rozliczenie mediów - prosze o pomoc

poziomka28poziomka28 Użytkownik
Witajcie,
Bardzo proszę o Wasze zdanie/pomoc w poniższej kwestii: jak należy rozliczyć zużycie wody lokatora, kóry nie podał stanu liczników na koniec 2008 roku?

Przejrzałam rozliczenie roczne (za 2009') mojej mamy i zauważyłam, że stan liczników na 01/01/2009' wyniósł "0". Jest to niemożliwe, ponieważ liczniki były zakładane w połowie 2007' i praktycznie do dzisiaj mama rozlicza się wg ich wskazań. Ze względu na pobyt w szpitalu nie podałyśmy stanów liczników na dzień 31 grudnia. Nikt nie monitował w tej sprawie i przyznaję, że zapomniałyśmy o tej kwestii. W efekcie zużycie wody za I półrocze zostało policzone wg tzw start - jak poinformował mnie dzisiaj pracownik administracji. Problem polega na tym, że straty wspólnoty są spore i w efekcie okazało się, że mama sporo musi zapłacić. Na moją sugestię, że tylko 1 raz nie podałyśmy stanów liczników - pan stwierdził, że nie interesuje go to. W efekcie, mama ma do zapłacenia ok 5x więcej niż wynikałoby to z faktycznego zużycia. Czy można tak robić? Przecież wystarczyło wyestymować zużycie wg poprzednich wskazań liczników ...

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Natychmiast musisz dorwać się do regulaminu rozliczania wody, bo tylko to Cię interesuje.
    A jak będziesz mieć regulamin to nie oddawaj go nikomu.
    Jeśli tam jest zapisane jakiekolwiek rozwiązanie tej sytuacji, to tak właśnie należy postąpić (takie jest prawo).
    Jesli nie, to zupełnie nic Ci nie mogą zrobić bez Twojej zgody.
    O sposobie rozliczenia do tyłu powinien zadecydować sąd jeśli nie dojdziecie do porozumienia.

    Osobiście bardzo wątpię, aby zasada w regulaminie była opisana w tak nieuczciwy sposób.
    A jesli jest to też zastanawiałbym się czy nie skarżyć tego regulaminu, ale tu już ciekaw jestem innych opinii na ten temat.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszej wspolnocie, w Regulaminie przyjelismy rozliczenie mieszkancow, ktorzy nie podali stanu wodomierzy wg sredniego zuzycia wody na 1 mieszkanca w calej reszcie Wspolnoty. Jest to troche pracochlonne, bo za kazdym razem musze to wyliczyc, ale spelnia zalozona funkcje, nie generuje nadmiernie wysokich "sztucznych" stanow licznikow (ktore przeciez kiedys zostana podane i beda rozliczone). Tylko w jednym przypadku po kolejnym rozliczeniu (juz zgodnie z podanymi stanami) liczniki "cofnely sie". Ale w tym mieszkaniu praktycznie nikt przez jakis czas nie mieszkal:bigsmile:
  • Opcje
    poziomka28poziomka28 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co mi radzicie - mam to płacić czy nie?
    Póki co nie przyjęłam rozliczenia.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapoznałaś się z regulaminem?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiemy czy masz płacić. Raczej nie.
    Tak jak Ci napisał owner.
    Przeczytaj regulamin.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym najpierw zapłaciła, zawsze jest to lepiej widziane, a później bym dochodziła swoich praw(regulaminy i tym podobne).
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gonia. Coś Ty?
    Wyobraż sobie przykład:
    Zakładasz nowy licznik z 01.07.2007. Stan zero.
    Na koniec 2007 r. licznik pokazuje 54 m3.
    Na koniec 2008 r. pokazuje już 162 m3.
    W połowie 2009 r. pokazuje 216 m3.

    W I półroczu 2009 r. zużyłaś 54 m3 (216 - 162)
    Natomiast rozliczający media ustalił stan licznika na 01.01.2009 r. "0" zamiast 162.
    Zatem wg niego zużyłaś 216 - 0 = 216 m3

    Czyli przepłacasz 162 m3 (ponad półtora tysiąca złotych) i już tego nie odzyskasz.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jestes w stanie sama wyliczyc jakie bylo faktyczne zuzycie wody u mamy?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.