Zarządca bez licencji.
bonia1
Użytkownik
Czy zarządca bez licencji musi tak samo przestrzegać prawa jak i zarządca z licencją?Wydaję mi się że tak ale proszę mnie w tym umocnić.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Z dniem wpisu do centralnego rejestru zarządców nieruchomości osoba nabywa prawo wykonywania zawodu oraz używania tytułu zawodowego „zarządca nieruchomości”. Tytuł zawodowy „zarządca nieruchomości” podlega ochronie prawnej.
Rejestr zarządców http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm
zarządca ma zawsze licencje i wynika to z rejestru, administrator jej nie potrzebuje.
Poczytaj te wątki:
https://forum.zarzadca.pl/discussion/1441/zarzadca-a-administrator/
https://forum.zarzadca.pl/discussion/1134/zarzadca-licencja-czy-nie/
https://forum.zarzadca.pl/discussion/384/zarzadca-nieruchomosci-bez-licencjigdzie-zglosic-i-co-zrobic/
https://forum.zarzadca.pl/discussion/1218/zarzad-zarzadca-administrator/
https://forum.zarzadca.pl/discussion/76/jaka-umowe-mozna-zawrzec/
1) jeżeli zarząd powierzono osobie prawnej w trybie art. 18 uwl, w sytuacji, gdy nie zawarto umowy o zarządzanie w rozumieniu ugn, to czynności może wykonywać jedynie osoba z licencją,
2) osoba prawna, której powierzono zarząd = przedsiębiorca?
Mam wrażenie, że bazyl nie otrzymał od Was wyraźnej odpowiedzi. Ja mam takie samo pytanie - lokale prywatne na działce w użytkowaniu wieczystym. Czy ma tutaj zastsosowanie art 189, który wymaga licencji tylko w stosunku do nieruchomości staniwiących zasoby Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa (art.20)? Jeżeli uznamy, że grunt należacy do Skarbu Państwa nie jest tym zasobem, to z tego przepisu wynika, że nie jest wymagana licencja.
Przeczytaj definicję zasobów w ustawie o gospodarce nieruchomościami, art. 21: W tej sytuacji licencja nie jest wymagana.
Chyba, że wspólnota chce zawrzeć umowę o zarządzanie - wtedy jest wymagana.
z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 17.07.2007 r., sygn. akt: III CZP 69/07:
"Podsumowując te rozważania stwierdzić należy, że art. 190 u.g.n. wprowadzał (w dacie zawarcia spornej umowy) wyłączenie w stosowaniu art. 189 ustawy, co oznacza, że dotyczył on nieruchomości należących do zasobów i jedynie w odniesieniu do właścicieli tych nieruchomości stawiał wymaganie wykonywania zarządu nieruchomościami przez licencjonowanego zarządcę - w razie gdy czynności tych nie wykonuje bezpośrednio właściciel nieruchomości.
Właściciele innych nieruchomości nie są w żaden sposób ograniczani działaniem art. 189 i 190 ustawy, ponieważ przepisy tych artykułów nie znajdują do nich zastosowania. Jeśli więc właściciel nieruchomości innej niż wchodząca do zasobów, nie zarządza bezpośrednio swą nieruchomością, nie musi zawierać umowy o zarządzanie nieruchomością, lecz może w każdy aprobowany przez siebie i dopuszczalny prawem sposób uregulować kwestię gospodarowania swą nieruchomością (np. w zakresie tych działań, które wymagają dokonywania czynności prawnych może udzielić pełnomocnictwa, w zakresie czynności faktycznych może zawrzeć umowę podobną do umowy zlecenia itd.). Natomiast jeśli chce powierzyć zarządzanie nieruchomością z takimi skutkami, jakie wynikają z art. 185 i nast. ustawy, musi zawrzeć umowę o zarządzanie nieruchomością z zarządcą posiadającym licencję zawodową zarządcy nieruchomości. Nie jest więc zobligowany do korzystania z usług takiego zarządcy, ale wszystkie skutki związane z zarządzaniem nieruchomością w zakresie unormowanym w ustawie może osiągnąć tylko drogą zawarcia takiej umowy."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/471/94/
Pozdrawiam