Co zrobić, jeśli zarząd nie zgodzi się na przekwalifikowanie mieszkania?

sylwiagr.30sylwiagr.30 Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam kupca na mieszkanie. Jest jeden warunek: klient chce otworzyć gabinet lekarski i potrzebna jest zgoda na przekwalifikowanie lokalu na uzytkowy. Po pierwszych rozmowach uslyszalam "0 szans", bo w zarzadzie jest jakas oporna kobiecina. Co zrobic? Pomocy!

Komentarze

  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy z tym przekwalifikowaniem na lokal użytkowy wiążą się jakiekolwiek prace budowlane ingerujące w nieruchomość wspólną np: budowa schodów, nowe wejście do lokalu itd ?
  • Opcje
    sylwiagr.30sylwiagr.30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, nie będzie żadnej przebudowy.
  • Opcje
    sylwiagr.30sylwiagr.30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lekarz - internista, więc działalność cicha, nieudziwniona.
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, W pierwszej kolejności właściciel powinien wystąpić do swojego urzędu miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.
    Następnym krokiem po uzyskaniu warunków zabudowy jest zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy, a także zamierzony sposób użytkowania obiektu.

    Należy podkreślić że ze zmianą sposobu użytkowania nie będą się wiązać żadne prace budowlane w obrębie nieruchomości. W przypadku wymogu uchwały wspólnoty mieszkaniowej może się Pani powołać też na wyrok NSA II SA/Wr 975/99 - może się okazać, że w Pani przypadku i danych okolicznościach uchwała nie będzie potrzebna.

    II SA/Wr 975/99
    Do zmiany sposobu użytkowania części lokalu mieszkalnego będącego wyłączną własnością wnioskodawcy nie jest wymagana zgoda właścicieli pozostałych lokali mieszkalnych. Zmiana ta bowiem nie jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu o jakiej mowa w art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz.U. nr 85 poz. 388 ze zm./. Zgodnie z pkt 4 owego przepisu prawa czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej. Za zmianę przeznaczenia, w rozumieniu wyżej powołanego przepisu, nie można uznać korzystania przez potencjalnych klientów z części wspólnej nieruchomości, jaką jest klatka schodowa budynku. Będzie to bowiem korzystanie zgodne z przeznaczeniem.
  • Opcje
    sylwiagr.30sylwiagr.30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niezmiernie Panu dziękuję za podpowiedź!!!
  • Opcje
    sylwiagr.30sylwiagr.30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam jeszcze jedno pytanie. Spotkałam się dzisiaj z Zarządcą, który stwierdził, że owszem ww przepis dotyczy działalności np. biuro, ale gabinet lekarski - wtedy trzeba zmienić funkcję mieszkania na lokal usługowy i na to wspólnota musi wyrazić zgodę. Moja wspólnota to ludzie dosłownie po 70-tce i jak ktoś tupnie nogą to ma posłuch. W tym przypadku tupie nogą Zarząd. Czy faktycznie jest tak, że gabinet lekarski podlega innemu prawu niż np. biuro rachunkowe? Proszę o pomoc i pozdrawiam.
  • Opcje
    ChudyChudy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszej wspólnocie mamy taki przekształcony gabinet lekarski- wyrażaliśmy zgodę jako uchwałę - warunkiem było że nasza klatka schodowa nie stanie się poczekalnią gabinetu - tylko przejście. Wspólnota obciąża też teraz wyższymi stawkami za sprzątanie klatki z powodu większego ruchu klientów gabinetu. Może takie rozwiązanie-propozycje będą pomocne przy uzyskaniu zgody wspólnoty.
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszędzie tam gdzie w wyniku prac budowlanych następuje ingerencja w części wspólne niezbędna jest uchwała.

    Wyrok NSA wskazuje, że jest możliwe przekształcenie lokalu mieszkalnego w lokal użytkowy z pominięciem uchwały wspólnoty mieszkaniowej przy braku takich prac budowlanych.
    Ale czy będzie miał on zastosowanie w Pani przypadku to bardzo indywidualna sprawa zależna też od samego urzędu gminy czy starosty (tzw,. czynnik ludzki). Uważam, że szanse są zwłaszcza, że nie będą prowadzone żadne prace budowlane w obrębie nieruchomości lokalu i nieruchomości wspólnej. Może proszę odwiedzić swój urząd i tam zrobić wywiad - podkreślając brak robót budowlanych, brak ingerencji w części wspólne, brak zmian w lokalu i podzielić się z nami na forum uzyskanymi informacjami i argumentami urzędu. pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.