Uchwalenie uchwałę a część wspólna

Wspólnota złożona z dwóch osób, uchwaliła uchwałę, w której to napisane jest, że za zgodą wszystkich właścicieli (60% udziałów to gmina) wykupują część wspólną strychu i przekształcają ją w mieszkania. Uchwała była uchwalona w 2022 r. Niestety członkowie wspólnoty nie zdążyli ogarnąć papierów(zmiany aktu notarialnego) z notariuszem na czas czyli do końca bieżącego roku. Ja pół roku temu wykupiłam swoje mieszkanie, więc również jestem udziałowcem części wspólnej. Członkowie wspólnoty mówią, że nie ma to żadnego znaczenia i jeżeli nie podpisze razem z nimi papierów u notariusza to i tak wygrają przez sąd.

Czy to możliwe?

Komentarze

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada 2023
    Wspólnotę tworzą wszyscy właściciele lokali w tym gmina.
    Czy gmina podpisała tę uchwałę?
    Jeśli tak i podpisali ją wszyscy, to przy wykupie gmina powinna zawiadomić, że jest taka uchwala. Jeśli tego nie było i nie podpiszesz, to pozostaje sąd . Mają dużą szanse wygrać.
  • Opcje
    Janina7Janina7 Użytkownik
    Tak, wszyscy podpisali. Jednak w uchwale jest punkt:
    „wspólnota zobowiązuje pana x do zmiany aktów notarialnych do 31.12.2023”
    Tego nie zrobił a ja przed tą datą wykupiłam mieszkanie i mam udział. Widnieje w księdze wieczystej dot. części wspolnej.

    To czy w takim razie uchwała już nie ma mocy i jest nieważna?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada 2023
    Ma moc i jest ważna. Pieniądze wpłyną na konto wspólnoty i Tobie przypadnie część wg udziału. Będzie na jakiś remont.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    WM nie może mieć majątku w postaci lokalu tak wynika z orzeczeń sądowych. To dalej jest część wspólna.
  • Opcje
    Janina7Janina7 Użytkownik
    Cały paragraf brzmi tak:

    „wspólnota mieszkaniowa wyraża zgodę na zmianę przeznaczenia części wspólnej tj. pomieszczeń wspólnych strychu wg załączonego szkicu w budynku przy ulicy X oraz jego adaptacje na cele mieszkalne przez pana X.
    Wyrażają zgodę na przyłączenie adaptowanej części do lokalu pana X oraz zmianę udziałów w nieruchomości wspólnej.

    Z tego wynika że Pan X chce wykupić część wspólną i przyłączyć ją w akcie notarialnym do swojego lokalu.

    Popatrzcie na to z tej strony. Mieszkam w tym budynku ponad 30 lat jako najemca. Gdy zobaczyłam co się dzieje ze strychem - ogromną powierzchnią wspólną (jakieś 100m^2), że jest przejmowana przez Pana X to sama wykupiłam swoje mieszkanie, żeby mieć jakiekolwiek słowo do powiedzenia.

    Wobec tego pytam dalej, czy ta ustawa w tym brzmieniu dalej ma moc?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    WM nie może mieć majątku w postaci lokalu tak wynika z orzeczeń sądowych. To dalej jest część wspólna.

    Owszem, ale tu zgodę wyrazili wszyscy (!). Forumowiczka, jak widać o tym wiedziała.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada 2023
    Nie ustawa a uchwała a raczej zgoda właścicieli. Kolejny raz : tak, ma moc. Jeśli chcesz przegrać proces w sądzie, i zapłacić koszty sądowe, to upieraj się dalej.
    Mogłas wykupić mieszkanie 30 lat temu. i wtedy mogłabyś zaskarżać uchwały. Ale nawet wtedy właściciele, których udziały wynoszą pinad połowę, mogliby żądać rozstrzygnięcia przez sąd. I za zgodą sądu tę część wspólną sprzedać.
    Człowiek, który wykupi strych będzie miał większe udziały i będzie więcej płacił na utrzymanie części wspólnych, innym udział się zmniejszy , więc będą płacić mniej.
    Wiem, że to się Tobie nie podoba ale takie jest prawo.

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano listopada 2023
    Janina7 napisał użytkownik: »
    Popatrzcie na to z tej strony.

    Z której strony mamy patrzeć ?.
    Żadnego przekrętu tu nie widzę . Uchwała właścicieli lokali jest ważna i istnieje w obrocie prawnym choć jej treść budzi moje zaniepokojenie , bo WM nie może mieć majątku w postaci lokali . Uchwała powinna brzmieć że "właściciele lokali tworzący WM wyrażają zgodę na sprzedaż części wspólnej Panu XXX oraz zmianę udziałów w NW"
    Jeden z właścicieli chce powiększyć sobie lokal więc dokupił powierzchnie. Teraz zwiększy mu się udział w NW (zwiększa opłaty na utrzymanie nieruchomości ) a pozostałym współwłaścicielom nieruchomości zmniejszy (zmniejszą opłaty) i tyle .

    Ile lokali liczy nieruchomość.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.