Jan1
Jan1
O
- Nazwa użytkownika
- Jan1
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 45
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 73
- Nagrody Zarzadca.pl
- 5
-
Koszty najmu mieszkania
Zasada swobody umów została wyrażona w art. 353(1) kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:
"Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego." -
Koszty najmu mieszkania
Chodzi tu o więcej - o zasadę swobody zawierania umów.
Zasady podatkowe są zmienne, a ta zasada nie.i to jest właściwe stanowisko (do następnej interpretacji), bo jest wolność zawierania umów ...- Swobodzie zawierania umowy i wyborze kontrahenta.
- Czyli macie prawo zawierać umowy i prawo swobodnie wybierać drugą stronę umowy.
- Swobodzie w kształtowaniu treści umowy.
- Byleby nie była sprzeczna z prawem, właściwością (naturą) stosunku, zasadami współżycia społecznego.
- Granice swobody umów wyznaczają obowiązujące przepisy: Konstytucja, prawo cywilne, prawo karne, administracyjne, prawo pracy itp. Czyli wszystkie obowiązujące ustawy, rozporządzenia i różne akta normatywne.
- Swobodzie wyboru formy zawarcia umowy (oczywiście z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych prawem).
Zasada swobody umów nie daje kompetencji niczym nieograniczonej, jak wam się wydaje.
- Swobodzie zawierania umowy i wyborze kontrahenta.
-
Koszty najmu mieszkania
Proszę zwrócić uwagę na "oraz".
Właściciele lokali zwierający umowy cywilnoprawne mogą dowolnie je formułować , dlatego wszelkie instytucje np: US czy Sąd sprawdzają ich treść, a nie powołują się na zapisy ustawy . Ustawa ma drugorzędne znaczenie.
Czy mogę prosić o podanie sygnatury chociażby jednej takiej sprawy sądowej, chętnie poczytam orzeczenie, w którym sąd stwierdza drugorzędne znaczenie ustawy. Dziękuję. -
Koszty najmu mieszkania
Wyobraźmy, sobie, że taka umowa zostaje natychmiast rozwiązana . Brak wykonania zapisów umowy .
Par.7) 4.1. Najemca ponosi koszty utrzymania lokalu, jakie są naliczane przez zarządcę nieruchomości .
Umowa podpisana przez strony umowy.
Szczerze spodziewałem się, że podeśle Pan artykuł prawny, a nie zapis w umowie. Jeśli zapis w umowie jest niezgodny z prawem to jest on nieważny. Jeśli wpisze Pan w umowie najmu, zawartej na czas nieokreślony, że jako wynajmujący może Pan rozwiązać tą umowę z 1-miesęcznym okresem wypowiedzenia, czy faktycznie Pan może to zrobić? -
Koszty najmu mieszkania
PS.
Zaliczka na utrzymanie nieruchomości zawiera już planowane koszty utrzymania lokalu jak i koszty utrzymania części wspólnych. Ostateczne koszty są wysyłane do właściciela po zakończeniu roku obrachunkowego.
-
Koszty najmu mieszkania
Gość Zarzadca.pl napisał użytkownik: »Dzień dobry.
Czy zapis w umowie o przeniesienie kosztów utrzymania lokalu (zaliczka do wspólnoty, fundusz remontowy itp) nie jest przypadkiem sprzeczny z Art.9 pkt.5 Ustawy:
"W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, ....." ?
Ten przepis nie ma zastosowania do umowy o najem okazjonalny. Zgodnie z art. 19 e ustawy o ochronie praw lokatora do umowy o najem okazjonalny stosuje się wyłącznie przepisy: art 2, art. 6 ust. 3, art.10. ust.1-3, art. 11 ust. 2 pkt 1-3, art. 13, art. 18 ust. 1 i 2, art. 19 a - 19 d oraz art. 25 d pkt. 2, o ile właściciel zgłosił najem w terminie 14 dni od jego rozpoczęcia naczelnikowi us.
Proszę wyjaśnić: czy pytanie dotyczy umowy najmu okazjonalnego, której zawarcie zostało zgłoszone przez wynajmującemu naczelnikowi us w terminie przypisanym? Jeżeli tak - to tego przepisu nie stosujemy. Jeżeli nie - to to nie jest umowa najmu okazjonalnego - art. 9 pkt. 5 ma zastosowanie i właściciel winien, jako bezpodstawnie wzbogacony, zwrócić te środki najemcy.
W moim przypadku chodzi o zwykłą umowę najmu mieszkania zawartą na czas nieokreślony. Mam w umowie zapisy wg mnie sprzeczne z Ustawą o ochronie praw lokatorów, a mianowicie chodzi o koszty pokrywane przez najemcę, czyli mnie, poza opłatami niezależnymi od właściciela mam wzmiankę, że najemca pokrywa "inne koszty związane z eksploatacją mieszkania" i wynajmujący narzuca mi wszystkie koszty wspólnotowe, w tym fundusz remontowy itp, absolutnie wszystkie koszty nawet prowadzenie rachunku bankowego wspólnoty
Sprawdziłem umowę i dokładnie wzmianka brzmi: "... oraz inne opłaty administracyjne na podstawie przedstawionego rozliczenia ze wspólnotą mieszkaniową".
W przeciągu 2 lat ani razu nie dostałem w/w rozliczenie, sporządzone i podpisane przez administrację, właścicielka sama nalicza mi opłaty i czasami przesyła zestawienie, w którym faktycznie figurują opłaty na rzecz wspólnoty, a mianowicie: fundusz remontowy, fundusz osiedla, administracja, ubezpieczenie budynku, oświetlenie klatki schodowej i dużo innych. W każdym bądź razie, zapis w umowie o opłatach administracyjnych wg mnie pokrywa się art. 2 ust 1. pkt.8a:
kosztach utrzymania lokalu – należy przez to rozumieć koszty, ustalane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu w stosunku do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w danym budynku, obciążające właściciela, obejmujące opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości oraz koszty:
a) konserwacji, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzonych remontów,
b) zarządzania nieruchomością,
c) utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, windy, anteny zbiorczej, domofonu oraz zieleni,
d) ubezpieczenia nieruchomości,
e) inne, o ile wynikają z umowy;
Czy mam rację, że opłaty naliczanie bezprawnie i bezpodstawnie?
-
Koszty najmu mieszkania
Umowa najmu lokalu i jej elementy
Umowa najmu powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron. Powinny się w niej znaleźć następujące zapisy:
1) miejsce i data zawarcia umowy,
2) określenie stron i ich dane ewidencyjne (dane osobiste, NIP/PESEL, seria i nr dowodu tożsamości),
3) dokładny opis lokalu mieszkalnego, jego stan, powierzchnia (najlepiej użytkowa, zgodna z wpisem w Księdze wieczystej), wyposażenie,
4) wysokość czynszu oraz informacja o elementach składowych czynszu, kosztach eksploatacji (kto pokrywa koszty zużycia energii elektrycznej, wywozu odpadów,itp), utrzymania nieruchomości wspólnych,
5) czas trwania umowy,
6) warunki wypowiedzenia umowy,
7) prawa i obowiązki stron umowy (również brak prawa do podnajmowania osobom trzecim, prawo do wprowadzania zmian w budowie),
8) podpisy stron
Który to artykuł? Ustawa, rozporządzenie, inny akt prawny? -
Koszty najmu mieszkania
Gość Zarzadca.pl napisał użytkownik: »Pierwszy komentarz do artykułu: https://zarzadca.pl/artykuly/koszty-najmu-mieszkania
Dzień dobry, wynajmowałam mieszkanie i właściciel naliczał mi cały czynsz (zaliczkę) do wspólnoty, a w umowie najmu mam jedynie zapis, że poza czynszem najmu ponoszę koszty zużycia wody, ciepła i prądu. Czy może domagać się zwrotu tych pieniędzy?
Ona nie ma takiego zapisu, że musi opłacać zaliczkę do wspólnoty, i pyta czy może domagać się zwrotu nienależnie pobranych opłat. Nawet gdyby miała taki zapis w umowie byłby on sprzeczny z Ustawą o ochronie praw lokatorów... art. 9 ust.5. Jeśli dobrze rozumiałem, to w umowie ma czynsz + woda, ciepło, prąd, a wynajmujący dodatkowo naliczał jeszcze opłaty wspólnotowe.
Zaliczka do wspólnoty musi być wliczona w czynsz najmu, ale wynajmujący próbują te opłaty wyodrębnić w treści umowy jako opłaty niezależne od właściciela, czyli media, celem omijania opodatkowania tej kwoty (ryczałt 8,5%). Ale media zostały ściśle określone w art. 2 ust.1 ust.8 Ustawy. Natomiast zaliczka do wspólnoty, przynajmniej większa jej część, wg art. 2 ust.1 pkt.8a Ustawy jest zaliczana do kosztów utrzymania lokalu, obciążające właściciela. -
Koszty najmu mieszkania
Żaden rozsądny wynajmujący nie uwzględni kosztów tytułem eksploatacji ponoszonych na rzecz wspólnoty w ramach czynszu najmu.Czynsz to czynsz. Od niego płaci się podatek dochodowy. Opłaty to opłaty - dla wynajmującego zawsze są kosztem.
-
Koszty najmu mieszkania
Wyobraźmy sobie taką sytuację: mamy umowę z najemcą na czas nieokreślony, mamy zapis że najemca płaci czynsz + dodatkowo media (opłaty niezależne od właściciela) + dodatkowo zaliczka do wspólnoty, ryczałt płacimy tylko od kwoty czynszu.
Od pół roku najemca przestaje opłacać zaliczkę do wspólnoty, no bo uznał że jest nienależnie pobierana, ale czynsz i media płaci na czas. Na podstawie jakiego artykułu możecie wypowiedzieć mu umowę?