wystapienie ze wspolnoty

black1784black1784 Użytkownik
Witam,
Kupiłem mieszkanie i mam pytanie czy automatycznie należe do wspólnoty, czy nie muszę do niej należeć??

Komentarze

  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Automatycznie należysz.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali:
    Art. 6. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
    Zostajesz właścicielem = "należysz" do wspólnoty.
    Sprzedajesz mieszkanie = przestajesz należeć.

    Innej możliwości nie ma.
    Nie można być właścicielem lokalu i nie należeć do wspólnoty.
    Nie można być "członkiem" wspólnoty, nie będąc właścicielem lokalu.
  • Opcje
    KatarzynkaKatarzynka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kamienica ma 4 klatki, średnio po 5 mieszkań w każdej. Czy np. 2 lub 3 klatki mogą odłączyć się z danej wspólnoty i utworzyć swoją, mniejszą? Czy są jakieś niemiłe konsekwencje tego działania (np. finansowe)?
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma mozliwości odłączenia częsci klatek. Zapewne cała kamienica tworzy jedna wspólnote.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O tym ile jest wspólnot w budynku decyduje działka. Jeden budynek na dwu działkach = dwie wspólnoty.
    Tyle dowiedziałam się z tego forum, ale skąd ta zasada wynika w uowl nie znalazłam :(
    Ktoś podpowie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]O tym ile jest wspólnot w budynku decyduje działka. Jeden budynek na dwu działkach = dwie wspólnoty.
    Tyle dowiedziałam się z tego forum, ale skąd ta zasada wynika w uowl nie znalazłam :(
    Ktoś podpowie?
    Nie tyle działka (geodezyjna), co nieruchomość:
    Art. 6. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. (...)
    Wspólnotę można podzielić na dwie lub więcej. Wymaga to dokonania podziału nieruchomości (mówi o tym art. 5 uwl oraz art. 92-100 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
    Trzeba rozważyć, czy warto. Jeśli spodziewane korzyści są niewielkie, to odradzam.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No to już zgłupłam. Wydawało mi się, że kłopoty Zofki wynikły właśnie z tego, że jej budynek jest położony na dwu działkach.
    Z tej definicji wynika, że na dwu nieruchomościach (działkach) może stać jedna nieruchomość (budynek). I co wtedy? Jedna wspólnota czy dwie?
  • Opcje
    radek321radek321 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ktoś mi odpowie dalczego np. jedna klatka nie może odłączyć się od wspólnoty i założyć swojej własnej?Jestem we wspólnocie do ktorej należą trzy klatki i tylko nasza nie jest zadłużona,gdy chcemy zrobić jakiś remont to dwie pozostałe nas blokują.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Używasz tych pojęć zamiennie - to błąd.
    Nieruchomość ≠ działka.

    Działka to wyodrębniona fizycznie część gruntu, oznaczona numerem ewidencyjnym (w katastrze, czyli ewidencji gruntów i budynków).
    Nieruchomość gruntowa różni się od działki tym, że musi być wyodrębniona nie tylko fizycznie, ale i prawnie (mieć innego właściciela).
    Nieruchomość gruntowa może się składać z dwóch i większej ilości działek, nawet jeśli nie przylegają do siebie, o ile mają tego samego właściciela i jedną księgę wieczystą.

    Nieruchomością może być:
    1) grunt (działka lub kilka działek) = nieruchomość gruntowa;
    2) budynek położony na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu
    (czyli: budynek jest własnością wieczystego użytkownika, a grunt jest własnością gminy / powiatu / województwa albo Skarbu Państwa) = nieruchomość budynkowa;
    3) lokal wyodrębniony z budynku (ma innego właściciela, niż budynek jako całość) = nieruchomość lokalowa.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] radek321:[/cite]Czy ktoś mi odpowie dalczego np. jedna klatka nie może odłączyć się od wspólnoty i założyć swojej własnej?
    Może. Pisałem o tym tutaj: https://forum.zarzadca.pl/discussion/1725/wystapienie-ze-wspolnoty/#Item_7
    Wspólnotę można podzielić na dwie lub więcej. Wymaga to dokonania podziału nieruchomości (mówi o tym art. 5 uwl oraz art. 92-100 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
    Trzeba rozważyć, czy warto. Jeśli spodziewane korzyści są niewielkie, to odradzam.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki owner, nareszcie mi się rozjaśniło w głowie. Jak znowu przyjdzie zaciemnienie to się zgłoszę po oświecenie :bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze podrążę
    Budynek o nieregularnym kształcie - na działce po obrysie w wieczystym użytkowaniu oprócz jednej parterowej "wypustki" (lokal użytkowy gminy) wybudowanej na gruncie (działce) gminy.
    Ten lokal użytkowy wchodzi do wm czy nie?
    Z tego co napisał owner zrozumiałam, że tak, ale wolę się upewnić.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy dobrze rozumiem:
    dwie przylegające działki - stanowiąca część wspólną (grunt w użytkowaniu wieczystym) i nie stanowiąca części wspólnej (działka jest własnością gminy),
    lokal położony jest na działce gminnej, która nie wchodzi w zakres nieruchomości wspólnej, jednak został dobudowany do budynku, lub inaczej: grunt pod tym lokalem nie należy do wspólnoty?

    Moim zdaniem właściciel tego lokalu ( o ile żadna z jego części nie jest położona na działce wspólnoty) nie jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej.

    Opieram się tutaj na orzeczeniu (uchwale) Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. akt: III CZP 136/06:

    "Podział pionowy budynku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (art. 235 k.c.) jest dopuszczalny wraz z podziałem gruntu tylko w taki sposób, że linia podziału budynku odpowiada linii podziału działki i przebiega przez istniejącą w całości lub w znacznej części ścianę budynku, dzieląc go na regularne i samodzielne części, stanowiące odrębne budynki."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten parterowy lokal użytkowy należy do gminy
    1) jest częścią budynku a nie dobudówką
    2) zajmuje dwie działki - część stoi na działce gminy, część pomieszczeń wchodzi w głąb bloku mieszkalnego (użytkowanie wieczyste), czyli zajmuje kawałek naszego parteru.
    Jest to jeden budynek o nieregularnym kształcie wybudowany na dwu działkach.
    Budynek jest jedną nieruchomością, ale czy to także jedna nieruchomość gruntowa?
    Pytam, bo nadal nie jest dla mnie jasne czy ta część położona na działce gminy wchodzi w skład naszej wm. Tak czy nie?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Budynek nie może być nieruchomością gruntową, lecz częścią składową nieruchomości gruntowej.
    Ewentualnie może być odrębnym od gruntu przedmiotem własności w przypadku użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną oraz w przypadku użytkowania wieczystego (gdy budynek stanowi własność innego podmiotu niż właściciel gruntu).

    Skoro lokal zajmuje dwie działki, to moim zdaniem stanowi części składowe dwóch nieruchomości.
    Wspólnoty - w części, w jakiej jest położony na jej działce oraz gminy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki, tak podejrzewałam
    Szykuję się więc chyba na przeprawę z gminą, żeby tę część odłączyć od naszej wm
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    [cite] koziorozka:[/cite]Ten parterowy lokal użytkowy należy do gminy
    1) jest częścią budynku a nie dobudówką
    2) zajmuje dwie działki - część stoi na działce gminy, część pomieszczeń wchodzi w głąb bloku mieszkalnego (użytkowanie wieczyste), czyli zajmuje kawałek naszego parteru.
    Jest to jeden budynek o nieregularnym kształcie wybudowany na dwu działkach.
    Budynek jest jedną nieruchomością, ale czy to także jedna nieruchomość gruntowa?
    Pytam, bo nadal nie jest dla mnie jasne czy ta część położona na działce gminy wchodzi w skład naszej wm. Tak czy nie?
    Pragnę przypomnieć, że grunt pod budynkiem również jest własnością gminy.
    Czy ta działka pod parterowym lokalem użytkowym wchodzi w skład nieruchomości wspólnej? Czy jej powierzchnia została wliczona do powierzchni działki gruntu, w którym macie swoje udziały?
    Skoro lokal zajmuje dwie działki, to moim zdaniem stanowi części składowe dwóch nieruchomości.
    Wiemy tylko tyle, że właścicielem obu działek jest gmina. Nie jest jasne, czy te dwie działki są odrębnymi nieruchomościami (czy mają osobne księgi wieczyste). Jeżeli prawo użytkowania wieczystego, ustanowione dla właścicieli lokali obejmuje również tę drugą działkę, to ona wchodzi w skład nieruchomości wspólnej i nie jest odrębną nieruchomością.

    Ale może też być też tak, jak pisze Zarządca. Trzeba to sprawdzić w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz w ewidencji gruntów i budynków (numery działek, mapy ewidencyjne).
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Czy ta działka pod parterowym lokalem użytkowym wchodzi w skład nieruchomości wspólnej? Czy jej powierzchnia została wliczona do powierzchni działki gruntu, w którym macie swoje udziały?
    Udziały mamy liczone tylko od działki po obrysie, czyli bez tego parterowego wybrzuszenia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.