Jak Zarząd ma dokonać czynności wychodzących poza zwykły zarząd?

kolan1kolan1 Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W moim pierwszy poście chciałbym zasięgnąć rady czy dobrze myślę:) Kilka dni temu odwołaliśmy dotychczasowy Zarząd i Zarządcę (ta sama firma - developer). Powołaliśmy nowy Zarząd (choć tu są dylematy prawne czy aby poprawnie do tego doszło, choć 62% udziałów było ZA uchwałą).
Nowy pięcioosobowy Zarząd (200 mieszkań), chce jak najszybciej oddać sprawy do Sądu, bo kończą się terminy gwarancyjne a fuszerek i dużych wad na osiedlu jest mnóstwo. Mieszkańcy są mało chętni do samodzielnych głosowań i zebranie udało się tylko dzięki zebraniu pełnomocnictw od nich.
Wiadomo, że mamy teraz wybrać nowego Zarządcę, mamy kilka ofert. Chcielibyśmy to zrobić sami, jako Zarząd. Nie ma większych szans aby każdemu mieszkańcowi dogodzić a 62% z nich zaufało nam (nowemu Zarządowi) więc myślę, że dali NAM zielone światło na wybranie nowego Zarządcy.

Jakie pełnomocnictwa mają nam Mieszkańcy wypisać, abyśmy mogli zwołać zebranie w celu wyboru nowego Zarządcy, ale bez konieczności przychodzenia każdego z Mieszkańców. Oczywiście przyjdą ci niezadowoleni i pewnie przeciwni - lub wcale nie przyjdą a my - Nowy Zarząd moglibyśmy spokojnie wybrać nowego Zarządcę.
Czy wystarczy pozbierać po mieszkaniach takie pełnomocnictwa? Jaka powinna być ich treść?
Z góry dzięki za pomoc!
«1

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Do głosowania nad uchwałami potrzebne jest pełnomocnictwo rodzajowe określajace rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot.
    Czyli: "Pan X upoważnia Pana Y do głosowania w jego imieniu uchwały dotyczącej.... podejmowanej na zebraniu właścicieli w dniu....."

    Zwracam uwagę, że tzw. pełnomcnictwo ogólne określające np. tylko że Pan X może głosować za Pana Y albo że Pan X zastępuje na zebraniu Pana Y i może podejmować za niego decyzje - jest niewystarczajace i taki głos nie powinien zostać uwzględniony, a w razie uwzględnienia przy zaskarżeniu uchwały może zostać skutecznie zakwestionowany.

    p.s. nie znam sprawy ale z wpisu mam wątpliwości czy prawidłowo dokonaliście zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną (czy to wogóle miało miejsce?), czy wasze dalsze czynności mają skutek prawny?
    Czy deweloper sprzedał już wszystkie lokale?
    Poza tym pięcioosobowy zarząd to o dwie osoby za dużo.
    odwołaliśmy dotychczasowy Zarząd i Zarządcę (ta sama firma - developer).
    Czyli deweloper (firma) do tej pory sprawował zarząd nieruchomością wspólną a Wy zmieniliście sobie to uchwałą (zwykłą) na zarząd "właścicielski" - tak?
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kolan1:[/cite]Jakie pełnomocnictwa mają nam Mieszkańcy wypisać, abyśmy mogli zwołać zebranie w celu wyboru nowego Zarządcy
    Zarząd nie potrzebuje pełnomocnictw do zwołania zebrania właścicieli. Uprawnienie zarządu do zwoływania zebrań wynika z ustawy o własności lokali:
    Art. 31. Zebrania właścicieli:
    a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd (...)
    b) zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej przez zarząd(...)
    Do wybrania zarządcy zarząd też nie potrzebuje uchwały. Uchwała jest potrzebna do zatwierdzenia kosztu wynagrodzenia zarządcy - ale to chyba macie uchwalone w planie gospodarczym - skoro wcześniej już był zarządca, to jego wynagrodzenie było ujęte w PG?.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jak Posesja - zarząd sam wybiera administratora, nie potrzebuje do tego uchwały, jeśli wynagrodzenie nowego nie będzie wyższe od starego, czyli tego uchwalonego w planie gospodarczym
    Wspólnota ma pozywać dewelopera (naprawy gwarancyjne) a nie indywidualni właściciele? To chyba nie przejdzie...
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarząd sam wybiera administratora
    Zdania jak dotychczas są podzielone i mimo wielokrotnych szerokich dyskusji nie ma w tej sprawie consensusu.
  • Opcje
    kolan1kolan1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już tłumaczę:)
    Wspólnota już była od 2009, Zarząd też od 2009, Zarządca również.
    Odwołaliśmy Zarząd i Zarządcę uchwałami na zebraniu członków wspólnoty, w obecności "starego Zarządu". Był notariusz, głosowania, 57% udziałów było ZA. Wszystko OK.
    Teraz nowy Zarząd wybrany na tym samym spotkaniu, MUSI wybrać NOWEGO Zarządcę - wiadomo.

    I teraz czy MY jako Zarząd - 5 osobowy - możemy SAMI wybrać jakąś firmę z licencją, która przejmie obowiązki po byłym Zarządcy?

    PS
    BYŁO:
    Zarząd - z ramienia developera
    Zarządca - z ramienia developera

    Czyli nic nie naprawiali, bo jak cieknie to Zarząd wysyłał do Zarządcy zgłoszenie usterki - tamci niby naprawiali - Zarząd zatwierdzał fuszerki i tak w kółko. Czekają aż skończą się rękojmie. Mamy 3 mies na pozwanie developera. Chcemy zrobić cesje roszczeń, zatrudnić rzeczoznawcę i przygotować pozew. Nie jako Zarząd tylko jako mieszkańcy...

    Nowy doklejony: 17.12.11 17:04
    Może zrobiłem za duży skrót myślowy. Zarząd i Zarządca - powiązani są ze sobą - ludzie pochodzący z tej samej firmy - molocha.

    Nowy doklejony: 17.12.11 17:05
    Aha i wszystko miało miejsce kilka dni temu, więc jeszcze nic nie wiem co jest w papierach jak i gdzie... Dopiero ruszamy:)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] kolan1:[/cite]
    Nowy pięcioosobowy Zarząd (200 mieszkań), chce jak najszybciej oddać sprawy do Sądu, bo kończą się terminy gwarancyjne a fuszerek i dużych wad na osiedlu jest mnóstwo.
    Zarząd WM może tylko wnosić o usuniecie wad TYLKO na częściach wspólnych.

    Wady ujawnione w lokach, usunięcie ich dochodzi sam właściciel lokalu.Aby zarząd mógł występować w imieniu właścicieli lokali musi od nich posiadać pełnomocnictwo.

    Mieszkańcy są mało chętni do samodzielnych głosowań
    I bardzo dobrze , głos mają tylko właściciele lokali, a to nie to samo co Mieszkańcy.
    Mieszkańcy to ogół osób zamieszkujących w nieruchomości budowlanej.
    Wiadomo, że mamy teraz wybrać nowego Zarządcę, mamy kilka ofert.
    Chcielibyśmy to zrobić sami, jako Zarząd.
    Nie ma większych szans aby każdemu mieszkańcowi dogodzić a 62% z nich zaufało nam (nowemu Zarządowi) więc myślę, że dali NAM zielone światło na wybranie nowego Zarządcy.
    Szanowny kolego zacznij ty lepiej od lektury ustawy o własności lokali ( link masz w mojej stopce)
    Możecie takie głosowanie przyprowadzić w drodze indywidualnego zbierania głosów od właścicieli lokali (art.23.1 UoWL) , ale odradzam jeżeli nie chcecie być posądzeni o nepotyzm, zmowę - wybór "swojego".

    Uważam, że jest zbyt ważna czynność i lepiej zwołać zebranie właścicieli lokali , pozbierać od tych właścicieli lokali, co nie mają zamiaru przyjść pełnomocnictwa rodzajowe. W nim musi być zapis doi jakich czynności pełnomocnika upoważniają (np. do głosowania nad wyborem Zarządcy/ Administratora części wspólnych.

    Na zebraniu przedstawić zebrane oferty i głosować. W ten sposób wyłoniony kandydat na Administratora NW ( nie Zarządce NW, bo jest wybrany Zarząd WM) poddać do głosowania właścicielom w uchwale.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I teraz czy MY jako Zarząd - 5 osobowy - możemy SAMI wybrać jakąś firmę z licencją, która przejmie obowiązki po byłym Zarządcy?
    TAK.
    Firmy nie maja licencji. Licencje są wydawane osobom fizycznym.
    Firma zarządzająca musi zatrudniać osoby z licencją.
    Chcemy zrobić cesje roszczeń, zatrudnić rzeczoznawcę i przygotować pozew. Nie jako Zarząd tylko jako mieszkańcy...
    Jeśli cesja, to na kogo? I dlaczego pozew mają składać "mieszkańcy" (rozumiem, że chodzi o właścicieli lokali), a nie ten, na kogo dokonaliście cesji swoich roszczeń?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] koziorozka:[/cite]Tak jak Posesja - zarząd sam wybiera administratora, nie potrzebuje do tego uchwały,
    Uważam, że nic nie uprawnia Zarządu WM do samoistnego ( bez uchwały właścicieli lokali) wyboru zarządcy/administratora , który jest "pracownikiem" całej wspólnoty , która go utrzymuje, a nie tylko Zarządu WM.

    Jest to szczególna umowa z kontrahentem, który dysponuje i obraca danymi osobowymi właścicieli lokali. Toni w uchwale winni wskażą, którego z przedstawionych ofert wybiorą i powierzą mu swoje dane osobowe.

    Najgorsze we wspólnocie jest złe samopoczucie właściciela lokalu, którego się pomija przy podejmowaniu ważnych decyzji.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że nic nie uprawnia Zarządu WM do samoistnego ( bez uchwały właścicieli lokali) wyboru zarządcy/administratora
    A co Ciebie uprawnia do takiego stwierdzenia?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Jest pytanie - na jakiej podstawie prawnej zarząd ma zatrudnić sobie administratora (którego UoWL nie przewiduje), czyli samodzielnie zrezygnować z niektórych obowiązków przekazując je podmiotowi zewnętrznemu?
    Może właściciele wybierając zarząd sądzili, że członkowie zarządu potrafią wykonywać swoje obowiązki bez niczyjej pomocy?
    Jeżeli byłoby inaczej to powinni właściciele w uchwale (nawet w tej samej) dać pełnomocnictwo zarządowi do poszukania i zatrudnienia firmy administrującej, zastrzegając sobie (lub nie) ewentualną akceptację konkretnego wyboru.
    Jest pytanie czy zarząd może tak ot sobie bez wiedzy (zgody) właścicieli przekazać firmie zewnętrznej (mającej m.in. prowdzić ewidencję, finanse itd) wszelkie dane osobowe właścicieli lokali skoro administratorem danych osobowych właścicieli jest wspólnota (ogół) a nie zarząd?

    W dalszym ciągu mam też wątpliwości o podstawy prawne działania tego nowego zarządu.
    62% udziałów było ZA uchwałą
    Czy właściciele w zawiadomienu o zebraniu mieli podaną treść tej podejmowanej uchwały i czy pełnomocnictwa tych nieobecnych (...zebranie udało się tylko dzięki zebraniu pełnomocnictw...) spełniały wymogi pełnomocnictw rodzajowych? W sytuacji tak niewielkiej przewagi (62%) może się okazać po unieważnieniu (gdyby obawy moje okazały się słuszne) głosów, że podjęta uchwała nie jest uchwałą?
    ...Odwołaliśmy Zarząd i Zarządcę uchwałami na zebraniu członków wspólnoty
    ...
    Wnioskuję z tego że do tego czasu zarząd nieruchonmością wspólną na zasadzie art. 18 ust.1 "...w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali..." był powierzony osobie prawnej (firmie dewelopera).
    Czy w świetle art. 18 ust. 2a nie powinna być najpierw uchwała o zmianie ustalonego sposobu zarządu - czyli z powierzonego na zarząd wybierany spośród właścicieli?
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Posesja:[/cite]
    Uważam, że nic nie uprawnia Zarządu WM do samoistnego ( bez uchwały właścicieli lokali) wyboru zarządcy/administratora
    A co Ciebie uprawnia do takiego stwierdzenia?
    Doświadczenie w zarządzaniu wspólnotą...

    A co ciebie uprawnia do głoszenia takich poglądów
    Do wybrania zarządcy zarząd też nie potrzebuje uchwały.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brak przepisu, który by wymagał uchwały dla zatrudnienia administratora przez zarząd wspólnoty.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Brak przepisu który nakazywałby zarządowi zatrudniać administratora (tym bardziej osoby, funkcji której ustawa nie przewiduje).
    Rodzą się nastepne pytania:
    - czy jakiegoś doradcę wspólnoty też zarząd może sobie zatrudnć?
    - czy jakiegoś konsultanta wspólnoty zarząd też może sobie zatrudnić
    - czy....
    Uważam, że zarząd to może nawet 20-tu różnych zatrudnić ale na swoje konto a nie wspólnoty - jedyny problem to taki, że zarząd nie ma osobowości prawnej i jako sam nie może istnieć w obrocie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Posesja:[/cite]Brak przepisu, który by wymagał uchwały dla zatrudnienia administratora przez zarząd wspólnoty.
    Prezentujesz stereotypowe myślenie, "ja Zarząd ... mogę" (skąd my to znamy - z SM) ...
    Zarząd we wspólnocie jest od wykonywania woli właścicieli lokali wyrażonych w ich uchwałach....

    Brak takiego zapisu w ustawie nie jest podstawą do głoszenia takich poglądów ...rozumiem, że myślisz sercem, ...

    Katalogi uprawnień zawarte w ustawie o własności lokali zawierają zapis "w szczególności" i z tego właśnie należy korzystać...
    Jak komuś to nie odpowiada, to niech odwołuje się do Sądu, który rozstrzygnie czy tak można było zrobić w danej wspólnocie...

    Rodzą się nastepne pytania:
    - czy jakiegoś doradcę wspólnoty też zarząd może sobie zatrudnć?
    - czy jakiegoś konsultanta wspólnoty zarząd też może sobie zatrudnić
    - co należy zrobić przy konflikcie na lini Zarząd WM - Administrator NW...
    Czy właściciele lokali nie mogą rozstrzygnąć go? i ...
    np. wymieć członków Zarządu lub dać zgodę w uchwale na rozwiązanie umowy z Administratorem?

    Inaczej mówiąc rozwiązanie propagowane przez userów "Posesję i koziorozke" daje możliwości Zarządowi WM do zmiany Administratora,
    kiedy tylko chce , nawet kilka razy wciągi roku. Czy to dobrze rokuje Wspólnocie?:wink:
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    kolan1kolan1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok bardzo fajnie się czyta i w końcu coś rozumiem. Nikogo nie chcemy oszukać. Jaki nepotyzm? Rany to nie oto chodzi. Właściciel mają dosyć burdelu na osiedlu. Zalanych piwnic, zerwych remontów, chlapania farby i gipsu gdzie popadnie. Zmądrzeli i chcą zmian. Pól roku nam uciekło i mamy 3 miesiące na zrobienie czegokolwiek, żeby jakoś spróbować wyrwać swoje od developera, który osrał osiedle i właścicieli i czeka na koniec gwarancji i rękojmi. Potem miałby dajek swoich ludzi w Zarządzie i Administracji. Teraz to przerwaliśmy. Zarząd jest z mieszkańców i właścicieli (ŁĄCZNIE = tam mieszkam, jestem właścicielem i jestem w zarządzie). Uchwaliliśmy uchwałę o zmianie sposobu zarządu, zmieniliśmy daty wypowiedzenia... Staramy się ratować NASZE pieniądze. Dotychczasowy Zarząd reprezentował interesy WYŁĄCZNIE developera. Wszystkie firmy remontowe, ochroniarskie, sprzątające pochodziły z firemek córek developera.
    Kto ma teraz wywozić śmieci, pilnować ochrony, sprzątać na osiedlu? Możemy tego pilnować sami, podpisywać sami (ZNACZY ZARZĄD WM), ale chcemy zatrudnić FIRMĘ z doświadczeniem na rynku, która za opłatą nam w tym pomoże. Może używam skrótu myślowego i mówię Zarządca, może to wg prawa Administrator?
    Dla wyjaśnienia
    1.było głosowanie nad uchwały o zmianie sposobu zarządu. Wszystko odbyło się jak należy...
    2. jak piszę o mieszkańcach to myślę o właścicielach
    3. 62% głosów to myślę o udziałach
    4. Jak piszę MUSZĘ to myślę my Zarząd Wspólnoty - MUSIMY

    Jestem początkujący w temacie, ale wszystko odbyło się zgodnie z ustawą o własności lokali. Na zebraniu (o którym wszyscy zostali powiadomieni i DOSTALI treści uchwał) był prawnik, notariusz i 130 osoby na 200 mieszkań.

    Reasumując: Mamy TYLKO 3 miesiące na prawne dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi. Chcemy wszystko zrobić sprawnie.
    W związku z tym, że chcemy zrobić wszystko szybko i sprawnie to dlatego pytamy o pełnomocnictwa. 62% udziałów dało nam zielone światło na zmiany. Jak będziemy robić zebranie to chcemy być pwni, że przegłosujemy wybraną przez nas firmę. Działamy w interesie właścicieli lokali i nas samych przecież też tam mieszkamy!
    Widzę to tak:
    1. Zarząd zwołuje zebranie właścicieli w sprawie wyboru Firmy Zarządzającej (czyli Administratora?)
    2. Ktoś zbiera od właścicieli pełnomocnictwa rodzajowe odnoście głosowania nad pkt 1
    3. Właściciele (czyli my+pełnomocnictwa+kto tam chce przyjść) wybierają w głosowaniu Administratora=Firmę Zarządzającą, zatrudniającą osoby z licencją
    4. Mamy co trzeba

    Dobrze myślę?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dobrze.
    Uchwała nie jest konieczna, ale jak chcecie, możecie ją przyjąć.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Dobrze myślę?
    1. Zarząd zwołuje zebranie właścicieli w sprawie wyboru Firmy Zarządzającej (czyli Administratora?)
    2. Ktoś zbiera od właścicieli pełnomocnictwa rodzajowe odnoście głosowania nad pkt 1
    3. Właściciele (czyli my+pełnomocnictwa+kto tam chce przyjść) wybierają w głosowaniu Administratora=Firmę Zarządzającą, zatrudniającą osoby z licencją
    4. Mamy co trzeba
    W zasadzie bardzo dobrze myślisz...
    Właściciel mają dosyć burdelu na osiedlu.
    I chocby z tego powodu uchwała o wyborze Administratora jest niezbędna ... ojców tego wyboru będzie wielu.... co innego preferowanie przez Zarząd WM oferenta
    Mamy TYLKO 3 miesiące na prawne dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi.
    To się musicie spieszyć i to bardzo ...
    Kto ma teraz wywozić śmieci, pilnować ochrony, sprzątać na osiedlu?
    Możemy tego pilnować sami, podpisywać sami (ZNACZY ZARZĄD WM), ale chcemy zatrudnić FIRMĘ z doświadczeniem na rynku, która za opłatą nam w tym pomoże. Może używam skrótu myślowego i mówię Zarządca, może to wg prawa Administrator?
    Nie tylko możecie, ale MUSICIE ,jako Zarząd WM, to robić.
    Wasza nieruchomość to nie czynszowa komunalka i nie może być mowy o zarządzie w myśl art.18.1 UoWL.
    Zarząd WM jest za wszytko odpowiedzialny, niezależnie kto będzie Administratorem NW
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Dzięki za informacje - teraz wszystko już prawie wiadomo.
    Jak na razie wszystko odbywa się zgodnie z prawem - swoje obawy po to przedstawiłem bo już niejdną historię mieliśmy na forum, że okazywało się w miarę wpisów, że jest inaczej.
    Jeżeli tak zrobicie jak piszesz nikt Wam nic nie może zarzucić.
    Jedna uwaga - przed zebraniem należy już w zasadzie mieć "wybraną" firmę (pełna demokracja nie zdaje egzaminu czasami) najlepiej dwie, dobrze rozeznane i właścicielom zasugerować i polecić taką a nie inną - w końcu to Wy jako członkowie zarządu będziecie bezpośrednio współpracować.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]Do głosowania nad uchwałami potrzebne jest pełnomocnictwo rodzajowe określajace rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot.
    Czyli: "Pan X upoważnia Pana Y do głosowania w jego imieniu uchwały dotyczącej.... podejmowanej na zebraniu właścicieli w dniu....."

    Zwracam uwagę, że tzw. pełnomcnictwo ogólne określające np. tylko że Pan X może głosować za Pana Y albo że Pan X zastępuje na zebraniu Pana Y i może podejmować za niego decyzje - jest niewystarczajace i taki głos nie powinien zostać uwzględniony, a w razie uwzględnienia przy zaskarżeniu uchwały może zostać skutecznie zakwestionowany.

    p.s. nie znam sprawy ale z wpisu mam wątpliwości czy prawidłowo dokonaliście zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną (czy to wogóle miało miejsce?), czy wasze dalsze czynności mają skutek prawny?
    Czy deweloper sprzedał już wszystkie lokale?
    Poza tym pięcioosobowy zarząd to o dwie osoby za dużo.
    odwołaliśmy dotychczasowy Zarząd i Zarządcę (ta sama firma - developer).
    Czyli deweloper (firma) do tej pory sprawował zarząd nieruchomością wspólną a Wy zmieniliście sobie to uchwałą (zwykłą) na zarząd "właścicielski" - tak?

    Jakie ma to znaczenie??
    [cite] daarek:[/cite]
    zarząd sam wybiera administratora

    Zdania jak dotychczas są podzielone i mimo wielokrotnych szerokich dyskusji nie ma w tej sprawie consensusu.

    Konsensus jest. Jedni uważają, że zarząd nie może wybrać administratora, a tacy jak ja, Koziorozka, czy Posesja uważają, że zarząd może wybrać administratora, ponieważ właściciele dali zarządowi plenipotencję do podejmowania pewnych decyzji, szczególnie takich, które nie są zabronione przepisami prawa.

    Nowy doklejony: 17.12.11 20:40
    [cite] daarek:[/cite]
    Jedna uwaga - przed zebraniem należy już w zasadzie mieć "wybraną" firmę (pełna demokracja nie zdaje egzaminu czasami) najlepiej dwie, dobrze rozeznane i właścicielom zasugerować i polecić taką a nie inną - w końcu to Wy jako członkowie zarządu będziecie bezpośrednio współpracować.

    To jest bardzo dobra rada! W mojej WM tak było, to dobra praktyka.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Jedna uwaga - przed zebraniem należy już w zasadzie mieć "wybraną" firmę (pełna demokracja nie zdaje egzaminu czasami) najlepiej dwie, dobrze rozeznane i właścicielom zasugerować i polecić taką a nie inną - w końcu to Wy jako członkowie zarządu będziecie bezpośrednio współpracować.
    czy tylko, aby na pewno ... przy sytuacji "burdelowej" we wspólnocie, każdy właściciel będzie chciał ugrać coś dla siebie...

    [cite] EDDIE:[/cite]Konsensus jest. Jedni (Kubap, daarek) uważają, że zarząd nie może wybrać administratora, a tacy jak ja, Koziorozka, czy Posesja uważają, że zarząd może wybrać administratora, ponieważ właściciele dali zarządowi plenipotencję do podejmowania pewnych decyzji, szczególnie takich, które nie są zabronione przepisami prawa.
    A niby kiedy dali zarządowi plenipotencję?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Konsensus
    1. «porozumienie osiągnięte w wyniku dyskusji i kompromisu»
    2. «zgodne stanowisko w jakiejś sprawie»
    Sam podkreślasz (EDDI), że nie wszyscy mają zgodne stanowisko w tej sprawie więc o konsensusie nie może być mowy.

    "...Czy deweloper sprzedał już wszystkie lokale?..."
    W świetle art. 4, 7, 9 a przede wszystkim art. 18 ust.2 UoWL pytanie jak najbardziej zasadne.
    "...2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu..."
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]W świetle art. 4, 7, 9 a przede wszystkim art. 18 ust.2 UoWL pytanie jak najbardziej zasadne.
    "...2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu..."

    czy aby na pewno w tym przypadku ?
    [cite] kolan1:[/cite] wszystko odbyło się zgodnie z ustawą o własności lokali.
    Na zebraniu (o którym wszyscy zostali powiadomieni i DOSTALI treści uchwał) był prawnik, notariusz i 130 osoby na 200 mieszkań.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    czy aby na pewno w tym przypadku ?
    "...Często deweloperzy chcą sprawować zarząd nieruchomością dłużej niż do momentu ukonstytuowania się wspólnoty mieszkaniowej, zastrzegając sobie takie prawo w umowach o budowę lokalu lub w umowach zawartych później w formie aktu notarialnego.
    Należy podkreślić, że nawet, jeśli tylko w pierwszym zawartym akcie notarialnym sprzedaży lokalu został zawarty zapis o powierzeniu zarządu deweloperowi, odnosi on skutek w stosunku do wszystkich kolejnych nabywców lokali
    ..."
    http://nieruchomosci.wieszjak.pl/deweloper/220173,Kiedy-deweloper-moze-zarzadzac-budynkiem.html

    p.s. było chyba niedawno jakieś orzeczenie nawet w identycznej sprawie jak się nie mylę - sąd uchylił uchwałę o zmianie zarządu
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] daarek:[/cite]
    czy aby na pewno w tym przypadku ?
    "...Często deweloperzy chcą sprawować zarząd nieruchomością dłużej niż do momentu ukonstytuowania się wspólnoty mieszkaniowej, zastrzegając sobie takie prawo w umowach o budowę lokalu lub w umowach zawartych później w formie aktu notarialnego.
    Należy podkreślić, że nawet, jeśli tylko w pierwszym zawartym akcie notarialnym sprzedaży lokalu został zawarty zapis o powierzeniu zarządu deweloperowi, odnosi on skutek w stosunku do wszystkich kolejnych nabywców lokali
    ..."
    http://nieruchomosci.wieszjak.pl/deweloper/220173,Kiedy-deweloper-moze-zarzadzac-budynkiem.html
    Takie zapisy to przeżytek ...
    Każdy taki zapis można zmienić , trzeba mieć tylko większość ZA sobą... wystarczy notariusz na zebraniu właścicieli i zmiana (uchwała) na zarząd właścicielski...
    p.s. było chyba niedawno jakieś orzeczenie nawet w identycznej sprawie jak się nie mylę - sąd uchylił uchwałę o zmianie zarządu
    i po co sianie niepewności, że coś gdzieś było, ale nawet gdyby było , to i tak nie obowiązuje w całej Polsce, tylko w danym przypadku, bo diabeł tkwi w szczegółach....
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Mowa jest o AN a jak cwany deweloper wpisał się w KW to nie wiem czy jakiś sąd dokona zmian wpisów na podstawie uchwały?!
    Takie zapisy co prawda nie podobają się Urzędowi Konsumentów ale w końcu są zgodne z ustawą.
    po co
    - w imię jednej z zasad: jednolitości stosowania prawa
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] daarek:[/cite]Mowa jest o AN a jak cwany deweloper wpisał się w KW to nie wiem czy jakiś sąd dokona zmian wpisów na podstawie uchwały?! Takie zapisy co prawda nie podobają się Urzędowi Konsumentów ale w końcu są zgodne z ustawą.
    przecież notariusz zapisze w formie aktu notarialnego ( dokonanie czynności), że właściciele dokonali zmiany zarządcy nieruchomości z dewelopera na zarząd właścicielski . To też podlega wpisowi do KW . Sąd nie może odmówić wpisu...
    po co
    - w imię jednej z zasad: jednolitości stosowania prawa
    Widzę, że masz małe doświadczenie w tych sprawach , jesteś tylko teoretykiem...
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    A gdzież mi do Twojej praktyki?
    Zresztą po co mi takie i aż tyle przejść.
    w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego
    - mogą zmienić???
    "uchwałą zaprotokołowaną przez notariusza"???
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] daarek:[/cite]
    w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego
    - mogą zmienić???
    "uchwałą zaprotokołowaną przez notariusza"???
    Jasne, że mogą. Po to jest ten przepis:
    Art. 18.2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    kolan1 - jeżeli jesteś w tym nowym Zarządzie to Ci wspólczuję. Nikt Ci za to nie podziękuję, narobisz sobie wrogów. Bo wielu myśli tak jak KubaP
    Zarząd WM jest za wszytko odpowiedzialny
    [align=right](...) admin[/align]
    Wspólczuję Ci dlatego ,że z doświadczenia wnioskuję ,że aktywność wlaścicieli ograniczy się jedynie do skarg na nieprawidlowości ale jedynie w ich lokalach, jakieśtam nieprawidlowości w części wspólnej to SF, za to wini powinni być czlonkowie Zarządu, przecież po to pelnią tą funkcję. Ale jeżeli stworzycie silny zespól, to zapamiętaj, bardzo trudno powolać Zarząd ale też bardzo trudno go odwolac. W waszej WM 200 - lokalowej jakakolwiek uchwala to wielkie wyzwanie, więc nie szafujcie tym, bo się "ludziom" to znudzi.Podjecie uchwaly to powinno być święto we WM.
    a propos - nie zważaj uwagi na te "spory" daarka, KubyP i ich wpisy - oni walczą o jakiśtam "Puchar Wszechwiedzącego" czy cośtam.:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    MirekL do Posesji:
    "...admin - reaguj na takie wpisy.To jest wprowadzanie w błąd uczestnikow tego forum. To co pisze to brednie nad którymi trudno dyskutować..."
    "...To się nie nadaje do dyskusji. To wręcz "oszukiwanie" uczestnikow tego forum..."
    "...komentarz usunięto Admin..."
    MirekL do daarka:
    "...daarek - to co wypisujesz o Konstytucji to jest demagogia do n-potegi.
    "...komentarz usunięto Admin..."
    "...Ręce opadają. Admin - reaguj na takie posty, ale nie uwagą ,że to WAŻNE..."
    "...cytujesz jakiś bełkot sędziów. Ja się za tych sędziów wstydze..."
    MirekL do Admina:
    "...Niestety admin. nie pozwala mi na polemikę..."
    MirekL do KubyP:
    "...KubaP - Twoja chęć "brylowania" na tym forum powoduje ,że zabierasz głos zawsze i wszędzie, nawet jak nie rozumiesz tematyki..."
    "...Ty masz jakieś kompleksy i próbujesz się dowartościować..."
    "...Ty w pogoni za wpisami nie starasz się zrozumieć tematu..."
    MirekL do wszystkich:
    "...Szanowni forumowicze. W jakim celu na forum... wszczynacie dyskusję..."
    "...komentarz usunięto Admin..."
    "...włos się na glowie jeży jak to czytam..."
    MirekL do ministra:
    "...Panie Ministrze Gowin ( może czyta fora internetowe) - ciężka praca przed Panem..."
    MirekL do kolan1
    "...jesteś w tym nowym Zarządzie to Ci wspólczuję..."
    "...w większości Zarządcy/Zarząd to są durnie..."
    "...nie zważaj uwagi na te "spory..."
    ===========================
    Uważaj tylko na wpisy MirkaL - bo jak widzisz jego wpisy coś wnoszą, są pełne profesjonalizmu, bardzo rzeczowe, treściwe, wszystkim pomagają... on ci jedyny ekspert i autorytet jest i basta. :bigsmile::bigsmile::cool:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] MirekL:[/cite]kolan1 - jeżeli jesteś w tym nowym Zarządzie to Ci wspólczuję.
    Nikt Ci za to nie podziękuję, narobisz sobie wrogów.
    Bo wielu myśli tak jak KubaP
    Zarząd WM jest za wszytko odpowiedzialny
    oraz próbują zarządzać w sposób dyktatorski tak jak MirekL - taka jest "Zosia samosia"....:bigsmile:
    Litości , litości ... idą święta ... zbliża się "młyn" związany z zebraniem sprawozdawczym, okresowe rozliczanie mediów ...

    Właścicielu lokalu pomóż swojej wspólnocie szybko i sprawnie przygotować materiały do corocznego sprawozdania
    i przekaż w terminach wyznaczonych przez Wspólnotę odczyt opomiarowanych mediów (ZW, CW, C.O.)
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd zwołuje zebranie właścicieli w sprawie wyboru Firmy Zarządzającej (czyli Administratora?)
    Czas wam ucieka, szybciej będzie, gdy zarząd sam firmę/administratora wybierze
    Uważam tak jak Mirek - uchwały nudzą właścicieli, im ich jest mniej, tym lepiej
    Polecam ci swój sposób - raz na jakiś czas kartka do skrzynek na listy właścicieli i tam krótko w punktach co zarząd zrobił, co jeszcze jest do zrobienia
    Ludzie czują się poinformowani a czasu na zebrania nie tracą
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ileż znowu tych uchwał poza zebraniem (oprócz dwóch rocznie - absolutorium i plan gospodarczy) zapada w normalnie funkcjonującej wspólnocie? Zmiana zarządu też nie odbywa się co kwartał.

    Pomysł z kartkami jak najbardziej, żeby tylko chciało to dotrzeć do zarządów (zarzadców).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] daarek:[/cite]A ileż znowu tych uchwał poza zebraniem (oprócz dwóch rocznie - absolutorium i plan gospodarczy) zapada w normalnie funkcjonującej wspólnocie?
    W normalnie działającej WM , na zebraniu sprawozdawczym/corocznym minimum sześć...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wystarczą dwie. W normalnie działającej WM, na zebraniu corocznym.
    Zebranie sprawozdawcze to w SM, na którą KubaP ciągle się powołuje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Posesja:[/cite]Wystarczą dwie. W normalnie działającej WM, na zebraniu corocznym.
    Zebranie sprawozdawcze to w SM, na którą KubaP ciągle się powołuje.
    To znaczy nie jest to standardowa normalna wspólnota ...

    Czepiasz się słownictwa ... no to dobra...a poza tym bzdurzysz ...

    Jakby na to nie patrzeć to i tak wychodzi uchwał więcej niż dwie ...
    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,
    2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,
    3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.

    1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.

    2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:

    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,

    2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,

    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czepiasz się słownictwa
    Odezwał się ten, co się nie czepia. :smile:
    1) Plan gospodarczy i zaliczki to jedna uchwała.
    2) Ocena zarządu to uchwała w sprawie absolutorium.
    To wszystko. Uchwały nie muszą się mnożyć jak króliki.
    Lepiej mniej, ale lepiej.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - napisz coś - będzie remis. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Posesja:[/cite]Uchwały nie muszą się mnożyć jak króliki. .
    a nie lepiej, przejrzyściej :

    -Uchwała o przyjęciu sprawozdania z zarządu NW
    -uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrachunkowy
    -uchwała w sprawie rozliczenia strat i nadwyżek utrzymania nieruchomości wspólnej
    -uchwała plan gospodarczy na następny rok obrachunkowy
    -uchwała o stawkach służący do naliczenia zaliczek obowiązujących od ...
    -uchwała o planie remontów nieruchomości wspólnej

    i to by było na tyle ....z królikami nie ma to nic wspólnego...
    ale prowadzeniem w normalności wspólnoty jak najbardziej...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    -Uchwała o przyjęciu sprawozdania z zarządu NW
    -uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrachunkowy
    Czym się różni przyjęcie sprawozdania od zatwierdzenia go?
    -uchwała w sprawie rozliczenia strat i nadwyżek utrzymania nieruchomości wspólnej
    To powinno być załatwione jednorazowo, raz na zawsze. Po co co roku podejmować taką samą uchwałę?
    PG i zaliczki to jedna uchwała - zaliczki wynikają z PG. Remonty to również część planu gospodarczego.

    Mnożenie uchwał nie sprzyja przejrzystości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Posesja:[/cite]
    -Uchwała o przyjęciu sprawozdania z zarządu NW
    -uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrachunkowy
    Czym się różni przyjęcie sprawozdania od zatwierdzenia go?
    Jeżeli osoba z licencją nie rozróżnia sprawozdania z działalności wspólnoty od sprawozdania finansowego to się nie dziwię, że w wielu wspólnotach jest tyle problemów, a sprawy sądowe ciągną się latami...
    -uchwała w sprawie rozliczenia strat i nadwyżek utrzymania nieruchomości wspólnej
    To powinno być załatwione jednorazowo, raz na zawsze. Po co co roku podejmować taką samą uchwałę?
    Czy co roku masz ten sam wynik finansowy ?, że chcesz to załatwić jednorazowo raz na zawsze, nie pytając o zdanie właścicieli lokali.
    To poważne naruszenie ustawy...

    PG i zaliczki to jedna uchwała - zaliczki wynikają z PG. Remonty to również część planu gospodarczego.
    dla kogo jedna dla tego jedna , chyba, że .... ktoś miesza w zarządzanie wspólnotami zapisy ustawy o rachunkowości, dla mnie sa to dwie odrębne uchwały. Pomagają znacząco przy windykacjach jako dowód w sprawie...

    PG to planowane wydatki syntetycznie i nie widzę związku z zaliczkami . Zaliczki mogą być uchwalone w innej wysokości niż wynika to z PG.
    PG nie zmienia się (przynajmniej tak jest u mnie) przy każdorazowej zmianie stawek służących do naliczania zaliczek. To jest materiał do sprawozdania z zarządu NW dla Zarządu WM.

    Plan remontu NW zawiera analityczne pozycje i planowany koszt zamierzenia w danym okresie . Może też zawierać pozycje wykraczające poza okres obrachunkowy -np. zbiórka funduszy na remont, który zostanie wykony w innym okresie obrachunkowym. Takich szczegółów nie zapisuje się w PG.
    -uchwała w sprawie rozliczenia strat i nadwyżek utrzymania nieruchomości wspólnej
    Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie wywodzące się z sal sądowych...
    czasami licencjonowany powinien bywać w sądach w charakterze widza... teoria to nie wszystko....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli osoba z licencją nie rozróżnia sprawozdania z działalności wspólnoty od sprawozdania finansowego to się nie dziwię, że w wielu wspólnotach jest tyle problemów, a sprawy sądowe ciągną się latami...
    Za długotrwałość procesów sądowych w Polsce nie odpowiadam. :smile:
    Sprawozdanie finansowe jest częścią sprawozdania z działalności zarządu (nie: z działalności wspólnoty). Może w swojej wspólnocie składasz 10 sprawozdań, które są przyjmowane i zatwierdzane (na przemian) piętnastoma uchwałami, ale to jest dziwactwo, a nie norma we wspólnotach. Tym bardziej nie należy tego zalecać innym.
    Czy co roku masz ten sam wynik finansowy ?, że chcesz to załatwić jednorazowo raz na zawsze, nie pytając o zdanie właścicieli lokali.
    To poważne naruszenie ustawy...
    Nie wiem, jak u Ciebie, ale w moich wspólnotach każdą uchwałę podejmują właściciele. Nie da się podjąć uchwały, nie pytając o zdanie właścicieli. :smile:
    Co mają do tego konkretne liczby? W uchwale "o zakresie i sposobie prowadzenia ewidencji pozaksięgowej" można zapisać, że nadwyżkę nad kosztami zarządu nieruchomością wspólną należy zaliczyć na Fundusz Remontowy. Niedopłatę należy uzupełnić przez wpłaty właścicieli, bo wspólnoty raczej nie mają sponsorów. Naruszenie ustawy? W którym punkcie?
    Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie wywodzące się z sal sądowych... (...) teoria to nie wszystko....
    KubaP, jakimże doświadczeniem możesz się pochwalić ze swojej jednej, jedynej wspólnoty? I z kim się tak procesujesz? Ze swoimi sąsiadami z bloku? :smile:
    "Doświadczenie płynące z sal sądowych" - to Twoja stara śpiewka, ale w Twoich postach nie widać porad, płynących z doświadczenia. Raczej gorycz i rozdrażnienie, "płynące z wielu przegranych spraw sądowych". Może zatem przydałoby Ci się trochę tej nielubianej przez Ciebie teorii, czyli wiedzy? :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Sprawozdanie finansowe jest częścią sprawozdania z działalności zarządu (nie: z działalności wspólnoty)
    Przecież nie składa się sprawozdania finansowego z Zarządu WM lecz sprawozdanie finansowe z całej Wspólnoty. Odrębnie Zarząd WM składa sprawozdanie ze swojej działalności .
    KubaP, jakimże doświadczeniem możesz się pochwalić ze swojej jednej, jedynej wspólnoty?
    Znowu błędne założenie i błędne wnioski... skąd wiesz, że ja należę tylko do jednej, jedynej wspólnoty?
    Posesja widzę, że ty masz swój wyimaginowany świat wspólnot, w sądzie nigdy nie byłeś w sprawach wspólnotowych, a masz tak blisko.
    Niewiele masz doświadczenia, teoretyzujesz na prawo i lewo, rzucasz populistyczne teorie w imię czego?, że niby tak ma być. :bigsmile:
    Jak niczego nie zrozumiałeś z tego co napisałem do tej pory, to masz problem...

    Kończę te akademicką dyskusję, bo ona prowadzi donikąd , pożyjemy zobaczymy .
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja ci nie bronię przedstawiać choćby dziesięciu sprawozdań. Rób, jak uważasz, ale nie ma takiej potrzeby.
    Rzeczywiście, produkowania takiej sprawozdawczości i uchwałologii nie rozumiem. U Ciebie jest gorzej, niż w spółdzielczości mieszkaniowej.
    Jak się z kimś nie zgadzasz, to zaraz piszesz o populizmie. To jest bez sensu, bo populizm nie ma związku z ilością sprawozdań we wspólnocie. :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pomyśl, Posesja zanim coś jeszcze napiszesz . Być modny nie oznacza być na topie, a do tego dążysz ... podaj kilka adresów wspólnot na rzecz których pracujesz, a przekonam się coś za ptica... już do tego Wrocławia się przejadę...
    Ja ci nie bronię przedstawiać choćby dziesięciu sprawozdań. Rób, jak uważasz, ale nie ma takiej potrzeby.
    Potrzeby? Znowu błędne wnioski wyciągasz ... o czym ty piszesz jak nie rozróżniasz sprawozdania z działalność Zarządu WM od sprawozdania finansowego Wspólnoty...
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Ja w temacie wątku do kolan1.
    1/ do wyboru administartora nie jest potrzebna żadna uchwała wspólnoty! To czynność zwykłego zarządu - zarząd podpisuje umowę z administratorem, w której zawiera m. in. tryb jej rozwiązania. Uchwała w tej sprawie byłaby dziwolągiem, bo kto wtedy miałby odwołać administartora? wspólnota nastepną uchwała? bez sensu... konsultacje tak, uchwała nie.
    2/ jeżeli kończy się okres rękojmi lub gwarancji i nie są zrealizowane naprawy gwarancyjne to możecie w swoim dobrze pojętym interesie:
    - podjąć uchwałę zlecającą zarządowi wystapienie na drogę sądową przeciw deweloperowi w tej sprawie.
    - właściciele, którzy chcą być reprezentowni przez zarząd muszą mu uprzednio udzielić cesji! Ci, którzy nie udzielą takiej cesji - nie będą
    w tym postepowaniu przez zarząd reprezentowani, czyli nawet jeżeli zarząd wygra to postepowanie - mogą być zmuszeni do pokrycia kosztów napraw przypadających na nich z własnej kieszeni. Udzielenie cesji jest indywidualne i dobrowolne. Poinfromuj też właścicieli, że mogą nie udzielać cesji i wystąpić z pozwem indywidualnie.
    (Natomiast zarząd nie ma prawa - bez cesji właścicieli pozywać dewelopera o nie zrealizowane naprawy - ponieważ zarząd nie jest beneficjentem ani rękojmi ani gwarancji). Bez cesji właścicieli zarząd nie zostanie uznany za stronę w tym postępowaniu.
    Termin rękojmi jest terminem zawitym - po prostu mija i nawet złożenie wniosku reklamacyjnego go nie przerywa, bieg rękojmi można przerwać wyłącznie składając powództwo.
    Myślę, że bez konsultacji z prawnikiem się nie obejdzie, co prawda mogę próbować to wyjaśniać bardziej szczegółowo, ale musiałby to być dłuuuuuuuuugi post.
    kolan1 - wycieczka do prawnika, zebranie cesji, podjęcie uchwały, pozew do sądu. W międzyczasie przypilnować, żeby właściciele zgłaszali prawidłowo jak najwięcej wniosków o naprawy gwarancyjne - oczywiście pisemnie (z kopią potwierdzoną). Przydadzą się w sądzie.
    Pozdrawiam świątecznie wszystkich forumowiczów.

    Nowy doklejony: 19.12.11 18:01
    Do KubaP.
    Spawozdanie finansowe może być załącznikiem do sprawozdania zarządu, poza tym nie udzielenie absolutorium(lub nie przyjęcie sprawozdanie zarządu wspólnoty) w praktyce nie oznacza NIC, nie ma na to sankcji w UoWL.
    Komentarz edytowany Pani Beata
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Pani Beata:[/cite]
    1/ do wyboru administartora nie jest potrzebna żadna uchwała wspólnoty! To czynność zwykłego zarządu -
    Szanowna Pani z czego to wynika?
    spawozdanie finansowe może być załącznikiem do sprawozdanie zarządu, poza tym nie udzielenie absolutorium( lub nie przyjęcie sprawozdanie zarządu wspólnoty) w praktyce nie oznacza NIC, nie ma sankcji w UoWL.
    wszytko może być załącznikiem do sprawozdania, ale przecież nie o takie rozwiązania tu chodzi i nie takie miał na myśli ustawodawca , to środowisko prawników feruje takie tezy dla ułatwienia sobie pracy ... bo nie rozumieją po co taka uchwała powstała... kodeks cywilny im wystarcza...
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    KubaP
    Nie chcę być niemiła przed świętami, ale pytanie pierwsze mógłby zadać analfabeta.
    Pocztaj, poczytaj i jeszcze raz poczytaj.
    Na początek zadaj sobie w swojej główce pytanie - jak odwołać administratora wybranego uchwałą,
    który "przestał nagle przychodzić do pracy? Może to Cię trochę naprowadzi. Administrator to pracownik,
    jego się zatrudnia w oparciu o umowę, a nie wybiera. Umowę muszą podpisać strony,(administrator i zarząd) natomiast uchwały
    podejmuje większość właścicieli. Umowy o pracę nie da się "podjąć większością..."
    Wybór administratora uchwałą to najczystsza patologia. A może panią sprzataczkę też uchwałą?
    Komentarz edytowany Pani Beata
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Pani Beata:[/cite]KubaP
    Nie chcę być niemiła przed świetami, ale pytanie pierwsze mógłby zadać analfabeta.
    analfabeta mówić umie , ma problem z pisaniem... :bigsmile:
    [cite] Pani Beata:[/cite]Pocztaj, poczytaj i jeszcze raz poczytaj.
    Na początek zadaj sobie w swojej główce pytanie - jak odwołać administratora wybranego uchwałą,
    który "przestał nagle przychodzić do pracy?" może to Cię trochę naprowadzi. Administrator to pracownik,
    jego się zatrudnia. a nie wybiera.
    Wybór administratora uchwałą to najczystsza patologia. A może panią sprzataczkę też uchwałą?
    :bigsmile:Kobieto, pycha przez ciebie przemawia , ty jako prawnik tylko tyle potrafisz? :shamed: jak go się powołało uchwałą to się go odwoła uchwałą .... i pójdzie jak po maśle gdy tylko pójdzie fama po wspólnocie że porzucił swe obowiązki.
    Zanim go się zatrudni ( co robi Zarząd w imieniu wspólnoty ) robi się "rozmowę kwalifikacyjną" i ocenia się go , to właśnie robi ogół właścicieli lokali podejmując stosowną uchwałę.
    Ty mi napisz jak rozwiązać wynikły konflikt pomiędzy Administratorem z licencja a Zarządem WM . Kogo wymienić w tym tandemie ? Kto to ma zrobić?

    Widzę, że niewiele masz do powiedzenia w tym temacie, dlatego takie słownictwo u ciebie bryluje
    pytanie...zadać analfabeta
    Porównywanie roli sprzątaczki z rolą administratora w strukturach wspólnoty , uważam, że eliminuje ciebie z kręgu osób wypowiadających się w temacie wspólnot.
    A tak poza tym to Wesołych Świąt....:bigsmile:

    Pozytywne oceny od: Posesja
    Klaka ma się dobrze ... jak w programach rozrywkowych : jak chcesz, aby wygrała ... to wyślij SMSa na numer ... . ( tu na forum kliknij: Podziękuj - oceń pozytywnie)
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    KubaP. Nie podejmuję sporu z Tobą na inteligencję, bo nie walczę z bezbronnymi. Pytasz KuboP. Jak odwoływać we wspólnocie? To proste, zarząd właścicielski odwołujemy uchwałą właścicieli, a z administratorem zarząd po prostu rozwiązuje umowę. Gdyby administratora powołać uchwałą - jak proponujesz, to w razie jego konfliktu z zarządem faktycznie byłby pat - konflikt dwóch równorzędnych podmiotów.
    To chwalebne, że robisz konsultacje w sprawie wyboru administratora z właścicielami. Szczerze bardzo to popieram i uważam za słuszne.
    Jednak na konsultacjach sprawa się kończy (czasem ofert może być kilka i np. żadna nie uzyska większości).
    Koniec końców umowę ze wskazanym podmiotem podpisuje zarząd. To zarząd we wspolnocie zatrudnia i zwalnia.
    Zarząd odpowiada również za pracę administratora. Jak mógłby odpowiadać, jeżeli kto inny by go powoływał? To byłby absurd...
    Również daarek pyta w tym wątku jak to jest?, i na jakiej podstawie zarząd może zatrudnić administratora. Podstawa jest prosta. Skoro sprawowowanie zarządu zwykłego nieruchomością wspólną należy do kompetencji zarządu wspólnoty, to właśnie zarząd wspólnoty może postanowić o przekazaniu części swoich kompetencji administratorowi (czyt. zatrudnić licencjonowanego administratora) i dlatego ta decyzja należy właśnie do zarzadu, a nie do wspólnoty. Szczegóły określa się w umowie. Właściwie to nie piszę tego postu do Ciebie KuboP. Ty "wiesz swoje". Piszę do tych, którzy chcą uniknąć rażących błędów (może nie celowych, ale jednak) w funkcjonowaniu wspólnoty.
    Konsultacje z właścicielami przed podpisaniem umowy z administratorem - bardzo wskazane
    Powoływanie administratora, sprzątaczki, elektryka, wybór ubezpieczyciela itp. uchwałą - żenada i analfabetyzm.
    Ktoś napisał w tym wątku, że zdania co do tego czy powołujemy administartora uchwałą, czy nie - są podzielone...
    Zgadzam się, są podzielone - pomiędzy tych co wiedzą i... niedouczonych. I nie dlatego, że ja napisałam post. I nie ma we mnie pychy, nie galopuj proszę.
    Mój post nikogo nie obraża, ani nie ośmiesza - to poziom wiedzy (niektórych w tym wątku) ich co najwyżej samoośmiesza. Mam nadzieję, że czytelnie podałam w moich postach powody, dla których powoływanie administratora odbywa się w drodze umowy.
    PS
    Przepraszam za moje literówki, jadnak cieszę się, że sprawiają KubieP. tyle radości i są dla niego jedyną okazją do nawiązania polemiki (w tym wątku).
    Komentarz edytowany Pani Beata
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.