garaż blaszak

cortez76cortez76 Użytkownik
edytowano września 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
na części wspólnej gruntu należącego do naszej wspólnoty mieszkaniowej chcę wraz z innymi sąsiadami postawić garaż blaszak (garaże) Czy powie mi ktoś jakie są uwarunkowania prawne postawienie takiego garażu? Czy musi być zgoda wszystkich właścicieli gruntu , czy może większością głosów? Czy potrzebna na to pozwolenie na budowę? z góry dziękuje.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, jednak są pewne ograniczenia wynikające z prawa budowlanego.
    Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie "wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki".
    Należy jedynie dokonać zgłoszenia.
    Jaka jest powierzchnia działki i czy znajdują się już na niej takie budowle?

    Czy to duża czy mała wspólnota mieszkaniowa?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co sądzisz o tym Wyroku NSA (II OSK 1443/06)?

    "Garaż blaszany z pozwoleniem na budowę
    Fundamentalną dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy kwestią było czy postawienie blaszanego garażu wymagało pozwolenia na budowę (...).

    o tym kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę czy zgłoszenie decyduje treść art. 29 i 30 Prawa budowlanego. Tak więc okoliczność czy blaszany garaż był trwale związany z gruntem czy też nie, nie ma przesądzającego znaczenia.

    Jest poza sporem, że garaż blaszany stanowi obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b - Prawa budowlanego. Usytuowanie jego nie będzie wymagało pozwolenia na budowę jedynie wówczas, gdy spełniać on będzie warunki wynikające z treści art. 29 ust. 1 i 2 - Prawa budowlanego.

    W niniejszej sprawie tego rodzaju sytuacja nie zachodzi. Żadna z przesłanek wymienionych w art. 29 i 30 - Prawa budowlanego, zwalniająca od uzyskania pozwolenia na budowę (zgłoszenia) nie zaistniała w niniejszej sprawie. Nawet gdyby założyć, że przedmiotowy garaż jest obiektem o charakterze tymczasowym, to nie można zaliczyć go do eksponatów wystawowych (art. 29 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy) nie jest też obiektem przeznaczonym do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych (art. 29 ust. 1 pkt 24 cyt. ustawy), jak również obiektem tymczasowym przewidzianym do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 cyt. ustawy).

    Tak więc postawienie przedmiotowego obiektu wymagało uprzedniego uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Bez znaczenia, jak to już wyżej zaznaczono, było czy pozostawał on trwale związany z ziemią czy też nie. Już tylko ubocznie zauważyć należy, że z protokołu oględzin podpisanego przez uczestników wizji lokalnej wynika, że garaż ten wykonany został w miejscu gdzie go posadowiono i usytuowany został na ławach fundamentowych co wskazuje na jego trwałe połączenie z gruntem."

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1181-ii-osk-144306-garaz-blaszany-z-pozwoleniem-na-budowe
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Należy jedynie dokonać zgłoszenia
    Popieram tok myślenia Zarządcy. Do zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych związanych z posadowieniem blaszaka-garażu, musisz dołączyć projekt (szkic rysunkowy), wszelakie uzgodnienia, prawo dysponowania działką, mapką ewidencyjną i wypis z rejestru gruntów. Najlepiej sprawdzić to w twoim miejscowym Wydziale Architektury. Jeżeli w przeciągu 30 dni – od momentu zgłoszenia – żadnej odpowiedzi lub postanowienia – to możesz przystąpić do dzieła i rozpocząć budowę twojego blaszaka-garażu. Pamiętaj, że zanim będziesz zgłaszał zamiar robót budowlanych to będziesz musiał mieć zawartą odpowiednią umowę ze Wspólnotą Mieszkaniową (Patrz zapis z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 czerwca 2007 r., III CZP, 59/2007: "Określenie zasad korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze umowy zawartej przez niego ze wspólnotą mieszkaniową."). Przygotuj się, że będziesz musiał wyłożyć nieco pieniążków np. na wydzierżawienie kawałka gruntu pod garażem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co sądzisz o tym Wyroku NSA (II OSK 1443/06)?
    fajny, tylko, że obowiązuje tylko strony pozwu.
    Inny Sąd może wydać całkiem odmienne orzeczenie.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kiedyś Zarządca twierdził, że na postawienie takiego obiektu potrzebne jest pozwolenie na budowę.
    Odwołał się nawet do wyroku NSA, o który pytałem:
    [cite] Zarządca:[/cite]Poza tym postawienie wiaty budowlanej w takim przypadku wymaga pozwolenia na budowę, jak rozumiem nie ma ona charakteru tymczasowego w związku z prowadzonym remontem.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt: II OSK 1443/06:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]Kiedyś Zarządca twierdził, że na postawienie takiego obiektu potrzebne jest pozwolenie na budowę.
    Odwołał się nawet do wyroku NSA, o który pytałem:
    [cite] Zarządca:[/cite]Poza tym postawienie wiaty budowlanej w takim przypadku wymaga pozwolenia na budowę, jak rozumiem nie ma ona charakteru tymczasowego w związku z prowadzonym remontem.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt: II OSK 1443/06:
    No tak, wpadka, o orzeczenie wyleciało mi z głowy a mam odmienne zdanie.
    Może postąpić tak - dokonać zgłoszenia i zobaczyć jak urząd zareaguje.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja uważam w dalszym ciągu, że na garaż-blaszak nie potrzeba pozwolenia na budowę. Trzeba tylko zgłosić "roboty budowlane", a w rodzaju obiektu wpisać "budynek gospodarczy" do 25m2. Przecież ze szkicu (rodzaju) rysunku garażu będzie wynikać, czy Wydział Architektury (na pierwszym etapie decyzji) zaakceptuje naszą "terminologię" czy nie !
  • Opcje
    cortez76cortez76 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na tej działce nie ma żadnych zabudowań , wspólnota składa się z 12 mieszkań
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cortez76: na tej działce nie ma żadnych zabudowań
    No i dobrze. Przecież jak masz wątpliwości wynikające z naszej dyskusji, to przedzwoń do "swojego" Wydziału Architektury. Tam ci konkretnie odpowiedzą na postawione pytania i pozbawią wątpliwości. Obawiasz się czegoś ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zajęliście się Panowie stroną administracyjną postawienia blaszaka na terenie wspólnoty, a zapomnieliście, że żeby zgłosić taki fakt w odpowiednim urzędzie (pozwolenie nie jest potrzebne - pisał o tym Zarządca) należy mieć zgodę wspólnoty w postaci uchwały.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Zajęliście się Panowie stroną administracyjną (...) a zapomnieliście, że żeby zgłosić taki fakt w odpowiednim urzędzie (...) należy mieć zgodę wspólnoty w postaci uchwały
    Elan124: Pamiętaj, że zanim będziesz zgłaszał zamiar robót budowlanych to będziesz musiał mieć zawartą odpowiednią umowę ze Wspólnotą Mieszkaniową (Patrz zapis z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 czerwca 2007 r., III CZP, 59/2007: "Określenie zasad korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze umowy zawartej przez niego ze wspólnotą mieszkaniową.")
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ty pisałeś o umowie, ja o uchwale. Nie musi być umowy, wystarczy uchwała.
  • Opcje
    MMacMMac Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam mam bardzo podobne pytanie.
    Jak powinna brzmieć uchwała dotycząca postawienia garaży blaszaków(pom. gospodarcze)?
    U nas w wspólnocie ja z kilkoma sąsiadami, wykazaliśmy chęć postawienia takich właśnie pomieszczeń gospodarczych 3mx5m,
    znając sąsiadów problem może pojawić się taki że znajdą się z 3 osoby które nie stać na postawienie blaszaka i w myśl zasady " ja nie mogę mieć, ty też nie będziesz miał" po prostu nie zgodzą się.
    Dodam że miejsce i wszelkie koszty z postawieniem garażu/pom.gospodarczego ponosi zainteresowana osoba.
    Miejsca jest na 5 pom 3x5m
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MMac:[/cite]
    Jak powinna brzmieć uchwała dotycząca postawienia garaży blaszaków(pom. gospodarcze)?
    Wspólnota jest duża, czy mała?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MMac: Miejsca jest na 5 pom 3x5m
    Ile lokali ma wasza wspólnota ?
  • Opcje
    MMacMMac Użytkownik
    edytowano listopada -1
    11 lokali
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    par. 1.
    WM (adres) udziela zgody na wybudowanie garażu na nieruchomości wspólnej, następującym osobom:
    - Andrzejowi Y (adres) - zgoda na wybudowanie garażu o pow. x m kw. (można opisać dokładną lokalizację, ew. dołączyć mapkę; można dodać 'zgodnie z projektem stanowiącym załącznik do uchwały');
    - Zdzisławowi Z, itp.

    par. 2.
    Osobom wymienionym w par. 1 udziela się zgody na dysponowanie działką nr ... /obręb ewidencyjny/jednostka ewid. w celu realizacji budów wymienionych w par. 1.


    Ponieważ każda sprawa ma charakter indywidualny, to teoretycznie powinno być tyle uchwał, ilu wnioskodawców, ale ponieważ wspólnota jest niewielka, więc wszyscy mają już wyrobione zdanie o sprawie, i nie sądzę, aby były plany wyrażenia zgody jednym osobom a odmowy innym - no, chyba, że jest taka obawa, wtedy lepiej zrobić uchwały osobne. Natomiast wydziałach architektury/budownictwa składa się tylko oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (nie samą uchwałę), więc uchwała zbiorcza w zupełności wystarczy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: o prawie do dysponowania nieruchomością
    Przecież tu chodzi o nieruchomość wspólną (grunt pod blaszakiem). Uchwała nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Egzo: o prawie do dysponowania nieruchomością
    Przecież tu chodzi o nieruchomość wspólną (grunt pod blaszakiem). Uchwała nie jest najlepszym rozwiązaniem.
    Z nieruchomości wspólnej może korzystać każdy współwłaściciel, o ile nie jest to sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości i zasadami współżycia społecznego. Garaż, a zwłaszcza kilka garaży, to istotne i trwałe ograniczenie w możliwości korzystania z nw przez pozostałych właścicieli. Uchwała, nie zaskarżona, daje inwestorom pewność, że nikt nie zniweczy ich starań na gruncie w/w zastrzeżeń.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MMac - Ty i dwóch sąsiadów chcecie się uwłaszczyć na majątku pozostałych sąsiadów? A co im proponujecie w zamian? Buzi?? I Ty sądzisz ,że to przejdzie?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mmac - zaproponujcie wspólnocie miesięczną stawkę za dzierżawę części wspólnej (tej zajętej na garaż) i umowę na min. 5 lat
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stasiu: A co im proponujecie w zamian?
    Przecież można podzielić - proporcjonalnie do posiadanych udziałów przez poszczególnych właścicieli - nieruchomość wspólną przed budynkiem i przydzielić powstałe w ten sposób "działki" wszystkim właścicielom. Ci "bogaci" mogą sobie postawić blaszaki a ci "biedni" uprawiać ogródki. Wszyscy będą zadowoleni.
  • Opcje
    MMacMMac Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    Nie 'buzi"
    Sprawa wygląda tak że grunt na którym maja powstać blaszaki jest zarośnięty i do wyrównania (skarpa) nikt nawet trawy tu nie kosi, więc dlaczego nie można postawić w to miejsce blaszaków? lub nawet wiaty.
    Jest max 5 miejsc na blaszaki, jeden z sąsiadów który tu mieszka najdłużej jest w posiadaniu garażu murowanego.
    Podejrzewam ze nawet nie będzie chętnych na te wszystkie 5 garaży.
    Mam możliwości jeśli chodzi o prace ziemne i z niewykorzystanego gruntu w żaden sposób mogę zrobić coś na użytek mój lub nawet po dogadaniu się dla wspólnoty, stąd interesuję się tym tematem.
    Wstępne rozmowy na poprzednim zebraniu nie wskazywały na to aby ktoś kto nie ma samochodu miał zamiar się nie zgodzić.


    [quote][cite] koziorozka:[/cite]Mmac - zaproponujcie wspólnocie miesięczną stawkę za dzierżawę części wspólnej (tej zajętej na garaż) i umowę na min. 5 lat[/quote]
    Myślę że to by wypaliło, tylko że jak zaproponuje to mnie zjedzą bo przecież jestem "bogaty" i stać mnie na postawienie blaszaka za 1600zł.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mnie zjedzą bo przecież jestem "bogaty"
    Pisałeś, że kilku chętnych was jest. Niech więc "najbiedniejszy" to zaproponuje.
  • Opcje
    MMacMMac Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :) wtedy ten najbiedniejszy będzie tym bogatym :) bo przecież stać go.
    Ale już nie oto chodzi, bardziej interesuje nas jak to załatwić.

    Mam jeszcze jedną sprawę do was w związku z Popapranym prowadzeniem wspólnoty przez przewodniczącego/reprezentanta wspólnoty.
    Ale to w innym dziale postaram się umieścić.
  • Opcje
    romanzgromanzg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witaim mam podobne pytanie dotyczące garaży i pomieszczen gospodarczych. Kiedyś od byłego lokatora odkupiłem garaż ale ze względu że był on 4m od okna i sasiadka nie pozwoliła mi żebym tam parkował auto więc zrobiłem pomieszczenie gospodarcze. Po roku postawiłem w innym miejscu garaz blaszany i tak posiadam te dwa pomieszczenia 20lat. Obecnie ze względu na zły wyglad pomieszczenia gospodarczego chciałem go rozebrac i zrobić w tym miejscu inne ładniejsze, ale zarzadca nasz powiedział jak rozbiore te stare pomieszczenie to wspolnota nie zgodzi sie zebym ustawił w tym miejscu juz inne bo posiadam juz garaż. Czy wspólnota może mi zakazac tego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Może protestować i to skutecznie, ponieważ to grunt wspólny, trzeba porozumieć się z sąsiadami.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    romanzgromanzg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam ponownie w sprawie pomieszczeń gospodarczych. Przewodniczący wspólnoty wywiesił ogłoszenie że do chwili przegłosowania uchwały odnośnie przeznaczenia przyległego terenu nie można nic robić przy garażach i komórkach ,poprawiać ich wyglądu czy nawet naprawiać. Prawdo podobnie w drodze indywidualnego zbierania głosów zebrał większość głosów mnie i jeszcze jednego sąsiada pozbawił tych komórek. U mnie jak i sąsiada w ogóle nie był i nie przedstawił tej uchwały pominął nas czy może w ten sposób postąpić nie mogliśmy nawet przedstawić naszych uwag. Czy musi podjętą uchwałę nam przekazać pisemnie czy możemy się od niej odwołać. W miejsce tych komórek chce zrobić dwa miejsca parkingowe dla samochodów a są one oddalone od okien tylko 4m
    Wiem że na wytoczenie powództwa jest tylko 6 tygodni. Liczy się je od dnia: podjęcia uchwały na zebraniu albo powiadomienia o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Na nasz pytania nie odpowiada co mamy robić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nic, dalej użytkować ...a przewodniczącego wysłać na Berdyczów ...niech tam sobie pohasa ...
    Dopóki nie dostanie treści uchwały do ręki ( wpisz datę odebrania) użytkuj komórkę dalej jak dotychczas ....
  • Opcje
    romanzgromanzg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za odpowiedz jak dostaniemy uchwalę napisze na jakiej podstawie ja uchwalili.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] romanzg:[/cite]Witam ponownie w sprawie pomieszczeń gospodarczych. Przewodniczący wspólnoty wywiesił ogłoszenie że do chwili przegłosowania uchwały odnośnie przeznaczenia przyległego terenu nie można nic robić przy garażach i komórkach ,poprawiać ich wyglądu czy nawet naprawiać. Prawdo podobnie w drodze indywidualnego zbierania głosów zebrał większość głosów mnie i jeszcze jednego sąsiada pozbawił tych komórek. U mnie jak i sąsiada w ogóle nie był i nie przedstawił tej uchwały pominął nas czy może w ten sposób postąpić nie mogliśmy nawet przedstawić naszych uwag. Czy musi podjętą uchwałę nam przekazać pisemnie czy możemy się od niej odwołać. W miejsce tych komórek chce zrobić dwa miejsca parkingowe dla samochodów a są one oddalone od okien tylko 4m
    Wiem że na wytoczenie powództwa jest tylko 6 tygodni. Liczy się je od dnia: podjęcia uchwały na zebraniu albo powiadomienia o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Na nasz pytania nie odpowiada co mamy robić.

    Miejsca parkingowe nie mogą być oddalone od okien tylko 4 m, ponieważ minimalna odległość, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12.04.2002 roku., od budynku mieszkalnego to 10 m.

    Odnośnie tych dwóch garaży, to w zasadzie nie dziwi, że właściciele chcieliby to zmienić, jeżeli teren nie jest duży, niektórzy komórek nie posiadają, w dodatku postawione obiekty szpecą otoczenie.

    Jak rozumiem 20 lat temu właściciele lokali dokonali podziału quoad usum, jednak jak potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego, taki podział, o ile jest to uzasadnione okolicznościami, w każdej chwili w drodze uchwały może być zmieniony.

    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt: III CSK 325/09:


    "Okoliczność ta sprawia, że wszyscy właściciele lokali mają prawo do nieruchomości wspólnej wyrażające się określonymi udziałami w jej współwłasności i wszyscy mogą z nieruchomości wspólnej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem społeczno-gospodarczym. Jeżeli zaś, jak w niniejszej sprawie, właściciele lokali określili w umowach z dotychczasowym właścicielem sposób korzystania z miejsc postojowych, to taki podział quoad usum części nieruchomości wspólnej może być w każdej chwili zmieniony uchwałą większości właścicieli lokali. Taka uchwała z pewnością narusza subiektywny interes dotychczasowego właściciela. Nie jest to jednak takie naruszenie, które uzasadniałoby uchylenie uchwały na podstawie art. 25 ust. 1 u.w.l. Naruszenie interesu właściciela lokalu w rozumieniu tego przepisu stanowi bowiem kategorię obiektywną, ocenianą m. in. w świetle zasad współżycia społecznego. Uchwalona przez właścicieli lokali zmiana sposobu korzystania z miejsc postojowych odpowiada zaś tym zasadom z przyczyn określonych przez Sąd Apelacyjny. Z tych powodów nie jest więc uzasadniony zarzut naruszenia art. 5 k.c."


    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/801-iii-csk-32509-prawo-do-wylacznego-korzystania-we-wspolnocie
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano maja 2014
    Miejsca parkingowe nie mogą być oddalone od okien tylko 4 m, ponieważ minimalna odległość, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12.04.2002 roku., od budynku mieszkalnego to 10 m.
    Może jednak doprecyzujmy.....
    19. 1. Najbliższa odległość rzeczywista wydzielonego, niezadaszonego zgrupowania miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego (z wyjątkiem hoteli), opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw dziecięcych i boisk dla dzieci i młodzieży nie może być mniejsza niż:
    1) dla zgrupowania do 4 stanowisk włącznie - 7 m,

    2) dla zgrupowania od 5 do 60 stanowisk włącznie - 10 m,

    3) dla większych zgrupowań - 20 m, z zachowaniem warunków określonych w § 276 ust. 1.

    Zwróć uwagę,że te przepisy dotyczą formalnie utworzonego parkingu.Wątpię ,żeby dotyczyły WM romanazg. Jeżeli na podwórku nie ma wyznaczonego parkingu,to żadne przepisy nie obowiązują.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] iga:[/cite]Może jednak doprecyzujmy.....
    19. 1. Najbliższa odległość rzeczywista wydzielonego, niezadaszonego zgrupowania miejsc postojowych
    Zwróć uwagę,że te przepisy dotyczą formalnie utworzonego parkingu.
    Wątpię ,żeby dotyczyły WM romanazg.
    Jeżeli na podwórku nie ma wyznaczonego parkingu,to żadne przepisy nie obowiązują.
    Może jednak doprecyzujmy.....
    19. 1. Najbliższa odległość rzeczywista wydzielonego, niezadaszonego zgrupowania miejsc postojowych
    [b]Miejsce postojowe[/b] – [u]wydzielona powierzchnia terenu lub lokalu przeznaczona do postoju pojazdów mechanicznych[/u].
    
     Miejsce postojowe może składać się z jednego lub większej liczby stanowisk postojowych. W odniesieniu do grupy stanowisk postojowych przylegających do siebie stosuje się określenie: zgrupowanie. Stosowne przepisy prawne określają warunki i wymagania dotyczące budowy miejsc postojowych podczas prowadzenia określonej inwestycji budowlanej[1][2]. 
    
    Kodeks drogowy natomiast określa zasady korzystania z takich miejsc w obrębie dróg[3]. Stosowne regulacje (np. regulamin) w tym zakresie winny być przyjęte, w przypadku miejsc postojowych położonych na obszarze podlegającym zarządowi określonej osoby (fizycznej lub prawnej).
    
    W odniesieniu do miejsc postojowych dla samochodów osobowych lokalizowanych przy budynkach określone są w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Natomiast wymaganą liczba miejsc, ich położenie oraz liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych określona jest bądź w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bądź w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu[2]. 
    
    Stosuje się tu określenie stosunkowe dla lokali mieszkalnych (np. 1,1 miejsca postojowego na każde 1 mieszkanie), lub wskaźnik powierzchni użytkowej lokali dla lokali użytkowych (np. 1 miejsce postojowe na każde 10 m2 powierzchni użytkowej lokali użytkowych).
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_postojowe
    
    Uważam, że miejsce postojowe pojazdu nie musi być od razu parkingiem .... i przepisy - rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12.04.2002 roku., - OBOWIĄZUJE ...

    Pozostanie pojazdu na podwórku powoduje, że powstało "chwilowe" miejsce postojowe.


    .
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że miejsce postojowe pojazdu nie musi być od razu parkingiem .... i przepisy - rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12.04.2002 roku., - OBOWIĄZUJE ...
    Owszem,ale tylko tych budynków które zostały wybudowane po wejściu w/w przepisów.

    § 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.

    Przepisy prawa nie działają wstecz.Zatem w/w rozporządzenie nie dotyczy starych budynków.Żeby zastosować w/w rozporządzenie do starych budynków i miejsc postojowych należałoby dokonać przebudowy tych obiektów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] iga:[/cite]
    Owszem,ale tylko tych budynków które zostały wybudowane po wejściu w/w przepisów.

    Przepisy prawa nie działają wstecz.
    nie o to mi chodzi ... Ty piszesz o nowej inwestycji zwanej PARKINGIEM.

    Pojazdy parkujące na dziko pod oknami (cyklicznie )też podlegają pod te przepisy związane z miejscem postoju .... nie wolno ci pozostawić pojazdu - zaparkować w odległości jakie są tam wskazane jako krytyczne zwłaszcza rurą wydechowa skierowaną w stronę okien.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.