Zarządca Przymusowy

danka103danka103 Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie czy Zarządca Przymusowy ustanowiony przez Sąd i ustalonym również przez Sąd wynagrodzeniem może żądać bezpośrednio od Wspólnoty kolejnej dla siebie podwyżki wynagrodzenia? Czy z taką propozycją powinien zwrócić się ponownie do Sądu o ustalenie kolejnej podwyżki?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z ustawą, to sąd określa wynagrodzenie zarządcy:
    Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten Zarządca został ustanowiony w roku 2004. W tym roku zwraca się bezpośrednio do Wspólnoty o tą podwyżkę.Czy tak można? / wynika to z jednego z punktów mającego odbyć się zebrania./
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] danka103:[/cite]Ten Zarządca został ustanowiony w roku 2004.
    W tym roku zwraca się bezpośrednio do Wspólnoty o tą podwyżkę.
    Czy tak można? / wynika to z jednego z punktów mającego odbyć się zebrania./
    NIE. Zarządca Przymusowy winien się zwrócić do Sądu o zmianę stawki za zarządzanie.
    Przy zarządzie przymusowym prawa właścicieli są "zawieszone" do czasu "usunięcia" przyczyn, które wprowadziły Zarządce Przymusowego(ZP).
    Wszelkie wnioski ZP np.: o stawkach służących do naliczania zaliczek, podejmuje Sąd, który też zatwierdza sprawozdania finansowe, jak i uchyla decyzje o ustanowieniu Zarządcy Przymusowego, jak tylko ustąpią przyczyny jego powołania.
    Decyzje sądu zastępują uchwały właścicieli lokali. Właściciele praktycznie tylko kibicują zarządzanej w ten sposób nieruchomości i ... płacą , płaca, płacą.
    Działalności ZP we wspólnocie nie jest nagrodą, lecz karą dla właścicieli lokali.

    Z tego co piszesz "W tym roku zwraca się bezpośrednio do Wspólnoty o tą podwyżkę." zastanawiam się czy aby na pewno mamy do czynienie z Zarządcą Przymusowym , a może został On ustanowiony przez sąd na wniosek jednego właściciela (grupy właścicieli) jako "zwykły" zarządca nieruchomości?
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jest to Zarządca Przymusowy ustanowiony przez Sąd. Wnioskodawcą była Spółdzielnia Mieszkaniowa,która wcześniej administrowała tą Wspólnotą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] danka103:[/cite]Tak jest to Zarządca Przymusowy ustanowiony przez Sąd.
    Wnioskodawcą była Spółdzielnia Mieszkaniowa,która wcześniej administrowała tą Wspólnotą.
    A jak była przyczyna wprowadzenia Zarządcy Przymusowego?
    Właściciele nie chcieli wybrać Zarządu WM czy Zarządcy?
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciele nie wybrali Zarządu WM.Administratorem była Spółdzielnia Mieszkaniowa.Mam jeszcze jedno pytanie może ktoś potrafi mi więcej powiedzieć na ten temat.Czy istnieją jakby dwa rodzaje kompetencji Zarządcy Przymusowego? Pierwszy działa tylko zgodnie z Ustawą o własności lokali z 24.06.94 ,a drugi ma rozszerzone te kompetencje/uprawnienia/ Jeśli tak to jakie uprawnienia i czego dotyczą? Jeszcze jedno czy w każdym przypadku powołania przez Sąd Zarządcy Przymusowego ma taki Ząrządca obowiązek składania Sądowi sprawozdań finansowych? Kiedy zapytaliśmy w Sądzie dlaczego nie ma takich kontroli. Uzyskaliśmy odpowiedż ,że na ustanowieniu rola Sądu się kończy. Czy słusznie?
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uzyskaliśmy odpowiedż ,że na ustanowieniu rola Sądu się kończy. Czy słusznie?
    Nie słusznie gdyż do sądu należy odwołanie zarządcy w momencie kiedy ustaną przyczyny jego powołania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] danka103:[/cite]Właściciele nie wybrali Zarządu WM.
    To go wybierzcie wg zasdad opisanych w art.20 UoWL i składajcie wniosek o odwołanie Zarządcy Przymusowego. Zarząd może być też jednoosobowy.
    [b]Art. 20.[/b]
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej
    niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego
    lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie
    osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy
    uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.

    [cite] danka103:[/cite]Czy istnieją jakby dwa rodzaje kompetencji Zarządcy Przymusowego? Pierwszy działa tylko zgodnie z Ustawą o własności lokali z 24.06.94 ,a drugi ma rozszerzone te kompetencje/uprawnienia/
    Nie. jest jedna zasada opisana w ustawie o własności lokali.
    Na czas ustanowienia ZP sąd przejmuje obowiązki jakie ciążą na właścicielach lokali wynikającą z zapisów prawnych. Ustanowienie ZP nie jest nagroda lecz karą dla właścicieli lokali tworzących dana wspólnotę.
    Zarządca Przymusowy ogranicza swoją działalność do czynności zwykłego zarządu i likwidacji przyczyn jego powołania.
    Tak powinno wyglądać, a jak jest to wiesz sama.

    To on zatwierdza wszelkie decyzje ZP mające skutek wzajemnych zobowiązań właścicieli lokali, jak sprawozdania finansowe , Palny gospodarcze, Plany remontowe NW, stawki służące do naliczania zaliczek, itp. rozpatruje skargi na prace ZP . Właściciele maja sie skupić na likwidacji przyczyn , które spowodowały powołanie ZP. ... i płacić, płacić, płacic
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] danka103:[/cite] Kiedy zapytaliśmy w Sądzie dlaczego nie ma takich kontroli. Uzyskaliśmy odpowiedż ,że na ustanowieniu rola Sądu się kończy. Czy słusznie?
    Nie zgadzam się z tym, sąd ma obowiązek badac raz w roku sprawozdania ustanowionego zarządcy, jeżeli sąd tego nie uczynił, proszę wystąpic na pismie.


    "Sytuacja prawna zarządcy przymusowego budzi szereg wątpliwości. Przepisy 611-616 kpc nie regulują całej materii wprost, a art. 615 kpc odsyła do norm kpc o zarządzie w toku egzekucji nakazując ich „odpowiednie" stosowanie. W toku orzekania oraz faktycznego sprawowania zarządu powstają problemy interpretacyjne, ponieważ pomiędzy zarządem sądowym ustanowionym wyłącznie celem zapewnienia racjonalnej gospodarki a zarządem rzeczą, do której skierowano egzekucję, występują przecież znaczne różnice.
    Zarząd przymusowy wykonywany jest pod kontrolą sądu. Zarządca składa sprawozdanie ze swej działalności, stanowi ono przedmiot szczegółowej analizy sądu, w wyniku której wydaje postanowienie o zatwierdzeniu lub odmowie jego zatwierdzenia. Ponadto, w toku sprawowania zarządu wielokrotnie konieczna jest ingerencja sądu. Zarówno zarządca, jak i współwłaściciele mogą składać wnioski w różnych, koniecznych do sprawowania zarządu sprawach (zwykle wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zarząd zwykły). Te natomiast rozpatrywane są w postępowaniu nieprocesowym, z udziałem wszystkich współwłaścicieli."

    Więcej na ten temat w artykule "Zarząd sądowy nieruchomości wielolokalowej" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://zarzadca.pl/komentarze/539-zarzad-sadowy-nieruchomosci-wielolokalowej.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie czy Rada Nadzorcza SM może uchwalić jakąkolwiek podwyżkę Wspólnocie Mieszkaniowej z Zarządem Przymusowym. Zarząd Przymusowy sprawuje właśnie ta Spółdzielnia Mieszkaniowa.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    Nie, o tym decyduje sąd.
    Uchwały SM nie mogą dotyczyć cudzych nieruchomości - SM jest u Was tylko zarządcą, a nie właścicielem.
    Jeśli nawet ma u Was lokale, to o wynagrodzeniu SM jako zarządcy nie decyduje organ zarządcy, lecz sąd.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] danka103:[/cite]Mam pytanie czy Rada Nadzorcza SM może uchwalić jakąkolwiek podwyżkę Wspólnocie Mieszkaniowej z Zarządem Przymusowym. Zarząd Przymusowy sprawuje właśnie ta Spółdzielnia Mieszkaniowa.
    SM składa wniosek do sądu, a ten albo go zatwierdza albo go oddala.
    Działanie Rady Nadzorczej SM nie dotyczą waszej wspólnoty.
    Zarządzanie waszą nieruchomością jest dla SM działalnością "uboczną". Taka chwilowa fucha.:wink:
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę czasu minęło od mojego uczestnictwa w dyskusjach n na tym forum. Przypomnę nasza wspólnota powstała 15 lat temu.. W roku 2004 Spółdzielnia Mieszkaniowa jako dotychczasowy administrator wystąpiła do Sądu o uzyskanie statutu Zarządcy Przymusowego z powodu nie wybrania przez WM zarządu wspólnoty.Sąd ustanowił SM Zarządca Przymusowym z ustalonym wynagrodzeniem. W roku 2009 SM uchwałą Rady nadzorczej zafundowała nam podwyżkę swoich wynagrodzeń bez naszej wiedzy i zgody. Sprawa znalazła dalszy swój epilog a na postawiony zarzut otrzymaliśmy odpowiedz. oto cytat "SM w ....będąca równocześnie przymusowym zarządcą Wspólnoty Mieszkaniowej na nieruchomości KW....Sądu Rejonowego w błędnie uznał członków Wspólnoty Mieszkaniowej członkami Spółdzielni Mieszkaniowej ./ SM zrządza tylko wspólnotami mój dopis/ Analizując zebrany materiał dowodowy w tej sprawie należy stwierdzić,ze mimo pewnych uchybień natury proceduralnych jakich można się dopatrzyć w działaniu ..... brak jest znamion po stronie podejrzewanych w zakresie przywłaszczenia powierzonych im pieniędzy w kwocie j/w." Czyli,ze wynika z tego ze SM może bezkarnie stanowić dla siebie podwyżki wynagrodzeń uchwałą Rady Nadzorczej SM. Wiem ,ze nie jesteście sędziami ale ciekawa jestem co Wy drodzy uczestnicy forum sądzicie o tej sprawie?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Nie znając dokładnych szczegółów sprawy trudno udzielać jednoznacznych rad.
    Jak pokazuje praktyka i życie różnie to bywa w różnych miastach w zależności od wiedzy (niestety) danego sędziego
    a także od danej wspólnoty oraz tego kto składa wniosek.
    Nie jest prawdą jak pisze KubaP:
    Przy zarządzie przymusowym prawa właścicieli są "zawieszone"
    Decyzje sądu zastępują uchwały właścicieli lokali.
    - ani też:
    zastanawiam się czy aby na pewno mamy do czynienie z Zarządcą Przymusowym , a może został On ustanowiony przez sąd na wniosek jednego właściciela (grupy właścicieli) jako "zwykły" zarządca nieruchomości?
    A niby jaka jest różnica skoro w jednym jak i w drugim przypadku sąd wyznacza zarządcę i określa jego obowiązki oraz wynagrodzenie?
    Ani k.c. (art. 203) ani UoWL (art. 26) nie przewidują dwóch rodzajów zarządców "sądowych".
    Art. 26 mówi generalnie o dwóch przyczynach powoływania:
    - niewywiązywaniu się z obowiązków przez zarząd
    - niewywiązywaniu się z obowiązków przez właścicieli (plus art. 203 k.c.) w zakresie "sprawowania zarządu"
    Tak więc:
    Zarządca przymusowy to forma sprawowania zarządu we wspólnocie mieszkaniowej, którą wprowadza sąd w określonych przypadkach.
    Zakres uprawnień zarządcy przymusowego, oraz należne mu wynagrodzenie określa sąd (art. 26 ust.1 UoWL). Również sąd odwołuje zarządcę przymusowego, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
    Z chwilą powołania zarządcy przymusowego powstają analogiczne związki między zarządcą a właścicielami lokali, jak te które powstają między wybranym zarządem a właścicielami.
    Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o powołaniu zarządcy przymusowego, dotychczas funkcjonujący zarząd lub zarządca tracą kompetencje do sprawowania zarządu nieruchomością wspólną.
    Na zarządcy przymusowym ciąży odpowiedzialność cywilna wobec współwłaścicieli za należyte wykonywanie obowiązków (art. 471 kc).

    Status zarządcy sądowego we wspólnocie nie został jednoznacznie uregulowany o czym Zarządca już wspominał, co rodzi problemy w zakresie stosowania prawa. Zarządca przymusowy nie zawiera umów w imieniu współwłaścicieli, nie jest również ich reprezentantem w sądzie.
    Kodeks Postępowania Cywilnego określa dokładnie kwestię sprawozdań przedkładanych sądowi ale... dotyczy to zarządcy wyznaczonego na wniosek komornika w sytuacji egzekucji z nieruchomości.

    "...Art. 937. § 1. Zarządca składa sądowi w wyznaczonych terminach co najmniej raz w roku oraz po ukończeniu zarządu sprawozdania ze swych czynności, jak również udokumentowane sprawozdania rachunkowe.
    § 2. Sąd po wysłuchaniu wierzycieli, dłużnika i zarządcy oraz po rozpatrzeniu sprawozdań, a zwłaszcza przedstawionych w nich pozycji rachunkowych, zatwierdza sprawozdania zarządcy albo odmawia ich zatwierdzenia w całości lub w części.
    ..."
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Nie jest prawdą to co pisze Daarek.
    [cite] daarek:[/cite]Z chwilą powołania zarządcy przymusowego powstają analogiczne związki między zarządcą a właścicielami lokali, jak te które powstają między wybranym zarządem a właścicielami.
    Ustanowienie ZP nie jest nagrodą lecz karą dla właścicieli lokali i tak jest to pojmowane w orzecznictwie .

    Jeżeli by tak było jak pisze user daarek to mielibyśmy samych zarządców przymusowych ( z wygodnictwa właścicieli lokali) i anarchie we wspólnotach generowaną przez właścicieli lokali - ZP byłby takim standardowym "chłopcem do bicia".
    ZP jest powołany na czas usunięcie przyczyn, które go powołały i aby mu ułatwić zadanie, prawa właścicieli na ten czas są "zawieszone" .
    Jednoczesne mieszanie pojęć zarządca sądowy ( w małych wspólnotach) a zarządca przymusowy userowi daarek wychodzi nieźle, na co się nabierają zwolennicy populistycznych wypowiedzi . Rola tych dwóch zarządców we wspólnocie jest całkiem odmienna a więc i różna.
    [cite] daarek:[/cite]Zarządca przymusowy nie zawiera umów w imieniu współwłaścicieli, nie jest również ich reprezentantem w sądzie.
    To niby na jakiej zasadzie są świadczone usługi na rzecz wspólnoty??? ...dostawa wody , odbiór odpadów, prowadzenie konta bankowego WM , prowadzenie windykacji, itd. ...
    [cite] danka103:[/cite] Przypomnę nasza wspólnota powstała 15 lat temu..
    W roku 2004 Spółdzielnia Mieszkaniowa jako dotychczasowy administrator wystąpiła do Sądu o uzyskanie statutu Zarządcy Przymusowego z powodu nie wybrania przez WM zarządu wspólnoty.

    Sąd ustanowił SM Zarządca Przymusowym z ustalonym wynagrodzeniem.
    W roku 2009 SM uchwałą Rady nadzorczej zafundowała nam podwyżkę swoich wynagrodzeń bez naszej wiedzy i zgody.

    "SM w ....będąca równocześnie przymusowym zarządcą Wspólnoty Mieszkaniowej na nieruchomości KW....Sądu Rejonowego w błędnie uznał członków Wspólnoty Mieszkaniowej członkami Spółdzielni Mieszkaniowej ."
    I prawidłowo ocenił to Sąd, bo RN SM nie może niczego ustanawiać dla Wspólnoty.
    Może to czy nic sama spółdzielnia i to decyzja SM ( a nie Rady ) ta podwyżka powinna nastąpić, jeżeli ma odzwierciedlenie w kosztach utrzymania nieruchomości .
    Jeżeli SM chciała podnieść sobie wynagrodzenie za zarządzanie WM , winna zwrócić się do Sądu z wnioskiem o podwyżkę. Inny sposób załatwienia sprawy jest łamaniem prawa , tak uważam.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    KubaP: Nie jest prawdą to co pisze Daarek
    - co jest nieprawdą? co Ty za bzdety wypisujesz?
    To jest nieprawdą?:
    Zakres uprawnień zarządcy przymusowego, oraz należne mu wynagrodzenie określa sąd
    Podaj przykład sądu który by określił, że zarządca przymusowy ma prawo samodzielnie wykonywać czynności przekraczajace zarząd zwykły - ja o takim nie słyszałem. Nie słyszałem też aby jakiś sąd ubezwłasnowolnił właścicieli. Zarządca przymusowy zajmuje się zarządem nieruchomością wspólną a nie prawami własności właścicieli.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Nie jest prawdą to co pisze Daarek.
    daarek:
    Z chwilą powołania zarządcy przymusowego powstają analogiczne związki między zarządcą a właścicielami lokali, jak te które powstają między wybranym zarządem a właścicielami.
    Ustanowienie ZP nie jest nagrodą lecz karą dla właścicieli lokali i tak jest to pojmowane w orzecznictwie .
    daarek:
    Podaj przykład sądu który by określił, że zarządca przymusowy ma prawo samodzielnie wykonywać czynności przekraczajace zarząd zwykły - ja o takim nie słyszałem.
    ZP to nie normalne standardowe zarządzanie nieruchomością .
    Żaden ZP nie jest powołany do standardowego zarządza nieruchomością , lecz do usunięcia przyczyn, które go powołały we wspólnocie.

    Jak właściciele lokali nie wybrali Zarządu, a byli to tego zobowiązani , to powinien doprowadzić do jego powołania i zawiadomić Sąd, że usunął przyczynę jego powołania.

    Jeżeli ZP został powołany w związku,.... że właściciele nieudolnie, niegospodarnie zarządzają swoją nieruchomością , zadłużają się wewnętrznie , nie zawarli stosownych umów , ect. to .....ZP wykonuje tylko obowiązki zwykłego zarządcy w celu usunięcia tych przeszkód.

    Reszta spraw jest zawieszona na kołku jak np. remonty NW ( z wyłączeniem tylko tych , które mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników nieruchomości). Zaczyna się taka wegetacja wspólnoty.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    To może podziel się swoją wiedzą, w ilu wspólnotach pod zarządcą przymusowym mieszkałeś jako właściciel ?
    Może sam byłeś zarządcą przymusowym, ile razy?
    Po co powtarzasz to co juz napisałem wcześniej:
    Art. 26 mówi generalnie o dwóch przyczynach powoływania:
    - niewywiązywaniu się z obowiązków przez zarząd
    - niewywiązywaniu się z obowiązków przez właścicieli (plus art. 203 k.c.) w zakresie "sprawowania zarządu"
    Miałeś podać konkretne przykłady, że ja kłamię, że to nie sąd określa zakres uprawnień zarządcy przymusowego, że właściciele zostali w jakieś wspólnocie ubezwłasnowolnieni. Sam wiesz że tak nie jest. Więc bądź tak łaskaw i przestań szerzyć "wrogą" propagandę. Twoje wydumane, nieuzasadnione i bezpodstawne wyobrażenia o zarządcach przymusowych są tylko Twoim chciejstwem i żądzą ukarania krnąbrnych w Twoim mniemaniu właścicieli. Pisałem też już, że może lepiej wyeksmitować wszystkich właścicieli i zarządzać pustym budynkiem, po co bawić się w wegetację takiej wspólnoty.
    (...) jest Twojego autorstwa więc nie wkładaj jej w moje cytaty:
    Ustanowienie ZP nie jest nagrodą lecz karą dla właścicieli lokali i tak jest to pojmowane w orzecznictwie

    KubaP: zastanawiam się czy aby na pewno mamy do czynienie z Zarządcą Przymusowym , a może został On ustanowiony przez sąd na wniosek jednego właściciela (grupy właścicieli) jako "zwykły" zarządca nieruchomości?
    Przetłumacz ten oksymoron na język zrozumiały dla właścicieli szukających tu porady.
    Co to niby ma być za kuriozum? Sam to wykombinowałeś, w jakiej ustawie to wyczytałeś?
    Zarządca ustanowiony przez sąd, ale nie jest Zarządcą Przymusowym tylko zwykłym zarządcą nieruchomości????!!!!!
    Może jakieś podstawy prawne (...) byś podał?
    Bo za chwilę jakiś bajkopisarz wymyśli tu różne cuda i będzie podawał jako prawdy objawione i obowiązujące.
    Jeszcze jedno ważne wyjaśnienie:
    "...W doktrynie i orzecznictwie jednolity jest pogląd, iż zarządca nie jest pełnomocnikiem współwłaścicieli, działa we własnym imieniu, ale na ich rzecz (por. orz. SN z 13.04 1966 r., sygn. II CR 24/99 oraz post. SN z 29.01.1987 r., II CZ 3/87). Stroną zawieranych przez niego umów nie będą zatem współwłaściciele. Zarządca pozywa i jest pozywany, w procesie również nie występuje jako pełnomocnik ani jako przedstawiciel współwłaścicieli, lecz działa we własnym imieniu..." - http://www.zarzadca.pl/content/view/539/32/
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem doskonale,że to co się dzieje w naszej wspólnocie jest dla nas wszystkich wielkim wstydem a nie powodem do dumy. Od samego początku niektórzy właściciele domagali się prawidłowego działania . Przede wszystkim .działania wg ustawy o Własności Lokali z 24 czerwca 1994 i w aktach notarialnych umieszczono zapis ,że te lokale mają być zarządzane wg tej ustawy.Nasi prezesi nauczeni zarządzać mieszkania spółdzielczymi nadal te praktyki stosowali. Nie założono konta bankowego tylko dla WM tylko dalej kontem bankowym dla wspólnot było konto SM. Mimo naszych interwencji nie reagowali i wciskali kit tym ludziom ,że wszystko jest dobrze . Podjęliśmy próbę zmiany Zarządcy, niestety ta próba nie udała się ,bo zwolennicy SM po prostu zbojkotowali podjęcie uchwały o wyborze nowego zarządcy. Konto bankowe założono wreszcie WM w roku ubiegłym 2011 tj po 3 latach od założenia WM NIPu i regonu czyli w" kosmicznym tempie".Przyznam się szczerze byłam jednym z kandydatów do Zarządu ale jak tu wejść do takiego Zarządu z takim bałaganem i długami właścicieli ,gdyż SM przegrywała sprawy w sądzie o zapłatę .
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie masz się co wstydzić - wbrew pozorom nie są takie przypadki wcale rzadkimi - głupota ludzka (właścicieli) nie zna granic a SM to wykorzystują.
    Wspólnota powstała w 1997 roku. Zarządzała nią SM która w w 2004 roku wystąpiła o zarząd przymusowy. Wyglada na to, że sąd postąpił nieprawidłowo ponieważ na podstawie art. 26 ust. 2 SM jako dotychczasowy zarządca nie miała prawa w tym czasie z takim żądaniem wystąpić. Pomijam fakt, że jako właściciel lokalu (lokali niewyodrębnionych jeszcze) mogła, ale tutaj jak wynika SM wystąpiła o status zarządcy przymusowego. Można powiedzieć, że SM mimo postanowienia sądu była i jest Waszym bezprawnym zarządcą przymusowym.
    Moja rada:
    poszukać (niekoniecznie spośród właścicieli) oblatanego gościa nie bojącego się SM znającego się na zarządzaniu, dokoptować mu kogoś z właścicieli (nawet Ciebie) i zmobilizować właścicieli do wyboru takiego dwuosobowego zarządu. Wystąpić do sądu o zniesienie zarządu przymusowego itd. Tak wybrany zarząd (głównie ten "specjalista") powinien wiedzieć i poradzić sobie z wybrnięciem z tego bałaganu zwłaszcza mając zagwarantowaną obietnicę odpowiedniego wynagrodzenia.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [align=right](...) admin[/align]
    Żaden ZP nie jest powołany do standardowego zarządza nieruchomością , lecz do usunięcia przyczyn, które go powołały we wspólnocie
    To jakaś nowa rola zarządcy we WM. Czyli jak został powolany w związku z niewlaściwym zarządzaniem poprzedniego Zarządu/zarządcy to ma ich tego nauczyć? Oczywiście taka WM wegetuje. ZP zarządza WM jak każdą inną, z tym ,że zamiast uchwal podpiera się orzeczeniami sądu, ale tylko wówczas gdy uchwala niezbędna dla prawidlowego funkcjonowania WM nie zostanie podjęta przez wlascicieli, np. z powodu ich obojętności.
    danka 103 - wspólczuję Ci ,że mieszkasz w takiej WM. Póki nie uzyskasz większości do swojego stanowiska nic nie zmienisz.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [align=right](...) admin[/align]
    ZP zarządza WM jak każdą inną, z tym ,że zamiast uchwal podpiera się orzeczeniami sądu, ale tylko wówczas gdy uchwala niezbędna dla prawidlowego funkcjonowania WM nie zostanie podjęta przez wlascicieli, np. z powodu ich obojętności.
    a co to złota myśl ??? Uchwały ZP zatwierdza/potwierdza Sąd, który go ustanowił, stosownymi postanowieniami.
    To nie sąd "zawiesza" ich prawa, nie ma takich uprawnień, robią to sami wlaściciele - takie jest "święte prawo wlasności".
    kolejna złota myśl przewodnia ... ale jak ktoś to lubi to niech pisze po to są fora
    U mnie robi to ponad polowa właścicieli nie glosując nad uchwalami.
    To jak wy funcjonujecie ...jak nie ma uchwał .... podjętych przez właścicieli lokali....:bigsmile:
    [cite] daarek:[/cite]Zarządca ustanowiony przez sąd, ale nie jest Zarządcą Przymusowym tylko zwykłym zarządcą nieruchomości????!!!!!
    Może jakieś podstawy prawne takiej bredni byś podał?
    Art. 203. Kodeksu cywilnego
    Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić [b]do sądu o wyznaczenie zarządcy,[/b] jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach[b] dotyczących zwykłego zarządu [/b]albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.
    
    ... bynajmniej nie chodzi tu o zarządce przymusowego tylko o zarządce ustanowionego przez sąd ( zarządcę sądowego)

    [align=right](...) admin
    [/align]
    Jeszcze jedno ważne wyjaśnienie: 
    "...W doktrynie i orzecznictwie jednolity jest pogląd, iż [b]zarządca [/b]nie jest pełnomocnikiem współwłaścicieli,
    
    Zarządca w myśl art 18.1 ( a o nim jest mowa w powyższym fragmencie) tak, nie jest pełnomocnikiem, ale zarządca przymusowy już jak najbardziej. On (ZP) działa jak komisarz w podmiocie gospodarczym źle funkcjonującym ... jak to zrozumiesz, to pogadamy dalej ...
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [align=right](...) Admin[/align]
    To jak wy funcjonujecie ...jak nie ma uchwał podjętych....
    Nawet nieżle, nie ma uchwal, nie ma co zaskarżać. Cud !?:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak tu wejść do takiego Zarządu z takim bałaganem i długami właścicieli
    A jak nie wejdziesz, to zapaść będzie się tylko pogłębiać a przecież za wszystko płacisz. Chcesz płacić nadal?
    Darek dobrze ci radzi
    Jak najszybciej się zmobilizujcie. Nawet jak nie odzyskacie straconej kasy, to jednak po zmianie nie będziecie jej tracić
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.