Nieszczelny balkon

Ciezki temat z bakonami. Budynek z r 2020 jeszcze na rekojmi, deweloper firma celowa - wiadomo, nie reaguje. Balkony wpisane w akty jako czesc wspolna, wykonane nieprawidlowo, jest opinia techniczna osoby uprawnionej. Obecnie 1-2 balkony zaczely przeciekac tak, ze w 4 lokalach jest wilgoc na scianie, z czego w dwoch pojawil sie grzyb, na tynku wysolenia . Obawiam sie ze wspolnota nie przeglosuje aby na wlasny koszt te balkony wyremontowac. Na razie konieczne jest pilna naprawa za ok 15-20 tys jednego balkonu, ale nie wiadomo ile bedzie za rok. Czy zarzad moze podjac decyzje o dofinansowaniu i uszczelnienia bakonu , powiedzmy 30-50 % kosztow ? Inne tez nie sa dobre, ale nie zalewaja. Moze sie zaraz pojawic kolejka, zeby uinnych robic. Nie mam pomyslu.

Komentarze

  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    A co prawo budowlane mówi nt obowiązków zarządu/zarządcy ? A temat poruszony przez członka zarządu.
  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    Now napisał użytkownik: »
    A co prawo budowlane mówi nt obowiązków zarządu/zarządcy ? A temat poruszony przez członka zarządu.

    Prawem budowlanym nie zaplace faktury. Nie ma tez zagrozenia, zeby PINB wydal nakaz . Ot , wiekszosc balkonow ma powiedzmy wykonanie jakos spartolone, jeden mocniej. Jedna osoba wykonala remont na swoj koszt , bo zarzadca dewelopera 3 lata ich zwodzil. Bede wdzieczna za praktyczne wskazowki, zakladajac ze ze wspolnota nie uchwali remontu. Jak uchwali remont na 200 T to po temacie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Na jakiej podstawie stwierdzono, że balkony stanowią nieruchomość wspólną? Zapis w umowach o ustanowieniu odrębnej własności lokali (czyli w aktach notarialnych) nie przesądza. Decyduje rzeczywisty stan prawny. Kto ma dostęp do tych balkonów? Z ilu lokali można tam wejść?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Na jakiej podstawie stwierdzono, że balkony stanowią nieruchomość wspólną? Zapis w umowach o ustanowieniu odrębnej własności lokali (czyli w aktach notarialnych) nie przesądza. Decyduje rzeczywisty stan prawny. Kto ma dostęp do tych balkonów? Z ilu lokali można tam wejść?

    Balkony sa w wylacznym uzytkowaniu wlascicieli lokali do ktorych przynaleza. Jedynie zapis w akcie notarialnym i orzecznictwo sadow wskazuje ze moge / musza / powinny byc traktowane jako czesc wspolna. Na razie jeszcze raz bedzie sprawdzone co rzeczywiscie podlewa te 4 mieszkania, bo zle zrobione sa wszystkie balkony , a zalewa tylko jeden pion, moze w opinii przeoczona jakas rure albo izolacje fasady.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Na jakiej podstawie stwierdzono, że balkony stanowią nieruchomość wspólną? Zapis w umowach o ustanowieniu odrębnej własności lokali (czyli w aktach notarialnych) nie przesądza. Decyduje rzeczywisty stan prawny. Kto ma dostęp do tych balkonów? Z ilu lokali można tam wejść?

    Proszę to wyjaśnić, może jakiś wyrok. Do balkonów dostęp jest z jednego lokalu, w uchwale o wyodrębnieniu jest zapis, że balkony stanowią część wspólną, powtórzono to w KW i jak tu traktować konstrukcję balkonu jako koszt lokalu, który ma dostęp do tego balkonu.
    Mój pozew o to żeby było sprawiedliwie z balkonami sąd odrzucił.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano 19 lutego
    O tym, co jest częścią wspólną, tak jak wspomniano powyżej, decyduje stan prawny, a nie zapis w umowie deweloperskiej. Proszę może wkleić tutaj orzeczenie, wtedy sprawa będzie jasna. Dlaczego w umowach wpisano, że to część wspólna, mimo że dostęp ma tylko właściciel jednego lokalu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Sprawa b skomplikowana a dotyczy wyodrębnienia z SM a w uwl balkon nie jest wymieniony jako przynależne, tak stwierdził sąd. Jasne jest dla mnie to że terakota to mój koszt ale dlaczego mam dopłacać do np. barierek, jakiegoś opierzenia itp balkonu 3 x większego to już nie bo jest on dla mieszkania o takiej samej powierzchni jak moje, a to dla sądów cz. wsp a od tych nie nalicza się opłat.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano 19 lutego
    balkon jest pomieszczeniem pomocniczym, o ile służy wyłącznie właścicielowi jednego lokalu. To nie jest pomieszczenie przynależne. Nadal nie rozumiem dlaczego w akcie zawarto zapis wskazujący, że balkon to część wspólna. Czy można ten zapis zacytować?

    Pomocne orzecznictwo:
    "Zasadny jest zatem wniosek, iż balkon, pozostając w obrębie lokalu, służy zaspokajaniu tak ujętych potrzeb mieszkaniowych, a poprzez to może być kwalifikowany jako pomieszczenie pomocnicze."
    status balkonu - glosa do uchwały SN III CZP 10/08
    https://zarzadca.pl/artykuly/status-balkonu-glosa-do-uchwaly-sn-iii-czp-10-08
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Przepraszam, nie ma tego w AN, jest zapis o uchwale zarządu SM w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności którą przedłożono i okazano. Ta uchwała zdecydowała, że balkon nie jest pom przynależnym. Nie rozumiem co zmienia to, że można go nazwać pom pomocniczym, przecież nie może to być podstawą do tego żeby za remonty konstrukcji balkonu płacił ten kto ma wyłącznie do niego dostęp np od sztuki. Masz 2 płacisz 2y, masz 1 płacisz 1y. To takie oczywiste ale co na to prawo
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 19 lutego
    Now napisał użytkownik: »
    Ta uchwała zdecydowała, że balkon nie jest pom przynależnym.

    .... bo jest pomieszczeniem pomocniczym , zgodnie z orzeczeniem SN .
    Za jego stan odpowiada użytkownik, który z niego korzysta.

  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    Zarządca napisał użytkownik: »
    balkon jest pomieszczeniem pomocniczym, o ile służy wyłącznie właścicielowi jednego lokalu. To nie jest pomieszczenie przynależne. Nadal nie rozumiem dlaczego w akcie zawarto zapis wskazujący, że balkon to część wspólna. Czy można ten zapis zacytować?

    "nieruchomość wspólną w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali stanowią w szczególności: komunikacje – klatka schodowa budynku, fundamenty, ściany, stropy, schody, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, stolarka okienna i drzwiowa – na częściach wspólnych, działka, instalacje, przyłącza instalacji, piony wentylacyjne, korytarze, pomieszczenia na wózki i rowery, balkony, tarasy, loggie, zadaszenie, dojścia i dojazdy do budynku, inne urządzenia i części budynku stanowiące użytek wspólny, pomieszczenia gospodarcze usytuowane na kondygnacji podziemnej „-1” budynku oraz miejsca postojowe usytuowane na parterze budynku; "
    oraz
    " - każdoczesnym właścicielom każdego z lokali, do którego przylega taras, balkon lub loggia przysługiwać będzie prawo do wyłącznego korzystania z tarasu, balkonu lub loggii, przylegających bezpośrednio do danego lokalu, " czyli podzial quoad usum - wylaczne uzytkowanie czesci wspolnej. Tak ja to oceniam. Chyba ze wstawienie balkonu w czesci wspolne jest zapisem abuzywnym i wtedy jest niewazne . Ale nie znalazlam. Za to znalazlam wyroki sadow, ktore sie przychylaly do stanowiska ze balkon jest czescia wspolna.
  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    SN Uchwała z dnia 7 marca 2008 r., III CZP 10/08 Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w
    należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące
    wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym
    lokalu.
    Wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są
    elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają
    wspólnotę mieszkaniową.

    To teraz pytanie, czy hydroizolacja to czesc konstrukcyjna ?
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Oczywiście, że hydroizolacja to cz. wspólna, w tym rozumieniu. I tu widzę bezsens. Nie mam balkonu i płacę za dodatkową przestrzeń sąsiada: barierki, jakieś opierzenia z blachy itp. to trzeba remontować. Sąsiad zapłaci za terakotę i w kapciach wychodź zapalić i śmieje się z tego, że ja nie mogę otworzyć okna..., taki kraj dział i ......
  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    Now napisał użytkownik: »
    Oczywiście, że hydroizolacja to cz. wspólna, w tym rozumieniu. I tu widzę bezsens. Nie mam balkonu i płacę za dodatkową przestrzeń sąsiada: barierki, jakieś opierzenia z blachy itp. to trzeba remontować. Sąsiad zapłaci za terakotę i w kapciach wychodź zapalić i śmieje się z tego, że ja nie mogę otworzyć okna..., taki kraj dział i ......

    ok, bez sensu, ale co w sytuacji kiedy wspolnota nie wyraza zgody na remont balkonu ? . Wlasciciel skarzy wspolnote ? Zarzad skarzy wspolnote ? Zarzad idzie po nakaz do PINB ? Zarzad zleca i wrzuca to w koszt napraw biezacych ? Kazde rozwiazanie gorsze od poprzedniego. Dlatego podzial kosztow wydaje mi sie najmniej zlym rozwiazaniem. Poza tym , jesli to czesc wspolna, a korzysta jednen wlasciciel, to pozostali moga sie domagac moze wynagrodzenia za korzystanie z czesci wspolnej ponad udzial ? Korzysta z wylaczeniem pozostalych , jakby nie bylo.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Grzyb, wysolenia w cz wsp a co z rękojmią?macie zarządcę czy zarząd? Patrz też art 24 uwl
  • Opcje
    adadadad Użytkownik
    etra napisał użytkownik: »
    Ciezki temat z balkonami. Budynek z r 2020 jeszcze na rekojmi, deweloper firma celowa - wiadomo, nie reaguje.

    Czy zarząd WM ma pełnomocnictwa od właścicieli lokali? Deweloper nie sprzedawał lokali zarządowi i dlatego z nimi nie rozmawia. Deweloper będzie rozmawiał w sprawie reklamacji z właścicielem lokalu lub jego pełnomocnikiem.

  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    A jak prawnie rozwiązać aby ci którzy mają dostęp, jako jedyni, do balkonów płacili za remonty tego co przynależy do części wspólnych balkonów. Stan mieszkania o takim samym udziale w cz wsp a 1. ma 2 balkony, 2. ma 1 balkon a 3. nie ma balkonu
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    etra napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    balkon jest pomieszczeniem pomocniczym, o ile służy wyłącznie właścicielowi jednego lokalu. To nie jest pomieszczenie przynależne. Nadal nie rozumiem dlaczego w akcie zawarto zapis wskazujący, że balkon to część wspólna. Czy można ten zapis zacytować?

    "nieruchomość wspólną w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali stanowią w szczególności: komunikacje – klatka schodowa budynku, fundamenty, ściany, stropy, schody, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, stolarka okienna i drzwiowa – na częściach wspólnych, działka, instalacje, przyłącza instalacji, piony wentylacyjne, korytarze, pomieszczenia na wózki i rowery, balkony, tarasy, loggie, zadaszenie, dojścia i dojazdy do budynku, inne urządzenia i części budynku stanowiące użytek wspólny, pomieszczenia gospodarcze usytuowane na kondygnacji podziemnej „-1” budynku oraz miejsca postojowe usytuowane na parterze budynku; "
    oraz
    " - każdoczesnym właścicielom każdego z lokali, do którego przylega taras, balkon lub loggia przysługiwać będzie prawo do wyłącznego korzystania z tarasu, balkonu lub loggii, przylegających bezpośrednio do danego lokalu, " czyli podzial quoad usum - wylaczne uzytkowanie czesci wspolnej. Tak ja to oceniam. Chyba ze wstawienie balkonu w czesci wspolne jest zapisem abuzywnym i wtedy jest niewazne . Ale nie znalazlam. Za to znalazlam wyroki sadow, ktore sie przychylaly do stanowiska ze balkon jest czescia wspolna.

    Wyroki sądów dotyczące innych nieruchomości, prawda?

    Z treści tych zapisów nie wynika, że balkon stanowiący pomieszczenie pomocnicze jest częścią nieruchomości wspólnej. Balkon, do którego mają dostęp wszyscy właściciele lokali, albo jest dostępny z co najmniej dwóch lokali,stanowi część nieruchomości wspólnej.
    Balkony spełniajace krterium funkcjonalne stanowią część składową lokalu, to na właścicielu spoczywa obowiazek przeprowadzenia remontu wnętrza balkonu. Proszę zauważyć, że pewne elementy balkonu będzie i tak remontować spółdzielnia/wspólnota (izolacja, barierki, zewnętrzne, etc.).

    Reasumując: cytowane postanowienia zawarte w umowach nie mają znaczenia w odniesieniu do remontu tych balkonów i tarasów, które stanowią części składowe lokali, tzn. tych, do których dostęp mają właściciele jednego lokalu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    Now napisał użytkownik: »
    A jak prawnie rozwiązać aby ci którzy mają dostęp, jako jedyni, do balkonów płacili za remonty tego co przynależy do części wspólnych balkonów. Stan mieszkania o takim samym udziale w cz wsp a 1. ma 2 balkony, 2. ma 1 balkon a 3. nie ma balkonu

    ja postawilam pytanie na grupie, nie w celu dywagacji kto, co i dlaczego. Ja nie jestem ani od rozstrzygania, ani od stanowienia prawa ani od naginania prawa. Jesli ktos mial podobny problem i przeprowadzil skuteczne rozwiazanie, to chetnie poslucham. Mam tez swiadomosc ze zarzad moze poprosic sad o podjecie uchwaly. Ciekawe jak klimaty we wspolnocie po takim "nieprocesowym " rozstrzygnieciu, tak, ze dzieki za starania. Prawo prawem a zycie zyciem
  • Opcje
    etraetra Użytkownik
    adad napisał użytkownik: »
    etra napisał użytkownik: »
    Ciezki temat z balkonami. Budynek z r 2020 jeszcze na rekojmi, deweloper firma celowa - wiadomo, nie reaguje.

    Czy zarząd WM ma pełnomocnictwa od właścicieli lokali? Deweloper nie sprzedawał lokali zarządowi i dlatego z nimi nie rozmawia. Deweloper będzie rozmawiał w sprawie reklamacji z właścicielem lokalu lub jego pełnomocnikiem.

    prosze sie skupic na wyrazeniu spolka celowa. Deweloper nie odpowiada wlascicielom rowniez. Spolka celowa znika /zostaje wydrenowana z kasy/zostaje zmieniona nazwa i wlasciciele/ *niepotrzebne skreslic , tzn pisanie na tzw Berdyczow. Pelnomocnictwa na tym etapie nie sa potrzebne, z tego chcociazby powodu, ze wlasciciele rownolegle skladaja zgloszenie.
  • Opcje
    NowNow Użytkownik
    Albo zgodnie z prawem albo w jakimś układzie z aktywnymi członkami wspólnoty aby zachować stołek. Tu widzę wybór tego drugiego i tu, uważam, nie ma na to miejsca. ,,dywagacjami" starałem się nakłonić innych do podsunięcia prawnych rozwiązań.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.