
wp_44
wp_44
O
- Nazwa użytkownika
- wp_44
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 4
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 104
- Nagrody Zarzadca.pl
- 8
-
wodomierze i ciepłomierze
Spokojnie. Do 1 stycznia 2027 roku urządzenia pomiarowe ze zdalnym odczytem będą 2x tańsze, niż obecnie. A jak będzie promocja noworoczna, to może jeszcze tańsze (np. jakaś wyprzedaż rocznika 2026). Natomiast, jeśli chodzi o opłacalność, to w mojej opinii wszystko zależy od wielkości nieruchomości i wspólnoty (liczby urządzeń). Jest różnica pomiędzy chodzeniem i spisywaniem, nawet jeśli jest dostęp z klatki schodowej, a odczytem zdalnym wszystkich urządzeń w jednym momencie, jednym kliknięciem.
Przykład nr 1:
Wyobraźmy sobie wspólnotę mieszkaniową w nieruchomości, gdzie jest jedna klatka, 4 kondygnacje: parter, piętro, II piętro i poddasze, w sumie 12 lokali mieszkalnych. Każdy ma swoje indywidualne ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. z kotłem gazowym wiszącym dwufunkcyjnym, ergo - brak ciepłomierzy i wodomierzy c.w.u.. Są tylko wodomierze wody zimnej na wejściu do lokalu w liczbie 12 szt. W takiej sytuacji osoba odpowiedzialna za spisanie wszystkich liczników obskoczy nieruchomość w 15 minut, więc inwestowanie w zdalne odczyty owszem, może się nie kalkulować, ale...
Przykład nr 2:
Wyobraźmy sobie odmienną wspólnotę, taką w nieruchomości, gdzie jest 200 lokali, 10 klatek, 10 kondygnacji, na każdy lokal jest 2, albo 3 wodomierze (zw, c.w.u., cyrkulacja) i jeden ciepłomierz. Wszystko trzeba przejść z góry na dół, otworzyć i zamknąć każdą szafkę i tak od klatki do klatki. No prośba. Komu by się chciało : ).
Nie lepiej mieć urządzenia ze zdalnym odczytem, a do tego koncentrator gromadzący dane i przesyłający je na bieżąco do personelu odpowiedzialnego za rozliczenia? To już się może kalkulować. A administrator, zamiast biegać po nieruchomości, może sobie w tym czasie siedzieć, pić kawę i przeglądać internet. Na przykład serwis Zarzadca.pl. Jak jeszcze dodamy, że przy okazji eliminujemy ewentualne błędy spowodowane czynnikiem ludzkim (przy takiej liczbie odczytów zawsze można parę razy coś źle przeczytać, lub zapisać), a ponadto mamy możliwość pozyskania natychmiastowych powiadomień o awariach, czy sięgać do danych historycznych. Czego chcieć więcej?