Naruszenie miru domowego

w ktorym miejscu zaczyna sie naruszenie miru domowego? Czy osoba obca moze przebywac na klatce schodowej zamykanej na domofon, nalezacej do wspolnoty mieszkaniowej wbrew woli mieszkanca po wyraznej prosbie, nakazaniu opuszczenia tego miejsca?

Komentarze

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 11 czerwca
    Zgodnie z kodeksem karnym, a dokładnie przepisem art. 193 kk, zakłócenie miru domowego polega na tym, że ktoś wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu, bądź wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza.
    Komentarz edytowany Grafen2
  • Opcje
    Kaja12Kaja12 Użytkownik
    Tak, osoba obca przebywająca na klatce schodowej zamykanej na domofon, należącej do wspólnoty mieszkaniowej, wbrew wyraźnemu żądaniu mieszkańca o opuszczenie tego miejsca, dopuszcza się naruszenia miru domowego. Przebywanie w takim miejscu wbrew woli uprawnionego mieszkańca spełnia kryteria wdzierania się lub nieopuszczania miejsca wbrew wyraźnemu żądaniu osoby uprawnionej, co jest podstawą do podjęcia odpowiednich działań prawnych zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego. Mam nadzieję, że pomogłam 😁
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 11 czerwca
    borowski napisał użytkownik: »
    Czy osoba obca moze przebywac na klatce schodowej zamykanej na domofon, nalezacej do wspolnoty mieszkaniowej wbrew woli mieszkanca po wyraznej prosbie, nakazaniu opuszczenia tego miejsca?

    A kto go tam WPUSZCZA? (to jest nieważne ) , pewnie inny MIESZKANIEC.
    Klatka schodowa to cześć ogólnie dostępna / publiczna i o naruszaniu miru domowego nie może być mowy.

  • Opcje
    TomronTomron Użytkownik
    W sytuacji wdzierania się nie jest wymagana obecność osoby uprawnionej w danym miejscu (np. w domu czy mieszkaniu). Nie jest bowiem konieczne, aby w momencie czynu wyrażana wola osoby pokrzywdzonej była wypowiadana wprost; może to być również wola dorozumiana (wyrażająca się np. w zamknięciu drzwi lub furtki). Takie stanowisko prezentuje również Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z 14.08.2001 r., V KKN 338/98, stwierdził, że „stronę przedmiotową występku wyczerpuje każde zachowanie sprawcy polegające na przedostaniu się do miejsca określonego w tym przepisie (cudzego domu, mieszkania, lokalu...) wbrew wyraźnej lub dorozumianej woli gospodarza tego miejsca”.
    Z kolei w wyroku z 1.10.2007 r., IV KK 232/07, OSNwSK 2007/1, poz. 2147, Sąd Najwyższy zauważył, że naruszenie miru domowego to nie tylko czynne (dokonane nie tylko przy pomocy siły fizycznej, ale też w sposób werbalny) przełamanie oporu przed wpuszczeniem do mieszkania niechcianej osoby, lecz także dostanie się przez sprawcę do takiego miejsca pomimo oczywistego braku (nawet niewyrażonej wprost) zgody na obecność w miejscu określonym w art. 193 osoby w nim niepożądanej.
    https://www.dziennikwschodni.pl/artykuly-zewnetrzne/naruszenie-miru-domowego-co-to-oznacza-gdzie-zglosic,n,1000343866.html
    Więcej porad w tym temacie można znaleźć na powyższej stronie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.