Rewolucja śmieciowa uderzy we wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Moim zdaniem Zarządca wspólnoty nie ma prawa do zobowiązania finansowego płacenia za śmieci w imieniu wspólnoty (podpisania umowy). Zarządca zarządza jedynie nieruchomością wspólną. Koszty śmieci to koszty utrzymania lokalu Może jedynie podpisać umowę z gminą w sprawie odpowiedniej organizacji segregowania śmieci we wspólnocie, zgodnie z wymaganiami ustawy śmieciowej a gmina powinna podpisać umowy z właścicielami lokali wspólnoty. A kontrola segregowani?. Niech sobie zatrudnią firmę ochroniarską.Nie ma bowiem PRZYMUSU podejmowania uchwały i to jeszcze takiej która nie leży w kompetencji wspólnoty mieszkaniowej.<br />I jeszcze jedna sprawa. W ustawie śmieciowej wyraźnie się mówi o umowie z WYBRANYM zarządem wspólnoty.Czyli z zarządem wybranym na podstawie art20 U o W L. <br /> My takiego zarządu nie mamy. My mamy zarządce któremu powierzono zarządzanie i to wyłącznie nieruchomością wspólną na podstawie art18pkt1.

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    My takiego zarządu nie mamy
    Zarząd może być powierzony (art. 18.1) lub wybrany (art. 20).
    gmina powinna podpisać umowy z właścicielami lokali wspólnoty
    - gdzie to wyczytałaś?
    "...USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
    Art. 2
    1) Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    4. właścicielach nieruchomości - rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością,
    3) Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany
    ..."
    - to 'jeżeli' dotyczy małych wspólnot gdzie właściciele sami, wszyscy sprawują zarząd.
    Koszty śmieci to koszty utrzymania lokalu
    - to nieprawda. To koszty zarządu NW.
    Ustawa dotyczy (w uproszczeniu) właściwie opłat za wywóz śmieci z terenu danej nieruchomości (wspólnej) i obowiązkach jakie w związku z tym spoczywają na właścicielach nieruchomości, czyli na zarządzie w wypadku dużych wspólnot, lub zarządcy któremu zarząd powierzono.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nowe przepisy nie przewidują zawierania umów przez właścicieli nieruchomości - ani z gminą, ani z firmą wywozową, wyłonioną w drodze przetargu. Taką umowę z firmą zawiera gmina. Gospodarowanie odpadami zostało uznane przez ustawodawcę za zadanie własne gminy. Opłaty będą nakładane na właścicieli nieruchomości, zaś ustawowa definicja właściciela jest szeroka, obejmuje nie tylko właścicieli, ale też posiadaczy oraz osoby zarządzające lub władające nieruchomością. Zatem obowiązek złożenia deklaracji o liczbie osób zamieszkałych w danej nieruchomości oraz obowiązek wniesienia opłaty będzie ciążyć na wspólnocie mieszkaniowej. Opłaty te będą ściągane przez gminy w trybie egzekucji w administracji - tak samo, jak podatki od nieruchomości.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście WM zarządzane przez administratorów będą miały problem.U mnie nie widzę problemu. Na ostatnim zebraniu w marcu ub.r. zrezygnowałem z piastowania zaszczytnej funkcji Zarządu i czekam na wybor następcy. Ale nikomu się u nas nie spieszy, więc cierpliwie czekam z przekazaniem obowiązków. Kiedyś gmina prawdopodobnie coś do mnie przyśle, adres chyba otrzymają od wodociągów, chociaż nie jestem tego taki pewien ,bo już wodociągi zgłaszają ,że naruszą przez to prawo.Ale ja też umiem pisać, poinformuję gminę ,że winna kierować korespondencję do członków naszej WM. I tak będą mieli dobrze , bo jest nas tylko 40. Zapowiada się niezły cyrk. Ale "Jak Kuba Bogu.....":bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    forum.zarzadca.pl: Posesja napisał użytkownik:
    ... zaś ustawowa definicja właściciela jest szeroka, obejmuje nie tylko właścicieli, ale też posiadaczy oraz osoby zarządzające lub władające nieruchomością. Zatem obowiązek złożenia deklaracji o liczbie osób zamieszkałych w danej nieruchomości oraz obowiązek wniesienia opłaty będzie ciążyć na wspólnocie mieszkaniowej. Opłaty te będą ściągane przez gminy w trybie egzekucji w administracji - tak samo, jak podatki od nieruchomości.
    <br />W porządku , tylko zakres uprawnień właścicielskich we wspólnotach U o WL ogranicza wyłącznie do nieruchomości wspólnej.<br />A jest rzeczą wielce dyskusyjna czy wywóz smieci produkowanych przez lokale leży w zakresie zarzadu nieruchomością wspólną.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty śmieci to koszty utrzymania lokalu
    <br />- to nieprawda. To koszty zarządu NW.<br />Ustawa dotyczy (w uproszczeniu) właściwie opłat za wywóz śmieci z terenu danej nieruchomości (wspólnej) i obowiązkach jakie w związku z tym spoczywają na właścicielach nieruchomości, czyli na zarządzie w wypadku dużych wspólnot, lub zarządcy któremu zarząd powierzono.[/quote]<br />Tak jak koszty energii elektrycznej dzieli sie na koszty energii lokali i nieruchomości wspólnej, wody i energii cieplnej tak samo koszty wywozu śmieci dzieli się na koszty wywozu smieci z lokali i i ,smieci z nieruchomości wspólnej.<br />Wspólnota w ramach U o WL może zawierać zobowiązania finansowe wyłącznie w sprawach nieruchomości wspólnej
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Barbara - w pełni się z Tobą zgadzam, ale obawiam się ,że organy administracji państwowej przyjmą interpretacją taką ,jaka im pasuje do tego bubla prawnego.. Nigdy, jako jednoosobowy Zarząd WM , nie zgodzę się na złożenie deklaracji za członków WM, bez ich pełnomocnictwa.Nie zgodzę się również na role darmowego "poborcy podatkowego" na rzecz gminy. U Nas radni zdecydowali opłaty od zużycia wody. Jestem ciekaw jak gmina uzyska te dane? Zdaje sobie sprawę ,że za śmieci trzeba płacić.Jeżeli ma to być dodatkowy podatek gminny, to niech tak będzie, ale decyzją administracyjną dla każdego, z możliwością odwołania. Tak jak to jest z podatkiem od nieruchomości. Jednak wierzę ,że nastąpi "olśnienie posłów" i nowelizacja tego bubla.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] Gość Zarzadca.pl (Barbara):[/cite]Tak jak koszty energii elektrycznej dzieli sie na koszty energii lokali i nieruchomości wspólnej
    Wspólnota nie pośredniczy w dostawach energii elektrycznej do lokali.
    [cite] Gość Zarzadca.pl (Barbara):[/cite]wody i energii cieplnej tak samo koszty wywozu śmieci dzieli się na koszty wywozu smieci z lokali i i ,smieci z nieruchomości wspólnej.<br />Wspólnota w ramach U o WL może zawierać zobowiązania finansowe wyłącznie w sprawach nieruchomości wspólnej
    Sama sobie przeczysz - przecież wspólnota zawiera umowy na dostawy ciepła i wody do budynków - nieistotne, jak są później dzielone koszty, umowa wspólnoty najczęściej jest jedyną umową z przedsiębiorstwem wod.-kan. Rzadko - obok umowy z WM - zdarzają się umowy indywidualne na dostawę wody. Na dostawy ciepła do mieszkań w budynkach wielolokalowych takich umów nie ma.

    Od 1 lipca nie będzie żadnych umów WM na wywóz śmieci. Nie jest istotne dzielenie włosa na czworo, a śmieci na wspólne i lokalowe, bo wspólnota nie będzie zaciągać w tej sprawie zobowiązań. Obowiązek wspólnoty wynika z ustawy, a nie z umowy cywilnoprawnej z firmą wywozową czy z gminą.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota nie pośredniczy w dostawach energii elektrycznej do lokali.
    Ja akurat znam takie dwie wspólnoty, ale to naprawdę wyjątek...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Ja znam taką, która pośredniczy w dostawach gazu do mieszkań - wyłącznie do nich, bo w NW nie ma żadnych urządzeń gazowych. Mieszkania nie mają indywidualnych gazomierzy, są jedynie liczniki główne (budynkowe). Ludzie sobie nawet chwalą, bo wychodzi taniej - nie płacą opłat "od licznika". Ale to też jest wyjątkowa sytuacja...

    Instalację elektryczną chyba łatwiej przerobić, żeby podłączyć indywidualne liczniki?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Instalację elektryczną chyba łatwiej przerobić, żeby podłączyć indywidualne liczniki?
    Wspólnoty na to nie stać. Gmina sprzedała im mieszkania po niskiej cenie. Sporo kupiło. A to taka ruina. :-(
    Ja znam taką, która pośredniczy w dostawach gazu do mieszkań - wyłącznie do nich, bo w NW nie ma żadnych urządzeń gazowych.
    Takich budynków u nas dziesiątki... Nie tylko wspólnoty. Spółdzielczych też.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Barbara: tak samo koszty wywozu śmieci dzieli się na koszty wywozu smieci z lokali i i ,smieci z nieruchomości wspólnej
    - to jakiś rewolucyjny pogląd. Wiesz może w jakiej wspólnocie w Polsce jest takie rozliczanie stosowane?
    Posłuchaj (albo i nie ):
    Jest teren wspólny, na kórym stoi budynek 20 lokali, wspólnota. Jest wyznaczone miejsce składowania śmieci (pod kasztanem). W to miejsce wyrzucasz swoje śmieci z lokalu tak samo jak wyrzuca je pozostałych 19 właścicieli. Sprzątaczka też wyrzuca śmieci jakie powstają w czasie zamiatania podwórka itp.
    Czasami (nocą) podjeżdza mercedes i jakiś sąsiad z innej wspólnoty czy budynku podrzuca swoje śmieci.
    Siłą rzeczy nie da się obliczyć ile w śmietniku znajduje się śmieci z poszczególnych lokali (czyli tzw. zawartości cukru w cukrze).
    Zgodnie z UoWL:
    "...Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości
    ..."
    Organizacja składowania i wywozu śmieci to nic innego jak właśnie utrzymanie porządku na terenie nieruchomości. Za m.in. opróżnianie pojemników czyli wywóz śmieci wspólnota płaci komuś tam jakąś kwotę. Kwotę tę ma obowiązek rozliczyć na wszystkich właścicieli lokali.
    Jako, że nie wiadomo ile czyich śmieci jest w całej puli śmieci na śmietniku rozlicza sie to zgodnie z UoWL jako koszty zarządu a więc udziałami.
    Przyjęte rozwiązania, że wg. osób zamieszkałych, metrów sześciennych zużytej wody (tak się do tej pory rozlicza ale ścieki) - są żeby nie powiedzieć wręcz "kretyńskie". Była już tu dyskusja na forum na ten temat. No bo jak liczyć dorosłego i dziecko, jak nienarodzonego a już człowieka, czy pięć noworodków "produkuje" więcej śmieci niż dwoje staruszków itd itp.
    Sygnalizowałam już, że nie ma cudów - znajdą się firmy co zwietrzą interes i to nie jest koniec niespodzianek w temacie wywozu śmieci.
    "Marzą mi się urządzenia pomiarowe nie będące urządzeniami pomiarowymi" co będa mierzyły ogólną pulę śmieci i dzieliły wg. zużycia w poszczególnych lokalach. A jak w śmietniku znajdą się śmieci nie wiadomo czyje (podrzucone) to zarząd czy zarządca będzie obciążony średnią z okolicznych śmietników, pomnożoną przez wskaźnik np. 300% .
    Nie wiem ale nie widzę przeszkód abyś sama oddzielnie zorganizowała sobie miejsce składowania swoich śmieci z lokalu, płaciła za to miejsce i płaciła ekstra za przyjazd śmieciarki itd. Będzie się działo gdy wszystkich 20 właścicieli zechce tak zrobić. Zamiast 20 miejsc parkingowych będzie 20 śmietników. A co!
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    forum.zarzadca.pl: biedron_ka napisał użytkownik:
    Barbara: tak samo koszty wywozu śmieci dzieli się na koszty wywozu smieci z lokali i i ,smieci z nieruchomości wspólnej
    <br />- to jakiś rewolucyjny pogląd. Wiesz może w jakiej wspólnocie w Polsce jest takie rozliczanie stosowane?<br /><br />Sygnalizowałam już, że nie ma cudów - znajdą się firmy co zwietrzą interes i to nie jest koniec niespodzianek w temacie wywozu śmieci.<br />. A co!
    <br /><br />Ale się rozpisałeś.<br />A przyjęcie przez gminę kosztów za wywóz śmieci proporcjonalne do zużycia wody to nie jest opomiarowanie ????????????????
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No jeżeli ty takie coś nazywasz opomiarowaniem śmieci to nie dziwię się już, że dzielisz też śmieci na te z lokalu i te z NW.
    Pisałam, że takie przyjęcie kosztów jest "kretyństwem" - nie mowiąc o tym, że wspólnota ma rozliczyć koszty wywozu śmieci z NW, z właścicielami lokali udziałami.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    forum.zarzadca.pl: biedron_ka napisał użytkownik:
    No jeżeli ty takie coś nazywasz opomiarowaniem śmieci to nie dziwię się już, że dzielisz też śmieci na te z lokalu i te z NW.<br />Pisałam, że takie przyjęcie kosztów jest "kretyństwem" - nie mowiąc o tym, że wspólnota ma rozliczyć koszty wywozu śmieci z NW, z właścicielami lokali udziałami.
    <br />Oczywiście.To jest opomiarowanie.Przecież ustawa nie daje możliwości opomiarowania w m3 lub kg.A mogłaby.Bo co ? Bo to by było trudne. Wszystkie towary mozna tak mierzyć a śmieci nie?<br /> (...). Dlaczego tak można podzielić wodę , energie cieplną, energie elektryczną , a nie mozna podzielić śmieci. Wystarczy postawić we wspólnocie jeden kontener więcej z napisem - " Śmiecie NW
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    (...)
    Ja nie jestem belfrem (belferką) więc jak ci się moje zdanie nie podoba to używaj kontrargumentów a nie jakiś docinków.
    Napisałaś horrendalne bzdury w pierwszym wejściu, niektórzy korzystają z moich rad, więc czuję sie obowiązana prostować takie nieprawdy oczywiste.
    Poszperaj w historii forum - znadziesz mój pogląd na ten temat - śmieci są łatwiejsze do zważenia (zmierzenia) więc dlaczego ustawodawca narzuca takie durnowate rozwiązania? - to jest pytanie (moje)!
    Dla ciebie każde inne zdanie wbrew twoim wyobrażeniom to wymądrzanie się?
    Wyjdź na chwilę z siebie, stań obok i popatrz się dobrze na siebie.
    Wystarczy postawić we wspólnocie jeden kontener więcej z napisem - " Śmiecie NW
    - Nie wystarczy! Pisałam o tym - trzeba jeszcze 20 kontenerów, ponumerowanych z odpowiednim zamknięciem - wystawić z napisem "śmieci lokalowe". Określić w umowie jak przyjadą o 5.50 po kontenery kto jest z właścicieli uprawniony do otwarcia kłódek itd. A co wtedy gdy wspólnota jest po obrysie? Kontenery na peryferiach miasta?
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    Wystarczy postawić we wspólnocie jeden kontener więcej z napisem - " Śmiecie NW
    <br />- Nie wystarczy! Pisałam o tym - trzeba jeszcze 20 kontenerów, ponumerowanych z odpowiednim zamknięciem - wystawić z napisem "śmieci lokalowe". Określić w umowie jak przyjadą o 5.50 po kontenery kto jest z właścicieli uprawniony do otwarcia kłódek itd. A co wtedy gdy wspólnota jest po obrysie? Kontenery na peryferiach miasta?[/quote]<br />Kochany ZARZĄDCO!!! Śpij spokojnie ( po obrysie)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    plotki.gif Jak Gminy przejmą wywóz śmieci, to żadne kubły nie będą potrzebne .
    Odpady wzorem państw zachodnich będziemy wystawiali na ulice wg grafiku ...haha.gifhaha.gifhaha.gif
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aaaa! To otake Polskę chodziło? :no:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Jak Gminy przejmą wywóz śmieci, to żadne kubły nie będą potrzebne .
    Odpady wzorem państw zachodnich będziemy wystawiali na ulice wg grafiku ...
    Wzorem polskich przepisów, a nie wzorem państw zachodnich. Nasze przepisy nakazują umieszczanie odpadów komunalnych w pojemnikach.
    "Państwa zachodnie" stosują różne rozwiązania w zakresie gromadzenia i wywozu odpadów, nie ma jednej metody obowiązującej we wszystkich "państwach zachodnich".

    Nowy doklejony: 21.01.13 13:47
    Pomyśleć, że jeszcze jesienią zeszłego roku z całą powagą głoszono takie opinie:
    opłaty za wywóz śmieci wzrosną, ale tylko dla tych, którzy do tej pory nie ponosili żadnych kosztów z tym związanych. Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że stanowią oni ok. 25-30 proc. społeczeństwa. I teraz zostaną włączeni do powszechnego systemu.
    – Opłaty będą skutecznie egzekwowane. To oznacza, że po stronie płacących rynek nam się automatycznie zwiększa o te 25-30 proc. Stąd dość duży optymizm, jeśli chodzi o opłacalność samego systemu i o to, że ceny nie powinny wzrastać. Powinny raczej spadać lub utrzymywać się na tym samym poziomie. Takie są nasze przewidywania i na to wskazują nasze kalkulacje – mówi wiceminister [środowiska] Piotr Woźniak.
    LINK.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.ja mam problem z gmina opisze go moze,ktos ma taki lub podobny problem.Dwa lata temu odlaczylam sie od kosza blokowego za cudze smieci nie bede placila dzierzawe kosz od komunalki.Teraz Pani w Gminie nie chce podpisac ze mna deklaracij bo mamy zarzadce i ja to nie obchodzi,ze ja nie mam kosza.z innymi w bloku.I za mnie ma deklaracje zlozyc zarzadca.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Dorota13[/cite]Teraz Pani w Gminie nie chce podpisac ze mna deklaracij bo mamy zarzadce i ja to nie obchodzi,ze ja nie mam kosza.z innymi w bloku.I za mnie ma deklaracje zlozyc zarzadca.
    Takie rzeczy były możliwe przed 1 lipca 2013r. Jak rozumiem mieszka pani we wspólnocie, a w obecnym stanie prawnym deklarację w imieniu całej nieruchomości składa zarząd wspólnoty lub zarządca, jeżeli został do tego upoważniony. Urząd nie może "podpisać z panią deklaracji" ponieważ jak sama nazwa wskazuje, jest to jednostronna deklaracja, której urząd nie podpisuje, to nie jest umowa. Poza tym, nie może pani podpisać indywidualnie umowy na wywóz odpadów, ponieważ za wywóz odpowiada obecnie gmina; zarządca również nie podpisuje z nikim umowy na wywóz odpadów - teraz jest to obowiązek, który ustawowo spoczywa na gminie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite].Teraz Pani w Gminie nie chce podpisac ze mna deklaracij .
    deklaracje się składa, a nie podpisuje z druigą stroną , podobnie jak podatek od nieruchomości - składasz deklarację, która jest powtarzalna przez okresy rozliczeniowe , opłata za zagospodarowanie odpadów jest podatkiem ..
    Każdy zamieszkujący na terenie gminy powinien go płacić, zgodnie ze złożoną deklaracją ...

    Wyślij jej deklaracje listem poleconym i zaczyni płacić na konto Gminy zadeklarowana kwotę.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    forum.zarzadca.pl: Egzo napisał użytkownik:
    Jak rozumiem mieszka pani we wspólnocie, a w obecnym stanie prawnym deklarację w imieniu całej nieruchomości składa zarząd wspólnoty lub zarządca, jeżeli został do tego upoważniony.
    <br /><br />Trzeba uściślić, że zarząd/zarządca składa deklarację jedynie w odniesieniu do nieruchomości zabudowanej budynkiem (gruntowej). Natomiast dla wyodrębnionych z nieruchomości gruntowej samodzielnych nieruchomości lokalowych deklarację składa każdy właściciel tej nieruchomości lokalowej.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Piotrek[/cite]Trzeba uściślić, że zarząd/zarządca składa deklarację jedynie w odniesieniu do nieruchomości zabudowanej budynkiem (gruntowej). Natomiast dla wyodrębnionych z nieruchomości gruntowej samodzielnych nieruchomości lokalowych deklarację składa każdy właściciel tej nieruchomości lokalowej.
    A z czego pan Piotrek wywodzi takie wnioski?
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A z czego pan Piotrek wywodzi takie wnioski?
    <br /><br />Z art. 2 ust. 3 ucpg, art. 46 par. 1 kc, art. 2 ust. 1 uowl, art. 48 kc, oraz art. 47 par. 1 kc.<br />Dodatkowo jeszcze z art. 24 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.<br />Po prostu nieruchomość zabudowana budynkiem wielolokalowym (grunt, wraz z jego częściami składowymi - częściami budynku nie stanowiącymi odrębnej własności) i nieruchomości lokalowe, to są różne nieruchomości. Zarząd/zarządca jest obowiązany (zgodnie z art. 2 ust.3 ucpg) do złożenia deklaracji tylko dla nieruchomości gruntowej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.