Samowola na części wspólnej

Może mój problem jest prozaiczny, ale będę wdzięczna za pomoc. Na terenie wspólnoty jest huśtawka dla dzieci. Kilka dni temu, „ktoś” skrócił ogniwa od siedziska przez co huśtawka była wyżej. Uniemożliwiło to moim dzieciom samodzielne wejście na huśtawkę a nawet i zejście, bo jest na tyle wysoko, że boją się zeskoczyć. Z powodu braku narzędzi wezwałam znajomego, który wystawił mi rachunek za „usługę” i doprowadził wysokość huśtawki do poprzedniego.

Pytanie brzmi w jaki sposób następnym razem skutecznie „wybić” z głowy tej osobie takie samowolne działania? Czy zwyczajnie poskarżyć się zarządcy wspólnoty? Czy można „wystraszyć” tę osobę chęcią odszkodowania brak możliwości korzystania czy utrudnione korzystanie z części wspólnej?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Huśtawka jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, należało się w tej sprawie porozumieć z zarządcą. Nie można samowolnie jej skracać ani przedłużać.

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    "Urządzenia służące rekreacji dzieci winny spełniać wymogi wytycznych zawartych w Polskich Normach z grupy PN - EN 1176:2009 "Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie", w tym PN - EN 1176 - 2:2009 "Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie – Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek"" oraz PN - EN 1176 - 7:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie – Część 7: Wytyczne instalowania, kontroli, konserwacji i eksploatacji"
    Place zabaw są kontrolowane przez terenowe organy nadzoru budowlanego, które w razie stwierdzonych nieprawidłowości mogą w drodze decyzji administracyjnych doprowadzić do ich likwidacji , wyłączenia z użytkowania, a także nałożyć mandaty karne na osoby odpowiedzialne. A co robić, gdy urzędnicy lub prywatny właściciel nie dba o huśtawkę czy karuzelę? Można to zgłosić w powiatowym nadzorze budowlanym, który wyegzekwuje wykonanie obowiązków, albo zwrócić się o interwencję do Policji lub Straży Miejskiej."

    Więcej na ten temat w artykule: Wspólnota mieszkaniowa odpowiada za plac zabaw
    Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
    https://zarzadca.pl/artykuly/wspolnota-mieszkaniowa-odpowiada-za-plac-zabaw

    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Proponuję skontaktować sie z Zarządem. Tak jak wyzej powiedziano, to on zarządza i odpowiada za plac zabaw. Huśtawka ma służyć wszystkim dzieciom.
  • Opcje
    Janina7Janina7 Użytkownik
    Skontaktowałam się. Huśtawka miała wrócić do stanu poprzedniego przed weekendem. Niestety to się nie wydarzyło. Potrzebuje jakiegoś dobrego i skutecznego rozwiązania. Czy w związku z tym, że osoba ze wspólnoty „naruszyła” nazwijmy to ten obiekt i nie spełnia on norm, bo siedzisko jest zbyt wysoko od ziemi, to czy mogę zgłosić to do nadzoru budowlanego jako niebezpieczeństwo?

  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    Moim zdaniem możesz spróbować, ale uderzasz tym samym w Wspólnotę, bo to ona zostanie ewentualnie ukarana.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Wspólnota odpowiada za plac zabaw, przepisy są w tej kwestii restrykcyjne, w razie zgłoszenia, urząd sprawdzi czy rzeczywiście spełnione są standardy, co zważywszy na użytkowników (dzieci) zdaje się być oczywiste. Niekoniecznie zostanie ukarana, raczej zobowiązana do podjęcia działań.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.