Kredyt na remont garaży

PytającaPytająca Użytkownik
Bardzo proszę o pomoc.
Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę na zaciągnięcie kredytu w celu sfinansowania remontu instalacji elektrycznej w garażach. Garaże te są co prawda obok budynku, ale znajdują się na innej działce. mają oddzielne KW. Ponadto 2 członków Wspólnoty Mieszkaniowej nie posiada garażu. Ja uważam, że garaże to nie jest cześć wspólna i na taki remont powinni się złożyć jedynie właściciele garaży, Zarząd uważa inaczej i chce, aby WM zaciągnęła kredyt na ten cel. Czy WM może zaciągać kredyt na remont, który dotyczy garaży?

Druga kwestia- czy zasadność zaciągnięcia kredytu nie powinna być podparta jakimiś dokumentami (ekspertyzy techniczne itp) ?. Zarząd podał na zebraniu, że trzeba zaciągnąć kredyt w konkretnej kwocie, nie mając żadnych dokumentów to uzasadniających. Jesienią 2020r, zaciągnęliśmy już jeden kredyt na docieplenie dachu i ścian i na tę okoliczność sporządzony był audyt.

Dodam, że nie mamy zarządcy.

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano maja 2021
    Co znaczy mają oddzielne KW? Na co?

    Czy garaże leżą na tym samym gruncie opisanym tą samą księgą wieczystą. co budynek mieszkalny?
  • Opcje
    PytającaPytająca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, jest to inna działka, inna księga wieczysta.
    Oddzielne KW- miałam na myśli, że nie jest to część przynależna do mieszkania tak jak piwnica tylko odrębna nieruchomość mająca swoją księgę wieczystą.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli tak, to wspólnota nie prawa tym zarządzać ani tym bardziej brać kredytów.

    Nowy doklejony: 07.05.21 14:08
    Oddzielne KW- miałam na myśli, że nie jest to część przynależna do mieszkania tak jak piwnica tylko odrębna nieruchomość mająca swoją księgę wieczystą.

    Garaże mogą mieć własne KW. I udział w NW.
    Ale piszesz, że są położone na innej działce .
    Ta inna działka ma własną KW gruntowa oczywiście?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Pytająca:[/cite]Nie, jest to inna działka, inna księga wieczysta.
    Oddzielne KW- miałam na myśli, że nie jest to część przynależna do mieszkania tak jak piwnica tylko odrębna nieruchomość mająca swoją księgę wieczystą.
    Czy suma udziałów lokali mieszkalnych i garaży jest równa 1 (100 %) ?

    Czy w AN lokalu mieszkalnego są wymienione działali, które wchodzą w skład WM? ( nie zawsze musi to być jedna działka gruntowa)
    Jeżeli "tak", czy któraś z nich jest pod garażami ?
  • Opcje
    AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano maja 2021
    Pytająca: Ja uważam, że garaże to nie jest cześć wspólna i na taki remont powinni się złożyć jedynie właściciele garaży, Zarząd uważa inaczej
    ...jest to inna działka, inna księga wieczysta
    Na razie mamy tylko gdybanie.
    Abyś mogła otrzymać wiarygodną odpowiedź musimy znać stan prawny garaży.
    To, że Tobie się wydaje to za mało!
    Przede wszystkim co masz napisane w AN kupna lokalu we wspólnocie Ty i pozostali ci co mają garaże na tej działce - czyli co kupiłaś?
    Czy kupiłaś udział w obydwu działkach (pod budynkiem i pod garażami?)
    Czy też może na garaż masz osobny AN? Jeżeli tak to co w nim jest napisane o tej działce i garażu?
    Bez tych ustaleń każda odpowiedź będzie zła.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.