Rozliczenie ciepła w cześći wspólnej

W budynku wielokalowym jako wspólnota mieszkaniowa przyjeliśmy regulamin rozliczania kosztów energii cieplnej. Jeden z punktów regulaniu określam, że:
"Koszty wspóllne energii ceiplnej rozliczane są na lokale proporcjonalnie do ich udziału w nieruchomości".

W budynku mamy ciepłomierze na każdy lokal, ale są też nieopomiarowane cześći wspólne (np. korytarze) z grzejnikami.

Otrzymałem rozliczenie ciepła za 2023 rok, w którym zarządca nie zastosował się do w/w punktu i rozliczył to ciepło w inny sposób, prawdopodobnie doliczając koszty wspólne energii proporcjonalnie do zużycia w danym lokalu, czego regulamin nie przewiduje. Wnioskuje to z kosztu jednostkowego GJ ciepłą która na rozliczeniu wynoski ok 180 zł, a z tego co się orientowałem to koszt zakupu od dostawcy 1GJ wynois poniżej 100 zł.

Mój lokal zużywa więcej ciepła od innych ze względu na położenie (parter, ściany szczytowe). Dlatego rozumiem że wiećej płace od innych za zużycie ciepła w lokalu. Natomiast niezgoden z regulaminem oraz ze sprawiedliwym podziałem kosztów jest to, że w takim razie więcej płacę również za energię wspólną.

Złożyłem reklamację, na spoóśb rozliczenia ciepła jako niezgodny z regulaminem.

Zarządca odrzuca reklamację, mówi że ten punkt regulaminu jest martwy i że ogólnie nie da się inaczej.
Dodam że w regulaminie jest również pukt który przewiduje zastosowanie procentowego udziału kosztów współnych i że jest to stosunkowo łatwe do oszacowania.

Co mogę jeszze zrobić, gdzie się odwołać jeżeli zarządca odmawia zastosowania regulaminu do cześci wspólnych, mówi że się nie da i już, że to punkt martwy.

Jeśli reklamacja nie działa, to gdzie mogę zaskarżyć takie zachowanie zarządcy UOKiK ? Urząd Mieszkalnictwa ? Sąd ?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam, Przemek

Komentarze

  • Opcje
    paqpaq Użytkownik
    nikt nie ma pomysłu jak zdyscyplinować zarząde do stosowania przyjętęgo uchwałą wspólnoty regulaminu rozliczania ciepła ?
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 21 marca
    paq napisał użytkownik: »
    W budynku wielokalowym jako wspólnota mieszkaniowa przyjeliśmy regulamin rozliczania kosztów energii cieplnej. Jeden z punktów regulaniu określam, że:
    "Koszty wspóllne energii ceiplnej rozliczane są na lokale proporcjonalnie do ich udziału w nieruchomości".
    Czy w "Regulaminie rozliczenia kosztów EC"podano jaki procent całkowitych kosztów EC stanowi koszt ogrzewania NW?

    paq napisał użytkownik: »
    Wnioskuje to z kosztu jednostkowego GJ ciepłą która na rozliczeniu wynoski ok 180 zł, a z tego co się orientowałem to koszt zakupu od dostawcy 1GJ wynois poniżej 100 zł.

    Stawka rozliczeniowa GJ wewnątrz WM wynika z kosztów EC przeznaczonej na ten cel . To też powinno wynikać z "Regulaminu rozliczenia kosztów zakupu EC", jaki % kosztów zmiennych stanowi : ogrzewanie lokali , podgrzanie wody CW , ogrzewanie NW czy koszt cyrkulacji CW i CO ... stawka zakupu przez WM EC nie jest tożsama ze stawką GJ służąca do rozliczeń kosztów ogrzewania wewnątrz WM


    paq napisał użytkownik: »
    Mój lokal zużywa więcej ciepła od innych ze względu na położenie (parter, ściany szczytowe). Dlatego rozumiem że wiećej płace od innych za zużycie ciepła w lokalu. Natomiast niezgoden z regulaminem oraz ze sprawiedliwym podziałem kosztów jest to, że w takim razie więcej płacę również za energię wspólną.


    W takiej sytuacji od 01 stycznia 2023 roku obowiązują współczynniki korekcyjne LAF dotyczące położenie lokalu w bryle budynku, które WM winna stosować . Taki współczynnik LAF może obniżyć twój koszt CO nawet o 60%


    paq napisał użytkownik: »
    Co mogę jeszze zrobić, gdzie się odwołać jeżeli zarządca odmawia zastosowania regulaminu do cześci wspólnych, mówi że się nie da i już, że to punkt martwy.

    Możesz zaskarżyć rozliczenie do sądu. Zacznie sie szum możę się opamiętają i anulują to rozliczenie i wykonają nowe

    paq napisał użytkownik: »
    Zarządca odrzuca reklamację, mówi że ten punkt regulaminu jest martwy

    Martwy to może on zaraz być . Jego obowiązuje REGULAMIN....
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Wspólczynniki LAF

    340469056_767776148253006_4986366844195454916_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=itfG3DRBC_QAX-7qxI-&_nc_ht=scontent-waw2-1.xx&oh=00_AfA9OEvmYNFa1OpHf0G2nura029ZW12EVPdrIl1CslkFEA&oe=6601997A
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    Masz lokal usytuowany niekorzystnie w bryle budynku, ale rozliczania za pomocą współczynników wyrównujących nie macie w regulaminie, więc nie ma tematu. Zwłaszcza, że macie ciepłomierze.
    Współczynniki musielibyście wprowadzić sobie osobną uchwałą do regulaminu.

    Zarządca nie ma podstaw do twierdzenia, że punkt regulaminu dot. rozliczania proporcjonalnie do udziałów jest martwy.
    Jest akurat odwrotnie, ponieważ przyjął metodę trudniejszą w rozliczeniu. Powinien był argumentować że przyjął metoda inną, jego zdaniem lepszą z takich a takich powodów, zgodną z ustawą , ale nie dlatego że zapis w regulaminie jest martwy.

    Szanse w sądzie? To zależy czy sędzia wczyta się w regulamin. Wielu z nim ma z tym problem, a nawet jeśli uzna naruszenie regulaminu, to i tak może przyznać rację zarządcy.
  • Opcje
    paqpaq Użytkownik
    >>> Czy w "Regulaminie rozliczenia kosztów EC"podano jaki procent całkowitych kosztów EC stanowi koszt ogrzewania NW?
    >>W takiej sytuacji od 01 stycznia 2023 roku obowiązują współczynniki korekcyjne LAF dotyczące położenie lokalu w bryle budynku, które WM winna stosować . Taki współczynnik LAF może obniżyć twój koszt CO nawet o 60%

    Niestety konkretnych procentów w regulamine nie ma, sądziłem że ten podział będzie wynikał z róznicy wskazań głownego ciepłomierza i sumy wskazań ciepłomierzy na lokalach.
    Współczynników LAF też nie ma konkretnie w regulaminie uwzględnionych, ale to drugi element pwenie nawet dla mnie bardziej istotny

  • Opcje
    paqpaq Użytkownik
    Zakarżyć zarządce do sądu, trochę z tym zachodu ale jak nie będzie wyjścia no to się pofatyguje, bo jeszcze mi zarządca odpisał że skarżyć to mogę wspólnote nie jego i mi ciśnienie podniósł :)
    Zarządca nie ma podstaw do twierdzenia, że punkt regulaminu dot. rozliczania proporcjonalnie do udziałów jest martwy.
    Zgadzam się, ale "nie da się, nie mam pańskiego płaszcza i co mi zrobisz" :).

    A moze się poskarżyć do jakiegoś Urzedu Mieszklanictwa, UoKiK, URE czy organu który wydaje licencje zarządcom, albo hurtem wszędzie?
    Inna sprawa że samego rozliczenia dokunuje podwykonawca, może do nich też uderzyć ? Nie sądziłem że taki beton tam zastanę.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 23 marca
    paq napisał użytkownik: »
    >>> Czy w "Regulaminie rozliczenia kosztów EC"podano jaki procent całkowitych kosztów EC stanowi koszt ogrzewania NW?
    >>W takiej sytuacji od 01 stycznia 2023 roku obowiązują współczynniki korekcyjne LAF dotyczące położenie lokalu w bryle budynku, które WM winna stosować . Taki współczynnik LAF może obniżyć twój koszt CO nawet o 60%

    Niestety konkretnych procentów w regulamine nie ma, sądziłem że ten podział będzie wynikał z róznicy wskazań głownego ciepłomierza i sumy wskazań ciepłomierzy na lokalach.
    Współczynników LAF też nie ma konkretnie w regulaminie uwzględnionych, ale to drugi element pwenie nawet dla mnie bardziej istotny



    To trzeba, jak najszybciej te współczynniki wyliczyć i wprowadzić do rozliczeń ....

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    paq napisał użytkownik: »
    Zakarżyć zarządce do sądu, trochę z tym zachodu ale jak nie będzie wyjścia no to się pofatyguje, bo jeszcze mi zarządca odpisał że skarżyć to mogę wspólnote nie jego i mi ciśnienie podniósł :D

    Nie ma innej drogi , nad prawidłowym funkcjonowaniem WM , nadzór sprawuje TYLKO Sąd


    paq napisał użytkownik: »
    Zarządca nie ma podstaw do twierdzenia, że punkt regulaminu dot. rozliczania proporcjonalnie do udziałów jest martwy.
    Zgadzam się, ale "nie da się, nie mam pańskiego płaszcza i co mi zrobisz" :).

    A moze się poskarżyć do jakiegoś Urzedu Mieszklanictwa, UoKiK, URE czy organu który wydaje licencje zarządcom, albo hurtem wszędzie?
    Inna sprawa że samego rozliczenia dokunuje podwykonawca, może do nich też uderzyć ? Nie sądziłem że taki beton tam zastanę.

    Jak lubisz jałową prace i lubisz stres to się baw .... pisz, gdzie chcesz . Podwykonawca robi rozliczenia , jak mu Zarządca każe ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.