Wgląd do dokumentów Wspólnoty

zmankazmanka Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Drodzy Forumowicze
jak już wspomniałam w innym wątku jestem "zielona" z zagadnień wspólnotowych ale próbuję cokolwiek się dowiedzieć. O tym, że u mnie Zarządca kieruje/steruje Zarządem też wspomniałam. Chciałabym przejrzeć niektóre dokumenty Wspólnoty i "wyprodukowałam" sobie coś na kształt wniosku o udostępnienie:

Zarządca / Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej xxxxx


Powołując się na art. 29 pkt 3 Ustawy o własności lokali proszę o udostępnienie dokumentacji prowadzonej przez Zarządcę / Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej xxxxxx, a w szczególności:
- wszelkich uchwał wraz z listami głosowań, począwszy od uchwały przekształcającej Spółdzielnię we Wspólnotę,
- protokołów z Zebrań, począwszy od Zebrania przekształcającego Spółdzielnię we Wspólnotę,
- stanu środków na koncie bieżącym,
- stanu środków na koncie funduszu remontowego,
- Umowy o Zarządzanie Nieruchomością
W/w dokumenty proszę przygotować do wglądu w terminie do 7 dni od daty otrzymanego pisma.
Z poważaniem

Otrzymałem:
Zarządca WM xxxxx

Zarząd WM xxxxx


nie wiem kto, jakie dokumenty przechowuje więc chcę złożyć (za potwierdzeniem) i Zarządcy, i Zarządowi
Co Wy na to?
i czy mogę zrobić kopie tych dokumentów np. telefonem

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwały przekształcającej Spółdzielnię we Wspólnotę
    mieliście taką małą spółdzielnie? na tylko jedną nieruchomość?

    Trochę tego mało.
    A co ze sprawozdaniami, deklaracjami podatkowymi, analityką należności i zobowiązań?
    Co z książką obiektu budowlanego, mapą geodezyjną nieruchomości?
    Co z treścią umów zawartych z dostawcami mediów i usług?
    Co z wystawionymi fakturami w ramach funduszu remontowego?

    I pewnie następni znajdą jeszcze inne braki...

    - stanu środków na koncie bieżącym,
    - stanu środków na koncie funduszu remontowego,
    nalezy podać dzień. Np. stan na 31.03.2010 lub jakikolwiek inny.

    Fotografować możesz ile chcesz.
  • Opcje
    zmankazmanka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do Spółdzielni nie należałam do Wspólnoty muszę...
    przekształcenie nastąpiło od nowego roku więc i dokumentów raczej niedużo...
    Ja nie chcę "przejmować" dokumentów wspólnoty , chcę tylko zapoznać się z niektórymi z nich:sad:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co ze sprawozdaniami, deklaracjami podatkowymi, analityką należności i zobowiązań?
    Co z książką obiektu budowlanego, mapą geodezyjną nieruchomości?
    Co z treścią umów zawartych z dostawcami mediów i usług?
    Co z wystawionymi fakturami w ramach funduszu remontowego?

    Skreśliłem zbędne.

    Te "niektóre z nich" dadzą Ci bardzo niepełny obraz...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Można fotografować, ale także i zwracać się o wydanie kserokopii dokumentacji.
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt: I ACa 1382/07:

    "Obowiązujące przepisy ustawy o własności lokali nie stanowią podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną. Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu. W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych powstaje problem pogodzenia wykonywania przez właściciela czynności kontrolnych z czynnościami związanymi z zarządem nieruchomością. Niewątpliwie prawo właściciela powinno być wykonywane w sposób rozsądny. Nie może ono utrudniać ani tym bardziej uniemożliwiać normalnych czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością. Dlatego w uchwale dotyczącej tej kwestii należy zdefiniować kryteria dostępu do dokumentacji, stanowiące skuteczny środek zapobiegawczy wobec zjawisk ewentualnego pieniactwa (por. Wiesław Sługiewicz - Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2006 r., Rejent nr 2 z 2008 r., s, 162 - 171)."
    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/611/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jakie konsekwencje i sankcje prawne wynikają z faktu, że zarząd nie będzie chciał mimo wielu próśb pisemnych w tej kwestii i jest w innej miejscowości udostępnić kserokopii n.p uchwał, warunków umowy ze sprzątaczką ?itp.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile:Żadne.
  • Opcje
    Marek52Marek52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jakie konsekwencje
    np finansowe, czyli koszty zastępstwa procesowego w procesie cywilnym
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marek52 - mniej teorii więcej praktyki. Mówisz o pozwie cywilnym właściciela przeciwko Wspólnocie czy osobie fizycznej, członka Zarządu? Jeżeli już "delikwent" zdecyduje się na pozew cywilny, to zanim dojdzie do procesu z dwa razy zmieni się Zarząd. POWODZENIA:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] zez:[/cite]a jakie konsekwencje i sankcje prawne wynikają z faktu, że zarząd nie będzie chciał mimo wielu próśb pisemnych w tej kwestii i jest w innej miejscowości udostępnić kserokopii n.p uchwał, warunków umowy ze sprzątaczką ?itp.
    Może to uzasadniać wniosek o ustanowienie zarządcy przymusowego, jednak tak naprawdę to właściciele decydują czy chcą, aby zarząd, który nie wykonuje swoich obowiązków nadal zarządzał nieruchomością wspólną.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jafjaf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd ma obowiązek udostępnić właścicielowi dokumenty do wglądu za wyjątkiem danych chronionych ustawą o ochronie danych osobowych.Ja doświadczyłem tego, Zarząd odmówił wydania mojej kartoteki właściciela.Sprawę skierowałem do Sądu oczywiście wygrałem i teraz nie mam już kłopotów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2010
    Dane osobowe nie są przeszkodą w udostępnianiu dokumentów wspólnoty mieszkaniowej właścicielowi lokalu. Zarząd obowiązany jest nie tylko udostępnić do wglądu, właściciel ma także prawo do kserokopii dokumentacji.



    "Stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Aby wspólnota mogła skorzystać z tego uprawnienia, jej członkowie powinni znać dane osobowe właściciela i wysokość jego zadłużenia wobec wspólnoty. "
    Źródło: Generalny Inspektor Danych Osobowych
    Cały tekst na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/437/104/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.