A jednak można być bezradnym

samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
Przeczytałam wszystkie wątki zamieszczone na forum.Mój na pewno będzie nieco inny:
W mojej miejscowości są trzy bloki.Każdy z nich ma własną wspólnotę.Trzeba mieć wielką głowę żeby nie pogubić się w płatnościach.Za wodę i kanalizację płacimy na podstawie odczytu liczników do wodociągów,za wywóz śmieci do Zakładu komunalnego ,na fundusz remontowy do Spółdzielni Mieszkaniowej/mieści się w innej miejscowości i tylko prowadzi konto funduszu remontowego/,gazu w ziemnego nie mamy ,korzystamy z butli gazowych.Klatki schodowe,odśnieżanie oraz utrzymanie porządku wokół bloku należy do mieszkańców bloku.Kulą u nogi nie tylko naszej Wspólnoty,ale również dwóch pozostałych jest energia cieplna.Są to bloki po PGR,kotłownia/nie tylko nasza/została przekazana przez Agencję Własności Skarbu Państwa prywatnym osobom.Ci z kolei udostępnili innej osobie,która prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Spółdzielni Mieszkaniowej.Kupujemy od niego ciepło do mieszkań i ciepłą wodę.Za m2 płacimy 4,80zł.,a podgrzanie wody ciepłej/12,-zł./m3.Prowadzący działalność gospodarczą nie ma z nami umowy.Jednej ze Wspólnot dał umowę,ale to dla mnie zwykły świstek papieru,bez pieczątek podpisów.Do tej Wspólnoty wysyła też rozliczenia/wspólnoty są trzy/gdzie wykazuje nadpłaty za ogrzewanie i to nie są maleńkie sumy w 2007 r. mieliśmy nadpłaty 39 tys.złotych,w następnym roku wykazał niedopłatę,odjął od poprzedniej nadpłaty,pozostała mniejsza nadpłata,a w tym roku jeszcze mniejsza.Na pewno zdziwicie się dlaczego otrzymuje rozliczenia tylko jedna Wspólnota?No dlatego ,że w bloku tej wspólnoty mieszka Przewodnicząca Rady Gminnej i prowadzi tę Wspólnotę,tylko jak my mamy takie osoby w Samorządach Gminnych to przy następnych wyborach trzeba się ostro zastanowić.Dlaczego?,ano dlatego,że taka osoba powinna wiedzieć,że umowa musi mieć pieczątkę,podpisy i treść tej umowy powinna zawierać jakieś dane,rozliczenie?na pierwszy rzut oka widać,że jest to rozliczenie ot tak napisane:tyle kosztował węgiel tyle transport itp./koszty/wpływy wpłaty od mieszkańców w jednym roku płacą przez cały rok/płacimy przez cały rok równą stawkę/a w następnym roku przez 7 m-cy,no bo trzeba zmniejszyć nadpłatę i tak jest każdego Roku.Nadpłaty nie są wypłacane/rzekomo przeznaczane są na remont kotłowni/mieszkańcy są sponsorami działalności gospodarczej.Nie tędy droga,nadpłaty to nasze pieniądze i muszą być wypłacane,a co my zrobimy z pieniędzmi to nasza sprawa.Dziwię się troszkę tej naszej Pani Przewodniczącej,wie doskonale,że jestem osobą która jak się czegoś uczepi to ciągnie do końca.Ona udostępniła mi wszystkie dokumenty,prosząc żebym nie wymieniała jej nazwiska.No,ale sprzedający nam energię cieplną taki tępy chyba nie jest bo z tego co widzę łeb do interesów-ma.Na moje pisma ,albo mi nie odpisuje,albo robi ze mnie głupa.Nie dam się i będę walczyła do końca,nawet medialnie jak inaczej się nie da.Nie jestem przedstawicielem wspólnoty,jest osoba,która w jakiś sposób powiązana jest że wspominany przeze mnie Panem.Ale ja szukam pomocy u znajomych prawników,w internecie gdzie się da.Myślę,że ktoś z Was może mi pomoże i wskaże instytucję która może takie przekręty skontrolować.Mieszkają tutaj ludzie biedni i ja muszę jakoś im pomóc.Jestem na emeryturze,mam czas i cierpliwość i będę walczyła o każdą złotówkę ,nie tylko dla siebie,ale dla mieszkańców tych trzech wspólnot.Pomóżcie mi bardzo proszę,bo ten Pan na moje pisma tylko mówi ,że jak nie przestanę,to on nie będzie nam palił,to przecież jego praca i zysk,ale uczciwą drogą nie wyzyskiem i chciwością,bo na biednych najlepiej się żeruje.Pilnie proszę dajcie jakieś wskazówki i rady.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na fundusz remontowy do Spółdzielni Mieszkaniowej/mieści się w innej miejscowości i tylko prowadzi konto funduszu remontowego/
    Dlaczego?/Why?/Pourquois?
    :cry::cry::cry:

    Zachodzi pytanie na jakiej podstawie "Twoja" wspólnota płaci za ciepło.

    Powinniscie być obciążani albo przez producenta ciepła albo przez wspólnotę pośredniczacą. Obciążani rachunkami/fakturami.

    Jednak takie rachunki/faktury są możliwe jedynie po podpisaniu stosownej umowy między Wami.

    Gdyby przyszedł na kontrolę urząd skarbowy to zażądałby rachunków/faktur za dany okres oraz zawartych umów.

    (a propos mam nadzieję, że macie REGON, NIP i rachunek bankowy).
    ten Pan na moje pisma tylko mówi ,że jak nie przestanę,to on nie będzie nam palił

    Jak on nie będzie palił, to Wy nie będziecie mu płacić i może sobie tą kotłownię na złom wywieźć.

    Upominanie się o ludzi to słuszna sprawa, ale trzeba to zrobić za ich aprobatą, a nie wbrew im.
    Musisz zyskać ich poparcie dla swoich działań.
    Przejawem takiego poparcia będzie fakt wejścia do zarządu przynajmniej jednej wspólnoty, jak nie obu. Wtedy będziesz mieć uprawomocnienie formalne do upominania się o interesy ludzi, którzy Ci zaufali.
    Taka demonstracja poparcia byłaby demonstracją siły i zdrowo zastanowiłaby przewodniczącą rady czy działając wbrew ludziom nie wyhodowała sobie silnego wroga, który może podburzyc ludzi wobec niej, a utrata parudziesięciu głosów na wyborach w gminie to prawdopodobnie utrata mandatu.
    A wybory tuż, tuż...
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    W mojej miejscowości są trzy bloki.Każdy z nich ma własną wspólnotę.
    Jeśli są rzeczywiście trzy wspólnoty, to każda z nich funkcjonuje niezależnie i powinna mieć swój zarząd.
    Ewentualnie sposób zarządu został określony w akcie notarialnym i nie zmieniony do dzisiaj...
    Ci z kolei udostępnili innej osobie,która prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Spółdzielni Mieszkaniowej.Kupujemy od niego ciepło do mieszkań i ciepłą wodę.Za m2 płacimy 4,80zł.,a podgrzanie wody ciepłej/12,-zł./m3.
    Twoja wspólnota powinna/musi (!) mieć zawartą umowę na dostarczanie ciepła. Jak rozliczacie się za każdy rok i kto to robi?
    Nadpłaty powinny być zwracane właścicielom, bez żadnej łaski pana z kotłowni.
    Jeśli masz problem z uzyskaniem faktur od dostawcy ciepła udaj się do urzędu skarbowego, najlepiej do naczelnika lub jego zastępcy. Porozmawiaj, naświetl problem i zapytaj, jak mogą Tobie w tej sprawie pomóc.
    Wiem, że dla US nie jest żadną trudnością odtworzenie/ustalenie należnych wspólnocie faktur od osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
    W mojej wspólnocie mam zamiar ustalić faktury za remont dachu sprzed pięciu lat , bo w dokumentacji ich brakuje w stosunku do kwoty wykazywanej na rozliczeniach właścicieli i urząd skarbowy obiecał nam pomoc w tej sprawie.

    Wcześniej możesz porozmawiać z właścicielem kotłowni i zażądać natychmiastowego podpisania z Twoją wspólnotą umowy o dostarczanie ciepła wraz rozliczeniem za poprzednie lata i fakturami za zużyte przez Was ciepło. Informując jego jednocześnie, że jeśli nie zrobi tego, czego oczekujesz - będziesz wyjaśniać sprawy w urzędzie skarbowym, a wtedy to on pójdzie pod lupkę ze swoją działalnością gospodarczą.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    samostrzel2815, wygląda to na niezłą patologię na pierwszy rzut oka. Pewnie postaramy się wszyscy pomóc,
    ale proszę zacznij od ustalenia i podania na forum kilku ważnych informacji:
    1/ czy posiadacie własny regon i NIP jako "wspólnota"?
    2/ czy macie własny Zarząd właścicielski i ile w nim zasiada osób?
    3/ kto Zarządza (administruje) Waszą nieruchomością? na jakiej podstawie?
    4/ kiedy ostatnio mieliście zebranie właścicieli?
  • Opcje
    samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy własny regon ,NIp i własne konto w banku.Mamy własny Zarząd właścicielski,zasiadają w nim trzy osoby/dwóch z nich los właścieli mieszkań wspólnoty jest obojętny,jeden jest po stronie włścicieli,ale sam może niewiele/,które są również właścicielamami mieszkań w naszej wspólnocie.Naszą nieruchomością/rzekomo funduszem remontowym /od trzech lat Zarządza Spóldzielnia Mieszkaniowa w Nakle /n notecią.Ostatnie zebranie mieliśmy z Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Nakle w marcu br./wyjaśnił,że w dokumentach jakie przekazaliśmy im niema umowy na umowy na kupno ciepła i cieplej wody ze Spółdzielnią mieszkaniową Zalesie/działalność gospodarcza Zarząd jenoosobowy/nie mamy również umów indywidualnych.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czemu pieniadze z FR nie są na Waszym koncie tylko w SM?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Macie zarząd właścicielski, więc wszystkim waszymi pieniędzmi zarządzacie sami. Wynajęty przez was administrator (często mylnie nazywany zarządcą) tylko pomaga, wykonuje uchwały, rozliczenia itp.
    Do rachunku bankowego wm administrator (spółdzielnia) ma prawdopodobnie pełnomocnictwo, ale każdą fakturę, wypłatę z konta powinien akceptować choć jeden członek zarządu, administrator nie powinien robić tego sam.
    To wy, jako właściciele decydujecie, w którym banku chcecie mieć konto, z kim zawrzeć umowę o administrowanie, jakie remonty wykonać, komu ile i za co płacić
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na jakiej podstawie prawnej spółdzielnia jest Waszym zarządcą / administratorem? Czy wspólnota lub wszyscy właściciele lokali indywidualnie zawarli z nią umowę o zarządzanie / administrowanie? A może SM sprawuje zarząd powierzony na podstawie art. 18.1 ustawy o własności lokali?
    Są to bloki po PGR,kotłownia/nie tylko nasza/została przekazana przez Agencję Własności Skarbu Państwa prywatnym osobom.Ci z kolei udostępnili innej osobie,która prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Spółdzielni Mieszkaniowej.
    Czy to ta sama SM, która Wami zarządza?
    Chyba coś pokręciłaś, bo osoba fizyczna nie może prowadzić działalności gospodarczej jako spółdzielnia mieszkaniowa. Z chwilą zarejestrowania spółdzielni uzyskuje ona osobowość prawną.
    Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze:
    Art. 6. § 2. Liczba założycieli spółdzielni nie może być mniejsza od dziesięciu, jeżeli założycielami są osoby fizyczne, i trzech, jeżeli założycielami są osoby prawne. (...)
    Art. 7. Spółdzielnia podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
    Art. 11. § 1. Spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
  • Opcje
    samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie to nie jest ta sama Spółdzielnia,która nami zarządza.Jest to zupełnie inna Spółdzielnia i inna miejscowość.Wiem tylko tyle co jest napisane w internecie,że jest zarząd jednoosobowy/może,a raczej na pewno przy zakładaniu spółdzielni nie był to zarząd jednoosobowy,ale wiem też,że jedna z tych osób nie żyje,a druga wyjechała za granice o pozostałych osobach wiem też tylko z internetu/.Na pewno jest wpisana Spółdzielnia w Krajowym Rejestrze Sądu,ale jeżeli szukam Spółdzielni mieszkaniowej Zalesie w wyszukiwarce mam zarząd jednoosobowy.Ta Spółdzielnia,która nami administruje/może wyjaśnię w następnym wątku/trzyma się litery prawa i beż naszej zgody nie dysponuje naszymi pieniędzmi w banku,a remonty uzgadnia z mieszkańcami w/g naszych zasobności finansowych.Do Spółdzielni,która sprzedaje nam ciepło/ma pod sobą kilka kotłowni w rejonie po byłych PGR/pretensje o to,że jednej wpólnocie,daje jakieś rozliczenie,a drugich traktuje po macoszemu.Czy ja żądam wiele prosząc Pana Prezesa o spotkanie z przedstawicielami wspólnot i przedstawienie umowy/podobno taka była zawarta ze wspólnotami 1.06.2004r. pismo prezesa Zarządu SM Zalesie z dn.10.03.2010r./,którą posiada,ewntualnie odpisu umowy na dostarczenie ciepła i ciepłej wody,którą posiada?Przecież bez umowy to w moim pojęciu jest tak jakbym dawała pieniądze" sąsiadowi bo on jest potrzebujący."
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dla uproszczenia pisz firma administrująca, firma dostarczająca ciepło o nie s-nia, to się nie będzie mylić.
    Firma Zalesie podpisała jedną umowę z kilkoma wspólnotami mieszkaniowymi? Mało prawdopodobne...
    Twoja wspólnota nie ma tego dokumentu, więc ktoś z zarządu wm powinien grzecznie poprosić Zalesie o kopie obu umów (c.w. i ogrzewanie), bo robicie wiosenne porządki w papierach. Może wystarczy zatelefonować?
  • Opcje
    samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie tylko ja dzwoniłam,Pani odbierająca odpowiada"szefa dziś niema".Na pisma proszące o przesłanie umowy/lub ksero/ktokolwiek napisze nie otrzymuje odpowiedzi.Pisma są wysyłane listami poleconymi,prezes nie reaguje.Tak to prawda,firma Zalesie podpisała z tego co mi wiadomo z wieloma wspólnotami umowę ,są to przeważnie bloki po byłych PGR.Może prezesowi wydaje się,że ludzi mieszkających w blokach po byłych PGR można sobie owinąć wokół palca.No ,ale czasy się zmieniły,ludzie sprzedają mieszkania i,przekazują młodszemu pokoleniu,które jest bardziej dociekliwe.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wg mnie najrozsądniejszą radę (wg mojego stanu wiedzy) juz Ci dałem.
    Upominanie się o ludzi to słuszna sprawa, ale trzeba to zrobić za ich aprobatą, a nie wbrew im.
    Musisz zyskać ich poparcie dla swoich działań.
    Przejawem takiego poparcia będzie fakt wejścia do zarządu przynajmniej jednej wspólnoty, jak nie obu. Wtedy będziesz mieć uprawomocnienie formalne do upominania się o interesy ludzi, którzy Ci zaufali.

    Jak tego nie załatwisz, to będą Cię traktować (delikatnie mówiąc) "z rezerwą".
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Mieszkania po PGR-ach - dp gmin
    http://www.wspolnota.org.pl/content/view/1478/2/
  • Opcje
    samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję Pani Haneczce za radę,Urząd skarbowy zainteresował się tą sprawą.Pan sprzedający nam ciepło chce się spotkać z przedstawicielami wspólnot,ale tylko dwóch tych które płacą do jego "worka" na fundusz remotowy.Ponieważ nasza wspólnota należy do Spódzielni Mieszkaniowej,której tak jak wcześniej pisałam płacimy na fundusz remontowy więc z przedstawicielami naszej wspólnoty,nie.Popełnia moim zdaniem błąd,a może poprostu boi się,że na spotkanie przyjedzie prawnik Spódzielni Mieszkaniowej,który zna się na prawie i wie jak powinno wyglądać rozliczenie za kupno energii cieplnej i ciepłej wody.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Należy uściślić pewne rzeczy o czym już niektórzy pisali.
    W kwestii formalnej - wspólnota do nikogo nie należy i nie powinna do nikogo należeć. Jest samodzielną osobą prawną - w dużym skrócie i tworzą ją właściciele lokali w danym budynku, którzy też nikomu nie podlegają.
    Mówimy o trzech budynkach (wspólnotach). Każda ma swój zarząd wybrany i każda ma NIP-y i inne wymagane prawem konta bankowe oraz dokumentację. Dlaczego mówisz że FR płacicie do jakiegoś worka firmie a nie na swoje konto? Jeżeli tak by było to jest to niezgodne z prawem!!!

    Jak rozumiem do prowadzenia księgowości i prac administracyjnych każda wspólnota zatrudniła (podpisała umowę) z firmą administrującą pod nazwą: "Spółdzielnia Kwiatuszek".
    Prawdopodobnie ta firma administrująca podpisała w imieniu Waszym umowy na dostawę wody, ciepła, wywóz śmieci itd.
    - powinny to zrobić zarządy bo one z mocy prawa są upoważnione do reprezentowania właścicieli a nie administrator (firma).
    Kwestie odśnieżania i innych prac porządkowych, funduszu remontowego oraz wszystkich innych spraw organizacyjno-porządkowych powinniście jako właściciele ustalić sobie w odpowiedniej uchwale i przekazać zarządowi do realizacji a administratorom (firmie "Spółdzielnia Kwiatuszek" do bezpośredniego wykonania).

    Natomiast kwestia ogrzewania (i podgrzania wody) wymaga wyjaśnień. Kotłownia to osobna nieruchomość czy też może znajduje się na terenie którejś wspólnoty?
    Ktoś (jakaś firma) jest właścicielem tej kotłowni i zarządza nią. Należy jeszcze sprawdzić czy posiada wszelkie wymagane prawem uprawnienia do bycia dostawcą (producentem) ciepła. Kto im zatwierdza taryfę na dany rok itd.
    Każda z trzech wspólnot powinna mieć podpisaną przez członków zarządu umowę z dostawcą ciepła. W takiej umowie powinny być określone dokładnie wszelkie warunki dostawy, płatności, rekompensaty za niedotrzymanie warunków dostawy itd. itd. Należy ustalić (sprawdzić) na jakiej podstawie jesteście obciążani konkretnymi kwotami na fakturze - tzn. czy na każdym budynku są ciepłomierze do wody grzewczej i do "ciepłej wody", jak jest ustalana taryfa ciepła?

    Dla pewności proszę sprawdzić też czy czasami ta administrująca wami "Spółdzielnia Kwiatuszek" nie ma powierzonego zarządu w trybie art. 18.
    Jeżeli nie to należy przede wszystkim "zerwać z przeszłością". Teraz role się odwróciły. Czyli pan prezes czy inny administrator albo pani "Zosia" z biura, nie mają nic do gadania w waszych wspólnotach. To są wszystko pracownicy zatrudnieni przez Was, za Wasze pieniądze do Waszej obsługi. Oni mają wykonywać polecenia zarządu, a zarząd ma wykonywać wolę właścicieli wyrażoną w uchwałach.
    Powodzenia w czyszczeniu "stajni Augiasza".
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnota do nikogo nie należy i nie powinna do nikogo należeć. Jest samodzielną osobą prawną
    Nie, wspólnota mieszkaniowa nie jest osobą prawną.
    FR płacicie do jakiegoś worka firmie a nie na swoje konto? Jeżeli tak by było to jest to niezgodne z prawem!!!
    Konkretnie, z jakim przepisem jest niezgodne?
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa posiada tzw.ułomną osobowość prawną-może być pozywana i pozywać.Jak Ci odpowiedzieć z jakimi przepisami jest niezgodne płacenie funduszu remontowego jakiejś firmie.Mogę zapytać i zaproponować-jeśli Wasza/Twoja/ Wspólnota wpłaca pieniążki na fundusz remontowy jakiejś firmie to równie dobrze możecie mnie wpłacać na konto.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa posiada tzw.ułomną osobowość prawną
    To jest pojęcie potoczne, publicystyczne, a nie prawne.
    Kodeks cywilny:
    Art. 33. Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.
    Jaka to ustawa przyznała osobowość prawną wspólnocie mieszkaniowej?
    może być pozywana i pozywać.
    To znaczy tylko tyle, że ma zdolność sądową.
    Osoba fizyczna również może pozywać i być pozywana, ale twierdzenie, że z tego powodu każdy człowiek jest osobą prawną jest cokolwiek absurdalne, prawda?
    Jak Ci odpowiedzieć z jakimi przepisami jest niezgodne płacenie funduszu remontowego jakiejś firmie.
    Po prostu: podaj przepis.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano marca 2011
    [align=right](...)Admin[/align]
    "...Jest samodzielną osobą prawną - w dużym skrócie..."

    "...Jak podkreśla się w doktrynie i judykaturze do wspólnoty mieszkaniowej odnosi się również pojęcie "osoba ustawowa", do której znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy o osobach prawnych...Jako ułomna osoba prawna wspólnota mieszkaniowa ma pewne atrybuty osobowości prawnej, gdy ma ona między innymi taką typową cechę osobowości prawnej jaką jest struktura organizacyjna.
    Przepisy ustawy o własności lokali przewidują określoną strukturę powstałej ex lege wspólnoty. Po pierwsze, jest ona oznaczona (zindywidualizowana), gdyż powszechnie oznacza się wspólnotę mieszkaniową adresem nieruchomości, na której posadowiony jest budynek z wyodrębnionymi lokalami. Ta zindywidualizowana wspólnota ma także swój organ w postaci zarządu, który między innymi, na co wskazuje zapis art. 21 ust. 1 u.w.l., reprezentuje tę wspólnotę na zewnątrz.
    Zgodnie zaś z art. 33 1 § 1 k.p.c. do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych... Zarząd wspólnoty mieszkaniowej stanowi odpowiednik organu osoby prawnej, z mocy ustawy upoważniony do kierowania sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz reprezentowania jej na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali (art. 21 ust. 1 u.w.l.)..
    .." - Wyrok z dnia 26 czerwca 2008 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach V ACa 196/08

    "... § 8 2. Zarządca nieruchomości, obracając środkami pieniężnymi właścicieli nieruchomości, w szczególności:
    a) nie dopuszcza do łączenia środków finansowych swoich lub swojej firmy ze środkami finansowymi zamawiającego,
    b) nie wykorzystuje środków finansowych jednego właściciela nieruchomości w celu przysporzenia korzyści innemu właścicielowi nieruchomości.
    3. Środki finansowe właścicieli nieruchomości zarządca nieruchomości przechowuje na rachunkach bankowych prowadzonych odrębnie dla każdej zarządzanej nieruchomości i obsługuje zgodnie z pisemną dyspozycją właścicieli nieruchomości i postanowieniami umowy o zarządzanie nieruchomością...
    " - Załącznik do Komunikatu Ministra Budownictwa z dnia 6 grudnia 2006 r. (poz. 3) Standardy Zawodowe Zarządców Nieruchomości.

    [align=right](...) Admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.