Samodzielność lokalu a pozwolenie na użytkowanie

ciotkaciotka Użytkownik
edytowano października 2011 w Wolne tematy
Witam. Chodzi mi o dwa dokumenty, pozwolenie na użytkowanie lokali mieszkalnych oraz zaświadczenie o spełnieniu wymagań samodzielnośći lokalu.Czy jeden jest zależny od drugiego? Który powinien być pierwszy?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    ciotkaciotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokładnie, pozwolenie na użytkowanie jest , ale nie wszystkie mieszkania są w nim ujęte.Zaświadczenie o samodzielności lokali jest na wszystkie mieszkania. Chodzi mi o to które zaświadczenie powinno być pierwsze i czy są one zależne od siebie. Chcemy wyjaśnić sprawe dlaczego niema pozwolenia na użytkowanie wszystkich lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1.zaświadczenie o użytkowanie nieruchomości
    2. zaświadczenie o samodzielności lokali
  • Opcje
    ciotkaciotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki KubaP. Pytam bo w naszym przypadku było odwrotnie. Najpierw zaświadczenie o samodzielności lokali a po trzech miesiącach jest wystawione pozwolenie na użytkowanie lokali mieszkalnych , gdzie niema wszystkich mieszkań.

    Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku jest również bardzo ważne z punktu widzenia dalszego przebiegu spraw formalnych. Nie ma możliwości podpisania umowy przeniesienia własności ( akt notarialny), jeśli Inwestor nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie budynku. To, że mieszkanie zostało odebrane a wszystkie raty zapłacone nic nam nie da, ponieważ notariusz będzie wymagał w celu sporządzenia umowy zaświadczenia o samodzielności lokalu, a jego uzyskanie jest możliwe po przedłożeniu kopii pozwolenia na użytkowanie.

    Dodam, że pozwolenie na użytkowanie lokali jest z datą póżniejszą niż podpisany akt notarialny przez mieszkańców. Czy notariusz mógł to wszystko poświadczyć?

    Jeszcze jedno pytanko. Chodzi o opis techniczny projektu budowlanego, jeżeli są jakieś zmiany wystarczy jakiś aneks czy musi być całkiem nowy projekt?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ponieważ notariusz będzie wymagał w celu sporządzenia umowy zaświadczenia o samodzielności lokalu,
    oraz szkic lokalu i pomieszczeń przynależnych...
    Chodzi o opis techniczny projektu budowlanego, jeżeli są jakieś zmiany wystarczy jakiś aneks czy musi być całkiem nowy projekt?
    wystarczy dokonać zmiany przez upewnioną osobę na dotychczasowej dokumentacji podwykonawczej.
  • Opcje
    ciotkaciotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy notariusz mógł się podpisać pod tym że zaświadczenie o samodzielności było, natomiast pozwolenia o użytkowanie lokali niebyło?
    Posiadamy opis techniczny do projektu budowlanego zamiennego - KubaP czy o to tobie chodzi, to będzie ostateczna wersja projektu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opis techniczny to nie to samo co dokumentacja po wykonawcza nieruchomości.
    W dokumentacji technicznej na podstawie której wybudowano budynek , uprawniona osoba powinna dokonać zamian jakie zgodnie z dziennikiem budowy zostały dokonane w trakcie procesu budowlanego.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] ciotka:[/cite]Jeszcze jedno pytanko. Chodzi o opis techniczny projektu budowlanego, jeżeli są jakieś zmiany wystarczy jakiś aneks czy musi być całkiem nowy projekt?
    [cite] czajnik5:[/cite]Prawo mówi jedynie o projekcie budowlanym, czyli tym, który składa się w organie administracji architektoniczno-budowlanej, jako załącznik do pozwolenia na budowę. Można wprowadzać zmiany na etapie realizacji, ale w trybie oraz na warunkach określonych w ustawie Prawo budowlane. Istnieją dwa rodzaje odstąpień: istotne oraz nieistotne. Dla każdego rodzaju przewidziano odrębną procedurę.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/2990/projekt-wykonawczy-a-rzeczywistosc/#Item_3
    Ustawa Prawo budowlane:

    Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.

    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.

    4. (uchylony).

    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    3) (uchylony),
    4) (uchylony),
    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
    6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

    Art. 51. 1. Przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 50 ust. 1, właściwy organ w drodze decyzji:
    1) nakazuje zaniechanie dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego albo

    2) nakłada obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania, albo

    3) w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę - nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem; przepisy dotyczące projektu budowlanego stosuje się odpowiednio do zakresu tych zmian.

    Ustawa Prawo budowlane:
    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    13) dokumentacji budowy - należy przez to rozumieć pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu;

    14) dokumentacji powykonawczej - należy przez to rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi;
  • Opcje
    ciotkaciotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy dokumentacja powykonawcza to tylko rzuty (budynku,lokali mieszkalnych z pomiarami) czy też jakaś dokumentacja opisowa? Posiadam dokumentacje z rzutami i jest tam wiele pieczątek m.in . pinb, rzeczoznawca d/s sanitarnohigienicznych,rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawca do spraw bhp. CzY na podstwie tych wszystkich osób uzyskuje się dopiero pozwolenie na urzytkowanie lokali?

    Nowy doklejony: 29.10.11 00:06
    Dodam jeszcze że te wszystkie osoby podpisały się z datą , jak budynek był w fazie budowy (niebyło ścian działowych w mieszkaniach, instalacji, tynków i itp), tak wiec po co ich pieczątki?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.