legalizacja ciepłomierzy

emibremibr Użytkownik
Witam,
Mam pytanie o liczniki ciepła w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Otóż zgodnie z przepisami oraz artykułami, które ostatnio wertuję legalizacja liczników ciepła jest obowiązkowa i w zależności od przypadku koszt jej przeprowadzenia obciąża właściciela bądź wspólnotę mieszkaniową. Jak się natomiast przedstawia sytuacja jeśli wspólnota podejmie uchwałę o rezygnacji z takiej legalizacji?? Czy może w ogóle podjąć taką uchwałę? Jest ona zgodna z prawem?Nic na ten temat nie znalazłam nigdzie... A ponieważ otrzymałam informację o dużej niedopłacie z rozliczenia ciepła i mam wątpliwości co do wielkości zużycia ciepła, czy licznik poprawnie wskazuje ilość GJ, ponieważ nie posiada legalizacji. Czy mogę w jakiś sposób odwołać się od tego rozliczenia w związku z brakiem zalegalizowanego licznika ciepła??

Proszę o pomoc w tej kwestii

Komentarze

  • Opcje
    borekborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim skromnym zdaniem, jeżeli jako wspólnota zrezygnowaliście z legalizacji ciepłomierzy to równocześnie należałoby zmienić regulamin rozliczania ciepła.
    Skoro ciepłomierz nie ma legalizacji można podważyć jego wskazanie. A skoro można podważyć wiarygodność wskazań ciepłomierzy należałoby zmienić sposób rozliczeń.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2011
    [cite] emibr:[/cite] Czy mogę w jakiś sposób odwołać się od tego rozliczenia w związku z brakiem zalegalizowanego licznika ciepła??
    Takie rozliczenie nie jest miarodajne, w ewentualnym procesie o zapłatę zawsze można podważyć jego wskazanie, jednak jeżeli obowiązek legalizacji obciąża właściciela, to przyjąć należy, że sam doprowadzić do takiej sytuacji, ta okoliczność może mieć znaczenie.
    Nie mniej zarządzający winien, moim zdaniem rozliczyć Państwa w inny sposób niż wskazany na ciepłomierzu (wg. innej metody).
    Jakiej? Takiej, jaka wynika z regulaminu rozliczeń.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    stanczyk.krolewskistanczyk.krolewski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] borek:[/cite]Moim skromnym zdaniem, jeżeli jako wspólnota zrezygnowaliście z legalizacji ciepłomierzy to równocześnie należałoby zmienić regulamin rozliczania ciepła.
    Skoro ciepłomierz nie ma legalizacji można podważyć jego wskazanie. A skoro można podważyć wiarygodność wskazań ciepłomierzy należałoby zmienić sposób rozliczeń.
    Ciepłomierz bez legalizacji to podzielnik kosztów . Koszty zakupu/wytworzenia EC wspólnota winna rozliczać przynajmniej raz w roku obrachunkowym.
    Jak to zrobi, to jest jej sprawa, która winna być poparta stosowna uchwałą, chyba.... że we wspólnocie są zwarte umowy na dostawę energii cieplnej do lokali ( właściciel lokalu - wspólnota) wtedy należy taki lokal ( bez legalizowanego ciepłomierza) traktować jako lokal nieopomiarowany i rozliczać wg m2 pul.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciepłomierz bez legalizacji to podzielnik kosztów

    Ciepłomierz bez legalizacji nie jest ani żadnym miernikiem ani podzielnikiem. Jest to bezużyteczne urządzenie, którego wskazania nie można brać do rozliczenia z powodów o których pisał zarządca 2 posty wyżej.
    Można sobie przyjąć wskazania takiego urządzenia do rozliczenia we wspólnocie, ale jeśli znajdzie się choćby jedna osoba, która to zakwestionuje, wtedy koniec.
    Polecam bezwzględnie legalizację mierników, o ile wiem robi się raz na 5 lat.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Ciepłomierz bez legalizacji to podzielnik kosztów
    Ciepłomierz bez legalizacji nie jest ani żadnym miernikiem ani podzielnikiem.

    Jest to bezużyteczne urządzenie, którego wskazania nie można brać do rozliczenia z powodów o których pisał zarządca 2 posty wyżej.
    Można sobie przyjąć wskazania takiego urządzenia do rozliczenia we wspólnocie, ale jeśli znajdzie się choćby jedna osoba, która to zakwestionuje, wtedy koniec.
    Polecam bezwzględnie legalizację mierników, o ile wiem robi się raz na 5 lat.
    Pomarzyć dobra rzecz.
    Sprawdziłeś czy twa teoria działa np.w sądzie? Hipotetycznie ... Nie jeden obszedł się smakiem...
    Legalizacja jest obligatoryjna w przypadku zawarcia umów na dostanę mediów . Jak wspólnota nie ma zawartych umów z właścicielami lokali na dostawę mediów to to prawo nie działa.:wink:
    Wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości,(tak wynika z zapisów UoWL) a jednym ze składników są media . Jak to zrobi i w oparciu o jakie zasady, to jest ich, suwerenna decyzja, wyrażona w uchwale/ regulaminie rozliczania mediów.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Zawsze masz swoje "ale", masz prawo. Żyjesz w swoim świecie, żyj sobie.
    Moja WM nie ma umów z właścicielami na dostawę mediów (w tym przypadku ciepła) tylko z RADPECem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]Moja WM nie ma umów z właścicielami na dostawę mediów (w tym przypadku ciepła) tylko z RADPECem.
    [align=right](...) admin[/align]

    Jak nie masz umów to wszelkie urządzenia służące do zliczania jednostek mediów są podzielnikami kosztów utrzymania nieruchomości. Legalizacja urządzenia pomiarowego obowiązuje na styku RADPEC - Wspólnota.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [align=right](...) admin[/align]
    [cite] KubaP:[/cite]
    Jak nie masz umów to wszelkie urządzenia służące do zliczania jednostek mediów są podzielnikami kosztów utrzymania nieruchomości. Legalizacja urządzenia pomiarowego obowiązuje na styku RADPEC - Wspólnota.
    [cite] KubaP:[/cite]Jak wspólnota nie ma zawartych umów z właścicielami lokali na dostawę mediów to to prawo nie działa.

    Zdecyduj się, czy prawo dotyczące legalizacji urządzenia pomiarowego działa/nie działa na linii RADPEC - wspólnota, czy wspólnota - właściciele??
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie:

    Co ostatnie dwa posty mają wspólnego z tematem wątku???


    KubaP, skoro zaznaczyłeś wcześniej w moim poście tekst:

    Zdecyduj się, czy prawo dotyczące legalizacji urządzenia pomiarowego działa/nie działa na linii RADPEC - wspólnota, czy wspólnota - właściciele??,

    a wcześniej (6. post wątku) pisałeś o umowach na media zawieranych przez wspólnotę z właścicielami, to chyba coś jest nie halo...? Dlatego napisałem zdecyduj się.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdecyduj się, czy prawo dotyczące legalizacji urządzenia pomiarowego działa/nie działa na linii RADPEC - wspólnota, czy wspólnota - właściciele??,
    a wcześniej (6. post wątku) pisałeś o umowach na media zawieranych przez wspólnotę z właścicielami, to chyba coś jest nie halo...? Dlatego napisałem zdecyduj się.
    Najpierw myśl EDDIE, a potem pisz!
    Przeczytaj jeszcze raz i jeszcze raz i pomyśl co ja tobie napisałem .. Jak zrozumiesz różnice między rozliczaniem mediów z udziałem umów zawartych między stronami (właściciel - wspólnota) , a bez ich udziału to możesz ponownie zacząć pisać w tym wątku.
    Podpowiem ci , - Przy bezumownym rozliczaniu wszelkie urządzenia są tylko podzielnikami kosztów jakie wspólnota ma obowiązek rozliczyć, a legalizacja ma drugorzędne znaczenie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Na temat legalizacji liczników:

    Pytanie czytelnika:

    Jestem właścicielem lokalu, członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Budynek wyposażony jest w jednolity system ogrzewania, w lokalach zainstalowane są ciepłomierze oraz wodomierze. Czy urządzenia te należy legalizować?

    Odpowiedź:

    ...Wszystkie wodomierze w gospodarstwach domowych podlegają zatem kontroli meteorologicznej, natomiast w przypadku ciepłomierzy – niektóre, wymienione w cyt. powyżej przepisie, ich rodzaje są z niej wyłączone. Zgodnie z § 7 pkt 4 i 7 ww. rozporządzenia wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h oraz ciepłomierze do wody o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h, z wyłączeniem ciepłomierzy zwężkowych i ciepłomierzy składanych, których typ został zatwierdzony lub w stosunku do których stosuje się art. 27 albo art. 29a ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach, podlegają prawnej kontroli metrologicznej obejmującą legalizację pierwotną i legalizację ponowną.
    Więcej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/838-legalizacja-wodomierzy-i-cieplomierzy
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kontroli meteorologicznej
    nawet zimą? :smile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chochlik? Nie meteo-, a metro-.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2011
    [cite] Zarządca:[/cite]Na temat legalizacji liczników: źródło: Portal Informacyjny Zarządca.
    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/838-legalizacja-wodomierzy-i-cieplomierzy
    portal przedstawił swój punkt widzenia
    Każdy więc ma wybór ... co mu lepiej pasuje.
    [cite] owner:[/cite]Chochlik? Nie meteo-, a metro-.
    chochlik, chochlikiem, ale gospodarz portalu powinien to jak najszybciej "posprzątać"...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.