Avatar

Mr_Jacek

Mr_Jacek

O

Nazwa użytkownika
Mr_Jacek
Dołączył(a)
Wizyty
20
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
77
Nagrody Zarzadca.pl
3
  • REMONT BALKONU

    Zgodnie z wieloma wyrokami różnych Sądów, balkon jako elewacja (ściana przednia) należy do części wspólnej, najczęściej do elewacji całego budynku mieszkalnego. Rozumiem, że naprawy wymaga część ściany przedniej przynależnej do twojego balkonu ( przestrzeni, którą wykorzystujesz do własnych potrzeb). W takiej sytuacji nie masz obowiązku udostępnienia wejścia na balkon przez swój lokal mieszkalny, ale....
    Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie co zyskasz, a co stracisz w wyniku takiego działania?
    Mianowicie jeżeli nie udostępnisz przejścia przez swój lokal, Zarządca nieruchomości będzie musiał naprawić elewację z zewnątrz ( ekipa z rusztowaniem) co znacznie podniesie koszt takiej naprawy o kilka dobrych tysięcy, za którą i tak zapłacisz. Koszt napraw zostanie pokryty z odpowiedniego funduszu na który się składają wpłaty wszystkich właścicieli lokali więc Twoje też. Po drugie raczej nie zostanie to dobrze odebrane przez współmieszkańców. Po trzecie taki remont może się odwlec w czasie ( koszty, odpowiednia ekipa), nie każda wspólnota ma duże zasoby pieniężne. W grę wchodzą jeszcze walory estetyczne, bezpieczeństwo itp. itd.
    A co możesz zyskać?
    W zamian za udostępnienie na kilka godzi przejścia przez mieszkanie i wejście na balkon możesz mieć szybko i sprawnie naprawioną elewację bez wysokich kosztów dla wspólnoty, brak sporów, poprawę bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców i estetykę elewacji.
    Oczywiście wybór należy do Ciebie.
  • Uchwały we wspólnocie.

    Rozumiem Twój problem. Najrozsądniej byłby się po prostu dogadać. Być może uda się po przedstawieniu sprawy, wyegzekwować od właścicieli tych lokali (dobrowolną) cegiełkę na remont. Przecież taki podmiot gospodarczy może przeprowadzić remont lub naprawę na własny koszt. Myślę, że takie działanie byłoby mile widziane w oczach pozostałych i kończyło spór.
    Możesz też pominąć zarząd, napisać projekt uchwały, powołując się w niej na wspomniany wyżej zapis 12.3 ustawy ( warto, też mieć gotowe uzasadnienie). Przypomnę tu tylko, że każdy członek wspólnoty mieszkaniowej ma pełne prawo złożenia projektu uchwały podczas zebrania wspólnoty mieszkaniowej. Projekt taki może zostać szczegółowo omówiony przez wnioskodawcę, a następnie poddany pod głosowanie. Co do większości, to cóż po prostu musi być.