Garaż blaszany na posesji wspólnoty mieszkaniowej!!

gikeryooogikeryooo Użytkownik
Witam
Mam pytanie dotyczące postawienia garażu na posesji wpólnoty mieszkaniowej której jestem lokatorem. Chciałem postawić na terenie posesji garaż blaszany, mam pytanie dotyczące tego czy jest jakaś określona odległość minimalna od bloku aby postawić taki garaż?

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ne wiem, czy jest dla Ciebie ważniejsza odległość od budynku do garażu, czy sama zgoda wspólnoty, którą musisz posiadać ponieważ nie możesz samowolnie dysponować częścią wspólną, do której mają prawo wszyscy właściciele.
    Jaka jest odległość do drzwi wejściowych lub okien od miejsca gdzie chcesz usytuować garaż?
  • Opcje
    gikeryooogikeryooo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgoda wspólnoty będzie, a plac na którym chciałbym postawić tego "blaszaka" jest z tyłu bloku w odległości ok 35m od okien, plac jest ogrodzony.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgoda wspólnoty będzie
    Zamierzasz wystąpić o zgodę (pozwolenie) na budowę ze strony właściwego Urzędu, czy opierać sie tylko na decyzji Wspólnoty ? Jesteś właścicielem lokalu, czy najemcą mieszkania ? Jaka będzie umowa twoja ze WM w sprawie podnajmowania cżęści NW ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] elan124:[/cite]
    Zgoda wspólnoty będzie
    Zamierzasz wystąpić o zgodę (pozwolenie) na budowę ze strony właściwego Urzędu, czy opierać sie tylko na decyzji Wspólnoty ? Jesteś właścicielem lokalu, czy najemcą mieszkania ? Jaka będzie umowa twoja ze WM w sprawie podnajmowania cżęści NW ?

    Ani właściwy, ani żaden urząd nie ma nic do postawienia blaszaka, który nie jest obiektem budowlanym, ponieważ nie jest na stałe związany z podłożem. Nie wiem tylko, czy trzeba zawiadamiać urząd o fakcie postawienia blaszaka w tej chwili, bo kiedyś nawet nie trzeba było informować.
    Jaka będzie umowa z WM nie ma znaczenia, skoro autor twierdzi, że dostanie zgodę.

    Gikeryooo, 35m od budynku z oknami z pewnością wystarczy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem tylko, czy trzeba zawiadamiać urząd o fakcie postawienia blaszaka
    Dlatego tego typu sprawy można i trzeba wyjaśnić we właściwym Wydziale Architektury.
  • Opcje
    wiciawicia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota 16-lokali .Z mieszkaniem wykupiłem działkę 62m2 , wraz z sąsiadami chcemy postawić 3 blaszaki -jakie są potrzebne dokumenty . Na działce stoją już garaże 5 drewnianych ,2 murowane ,1 blaszak.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2014
    Postawienie blaszanego garażu na działce wymaga pozwolenia na budowę (por.wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt: II OSK 1443/06, niepubl.)


    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku NSA z 7.11.2007 r., sygn. akt: II OSK 1443/06:


    "Jest poza sporem, że garaż blaszany stanowi obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b - Prawa budowlanego. Usytuowanie jego nie będzie wymagało pozwolenia na budowę jedynie wówczas, gdy spełniać on będzie warunki wynikające z treści art. 29 ust. 1 i 2 - Prawa budowlanego. W niniejszej sprawie tego rodzaju sytuacja nie zachodzi. Żadna z przesłanek wymienionych w art. 29 i 30 - Prawa budowlanego, zwalniająca od uzyskania pozwolenia na budowę (zgłoszenia) nie zaistniała w niniejszej sprawie. Nawet gdyby założyć, że przedmiotowy garaż jest obiektem o charakterze tymczasowym, to nie można zaliczyć go do eksponatów wystawowych (art. 29 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy) nie jest też obiektem przeznaczonym do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych (art. 29 ust. 1 pkt 24 cyt. ustawy), jak również obiektem tymczasowym przewidzianym do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 cyt. ustawy). Tak więc postawienie przedmiotowego obiektu wymagało uprzedniego uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Bez znaczenia, jak to już wyżej zaznaczono, było czy pozostawał on trwale związany z ziemią czy też nie."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1181-ii-osk-144306-garaz-blaszany-z-pozwoleniem-na-budowe
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.