie ma znaczenia ile wody zużyłaś. Nie wierzę, że w zakładzie kosmetycznym oszczędzałaś na cieple. Klientki by marzły. Trzeba umówić się ze wspólnotą i zwrócić im pieniądze.
    3. Chcesz formalnie przekształcić lokal użytkowy w mieszkalny czy po prostu zrobić remont, by wynająć jako mieszkanie?
    4. Wspólnota nie ma prawa żądać oddania dodatku. Ale może podjąć uchwałę o jednorazowej wpłacie, by pokryć zwiększone koszty ogrzewania. I tu masz rację. Powinno to być liczone wg udziału.
    5. Uchwała o zakazie prowadzenia działalności to makulatura i nie ma żadnej mocy prawnej. Ale wspólnota może zawiadomić nadzór budowlany, że lokal jest wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem.
    6. Jako właściciel masz prawo do wglądu do każdego dokumentu wspólnoty ale to nie oznacza, że Ci każdy dokument skopiują i wyślą.
    Możesz spróbować się umòwić na przejrzenie dokumentów i ewentualnie zrobienie fotek we własnym zakresie. Jeśli ci dokumentów nie udostępnią,można wystąpić do sądu w tej sprawie.

    Komentarz edytowany gab
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano 19 lutego
    Zacznijmy po kolei, ponieważ post jest bardzo długi i trudno się to czyta.
    1. Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym nie wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej.
    2. Wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać prowadzenia takiej działalności, dlatego wydany zakaz jest bezsksuteczny.

    Proszę o kolejne pytanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    carlfieldercarlfielder Użytkownik
    Myślę, że można to wytłumaczyć jako dobrą okazję do zarabiania pieniędzy w Internecie. Jest też wiele różnych miejsc, w których możesz spróbować obstawiać, ale jestem gotów doradzić ci w tym źródle https://vulkanvegas-poland.com/aplikacja/ gdzie jest możliwość przeczytania recenzji o źródle bukmachera, co jest naprawdę wygodne. Dlatego wystarczy kliknąć link i jak najszybciej użyć tak fajnego źródła.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.