Problem z piwnicą

Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
Witam.
Mam taki problem.
Kupiłam mieszkanie we Wspólnocie Mieszkaniowej. W akcie notarialnym nie mam napisane nic o piwnicy.
Poprzedni właściciel powiedział mi że numer piwnicy nie odpowiada numerowi mieszkania gdyż jeszcze wcześniejszy właściciel się z kimś zamienil i że Administracja powinna wiedzieć jaki numer piwnicy mogę użytkować.
Udałam się więc do Administracji gdzie powiedziano mi, że oni nie wiedzą bo w moim bloku ludzie pozamieniali się między sobą "na gębę", niektórzy mają po 2 piwnice, jeszcze inni nie mają żadnej i żebym się popytała mieszkańców (200 mieszkań!).
Powiedziałam im, że piwnica podobnie jak strych czy klatka schodowa są częścią wspólną i mam przecież prawo użytkować piwnicę to odpowiedzieli mi żebym sobie użytkowała. Ja na to że proszę mi w takim razie wskazać numer piwnicy którą mogę użytkować na co usłyszałam że Administracja nie może bo nie jest właścicielem budynku i ewentualnie mogę wnieść o sporządzenie inwentaryzacji na koszt mieszkańców(!) i wtedy ten kto ma 2 będzie mógł lecz nie musiał mi jedną oddać.
Ogólnie stwierdzono, że jest to tylko i wyłącznie mój problem, moja sprawa i moje niedopatrzenie. Ale przecież mam prawo do użytkowania części wspólnej!
Czy naprawdę muszę robić wojnę i narażać pozostałych mieszkańców na koszty? Czy Administrator budynku nie ma obowiązku prowadzenia jakiegoś spisu piwnic? Wkońcu za coś się mu płaci.
Czy naprawdę muszę sama toczyć spory i dochodzić kto ile piwnic uzytkuje? Przecież nikt mi się nie przyzna.
Co zrobić w takiej sytuacji? Proszę o pomoc
«1

Komentarze

  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Nicole1603:[/cite]Kupiłam mieszkanie we Wspólnocie Mieszkaniowej. W akcie notarialnym nie mam napisane nic o piwnicy.
    A może masz tam coś napisane o pomieszczeniu przynależnym? :smile:
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, niestety też nie ma.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Sorry za brutalnosc, ale rzeczywiscie to Twoj problem: kupilas mieszkanie BEZ piwnicy! Nie mozesz wysuwac zadnych roszczen wzgledem Wspolnoty ani administratora.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wprowadzono przepisów nowelizacyjnych.

    Ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. nr.80, poz.903 ze zm.) - stan prawny obowiązujący od dnia 19.05.2000 r.

    4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wojaku - ale tu nikt nie kupuje mieszkania Z piwnicą!! Ona jest częścią wspólną i każdy ma prawo z niej korzystać. Ja tylko prosze o wyznaczenie mi numeru piwnicy którą mogę użytkować.
    A roszczenia są jak najbardziej zasadne. Co Ty byś zrobił jakby sąsiad użytkował sobie 3 piwnice a Ty byś się jednej nie mógl doprosić???
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marto26421 - czy to oznacza, że numer mieszkania musi odpowiadać numerowi piwnicy i mogę egzekwować od tego kto użytkuje piwnicę o moim numerze by ja opuścił?
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sorry, chyba nie zrozumialem...:-) Gdy kupowalem mieszkanie, mialem zapis w AN o "pomieszczeniu przynaleznym". W Twoim przypadku, jesli jest tak, jak napisalas, proponuje wystapic do Zarzadu wspolnoty o okreslienie sposobu, w jaki masz korzystac z naleznej Ci zcesci wspolnej nieruchomosci, czyli o zapewnienie Ci mozliwosci skorzystania z przyslugujacych Ci praw :bigsmile:

    I napisz jak przebiega sprawa, jestem naprwde ciekaw rozwiazania....
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok :) Właśnie zamierzam tak zrobić. Chcę się tylko dowiedzieć na jakie przepisy mogę się powołać abym na zebraniu nie usłyszała że to mój problem i mam sobie radzić sama. Jakieś prawo przeciez obowiązuje. Nawet Wspólnoty Mieszkaniowe.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieruchomością wspólną zarządza wspólnota mieszkaniowa. W jej imieniu robi to zarząd (jeżeli jest powołany) lub zarządca, ustanowiony w trybie art. 18.1 ustawy o własności lokali.
    [cite] Nicole1603:[/cite]Marto26421 - czy to oznacza, że numer mieszkania musi odpowiadać numerowi piwnicy i mogę egzekwować od tego kto użytkuje piwnicę o moim numerze by ja opuścił?
    To oznacza, że marta nie zrozumiała Twojej sytuacji.
    Gdyby chodziło o pomieszczenie przynależne, piwnica byłaby wpisana do aktu notarialnego.
    Tutaj chodzi o prawo właściciela lokalu do korzystania z nieruchomości wspólnej, której jest współwłaścicielem. Częścią NW są piwnice.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to jest ta "Administracja"?
    Dlaczego nie zwracasz się do zarządu wspólnoty?
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie się dowiedziałam że w środę odbędzie się zebranie więc chyba ten cały zarząd powinien tam być...Powiedziano mi żebym tam przedstawiła problem.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ja radzilbym NAPISAC pismo do zarzadu.... Na pismie trudniej jest sie wykrecac Zarzadowi, albo wypisywac jakies dziwne rzeczy...:smile:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Nicolo! Czy posiadasz OPERAT SZACUNKOWY z wyceny lokalu mieszkalnego, który kupiłaś?

    Pytam dlatego, że w pozycji PODSTAWA OPRACOWANIA jest mowa m.in. o ustawie z dnia 24.06.1994r. o własności lokali określonej w:
    - Dz.U. z 1994r. Nr.85, poz.388
    - Dz.U. nr.85, poz.388 ze zm
    - tj.Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.

    Jeżeli w OPISIE TECHNICZNYM LOKALU jest zapis: Do lokalu przynależy piwnica .. m2.to załącznikiem operatu jest rzut PIWNIC z numerami.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie się dowiedziałam że w środę odbędzie się zebranie więc chyba ten cały zarząd powinien tam być.
    Tzn. jak sie dowiedzialas ustnie czy bylo wywieszone ogloszenie albo listownie? Kiedy kupilas to mieszkanie?
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nicolo! Czy posiadasz OPERAT SZACUNKOWY z wyceny lokalu mieszkalnego, który kupiłaś?
    Nie, niestety nie ma takiego zapisu.
    Tzn. jak sie dowiedzialas ustnie czy bylo wywieszone ogloszenie albo listownie? Kiedy kupilas to mieszkanie?
    O zebraniu dowiedziałam się listownie. Mieszkanie zostało zakupione 3 lata temu przez moją mamę, której piwnica nie była potrzebna. Niedługo zamieszkam wraz z nią dlatego zainteresowałam się piwnicą.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro na pismie to chyb wlasnie zarzad zwolywal to zebranie!Ktos to podpisal.
    Skoro zebranie masz w srode WYKORZYSTAJ TO!! Proponuje Ci praktyczna rade:sprawdz czy jakas piwnica jest wolna-pewnie nie.Jezeli nie to sprawdz kto ma(uzywa!) 2 albo wiecej piwnic.Przygotuj sobie wniosek do zarzadu o pozwolenie na uzytkowanie jednej z piwnic wskazujac albo ta wolna badz alternatywnie jedna z tych ,ktore sa jako drugie u jednrgo wlasciciela.Mozesz alternatywnie wskazac kilka.Zarzad musi zajac stanowisko.
    Moze uda Ci sie poprzez wniosek uzupelnic program zebrania o punkt dot. sprawy uzywania piwnic.Zrob to tez na pismie ,nawet na dzien przed zebraniem.Nie twierdze,zeto wszystko od razu poskutkuje ale od czegos musisz zaczac.Potem zobaczysz co dalej.Powdzenia
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem ciekawa, kto wspólnotę administruje, bo jeżeli jednostka gminna, a zarząd jest fikcyjny, to nie będzie łatwo.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Goniu! Kiedy WM pozywa do sądu członka (tj. właściciela lokalu) za niewnoszenie na jej rzecz długotrwale zaliczek to musi dostarczyć wypis z rejestru gruntów i budynków oraz uchwały właścicieli lokali . Reprezentantem WM w sądzie jest Zarząd lub Zarządca.

    Taki dokument ze starostwa też powinnaś mieć.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nicolo! Podaj Dz.U. z operatu. To ważne.

    Około 120 tysięcy WM powstało w trybie jednej ustawy (o własności lokali), ale w różnych okresach czasowych.
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nicolo! Czy posiadasz OPERAT SZACUNKOWY z wyceny lokalu mieszkalnego, który kupiłaś?
    Nicolo! Podaj Dz.U. z operatu. To ważne.

    Nie posiadam czegoś takiego niestety.
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem ciekawa, kto wspólnotę administruje, bo jeżeli jednostka gminna, a zarząd jest fikcyjny, to nie będzie łatwo.

    Nie no zarząd raczej nie jest fikcyjny. Za pismach z administracji widnieje imienna pieczątka prezeza zarządu.
    Proponuje Ci praktyczna rade:sprawdz czy jakas piwnica jest wolna-pewnie nie.Jezeli nie to sprawdz kto ma(uzywa!) 2 albo wiecej piwnic.Przygotuj sobie wniosek do zarzadu o pozwolenie na uzytkowanie jednej z piwnic wskazujac albo ta wolna badz alternatywnie jedna z tych ,ktore sa jako drugie u jednrgo wlasciciela.Mozesz alternatywnie wskazac kilka.Zarzad musi zajac stanowisko

    Już sprawdzałam i tak jak mówisz nie ma wolnej piwnycy. Jakby była poprostu bym ją sobie zajęła ;) Za to piwnic które mają po kilka razy ten sam numer jest kilka i teraz najlepsze...wczoraj odwiedził mnie sasiad (społecznik) który uzytkuje sobie 3 piwnice z wiadomością, że wg jego wiedzy numer mojej piwnicy użytkuje sąsiadka mieszkająca obok. Pewnie boi się że zabiorą mu jedną z piwnic na moją korzyść...;)
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nicolo! W akcie notarialnym też nie ma mowy o ustawie o własności lokali?
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na wstępie aktu notarialnego jest data zawarcia, przed kim i między kim a kim. Potem opis stron tj imiona nazwiska itd.
    Następnie jest oświadczenie, że Jan Kowalski oświadczył, że w dniu.... aktem notarialnym sporządzonym....sprzedał Annie Nowak Nowak lokal mieszkalny oznaczony nr...stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności znajdujący się na drugiej kondygnacji w budynku mieszkalnym oznaczonym numerem.... położonym w ...przy ulicy.....
    Dla lokalu mieszkalnego prowadzona jest księga wieczysta nr....w sądzie rejonowym w ...
    Z własnością opisanego lokalu mieszkalnego związany jest udział wynoszący 394/100.000 część w nieruchomości wspólnej. Dla działki gruntu i częsci wspolnych budynku prowadzona jest księga wieczysta nr...

    O ustawach tylko na samym końcu odnoście pobranych kwot (ustawa o podatku od towarów i usług oraz jakaś w sprawach stawek taksy) ale nie o takie nam choba chodzi prawda?
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może to to...?
    Na jednym z pism z administracji znalazłam taki zapis "Nasz znak ZBK IV sp. z.o.o./DZ/375/06
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Nicola! ZBK ... to Zarząd Budynków Komunalnych Sp. z o.o. Czy nazwa obecnego Administratora ?

    Właścicielem Spółki jest Gmina. Ile lokali w budynku WM ma Gmina?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Za to piwnic które mają po kilka razy ten sam numer jest kilka i teraz najlepsze...wczoraj odwiedził mnie sasiad (społecznik) który uzytkuje sobie 3 piwnice z wiadomością, że wg jego wiedzy numer mojej piwnicy użytkuje sąsiadka
    No to juz masz na poczatek pare danych i rozpocznij tak praktycznie dzialac.Mysle,ze ta metoda szybciej mozesz cos osiagnac szczegolnie dlatego ,ze akurat masz termin zebrania.Wykorzystaj to!Acha zapomnialem:zapytaj zarzad(a moze i tego "spolecznika") czy byla jakas uchwala w sprawie piwnic?
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nicola! ZBK ... to Zarząd Budynków Komunalnych Sp. z o.o. Czy nazwa obecnego Administratora ?
    Zakład Budynków Komunalnych.
    Ile lokali w budynku WM ma Gmina?
    Pytasz ile mieszkań jest w moim bloku? 200.
    Acha zapomnialem:zapytaj zarzad(a moze i tego "spolecznika") czy byla jakas uchwala w sprawie piwnic?
    Dobry pomysł - tak też zrobię :)
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To dużo. A ile z nich wykupionych?
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Wow...teraz to już się zakręciłam. Powiem Ci szczerze że nie wiem. Hmmm...a może to nie Gmina ma 200 tylko tyle jest wykupionych??
    No nie wiem...poważnie nie mam pojęcia:(
    A dlaczego pytasz?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Problem z piwnicą? Ktoś ma kilka a Ty nie masz wcale? Ciesz się,że sąsiad nie chce Ci wydzierżawić swojej za opłatą tak jak to jest w mojej wspólnocie.Starzy bywalcy tego forum wiedza o czym piszę....Prawda, marta26421?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Prezesie! Możesz podać rękę wielu piszącym na forum. Macie ten sam problem.

    Właściciele lokali podejmują uchwały w trybie ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.), która weszła w życie dnia 19.05.2000 roku.

    Art.4 ust.2 ustawy stanowi"Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

    Nikt nie sprawdza czy stan faktyczny jest zgodny z zapisem ustawy.
  • Opcje
    Nicole1603Nicole1603 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciesz się,że sąsiad nie chce Ci wydzierżawić swojej za opłatą tak jak to jest w mojej wspólnocie

    Jeśli on użytkuje kilka piwnic to raczej on powinien mi płacić za korzystanie z mojej części nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 - wszystko się zgadza.Tylko co zrobić, gdy nie ma zapisu o piwnicy jako pomieszczeniu przynależnym a powierzchnia piwnicy jest własnością dotychczasowego właściciela? Nie jest nawet częścią wspólną bo nie jest to TYPOWA piwnica.Kiedyś w pomieszczeniach piwnicy była (chyba) kuchnia,stołówka potem biblioteka a teraz jest graciarnia, którą wykorzystuje spółka.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz w 100% racje!! Przeczytaj co mowi art.13 uw
    Art. 13
    1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.!!!!! [/color][/color][/b][/color][/b][/color]
    Wypowiedz prezesa wcale nie dowodzi tego,ze w kazdej WM musi panowac prawo silniejszego.Zacznij dzialac.Mozesz sie nawet w tym pismie do Zarzadu na ten art.13 powolac.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    warta - owszem,pod warunkiem,że we wspólnocie Nicole1603 nie ma takiego "betonu" jak u nas i coś zrozumie z tego, co mu się napisze.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Prezesie! Przypominam, że właścicielem budynku jest WM a nie Przedsiębiorstwo.
    Właściciele wyodrębnionych 9 lokali posiada 8% udział, a Przedsiębiorstwo 92. Głosowanie "1 właściciel" "1 głos"

    Podejmujecie uchwały w trybie tekstu jednolitego ustawy o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. nr.80, poz.903 ze zm.), której postanowienia nie przekładają się na to co dzieje się w budynku. Ktoś kto zobaczy uchwałę z tak określoną podstawą prawną powie, że wszystko jest w porządku.

    Co napisała Pani Stanisława w sprawie sposobu zarządu nieruchomością wspólną? Z którego dnia jest pismo?

    W zawartej umowie z Przedsiębiorstwem jest mowa o ustawie określonej w Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm.

    Dokument traci ważność: 2000-09-25
    http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,1994,nr,85/poz,388,ustawa-z-dnia-24-czerwca-1994-r-o-wlasnosci-lokali.html
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marta, moglabys chociaz raz napisac cos co dotyczy tematu toczacej sie dyskusji?!
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nadal podtrzymuje swoje zdanie!:bigsmile:
    [cite] wojak:[/cite] (...) W Twoim przypadku, jesli jest tak, jak napisalas, proponuje wystapic do Zarzadu wspolnoty o okreslienie sposobu, w jaki masz korzystac z naleznej Ci zcesci wspolnej nieruchomosci, czyli o zapewnienie Ci mozliwosci skorzystania z przyslugujacych Ci praw :bigsmile:
    [cite] wojak:[/cite]A ja radzilbym NAPISAC pismo do zarzadu.... Na pismie trudniej jest sie wykrecac Zarzadowi, albo wypisywac jakies dziwne rzeczy...:smile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2010
    Skoro piwnice stanowią część składową nieruchomości wspólnej, to każdy współwłaściciel tej nieruchomości ma wobec pozostałych roszczenie o dopuszczenie do współposiadania i współkorzystania, jeżeli pomimo wezwania nadal bezpodstawnie będzie odsunięty od wykonywania tego prawa - przysługuje mu także roszczenie o zapłatę.
    Pomocne orzecznictwo:
    Uchwała SN z 10.5.2006 r., III CZP 9/06, OSNC Nr 3/2007, poz. 37

    "Współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli korzysta z nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanych z tego tytułu korzyści."
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/295/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Warto! Podstawa prawna określona w zawartej umowie i w podjętych uchwałach ma związek z piwnicą. Kontrola zawartych umów i dokumentacji inwentaryzacyjnej dałaby odpowiedz Prezesowi będącemu przez kilka lat członkiem Zarządu Wspólnoty.

    Z jego postów wynika, że będąc członkiem dwuosobowego Zarządu nie zajmował się budynkiem WM. Ponadto twierdzi, że nie ma Zarządcy.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]CO MOGĘ ZROBIĆ BY ODZYSKAĆ PIWNICĘ (26-11-09)
    https://forum.zarzadca.pl/teczka_zarzadcy/12/co-moge-zrobic-by-odzyskac-piwnice-261109
    Cytat z linkowanego artykułu:
    trzeba sprawdzić czy piwnic jest co najmniej tyle samo ile lokali. Wówczas także nie powinno być większego problemu z wyegzekwowaniem swojego prawa do użytkowania jednego z pomieszczeń.
    Tak brzmi porada w sytuacji, kiedy piwnica nie została wykupiona wraz z lokalem.
    Świetny link, marto. Wielkie dzięki, to naprawdę posuwa sprawę Nicole1603 naprzód. :devil:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Nie łącz sprawy Nicoli z Prezesa. Każda z tych spraw wymaga indywidualnego omówienia.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A gdzie ja łączę te sprawy? Dlaczego kłamiesz?
    Dałaś linka do artykułu, który jest zupełnie nieprzydatny. Ani dla Nicoli, ani dla prezesa.
    Nie rób śmietnika z tego forum.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podałam linka pozostawiając decyzje Nicoli i Prezesowi. Przeczytają i sami ocenią.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421, jeszcze raz zapytam : jak wyegzekwować od spółki "opuszczenie" piwnic,kotłowni i oddanie zarządu nad nieruchomościa wspólną? W jaki sposób wymusić na nich,aby te pieniądze, które wpłacamy z tytułu wynajmu piwnic na konto spółki zostały przelane na konto wspólnoty - jeśli oczywiście piwnice są częścią wspólną. W takim razie spółka niesłusznie zarabia na wynajmie tych piwnic.Co z tego,że właścicielem budynku jest wspólnota? Czy mam kosę oprawić na sztorc i wykurzyć stamtąd kierownika = zarząd WM? W naszym przypadku jest to walka z wiatrakiem i to solidnym. Tak jak pisałem wcześniej - u nas nie ma typowych blokowych piwnic. Są to pomieszczenia, w których kiedyś, gdy hotel funkcjonował tak jak należy była kuchnia,stołówka i(lub) pralnia.Jest tylko część tych pomieszczeń zaadoptowanych dla nas na piwnice i to nie dla wszystkich (choć są takie możliwości).Tyle tylko,że spólka ma tak wyliczone udziały, że wynika z nich iż są właścicielem kotłowni,składu opału (nie potrzebnego) i całych piwnic w budynku. I co ty na to?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Prezesie! Do dnia dzisiejszego nie podałeś informacji jakie decyzje zostały podjęte na pierwszym zebraniu i na tym, które odbyło się 27.03.2009r. Z uchwały, którą przytoczyłeś na forum nie wynika że podjęli ją właściciele lokali w nieruchomości przy ul...... w.... Brak jest głosów oddanych na uchwałę i podpisu Przewodniczącego Zebrania.

    UWAGA!
    Uchwały stanowią integralną całość z protokołem z przebiegu zebrania, zawiadomieniem o zebraniu,potwierdzeniem odbioru zawiadomienia, listą obecności i pełnomocnictwem.

    Pragnę zwrócić uwagę, że Przedsiębiorstwo jest właścicielem lokalu posiadającym 92% udział w nieruchomości wspólnej.

    Art. 4. 1. Dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych; odnosi się to także do jego obowiązków.

    Przez wiele lat będąc właścicielem lokalu pełniłeś funkcję członka dwuosobowego Zarządu Wspólnoty.

    Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

    O postawie Kierownika wobec Was - właścicieli wyodrębnionych lokali nie ma w dokumentach, ale w Twoich postach tak.

    Prezes:
    "W sobotę spotkałem się z panią Stanisławą i udzieliłem jej pełnomocnictwa jako zarząd do"wyprostowania" naszej sytuacji.Pani Stanisława poczyniła pierwsze kroki i wysłała stosowne pismo do większościowego udziałowca,w którym poinformowała,jak należy prowadzić wspólnotę i jakie obowiązki spoczywają na firmie jako współwłaścicielu.Kilka godzin później otrzymałem telefon od kierownika hotelu z ogromnymi pretensjami,co to ja wyprawiam.Jaki pełnomocnik,jakie koszty zarządu i jaki fundusz remontowy no i dlaczego niby bez uzgodnienia z innymi udzieliłem pełnomocnictwa komuś.Stwierdził wręcz,że mnie się już w głowie przewróciło od tego prezesowania i powiniem się leczyć.Stwierdził,że firma nie będzie płacić kasy na zarządcę bo jest kryzys a tak w ogóle to firma jako większościowy udziałowiec zwoła nowe zebranie i wybiorą nowy zarząd,w którym będzie on i (chyba) nikt inny.Mnie pozbawią stanowiska i może nawet oddadzą sprawę do sądu bo niby ja sfałszowałem uchwałę z zebrania.Dowiedziałem się właśnie,że firma od 15 lipca będzie miała nowego radcę prawnego a wtedy drżyjcie narody....on wam pokaże.

    Te słowa wypowiedział pracownik do właściciela prywatnego lokalu i członka organu WM. Czy rozmawiałeś z Prezesem Przedsiębiorstwa w tej sprawie?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Twoje posty są pełne opisów złego traktowania osób, którym Przedsiębiorstwo sprzedało lokale mieszkalne i dokonało zawarcia umowy. Urządzone księgi wieczyste dla lokali są dowodem na to, że Przedsiębiorstwo nie jest ich właścicielem. W hotelu będącym miejscem pracy kierownika 9 właścicieli lokali posiada 8% udział w jego częściach wspólnych.

    Na ilu zebraniach pojawił się Kierownik? Co stało się z dokumentami WM, które prowadziłeś?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 - zadajesz dziwne pytania ! Jak to, co się stało z dokumentami WM? Po odwołaniu mnie ze stanowiska musiałem je przekazać nowemu zarządowi. To chyba oczywiste? A jeśli chodzi o udziały 9 właścicieli w częściach wspólnych - cóż po to właśnie podjęto uchwałę o oddzieleniu części budynku od kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zebyśmy się nie wpie....li w sprawy spółki.A z prezesem spółki rozmawiałem - owszem. Nie tylko ja .Rozmawiał z nim również jego pracownik i tak mu sprawę przedstawił,że z nami już rozmawiać nie chciał.Spółka wcale nie zamierza ustąpić. Wracając do zachowania się człowieka, który jest obecnie i członkiem zarządu WM i pracownikiem spółki : po ostatnich opadach śniegu pracownik (konserwator) zatrudniony przez spółkę w hotelu no i KIEROWNIK zrzucali z dachu śnieg.Wprost na chodnik,na którym my parkujemy samochody. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego,gdyby nie fakt, że ten chodnik i spory kawałek podjazdu sam odśnieżałem kilka razy choć to zas...ny obowiązek zarządu. Zawalone były również drzwi do piwnicy(wejście mamy z zewnątrz).Zadzwoniłem więc do ZARZĄDU wspólnoty z zapytaniem czy ciężko było odwalić śnieg ze schodów do piwnicy?W odpowiedzi usłyszałem,że " ja na pewno nie będę wam odśnieżał schodów i pan mi nie będzie rozkazywał, co mam robić.My się wystarczająco narobiliśmy na dachu". A ja to co? Żebyśmy sami sobie nie odśnieżyli parkingu i dojazdu to byśmy się do wiosny nie ruszyli !
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421, pełniąc funkcję członka zarządu od momentu,gdy dowiedziałem się jak funkcjonuje wspólnota na każde zebranie "zapraszałem" również przedstawiciela firmy(dyrektora,prezesa).Zawsze wysyłali kierownika i zawsze miał pełnomocnictwo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.