Zebranie roczne za 2009 r.

mlml Użytkownik
Witam serdecznie :)
Właśnie jestem po tzw. zebraniu rocznym dużej wspólnoty (16 mieszkań) i trochę jestem zaniepokojony, gdyż:
1) właściciele nie otrzymali pisemnego zawiadomienia o zebraniu (zarząd wywiesił kartkę na klatce schodowej 7 dni przez zebraniem)
2) na 2 dni przed zebraniem otrzymałem listem zwykłym: bilans, rachunek zysków i strat oraz plan finansowo gospodarczy na rok 2010
W bilansie i rachunku zysków i strat są tylko ogólne kwoty i żadnych dodatkowych wyjaśnień. Na początku zebrania wręczyłem przewodniczemu pismo, że zebranie nie zostało zwołane prawidłowo, że nie otrzymałem sprawozdania z działalności zarządu, gdzie dowiedziałbym się jakie w ciągu roku były koszty: co, wody, energii elektr, nieczystości stałe, napraw i konserwacji, materiały biurowe, podatki, wynagrodzenia, ubezpieczenia czy wreszcie fundusz remontowy. Dodam, że w 2009 r. zarząd przeprowadził wymianę dachu, ocieplenie budynku na kwotę 130 tys zł i nie ma żadnego rozliczenia tych inwestycji. Złożyłem wniosek o przełożenie zebrania na inny termin i zobowiązanie zarządu do dostarczenia sprawozdania i zastrzegłem, że biorę pod uwagę zaskarżenie prawomocności zebrania i uchwał, jeżeli zebranie będzie kontynuowane. W głosowaniu większość zlekceważyła mój wniosek i zebranie kontynuowano. Prezes zarządu odczytał liczby z bilansu, potem dobyła się rachityczna dyskusja, gdzie próbowałem zadawać pytania, ale przeszkadzano mi i ograniczano możliwość wypowiedzi. W efekcie większość twierdziła sprawozdanie i równie szybko udzieliła absolutorium zarządowi. Nikt nie przedstawiał żadnych projektów uchwał, tylko od razu: kto jest za? kto przeciw? Nawet słowem nie zająknięto się o wydatkowaniu kwoty 130 tys. na wymianę dachu, ocieplenie budynku, o stanie funduszu remontowego. Nie mam też informacji nawet o stanie swojego konta indywidualnego. Mam pytanie:
- czy jest sens zaskarżania do sądu prawomocności zebrania?
- zaskarżania podjętych uchwał?
Co właściwie mogę zrobić w obronie swoich praw, jeżeli większość jest po stronie zarządu?
Przeprasza za przydługi wywód i dziękuję za wszelkie porady :) Pozdrawiam
«1

Komentarze

  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ml:[/cite] 1) właściciele nie otrzymali pisemnego zawiadomienia o zebraniu (zarząd wywiesił kartkę na klatce schodowej 7 dni przez zebraniem)
    2) na 2 dni przed zebraniem otrzymałem listem zwykłym: bilans, rachunek zysków i strat oraz plan finansowo gospodarczy na rok 2010
    Naruszenie UoWL:
    Art. 32
    1. O zebraniu właścicieli zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.
    [cite] ml:[/cite] - czy jest sens zaskarżania do sądu prawomocności zebrania?
    Nie ma sensu, gdyż nie ma pojęcia "prawomocności zebrania".
    [cite] ml:[/cite] - zaskarżania podjętych uchwał?
    Co właściwie mogę zrobić w obronie swoich praw, jeżeli większość jest po stronie zarządu?
    Mozesz wlasnie zaskarzyc uchwaly ( w terminie 6 tyg. od zebrania, jesli zostaly na nim podjete, lub od powiadomienia Cie o ich podjeciu, jesli uzupelniano glosowanie w trybie indywidualnego zbierania glosow). Ale musisz zwrocic uwage na
    Art. 25 UoWL:
    1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musisz domagać się od zarządu tych dokumentów.
    Napisz pismo, podaj termin w którym chcesz się zapoznać.
    Moim zdaniem nie ma sensu zaskarżenia prawomocności zebrania, większość była za kontynuowaniem zebrania.
    Jeżeli chodzi o zaskarżenie uchwał, to musisz się zapoznać z rozliczeniem rocznym, jeżeli będziesz miał dowody na złe rozliczenie, wtedy tak jak najbardziej trzeba zaskarżyć te uchwały.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety wbrew temu co myślisz nie widzę wielkiego sensu.
    Zebranie nie zostalo wprawdzie zwołane prawidłowo, ale sąd rozpatrujący spraę będzie wnikliwie badał jaki to miało wpływ na przebieg zebrania, a przede wszystkim na podjęte uchwały.
    Jedynym ustawowym obowiązkiem jest przesłanie zawiadomienia o zebraniu z wyszczególnionym porządkiem obrad. Należało zgłosić się do zarządu z prośbą o udostępnienie projektów uchwał oraz sprawozdania zarządu (w tym finansowego).
    Mogłeś albo pisemnie przed zebraniem złożyć zapytania o interesujące Cię niejasne punkty w sprawozdaniu lub też wyartykułować je na zebraniu.
    Co właściwie mogę zrobić w obronie swoich praw, jeżeli większość jest po stronie zarządu?

    Tylko jedno: przekonać większość do siebie. Takie są zasady demokracji.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz prawo, a nawet obowiązek bronić swoich praw.
    Tak jak napisałam wcześniej, jak będziesz miał dowody na nieprawidłowości możesz, a nawet musisz zaskarżyć uchwałę do sądu(termin 6 tyg)
    130 tyś, to niebagatelna sumka na 16 właścicieli.
    Czy był może brany kredyt? czy uzbieraliście taką kwotę?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Zarząd Wspólnoty do zawiadomienia właścicieli lokali wykorzystał ścianę klatki schodowej, a to oznacza, że nie wykonywał zarządu nieruchomością wspólną w trybie art.18 ust.1 ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.). Natomiast do dostarczenia rozliczeń wniesionych zaliczek w roku 2009 poczty.

    Dwie formy zawiadamiania właścicieli lokali.
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co ma art 18 ust 1 do zebrania właścicieli:shocked:
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1)
    ml: - czy jest sens zaskarżania do sądu prawomocności zebrania?

    Nie ma sensu, gdyż nie ma pojęcia "prawomocności zebrania".

    Skoro tak, to po co ustawodawca wprowadził tak "rygorystyczny" przepis, który faktycznie nie ma żadnego znaczenia. Czy nie lepiej byłoby zapisać, że "o zebraniu zarządcza [...] zawiadamia właścicieli w sposób zwyczajowo przyjęty"?
    2) "któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1" - w moim przypadku jest zarząd 3-osobowy wybrany spośród właścicieli (po prostu wybrany - bez umowy, bez notariusza). Czy to ma jakieś znaczenie o powiadamianiu o zebraniu, w innych sprawach?

    Musisz domagać się od zarządu tych dokumentów.
    Napisz pismo, podaj termin w którym chcesz się zapoznać.
    Już w połowie roku wystąpiłem do zarządu listem poleconym o udostępnienie mi dokumentów związanych z wymianą dachu i ociepleniem budynku, ale na to pismo nie otrzymałem nigdy odpowiedzi. Za jakiś czas posłałem drugie pismo, gdzie wyznaczyłem termin 14 dni na udostępnienie dokumentacji. Wtedy zarząd mi odpowiedział, że nie będę dyktował zarządowi kiedy ma udostępnić dokumenty i narzucał terminu. Miałem nadzieję, że na zebraniu rocznym otrzymam sprawozdanie...:sad:
    Czy był może brany kredyt? czy uzbieraliście taką kwotę?
    Kwota pochodzi ze sprzedaż powierzchni strychowej. Słyszałem, że były zbierane przez zarząd jakieś oświadczenia, czy może uchwała w formie indywidualnego zbierania głosów w sprawie przekazania uzyskanej kwoty ze sprzedaży strychu na wymianę dachu i ocieplenie budynku, ale do mnie nikt się nie zgłosił, nie dostałem projektu uchwały czy karty do głosowania, nigdy też nie otrzymałem treści uchwały, nawet gdy wystąpiłem o to pismem poleconym.

    Ręce opadają! Mam też inne zajęcia i nie mogę 24h/dobę zajmować się sprawami wspólnoty. Wszystkiego trzeba się domagać pismami poleconymi (koszty!), tracić czas, a i tak nie ma reakcji. Zarząd pobiera wynagrodzenie, również z moich wpłat, więc miałem nadzieję, że właściciele będą traktowani poważnie. Czy wymagam za wiele, jeżeli chcę rzecz tak podstawową jak sprawozdanie i rozliczenie roczne?
    Co mi da zaskarżenie uchwał?
    Czy tu można się powołać na art. 202 k.c. i art. 26.1uwl?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest jedna forma zawiadomienia właścicieli - NA PIŚMIE.
    Nie liczą się żadne tablice ogłoszeń i ściany...
    Więc aby potem obronić się przez zarzutami o prawidłowym zebraniu, należy mieć potwierdzenie dostarczenia takiego zawiadomienia bądź w formie listy z podpisami lub pocztą ze zwrotką.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Goniu! Zarząd lub Zarządca w oparciu o art.18 ust.1 ustawy o własności lokali jest odpowiedzialny wobec właścicieli za zarząd nieruchomością wspólną, a wobec instytucji państwowych za przestrzeganie prawa przez WM.

    "O zebraniu właścicieli zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania." - art.32 ust.1 ustawy

    "W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany." - art. 32 ust.2 ustawy.

    Myślisz, że Zarząd lub Zarządca odpowiedzialny wobec właścicieli lokali i instytucji państwowych powiesiłby zawiadomienie o zebraniu właścicieli lokali na ścianie klatki schodowej a rozliczenia zaliczek wysłał pocztą?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Zarząd Wspólnoty wybrany w trybie art.20 ustawy o własności lokali winien działać w oparciu o zawartą umowę cywilno - prawną w której odpowiedzialność wobec instytucji państwowych za zarząd nieruchomością wspólną pozostaje po jego stronie.

    Jako wybieralne ciało Zarząd Wspólnoty winien posiadać określone kompetencje i uprawnienia w drodze zawartej umowy cywilno- prawnej ponieważ, ustawa o własności lokali, kodeks cywilny i kodeks postępowania cywilnego nie określa dokładnej definicji zwykły zarząd rzeczą wspólną .

    Wspomnieć należy. że Zarząd Wspólnoty pełni dwie funkcje - kieruje sprawami WM związanymi z zarządem nieruchomością wspólną i ją reprezentuje na zewnątrz oraz w stosunkach między WM a poszczególnymi jej członkami (tj. właścicielami lokali.).

    W wyrokach sądowych mowa jest o uchwale w sprawie wyboru Zarządu Wspólnoty.

    " Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona." - art 20 ust.1 ustawy o własności lokali.

    " (...) Organ pierwszej instancji podczas ponownego rozpoznania sprawy uzupełnił materiał dowodowy. Ustalił skład osobowy Zarządu Wspólnoty (...)"
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ml, pisałeś pisma polecone za potwierdzeniem odbioru, to masz dowód na to,że zarząd cię olewa.
    Czy odpowiedź zarządu masz na piśmie?(chyba nie)
    Pieniądze ze sprzedaży strychu nie mogła być rozchodowana na podstawie oświadczeń, powinna być uchwała wspólnoty( masz następne pismo jako dowód).
    Zwołanie zebrania, bez powiadomienia, nieudostępnienie sprawozdania, treści uchwał, masz szansę wykazać w sądzie, że zarząd nie wywiązuje się ze swoich kompetencji, działa na niekorzyść członków wspólnoty.
    Ale nim to zrobisz poradź się prawnika, sam nic nie rób.
    Jeszcze mam pytanie.:neutral: Nazywasz kogoś prezesem zarządu, kto to jest, kto wami zarządza?
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gonia, zarząd został wybrany (3 osoby) spośród właścicieli (jest ich obecnie 16). Nie było żadnej umowy, notariusza, tylko po prostu wybór zarządu na zebraniu. Przewodniczący tego zarządu sam się nazywa "prezesem" i strasznie lubi rządzić :(
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To przynajmniej Ty go tak nie nazywaj. U mnie też najpierw nazywał się kierownikiem, a teraz prezesem:bigsmile:,:wink:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Ml! Jak doszło do zwołania zebrania i podjęcia uchwał wiadomo. Wiadomo też, że zebranie zwołał wybrany Zarząd Wspólnoty i jak rozumiem, to on podpisał rozliczenia zaliczek wniesionych przez poszczególnych właścicieli lokali wysłanych pocztą. Czy tak?

    Wybrany Zarząd Wspólnoty podpisał również dokumenty dla WM.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano marca 2010
    [cite] marta26421:[/cite]Zarząd Wspólnoty do zawiadomienia właścicieli lokali wykorzystał ścianę klatki schodowej, a to oznacza, że nie wykonywał zarządu nieruchomością wspólną w trybie art.18 ust.1 [/b].
    Intrygująca teza.
    A gdyby wykorzystał euroskrzynki, to by oznaczało coś innego w tej sprawie?
    Jak w ogóle można pisać, że zarząd wspólnoty (organ) może być zarządcą notarialnym z art. 18.1? I to w zależności tylko od tego, gdzie wywiesi ogłoszenie?
    Zarząd Wspólnoty wybrany w trybie art.20 ustawy o własności lokali winien działać w oparciu o zawartą umowę cywilno - prawną w której odpowiedzialność wobec instytucji państwowych za zarząd nieruchomością wspólną pozostaje po jego stronie.
    Powinnaś wyraźnie zaznaczyć, że jest to twoja opinia, nie oparta na żadnym przepisie prawnym. Ty zaś sugerujesz, że jest to obowiązek (powinność), nałożony ustawą - a to nieprawda. Powołanie zarządu wspólnoty uchwałą nadaje mu wszystkie uprawnienia i nakłada wszystkie obowiązki, przewidziane w ustawie o własności lokali oraz w innych ustawach i rozporządzeniach wykonawczych.
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd Wspólnoty i jak rozumiem, to on podpisał rozliczenia zaliczek wniesionych przez poszczególnych właścicieli lokali wysłanych pocztą. Czy tak?

    Bilans i rachunek zysków i strat podpisał sam tzw. prezes.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ml, Zarząd nie ma obowiązku przesyłania Ci rocznego sprawozdania. Ma je odczytać na zebraniu, lub udostepnić do wglądu, jeżeli się o to do niego zwrócisz.
    Trochę nie chce mi sie wierzyć, że głosowaliście uchwały nie znając absolutnie ich treści?
    I tylko Ty jeden to zauważyłeś?
    Napisz coś bliżej proszę, bo to ciekawe, ale wierzyć się nie chce...
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zebrania powinny się odbyć do końca marca, a co będzie jak zebranie odbędzie się w kwietniu. Właśnie zarząd wywiesił w bramach informację, że zebranie odbędzie się 10 kwietnia (pierwotny termin był 27 marca). W takim przypadku termin 7 dni przed zabraniem wypada na 3 kwietnia. Do tej pory nie zawiadomiono indywidualnie właścicieli, ani nie przedstawiono materiałów.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]zebrania powinny się odbyć do końca marca, a co będzie jak zebranie odbędzie się w kwietniu. Właśnie zarząd wywiesił w bramach informację, że zebranie odbędzie się 10 kwietnia (pierwotny termin był 27 marca). W takim przypadku termin 7 dni przed zabraniem wypada na 3 kwietnia. Do tej pory nie zawiadomiono indywidualnie właścicieli, ani nie przedstawiono materiałów.
    Jesli uwaznie przeczytasz UoWL, to zauwazysz, ze zgodnie z art. 30 Zarzad lub Zarzadca jest obowiazany "zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku." Nie ma ani slowa, kiedy ma sie ono odbyc. Wiem, ze mozna to nazwać demagogią, ale tak jest to zapisane :smile:
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
    A więc jest termin: do końca marca, czyli 31.03 każdego roku.:wink:
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano marca 2010
    [cite] gonia:[/cite]
    nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
    A więc jest termin: do końca marca, czyli 31.03 każdego roku.:wink:
    ZWOŁANIA, a nie REALIZACJI.... Np. 29 marca ZWOŁUJĘ zebranie na dzień 15 kwietnia... Powtarzam: sam uważam to za demagogię, ale spotkałem się z taką interpretacją :devil:
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wlasnie na tym artykule oparłem swój wywód, tylko nie pamietałem, gdzie go znalazlem, Dzięki!!:cheer:
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwołuję zebranie 31.03 na dzień 18.09 i tez będzie dobrze?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formalnie - tak.
    To jest ewidentna słabość ustawy. Najpierw ustawodawca nadaje zebraniu rocznemu duże znaczenie, a potem tak niezdarnie lub z premedytacją formułuje przepis o terminie tego zebrania, że nie jest to żaden przepis, bo niczego nie normuje.

    Powinno być to ujęte tak, jak w Kodeksie spółek handlowych.
    Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością:
    Art. 231. § 1. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

    Spółka akcyjna:
    Art. 395. § 1. Zwyczajne walne zgromadzenie powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przekonaliście mnie:bigsmile:
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę nie chce mi sie wierzyć, że głosowaliście uchwały nie znając absolutnie ich treści?

    Niestety, tak było. Zostały przeczytane niektóre kwoty ogólne z bilansu, a potem pytanie kto jest "za" (tylko 2 osoby były przeciw) Wyszło na to, że po wyjściu z rocznego zebrania sprawozdawczego dalej wiem tyle, co przed zebraniem, czyli nic. Nie wiem ile wydano na c.o., ile za zużycie wspólnej wody (podano łącznie z mieszkaniami), ani słowa rozliczenia z funduszu remontowego, a przypominam, że w 2009 r. była wymiana dachu, ocieplenie bloku - i żadnego, nawet najmniejszego rozliczenia!
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gonia:[/cite]Przekonaliście mnie:bigsmile:
    A mnie nie. :neutral:
    Art. 30
    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
    Tu nie ma mowy o wołaniu, krzyku czy szepcie na temat ustalenia daty zebrania w terminie do 31 marca.
    Tu jest wyraźnie mowa o zwołaniu zebrania w określonym terminie - w pierwszym kwartale każdego roku.
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwołuję zebranie 31.03 na dzień 18.09 i tez będzie dobrze?

    Nie będzie dobrze, gdyż idąc twoim tokiem rozumowania zebranie roczne mogłoby się odbyć w dowolnym terminie, a nie o to chodziło ustawodawcy, który daje zarządowi i tak aż 3 miesiące na zwołanie zebrania. W art 30.1. pkt 3) mówi się, że zarząd jest zobowiązany zwołać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Termin "zwoływać" nie występuje tu w znaczeniu formalnym a funkcjonalnym, tzn. właściciele muszą być zwołani, czyli zebrani najpóźniej do dnia 31 marca każdego roku, anie że wysłane zostaną zawiadomienia np. 31 marca a termin zebrania określony jaki? kwiecień, może czerwiec, a może 31 grudnia??!
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Z tego wynika, że rozliczenie dotyczy całego budynku.
    Kto podpisał rozliczenia zaliczek, które otrzymałeś pocztą?
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto podpisał rozliczenia zaliczek, które otrzymałeś pocztą?
    Jedna osoba, jak siebie zwie "prezes" wspólnoty.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz podać treść pieczątki?
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota Mieszkaniowa, adres i nieczytelny podpis (tzw. parafka)
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano marca 2010
    [cite] ml:[/cite]
    Zwołuję zebranie 31.03 na dzień 18.09 i tez będzie dobrze?

    Nie będzie dobrze, gdyż idąc twoim tokiem rozumowania zebranie roczne mogłoby się odbyć w dowolnym terminie, a nie o to chodziło ustawodawcy, który daje zarządowi i tak aż 3 miesiące na zwołanie zebrania. W art 30.1. pkt 3) mówi się, że zarząd jest zobowiązany zwołać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Termin "zwoływać" nie występuje tu w znaczeniu formalnym a funkcjonalnym, tzn. właściciele muszą być zwołani, czyli zebrani najpóźniej do dnia 31 marca każdego roku, anie że wysłane zostaną zawiadomienia np. 31 marca a termin zebrania określony jaki? kwiecień, może czerwiec, a może 31 grudnia??!
    pewnie, ze nie bedzie dobrze, sma to pisalem we wczesniejszych postach! Ale nie bedzie to sprzeczne z UoWL niestety :cry: A skad zaczerpnales informacje o znaczenoiu "formalnym, a nie funkcjonalnym"?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ml! Musisz pamiętać,że przed powstaniem WM ktoś był właścicielem budynku mieszkalnego (adres) i nim zarządzał. Jej powstanie zmieniło diametralnie sytuację w budynku. To właściciele lokali podejmują decyzję w formie uchwał, w tym o prowadzeniu ewidencji pozaksięgowej ( od 2001 roku). Ponadto dotychczasowy właściciel budynku będąc właścicielem lokali niewyodrębnionych (np. 15) dokonuje ich sukcesywnej sprzedaży na zasadach go obowiązujących. Dysponując taką umową wiesz, że WM nie jest stroną.

    Skoro na dokumencie jest pieczątka WM to oznacza, że to ona dokonała rozliczeń wniesionych zaliczek, a osoba fizyczna zwana "prezesem" wspólnoty rozliczenie podpisała i wysłała je pocztą - do członków WM (tj. właścicieli lokali).
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ml! Pozwanie WM do sądu odpowiedzialnej za zarząd nieruchomością wspólną wymaga przygotowania. W dobie internetu jest to o wiele łatwiejsze. Wzór pozwu o zaskarżenie uchwał jest na stronie m.in. http://www.zarzadca.pl/content/section/16/87/

    Idąc po śladach innych można uniknąć błędów i kilkuletniego trwania sprawy. Często bywa tak, że Zarząd Wspólnoty lub Zarządca na wniosek sądu dostarcza określone dokumenty o których właściciel lokalu nie miał pojęcia.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro na dokumencie jest pieczątka WM to oznacza, że to ona dokonała rozliczeń wniesionych zaliczek
    Sprawozdanie finansowe podpisuje zarząd, lub zarządca powołany na podstawie art. 18, to, że jest pieczątka wspólnoty o niczym nie mówi.
    Rozliczenie roczne przysłane do właścicieli jest projektem(na zebraniu mogą być naniesione poprawki).
    Natomiast jak nikt takich poprawek nie zgłosi, to rozliczenie czytane już na zebraniu powinno być podpisane przez zarząd i tego trzeba pilnować.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Właściciel lokalu wnosi zaliczki rzecz WM, a nie na rzecz Zarządu lub Zarządcy. A zatem to WM dokonuje ich rozliczeń stawiając swoja pieczątkę. W jej imieniu działa Zarząd lub Zarządca - w trybie art.18 ust.1 ustawy o własności lokali będzie to - osoba fizyczna lub prawną, a w trybie art.20 wyłącznie osoba fizyczna (od dnia 19.05.2000 r.).

    Ustalaniem faktów na podstawie dostarczonych dokumentów zajmuje się sąd. Oczywiście można to zrobić samemu by nie usłyszeć, że:

    "W przedmiotowej sprawie zaskarżona decyzja jest nieprawidłowo sformułowana, bowiem wymieniono w niej trzy różne podmioty z których każdy z nich nie wiadomo na jakiej zasadzie ma ponosić odpowiedzialność tzn. czy na zasadzie prawa własności, zarządu, czy wymieniona wspólnota mieszkaniowa, która uzyskałaby samodzielność prawną w zakresie nałożonych na nią obowiązków."
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A zatem to WM dokonuje ich rozliczeń stawiając swoja pieczątkę.
    Sprawozdanie finansowe podpisuje zarząd,nie wspólnota.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ludzie, zostawcie w spokoju te pieczątki! Ich może w ogóle nie być, bo żaden przepis prawa nie wymaga, żeby wspólnota, jej zarząd czy zarządca posiadali pieczątki.

    Marta, zastanów się nad swoją rolą na tym forum.
    Twój udział w jakimkolwiek wątku sprowadza się do rozmydlania tematu, zadawania pytań nie na temat i wszczynania prehistorycznego śledztwa. Zamiast odpowiadać na pytania, ty je zadajesz, a lista pytań ciągle się wydłuża. W efekcie wątek z twoim udziałem rozrasta się o kolejne strony, ale nawet o krok nie przybliża do celu.
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W takim razie zadaję Leninowskie pytanie: co robić? Sądy są jakie są, tzn. trudno tam o sprawiedliwość i ciągną się niemiłosiernie. Poza tym na pewno nie obejdzie się bez kolejnych instancji, a wyrok każdej to loteria, bowiem sąd pierwszej instancji może wydać wyrok jaki chce, druga instancja go podważa, bo sprawa nie została właściwie zbadana, ale sąd pierwszej instancji nie ponosi za swoje błędne decyzje żadnej odpowiedzialności. Wszystko spada na sądzących się, stracony czas i pieniądze, a co najgorsze często brak satysfakcji, bo sprawiedliwość nie zwycięża.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ml:[/cite]Sądy są jakie są, tzn. trudno tam o sprawiedliwość
    Ile razy próbowałeś?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Owner! Pytałam się Ciebie czy znasz WM z udziałem Gminy i do dnia dzisiejszego nie odpowiedziałeś. Ponadto dziwię się, że będąc zarządcą WM piszesz takie rzeczy.

    "Ludzie, zostawcie w spokoju te pieczątki! Ich może w ogóle nie być, bo żaden przepis prawa nie wymaga, żeby wspólnota, jej zarząd czy zarządca posiadali pieczątki."

    WM to podmiot prawa cywilnego dla którego Zarząd Wspólnoty lub Zarządca występuje o nadanie numeru REGON (GUS) , NIP (US) i zakłada konto bankowe (BANK) . Ponadto wyrabia pieczątkę m.in. z numerem NIP.

    WM, a jest ich około 120 tysięcy funkcjonuje w obrocie prawnym i jak każdy przedsiębiorca przy zawieraniu umów cywilnoprawnych posługuje się pieczątką wyrobioną przez Zarząd lub Zarządcę.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Owner! Jestem użytkownikiem na portalu społecznościowym , który przedstawia swój punkt widzenia na daną sprawę nie dysponując dokumentami m.in. ml. Ponieważ przez wiele miesięcy pisałam z właścicielami lokali to wiem o co mam pytać.

    Gdyby treści dokumentów posiadanych przez ml zostały zamieszczone na portalu byłoby o wiele łatwiej, ale tak nie jest. Poczytaj o pozwaniach WM do sądu przez właścicieli indywidualnych, które na ogół kończyły się fiaskiem. To samo z doniesieniem do prokuratury.
    ...............................................
    ROCZNE SPRAWOZDANIE FINANSOWE WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ
    Prawidłowo sporządzone sprawozdanie powinno informować o:

    PRZYCHODACH
    KOSZTACH
    NALEŻNOŚCIACH
    ZOBOWIĄZANIACH
    ŚRODKACH PIENIĘŻNYCH
    http://www.capital.wroclaw.pl/index/pl/Sprawozdanie_wsplnoty.html
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    mlml Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poczytaj o pozwaniach WM do sądu przez właścicieli indywidualnych, które na ogół kończyły się fiaskiem. To samo z doniesieniem do prokuratury.

    Święta racja, niestety! eh...
    Cztery doniesienia do prokuatury - wszystko umorzone!
    Pamiętam czasy tzw. komuny i stwierdzam, że:
    - niby teraz własność jest szczególnie chroniona, ale jeszcze nigdy moja własność nie była tak zagrożona jak teraz,
    - niby sądy są sprawiedliwe, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z tak niesprawiedliwymi wyrokami jak teraz,
    - niby mamy wolnośc słowa, ale jeszcze nigdy nie mogłem powiedzieć tak mało jak teraz.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano marca 2010
    [cite] marta26421:[/cite] Zarząd Wspólnoty lub Zarządca (...) wyrabia pieczątkę m.in. z numerem NIP.
    Ja nie pytałem, jak zarządy robią, stwierdziłem tylko, że żaden przepis prawa nie wymaga, żeby wspólnota, jej zarząd czy zarządca posiadali pieczątki.
    Moja wspólnota nigdy nie miała pieczątki z numerem NIP.
    [cite] marta26421:[/cite] WM (...) funkcjonuje w obrocie prawnym i jak każdy przedsiębiorca przy zawieraniu umów cywilnoprawnych posługuje się pieczątką wyrobioną przez Zarząd lub Zarządcę.
    Wspólnota nie jest przedsiębiorcą.
    Może i wspólnoty posługują się pieczątkami, ale wcale nie muszą, bo funkcjonowanie w obrocie prawnym nie wymaga posiadania pieczątki.
    Zatrzymałaś się na etapie komunizmu, kiedy pieczątka znaczyła więcej, niż podpis. Teraz jest już trochę inaczej. :smile:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Owner! Ty słyniesz w internecie z odwracania kota ogonem. :bigsmile:

    Ja nie napisałam,że WM jest przedsiębiorstwem.

    Jak wiesz, na fakturach liczy się numer identyfikacji podatkowej NIP - nabywcy towaru lub usługi np. WM, a nie podpis Zarządu lub Zarządcy. A zawarta umowa cywilnoprawna posiada pieczątkę WM i podpis Zarządu lub Zarządcy.

    Doskonale wiem ile znaczy podpis na dokumencie prywatnym dlatego w jednym z postów wspomniałam o jego szanowaniu i podałam stronki.

    USTAWA z dnia 17 listopada 1964 r. KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO (Dz.U....)
    Art. 245. Dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Owner! Ty słyniesz w internecie z odwracania kota ogonem.
    Ty zaś słyniesz z tego, że piszesz co ci ślina na język przyniesie. Czyli najczęściej bzdury. Nawet nie masz pojęcia, gdzie jest kot. :bigsmile:
    [cite] marta26421:[/cite]Ja nie napisałam,że WM jest przedsiębiorstwem
    ...tylko przedsiębiorcą:
    [cite] marta26421:[/cite] WM (...) funkcjonuje w obrocie prawnym i jak każdy przedsiębiorca przy zawieraniu umów cywilnoprawnych posługuje się pieczątką
    [cite] marta26421:[/cite]na fakturach liczy się numer identyfikacji podatkowej NIP - nabywcy towaru lub usługi
    NIP nadawany jest decyzją. Decyzja jest wydawana w postaci dokumentu urzędowego i to ona jest ważna, a nie pieczątka z NIP-em. Pieczątka nie jest żadnym dokumentem, każdy może ją sobie wyrobić.
    [cite] marta26421:[/cite]zawarta umowa cywilnoprawna posiada pieczątkę WM i podpis Zarządu lub Zarządcy.
    Wcale nie musi. Może twoja posiada, ale to nie znaczy, że jest taki wymóg.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aż przyjemnie popatrzeć jak dyskutujecie.
    WM nie jest ani przedsiębiorstwem ani przedsiębiorcą , ani nawet osobą fizyczną prowadzącą działalności gospordarczą.
    Nie musi mieć pieczątki, ani NIP-u ani REGON-u ani nawet konta bankowego (własnego). Nadal oczekuję na tym forum podania mi choćby jednej Wspólnoty MiESZKANIOWEJ ( jej REGON), KTÓRA PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.Bez skutku. Ja mam to wszystko (NIP,REGON,konto bankowe,pieczątki nagłowkową oraz imienną) bo to jest dla mnie wygodne.I dla świętego spokoju zdam jutro CIT-8.Może u ownera Zarząd/zarządca chodzi z ksero decyzji o nadaniu NIP-u. To jest prawnie dozwolone.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Nie musi mieć pieczątki, ani NIP-u ani REGON-u ani nawet konta bankowego (własnego).
    Nie wprowadzaj w błąd czytelników tego forum.
    Niejednokrotnie były tu przytaczane przepisy ustaw o NIP oraz o statystyce publicznej (sam je przytaczałem), które nakładają obowiązek posiadania REGON i NIP przez wszystkie wspólnoty (duże i małe, bez różnicy).

    To ciekawe, że sam "dla wygody" (czytaj: dla swojego bezpieczeństwa) załatwiłeś Regon i NIP swojej wspólnocie, a innym próbujesz wmówić, że nie muszą tego robić. To trochę dziwne. Jeśli nie ma obowiązku, to po co to robiłeś? Ze strachu przed konsekwencjami? Więc jednak uznałeś, że jakieś konsekwencje mogą być?

    Tak, konsekwencje mogą być, potwierdzam:
    REGON - należy złożyć wniosek w terminie 14 dni od powstania wspólnoty.
    NIP - "nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy, deklaracji dotyczącej zaliczki na ten podatek" (art. 6.2 ustawy o NIP).
    Aktualizacja danych - "w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych" (art. 9.1 pkt 2 ustawy o NIP).

    Posiadanie REGON-u jest "obowiązkiem statystycznym" (art. 30 pkt. 1 ustawy o statystyce publicznej). Za odmowę wykonania obowiązku statystycznego grozi kara grzywny (art. 57 ustawy).

    NIP - niedokonanie w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podanie w nim danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub niepełnych, podlega grzywnie (art. 81. § 1 Kodeksu karnego skarbowego).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.