Nowa interpretacja podatkowa! VAT

2»

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - nierozumiem Twojego stanowiska. Wreszcie MF coś mądrego wymysliło.Przecież wlaściciele placą za media ?:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]KubaP - nierozumiem Twojego stanowiska. Wreszcie MF coś mądrego wymysliło.Przecież wlaściciele placą za media ?:bigsmile:
    Przykro mi że nie rozumiesz, ale jak machina ruszy to może zrozumiesz.

    A tak na marginesie napisz mi czym się rożni właściciel lokalu użytkowego od właściciela lokalu mieszkalnego?
    jak rozliczyć media u właściciela lokalu mieszkalnego prowadzącego w tylko w części lokalu działalność gospodarczą ?
    Na jakie podstawie wspólnota ma mu wystawiać faktury VAT skoro sama nie jest Vat-owcem?

    Podobnych pytań jest więcej jak Zarządy właścicielskie mają sobie z tym poradzić?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    A tak na marginesie napisz mi czym się rożni właściciel lokalu użytkowego od właściciela lokalu mieszkalnego?
    niczym
    jak rozliczyć media u właściciela lokalu mieszkalnego prowadzącego w tylko w części lokalu działalność gospodarczą ?
    rozlicza się tak samo. Znaczenie ma tylko czy lokal jest mieszkalny czy nie. Fakt prowadzenia działalności w lokalu mieszkalnym nie zmienia automatycznie jego przeznaczenia.
    Na jakie podstawie wspólnota ma mu wystawiać faktury VAT skoro sama nie jest VAT-owcem?
    Wystawi fakturę dopiero wtedy jak przekroczy limit i wejdzie w VAT. A takich wspólnot będzie malutko. Ja np. znam ok. 600 wspólnot i żadna z nich nie spełnia tego warunku...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a-z czy ty jesteś MirekL?

    Wyjaśnienia twoje są co najmniej mgliste i nie wyczerpują tematu. Pisz językiem zrozumiałym dla tych ... 600 wspólnot, a nie dla liderów forumowych.
    rozlicza się tak samo. Znaczenie ma tylko czy lokal jest mieszkalny czy nie. Fakt prowadzenia działalności w lokalu mieszkalnym nie zmienia automatycznie jego przeznaczenia.
    No nie bardzo, taki właściciel może zażądać faktury VAT na część medii by sobie odpisać VAT.
    Wystawi fakturę dopiero wtedy jak przekroczy limit i wejdzie w VAT. A takich wspólnot będzie malutko. Ja np. znam ok. 600 wspólnot i żadna z nich nie spełnia tego warunku...
    Ty znasz, ja znam , inni znają i zbierze się ich setki ....to jedna strona medalu . Po drugiej nieliczni właściciele lokali użytkowych w tych w/w wspólnotach ... bajzel jak tralala.
  • Opcje
    MarekMarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem będzie wreszcie porządek i administratorzy/zarządcy wspólnot nie będą się bawić księgowością tylko przekażą to do biur rachunkowych.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wystawi fakturę dopiero wtedy jak przekroczy limit i wejdzie w VAT
    Oczywiście, ale najpierw musi policzyć, czy nie przekroczyła, a do tej pory nie trzeba było tego robić
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP-
    Przykro mi że nie rozumiesz, ale jak machina ruszy to może zrozumiesz.
    Nadal nie wiem o co ci chodzi? To ruch w dobrym kierunku, naprawa błędu legislacyjnego. Jasno wskazane że WM jest zwolniona z podatku VAT.Co mnie obchodzi, że właściciel prowadzi jakąś dzialalność gospodarczą. Jak powoduje to zwiększenie kosztów uchwalamy odpowiednią uchwalę o podwyżce zaliczki. a gdzie to piszę o obowiązku wystawiania faktury przez podmioty nie prowadzące dzialalności gospodarczej."Komercyjne" lokale użytkowe np. sklepy, mają osobne umowy z wodociągami.Gdzie TY KubaP mieszkasz, w bydynku z samymi lokalami użytkowymi?:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: a-z czy ty jesteś MirekL ?
    KubaP, przecież a-z to jest a-z a MirekL to jest MirekL :wink:
    a-z: rozlicza się tak samo
    I słusznie, ponieważ nie ma podziału na wodomierze (czy ciepłomierze) użytkowe i mieszkalne.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po ostatnim szkoleniu okazuje się, że do tzw. sprzedaży usług (mediów) przez Wspólnotę wlicza się (poza pożytkami) koszty utrzymania lokali użytkowych, a nie zakupu tych mediów przez Wspólnotę.
    Aby wspólnota stała się VAT-owcem musi przekroczyć w danym roku kalendarzowym kwotę 150 000 zł (12 500 zł/m-c - media + pożytki).
    Uważam, że wystawianie faktur dla właścicieli lokali użytkowych będzie dotyczyć niewielkiej grupy wspólnot ( przy założeniu, że w jej zasobach jest 1-3 lokali użytkowych), ale mogę się mylić, czas pokaże.
  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I po problemie ;-)
    Ministerstwo Finansów informuje, że 20 września 2011 r. zostało podpisane rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające m.in. zwolnienie dla wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

    Z uwagi na skutki wydanej przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej z dnia 21 czerwca 2011 r. w kwestii sposobu dokonywania rozliczeń podatku od towarów i usług przez wspólnoty mieszkaniowe z tytułu nabywanych przez wspólnoty mieszkaniowe towarów i usług, składających się m.in. na tzw. media, wprowadzone zwolnienie może być stosowane do czynności wykonanych w okresie od dnia 2 sierpnia 2011 r. (tj. od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów Nr 6 pod poz. 27 ww. interpretacji ogólnej).

    Ponadto w rozporządzeniu została obniżona stawka podatku od towarów i usług z wysokości 8% do 5% dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu:

    1) tłuszczy złożonych z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksów),
    2) wyrobów seropodobnych (analogów serów),
    3) napojów z dodatkiem tłuszczu roślinnego
    - nadających się do spożycia przez ludzi (PKWiU ex 10.89.19.0), (CN ex 2106).

    Obniżona do wysokości 5% stawka podatku może być stosowana również do czynności wykonanych w okresie od 1 stycznia 2011 r.

    Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 22 września Nr 198, poz. 1174 i weszło w życie z dniem ogłoszenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.