KOMISJA REWIZYJNA

LUCYNALUCYNA Użytkownik
W naszej wspólnocie oprócz zarządu jest również komisja rewizyjna . Jest to taka komisja która sprawdza dokumenty prowadzone przez zarząd i księgową.czy dokumenty do których chce zajrzeć komisja powinnam im wydać do domu czy tylko w biurze mogą przejrzeć dokumenty?
Oraz jakie obowiązki powinna mieć taka komisja? Może u was we wm jest taka komisja? Jak to u was działa?
«1

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2012
    [cite] LUCYNA:[/cite]W NASZEJ WSPÓLNOCIE OPRÓCZ ZARZĄDU JEST RÓWNIEŻ KOMISJA REWIZYJNA .JEST TO TAKA KOMISJA KTÓRA SPRAWDZA DOKUMENTY PROWADZONE PRZEZ
    ZARZĄD I KSIĘGOWĄ.CZY DOKUMENTY DO KTÓRYCH CHCE ZAJRZEĆ KOMISJA POWINNAM IM WYDAĆ DO DOMU CZY TYLKO W BIURZE MOGĄ PRZEJRZEĆ DOKUMENTY?
    ORAZ JAKIE OBOWIĄZKI POWINNA MIEĆ TAKA KOMISJA? MOŻE U WAS WE WM JEST TAKA KOMISJA?JAK TO U WAS DZIAŁA?

    Pojęcie komisji rewizyjnej nie jest znane ustawie o własności lokali, właściciele lokali jednak mogą ustanowić odmienny sposób zarządu i powołać taki organ - wymagałoby to jednak zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, przy czym chodzi o umowę, której stroną są wszyscy właściciele lokali.
    Jeżeli takiej umowy brak, to kontrolę działalności zarządu mogą przeprowadzić wyłącznie właściciele lokali działający osobiście lub przez pełnomocników.
    Odnośnie wydania dokumentacji właścicielom - to jest to kwestia zaufania, jednak moim zdaniem takie działanie nie jest uprawnione, bo dokumentacja winna się znajdować w Waszej siedzibie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Żadne przepisy nie przewidują komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej, nie ma więc prawnie określonych zadań czy uprawnień takiej komisji. Jeżeli właściciele zdecydują się na jej powołanie, muszą w uchwale określić jej zadania i odpowiedzialność. Jeżeli w skład komisji wchodzą właściciele lokali, to mają prawo wglądu do każdego dokumentu wspólnoty, jak każdy właściciel. Komisja nie ma większych uprawnień, niż pojedynczy właściciel.

    Żadnego dokumentu (oryginału) nie można wydawać komukolwiek.
    Właściciel / komisja mogą sporządzić odpisy, notatki lub kopie (np. aparatem cyfrowym).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]Żadne przepisy nie przewidują komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej. Jeżeli właściciele zdecydują się na jej powołanie, muszą w uchwale określić jej zadania i odpowiedzialność.

    W umowie muszą określić.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W umowie o sposobie zarządu? Wtedy wszystko można.
    A dlaczego niby w uchwale nie można?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]W umowie o sposobie zarządu? Wtedy wszystko można.
    A dlaczego niby w uchwale nie można?

    Ponieważ taka komisja to nowy organ wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok z dnia 12 lipca 2006 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie, I ACa 183/06
    Właściciele mogą podjąć każdą uchwałę, która dotyczy spraw wspólnoty oraz nie pozostaje w sprzeczności z porządkiem prawnym i zasadami współżycia społecznego. Udzielenie absolutorium administratorowi, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy, jest w istocie przejawem zadowolenia członków wspólnoty z przedsiębranych przez niego czynności. Niewątpliwe jest przy tym, że ocena sposobu administrowania wchodzi w zakres spraw wspólnoty, a podjęta w tym zakresie uchwała nie jest sprzeczna z prawem i nie narusza powszechnie akceptowanych norm życia społecznego.
    Uchwała o powołaniu komisji rewizyjnej do kontroli działalności zarządu i zarządcy dotyczy jak najbardziej nieruchomości wspólnej.
    Uchwała taka nie pozostaje w sprzeczności z porządkiem prawnym i zasadami współżycia społecznego.
    Powołanie komisji rewizyjnej jest przejawem realizacji prawa do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.
    Komisja nie musi być organem, to po prostu grupa właścicieli, którzy realizują swoje ustawowe prawa. Mogą to robić w pojedynkę, albo grupowo. W tym celu podejmują uchwałę i działają. Jaki problem?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Powołanie rady nie stoi w sprzeczności z porządkiem prawnym - chodzi o skuteczność takiej uchwały.
    Jeżeli to tylko grupa właścicieli, to żaden problem, natomiast jak rozumiem mamy tu do czynienia z organem wspólnoty (jak w spółce kapitałowej).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: chodzi o skuteczność takiej uchwały
    Nie najzręczniejsza jest nazwa takiej komisji przywołująca dawne "duchy". Przecież można też powołać do konkretnej sprawy pełnomocników właścicieli lokali do dbania o ich interesy. Kto chce, szuka sposobu; kto nie chce, szuka powodu.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Póki Zarządca będzie ulegal stereotypom, że jak coś nie jest w uowl jest niedozwolone, i wymaga zmiany sposobu zarządu za pomocą umowy wlascicieli nasza dyskusja jest bezsensowna. Ja takie stanowisko uważam za wręcz szkodliwe, to wprowadzanie wspólnot w bląd. Ale to bardzo wygodne dla zarządców, najważniejsze to niedopuścić do jakieś "jedności" wlaścicieli.Pojedyńczo są bez szans.
    Posesja -
    Żadnego dokumentu (oryginału) nie można wydawać komukolwiek.
    To w języku potocznym nazywamy demagogią. Nie można czy nie wolno, a może nie wypada? Oczywiście myślimy o różnych dokumentach. Uowl mówi tylko o dokumentacji technicznej,jak ktoś chcialby ode mnie dokumentacj techniczną np. mieszkania sąsiada to "poslalbym go do diabla", z dokumentacją finansową byloby podobnie. Chyba , że wlasciciele uchwalą wgląd do wszystkich dokumentow. wowczas niech szukają jeleni do zarzadu.Sami się zaszczują.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miruś, w "konstruktywnych inaczej" wypowiedziach jesteś niedoścignionym mistrzem.
    Napisz po polsku, co chciałeś powiedzieć.
    Wydajesz oryginalne dokumenty wspólnoty (faktury, rachunki, umowy, uchwały, wyciągi bankowe, Książkę obiektu budowlanego, kosztorysy) poza swoje biuro / mieszkanie?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piszę po polsku - wydaję za "uzasadnioną "potrzebą każdy dokument potrzebny wlaścicielowi naszej WM. W ciągu pięciu lat mialem takie dwa przypadki. Rozpatrzylem je "arbitralnie" jako Zarząd WM jako "uzasadnione". I je udostępnilem, zezwalając na wyniesienie z mojego mieszkania w celu wykonania kserokopii. To byly ksero instalacji wewnętrznej ich lokali. Logiczne i zasadne aż do bólu. A co by się stalo gdybym odmówił? Nic, podpadlbym dwom sąsiadom, napewno stracilbym ich glosy. I co więcej? Zle samopoczucie, dyskomfort psychiczny, i niezly wątek na tym forum. A co bym zrobil gdyby np. sąsiad zawnioskował o udostępnienie mu "naszej" umowy na np. sprzatanie. Pokazałbym mu slynny gest "Kozakiewicza" i nawet wskazał dokladny adres Sądu, gdzie móglby zlożyć pozew, przeciwko , nie mnie, ale przeciwko "naszej" wspólnocie mieszaniowej. Ale tak dzialamy w naszej WM? Każdy ma wolny wybor.:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL.: Nie można czy nie wolno, a może nie wypada ?
    Mirek zastanów się, ilekroć jest dyskusja o powołaniu Komisji Rewizyjnych we WM, tyle razy jest wołanie o pomstę... wśród niektórych właścicieli (członków Zarządów). Widać boją się ich jak diabeł święconej wody... :wink: Nie chcą aby ktoś ich sprawdzał a ustawa przyzwala na taki stan rzeczy. W stowarzyszeniach - bez żadnego problemu - działają takie komisje. Natomiast we wspólnotach, Zarządów nie może kontrolować komisja, może to czynić tylko indywidualny właściciel. Myślenie kapitalne !
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124 - niektore interpretacje przepisow przez userow są tak karkolomne, że zmieniają calkowicie sens ustawy owl.
    Takie stanowisko reprezentuje Zarządca piszący o zmianie sposobu zarządzania. Ja nie chce wywolywać następnej gorącej dyskusji, pozostańmy przy swoich zdaniach. Ponowię jedynie swój wywod, że w Zarządzie WM nie mogą być kobiety. Gdyby ustawodawca tak chcial, jasno sprecyzowal by to w ustawie. Jak wlaścicieli chcą takiej zmiany to muszą zmienić sposób zarządu na umowny. Wymaga to jednomyślności.I nawet zacytuje tu orzeczenie sądowe.
    Co do wątku. Bylbym ostrożny z tym "radosnym uchwalodawstwem" we WM. Posesja zacytowal orzeczenie Sądu i to Apelacyjnego. Po jaką cholerę sąd zajmowal się uchwałą WM o absolutorium "administratorowi"? Bo ją ktoś zaskarżył.Mial do tego prawo. I co się dowiedzial, że wszystko jest OK.Chyba się rozczarowal.
    Wszystko zależy od okoliczności. Ja np.nie rozumiem, dlaczego do kontroli administratora i księgowej jest Komisja a nie Zarząd? Chyba ,że Zarząd to Grupa Wzajemnej Adoracji, taki dodatek dla administratora , na ktorą zawsze można zrzucić odpowiedzialność. Jeżeli wlaściciele chcą trzymać rękę na pulsie to niech uchwalą jedną mądrą uchwalę np . jak ma wyglądać sprawozdanie rozliczeniowe. A swoją drogą to u Nas wszyscy chcą kontrolować, a nie być kontrolowanym.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Póki Zarządca będzie ulegal stereotypom, że jak coś nie jest w uowl jest niedozwolone, i wymaga zmiany sposobu zarządu za pomocą umowy wlascicieli

    To nie jest kwestia tego czy coś jest dozwolone czy nie, dlaczego właściciele mieliby nie powoływać kolejnego organu? Niech sobie powołują - ale w sposób prawem przewidziany, o ile owa Komisja ma mieć jakieś kompetencje.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    ale w sposób prawem przewidziany
    Czyli uchwałą większością glosow, bo tak dzialają duże wspólnoty. I rzeczywiście ,żeby nie "kojarzyla się" ze stowarzyszeniami może przyjąć nazwę " Grupa wlaścicieli realizująca swoje ustawowe prawo do kontroli Zarządu Wspólnoty".
    Chociaż prawdę powiedziawszy, sądy w naszym kraju moglyby wydać w tej sprawie sprzeczne orzeczenia.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie uchwałą, tylko umową.
    Jeśli właściciele chcą utworzyć organ, którego ustawa nie przewiduje, mogą to zrobić w drodze umowy (za zgodą wszystkich), zgodnie z art. 18.1 uwl.
    Tu się zgodzę z Zarządcą, że uchwała nie wystarczy, żeby uprawnienia komisji rewizyjnej wyegzekwować. Prawo do kontroli zarządu ma każdy właściciel - czy to w pojedynkę, czy w grupie z innymi właścicielami, ale wtedy nie trzeba grupy właścicieli nazywać komisją rewizyjną.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]
    ale w sposób prawem przewidziany
    Czyli uchwałą większością glosow, bo tak dzialają duże wspólnoty. I rzeczywiście ,żeby nie "kojarzyla się" ze stowarzyszeniami może przyjąć nazwę " Grupa wlaścicieli realizująca swoje ustawowe prawo do kontroli Zarządu Wspólnoty".
    Chociaż prawdę powiedziawszy, sądy w naszym kraju moglyby wydać w tej sprawie sprzeczne orzeczenia.:bigsmile:

    Grupa właścicieli może sobie obrać dowolną nazwę , proponuję "Siedmiu Wspaniałych",bo moim zdaniem lepiej brzmi niż "Komisja Rewizyjna". Jeżeli jednak właściciele lokali postanowią o utworzeniu organu, to konieczna jest umowa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124 - i tutaj potwierdza się Twoja opinia. No cóż, od paru lat dzialam nielegalnie, samozwańczo nazywając siebie Przewodniczącym Zarządu.Nie wolno również powoływać Przewodniczącego zebrania, Protokolanta, Komisję Skrutacyjną, wymaga to umowy, bo to zmiana sposobu zarządu.Muszę z tym jakoś żyć.Ale z drugiej strony to bardzo wygodne stanowisko dla Zarządu/zarządcy.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    I ty chcesz tu z kimś poważnie porozmawiać? [align=right](...) admin[/align]
    Kto napisał, że nie wolno powoływać komisji skrutacyjnej? Komisja skrutacyjna to nie jest żaden organ, tylko grupa właścicieli do liczenia głosów.
    Można utworzyć różne inne organy i zasady funkcjonowania wspólnoty, bo właściciele mogą przyjąć inny sposób zarządu niż określił to ustawodawca, ale zgodnie z art. 18.1.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    LUCYNALUCYNA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KOCHANI U NAS TEŻ NA ZEBRANIU JEST PRZEWODNICZĄCY ZEBRANIA I PROTOKOLANT ORAZ JAK PISAŁAM WCZEŚNIEJ KOMISJA REWIZYJNA I NIE MAMY PODPISANEJ ŻADNEJ UMOWY KOMISJA ZOSTAŁA WYBRANA WIĘKSZOŚCIĄ GŁOSÓW NA ZEBRANIU DWA LATA TEMU NATOMIAST PRZEWODNICZĄCY I PROTOKOLANT ZEBRANIA SĄ WYBIERANI NA KAŻDYM ZEBRANIU (TYLKO WSPOMNĘ ŻE SĄ TO TE SAME OSOBY):smile:TAKI KLAN KTÓRY PROTOKÓŁ PISZE TROCHĘ POD SIEBIE .MAM TU NA MYŚLI TAKIE SPRAWY:W 2010 ROKU JEDEN Z LOKATORÓW POPROSIŁ O OFERTY NA HYDRAULKÓW PONIEWAŻ JEST U NAS WYMIENIANA INSTALACJA WODO-KANALIZACYJNA ZARZĄD TAKĄ OFERTĘ WYSTOSOWAŁ POWIESIŁ NA SŁUPACH OGŁOSZENIOWYCH W CAŁEJ MIEJSCOWOŚCI I ZGŁOSIŁA SIĘ TYLKO JEDNA EKIPA-TA KTÓRA DO TEJ PORY Z NAMI WSPÓŁPRACOWAŁA ŻADNEJ INNEJ OFERTY NIE BYŁO.I TEGO W PROTOKOLE TEŻ NIE BYŁO . NATOMIAST JAK ZARZĄD NIE ZAJĄŁ SIĘ ZEBRANIEM OFERT NA POWIĘKSZENIEM PARKINGU (Z POWODU BRAKU PIENIĘDZY NA KONCIE WM)TO W PROTOKOLE JEST NAPISANE ŻE NIE ZREALIZOWANO .UWAŻAM TO ZA CHORE PO CO ZBIERAĆ JAKIEŚ OFERTY NA COŚ CZEGO NA PEWNO W DANYM ROKU NIE ZROBIĘ .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Taka komisja, to po prostu grupa właścicieli, uchwała w tej sprawie nikogo nie wiąże, jest wyrazem stanowiska właścicieli, którzy wzięli udział w głosowaniu.
    Oczywiście grupa ta ma uprawnienia kontrolne, tak jak każdy właściciel, jej członek ma uprawnienia kontrolne i to wszystko.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lucyna - napraw klawiaturę, wyłącz wielkie litery, bo nie da się tego czytac
    I sformułuj dokładnie pytanie, bo nie bardzo rozumiem o co teraz pytasz
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja - Komisja Rewizyjna , to też grupa wlaścieli do kontroli pracy Zarządu. My dyskutujemy , czy jest to dozwolone prawem czy nie. Prawdę powiedziawszy nie wiem jakie jest Twoje stanowisko. raz twierdzisz, że mogą , drugi raz ,że tylko umowa. To są rozważania czysto akademickie. Jestem przeciwnikiem stanowiska ,że wlasciciele w umowie mogą sobie ustalić dowolny sposób zarządu, tzw. umowny.Nie mogą dokonać czynności prawnych wbrew ustawie. Muszą powolać Zarząd spośród siebie albo powierzyć zarządcy - umową. Nie mogą zmienić zasad glosowania, np. do 25% udzialów,bo to jest wbrew ustawie. Nie mogą np. zastrzec ,że w Zarzadzie może być tylko właściciel, bo to jest wbrew ustawie. Oczywiście jak jednomyślnie podpiszą taką umowę, i nikt nie będzie przeciwny, to będą żyli "pod kloszem", wyalienowani jak nasi parlamentarzyści, do czasu ,aż ktoś się wyłamie.Obserwowalem na tym forum dyskusją na temat zarządu we WM, nikt nikogo nie przekonal, powstalo nawet parę książek na ten temat. Cieszę się ,że w mojej WM nie mieliśmy zarządu powierzonego, tylko krotka info ,że obowiązują zasady uowl.
  • Opcje
    LUCYNALUCYNA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorka- piszę że u nas we WM też jest Komisja Rewizyjna ,Przewodniczący zebrania oraz Protokolant ,z Komisją Rewizyjną nie mamy podpisanej umowy ale nie przeszkadza mi to że sprawdzają dokumenty bo to może i dobrze że ktoś zerknie i przedstawi na zebraniu jak dokumenty są prowadzone .Tylko piszę że Przewodniczący zebrania od roku jest ten sam -zebrań mamy tak 3-4 w roku i napisałam jak Przewodniczący zebrania pisze protokoły.Uważam że niepotrzebne są oferty na zrobienie np.parkingu skoro ja w kasie nie mam złotówki .
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Prawo do kontroli zarządu ma każdy właściciel - czy to w pojedynkę, czy w grupie z innymi właścicielami
    Czyli jednak można...
    Zarządca: Jeżeli jednak właściciele lokali postanowią o utworzeniu organu, to konieczna jest umowa
    Nie ważne jak się zwał...
    Zarządca: Grupa właścicieli może sobie obrać dowolną nazwę , proponuję "Siedmiu Wspaniałych"
    Nazwa Grupy Właścicieli: "Siedem Grzechów Głównych" - też jest niezła... a przede wszystkim wymowna (wiadomo o co chodzi).
    MirekL: elan124 - i tutaj potwierdza się Twoja opinia
    Ano (po czesku, nie po włosku)...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Taka komisja, to po prostu grupa właścicieli, uchwała w tej sprawie nikogo nie wiąże, jest wyrazem stanowiska właścicieli, którzy wzięli udział w głosowaniu.
    Oczywiście grupa ta ma uprawnienia kontrolne, tak jak każdy właściciel, jej członek ma uprawnienia kontrolne i to wszystko.
    także inni właściciele mogą kontrolować buchalterię wspólnoty i działalność Zarządu i nie muszą należeć do grupy Siedmiu Wspaniałych...:wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przewodniczący zebrania od roku jest ten sam -zebrań mamy tak 3-4 w roku i napisałam jak Przewodniczący zebrania pisze protokoły.Uważam że niepotrzebne są oferty na zrobienie np.parkingu skoro ja w kasie nie mam złotówki .
    1) To wybierzcie kogoś innego do prowadzenia zebrania a protokół niech pisze druga osoba. Przecież to tylko od uczestników zebrania zależy. Poza tym protokół (jeśłi już go robicie, bo to nie jest obowiązkowe) powinien powstawać w trakcie zebrania, a nie po jego zakończeniu, więc jedna prowadzi a druga pisze to racjonalne wyjście
    2) Zbieranie ofert grosza nie kosztuje, więc jak zarząd sobie roboty dołożył, to w czym ci to przeszkadza?
  • Opcje
    ksenia1960ksenia1960 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem członkiem zarządu / księgowa/,w kilku WM. Jestem również przewodniczącą Komisji Rewizyjnej w swoim bloku. Komisja Rewizyjna jest przydatna, ale pod warunkiem że w jej skład wchodzą osoby , które wiedzą co chcą sprawdzać , przeglądać , kontrolować, podchodzą do sprawy na zasadzie -sprawdzam i wiem co sprawdzam-i nie potrzeba do tego biegłych rewidentów, jednak niezbędna jest podstawowa wiedza na temat sposobu rozliczeń, księgowań, "czytania bilansu" itp.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] Posesja:[/cite]Żadne przepisy nie przewidują komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej,
    Ale... jest wola większości właścicieli, która jest nadrzędna wobec tego, czego w ustawach nie ma.
    A co nie jest zakazane - jest dozwolone.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    A czy ja napisałem, że jest to zabronione?
    Przytoczę obszerniejszy cytat, bez wycinania fragmentów pod pasującą Tobie tezę:
    [cite] Posesja:[/cite]Żadne przepisy nie przewidują komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej, nie ma więc prawnie określonych zadań czy uprawnień takiej komisji. Jeżeli właściciele zdecydują się na jej powołanie, muszą w uchwale określić jej zadania i odpowiedzialność. Jeżeli w skład komisji wchodzą właściciele lokali, to mają prawo wglądu do każdego dokumentu wspólnoty, jak każdy właściciel. Komisja nie ma większych uprawnień, niż pojedynczy właściciel.
    Dodam: uchwałą takich uprawnień nadać nie można, bo jest to odstępstwo od reguł ustawowych, więc wymaga zgody wszystkich właścicieli - przyjęcia umownego sposobu zarządu. Zgodnie z art. 18.1 ustawy, wola właścicieli w sprawie określenia sposobu zarządu musi być wyrażona w umowie, zawartej w formie aktu notarialnego.

    Sama wola właścicieli bez dochowania wymaganej ustawą formy jej wyrażenia niczego nie zmieni.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]Żadne przepisy nie przewidują komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej,
    Ale... jest wola większości właścicieli, która jest nadrzędna wobec tego, czego w ustawach nie ma.
    A co nie jest zakazane - jest dozwolone.

    Oczywiście, właściciele mogą przyjąć zupełnie oryginalny model zarządzania - jednak, aby taka Komisja Rewizyjna była organem wspólnoty o określonych kompetencjach - konieczne jest dokonanie zmiany sposobu zarządu w rozumieniu art. 18 ustawy o własności lokali.
    W przypadku uchwały -jej wybór nie ma znaczenia prawnego, taka Komisja nie zostaje powołana. Mamy wówczas do czynienia z grupą właścicieli lokali, którym przysługują uprawnienia wynikające z ustawy.

    Nowy doklejony: 28.03.12 14:48
    [cite] Posesja:[/cite]A czy ja napisałem, że jest to zabronione?
    Przytoczę obszerniejszy cytat, bez wycinania fragmentów pod pasującą Tobie tezę:
    [cite] Posesja:[/cite]Żadne przepisy nie przewidują komisji rewizyjnej we wspólnocie mieszkaniowej, nie ma więc prawnie określonych zadań czy uprawnień takiej komisji. Jeżeli właściciele zdecydują się na jej powołanie, muszą w uchwale określić jej zadania i odpowiedzialność. Jeżeli w skład komisji wchodzą właściciele lokali, to mają prawo wglądu do każdego dokumentu wspólnoty, jak każdy właściciel. Komisja nie ma większych uprawnień, niż pojedynczy właściciel.
    Dodam: uchwałą takich uprawnień nadać nie można, bo jest to odstępstwo od reguł ustawowych, więc wymaga zgody wszystkich właścicieli - przyjęcia umownego sposobu zarządu. Zgodnie z art. 18.1 ustawy, wola właścicieli w sprawie określenia sposobu zarządu musi być wyrażona w umowie, zawartej w formie aktu notarialnego.

    Sama wola właścicieli bez dochowania wymaganej ustawą formy jej wyrażenia niczego nie zmieni.

    Pisaliśmy mniej więcej w tym samy czasie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    Oczywiście, właściciele mogą przyjąć zupełnie oryginalny model zarządzania -
    Problem jest jednak w tym, że powołanie takiej komisji nie ma nic wspólnego z żadnym modelem zarządzania.

    [cite] Posesja:[/cite]
    Jeżeli właściciele zdecydują się na jej powołanie, muszą w uchwale określić jej zadania i odpowiedzialność.
    (...)
    Dodam: uchwałą takich uprawnień nadać nie można, bo jest to odstępstwo od reguł ustawowych, więc wymaga zgody wszystkich właścicieli - przyjęcia umownego sposobu zarządu. Zgodnie z art. 18.1 ustawy, wola właścicieli w sprawie określenia sposobu zarządu musi być wyrażona w umowie, zawartej w formie aktu notarialnego.
    Sama wola właścicieli bez dochowania wymaganej ustawą formy jej wyrażenia niczego nie zmieni.
    W tej materii właściciele nic nie muszą. Uchwalają, co uważają za stosowne i to realizują.
    Mają ludzi chętnych do pracy w takiej komisji - to powołują zespół chętnych, czuwających nad finansami wspólnoty, który będzie składał właścicielom sprawozdania w tym zakresie i potwierdzał, że ich pieniądze są rozsądnie wydawane, a przez to bezpieczne.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Problem jest jednak w tym, że powołanie takiej komisji nie ma nic wspólnego z żadnym modelem zarządzania.
    To jest ten nowy, oryginalny model. Można go ustanowić w drodze umowy notarialnej właścicieli.
    W tej materii właściciele nic nie muszą. Uchwalają, co uważają za stosowne i to realizują.
    :smile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele mogą podejmować rozmaite uchwały, jednak czy wywołają te uchwały skutki prawne, to już zupełnie inna kwestia, np. związana z tym, na ile znają ustawę o własności lokali, jeżeli nie znają, to mogą żyć w przeświadczeniu, że taka Komisja jest organem i to wcale nie oznacza, że będzie im się gorzej wiodło.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mogą żyć w przeświadczeniu, że taka Komisja jest organem i to wcale nie oznacza, że będzie im się gorzej wiodło
    Znam przypadki większych pomyłek, które też nie osłabiały samozadowolenia.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    To jest ten nowy, oryginalny model.
    Taaaak? :cool:
    Wykaż oryginalność tego modelu w odniesieniu do sposobu zarządzania wspólnotą.
    [cite] Posesja:[/cite]Można go ustanowić w drodze umowy notarialnej właścicieli.
    :bigsmile:
    Więc jeśli tylko tak można - udowodnij, że nie może być inaczej.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: aby taka Komisja Rewizyjna była organem wspólnoty o określonych kompetencjach - konieczne jest dokonanie zmiany sposobu zarządu w rozumieniu art. 18 ustawy o własności lokali. W przypadku uchwały - jej wybór nie ma znaczenia prawnego
    I właśnie, nie ma znaczenia prawnego, ale ma znaczenie etyczne, moralne. Dziwne, że w Stowarzyszeniach takie Komisje działają i nie wywołują takiej wrzawy jak np. tu na Forum. Niby można, ale nie trzeba, niby tak, ale nie... Jak tylko mówi się o ciałach, które mogłyby kontrolować Zarząd, to wtedy wytacza się różnorakie armaty, najczęście bez prochu ale załadowane szmatami, szpikulcami, śrubami i szpilkami...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Wykaż oryginalność tego modelu w odniesieniu do sposobu zarządzania wspólnotą.
    Zgodnie z ustawą, jedynym organem wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd.
    Komisji rewizyjnej w ustawie nie ma, więc jej powołanie zgodnie z prawem będzie ustanowieniem oryginalnego sposobu zarządu. Żeby komisja rewizyjna miała umocowanie prawne - czyli żeby miała określone uprawnienia, czyli żeby była drugim (obok zarządu) organem - należy ustanowić inny niż ustawowy sposób zarządu nieruchomością wspólną w trybie art. 18.1.

    Zawarcie umowy właścicieli o nadaniu komisji rewizyjnej uprawnień kontrolnych - jeżeli odbędzie się zgodnie z trybem określonym w art. 18.1 ustawy - będzie ustanowieniem takiego oryginalnego (nieprzewidzianego ustawą) sposobu zarządu. Jeżeli odbędzie się to w drodze uchwały, komisja nie będzie organem wspólnoty, nie uzyska żadnych uprawnień innych, niż te, które ma każdy z poszczególnych właścicieli lokali, krótko mówiąc: uchwała nie wywoła skutków prawnych.
    Więc jeśli tylko tak można - udowodnij, że nie może być inaczej.
    Przeczytaj art. 18.1 - tam jest określone, jak można to zrobić, żeby powstał skutek prawny, o który Ci chodzi. A contrario: jak zrobisz inaczej, to skutku nie osiągniesz.

    Właściciele mogą podejmować najdziwniejsze uchwały, nie bacząc na to, czy leży to w zakresie ich kompetencji. Co jednak nie znaczy, że takie uchwały wywołują skutki prawne - co najwyżej wywołują śmiech u co bardziej świadomych obywateli.

    Dość powszechne jest uchwalanie we wspólnotach:
    1) statutów, regulujących nieco odmiennie niż ustawa sprawy zarządu nieruchomością wspólną;
    2) regulaminów, nakładających na właścicieli obowiązki nieprzewidziane żadną ustawą oraz kary za ich niewykonanie;
    3) uchwał o opłatach na koszty dzierżawy nieruchomości przyległych (poza graniami NW);
    4) uchwał o "granicach nieruchomości wspólnej", rozdzielających "po uważaniu" to co wspólne, od tego, co odrębne;
    5) uchwał o nakazach i zakazach, "obowiązujących" w nieruchomości wspólnej.

    Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, ale niecierpliwy właściciel łatwo może udowodnić, że to są pomysły z Księżyca, nie do wyegzekwowania na drodze prawnej.

    Nowy doklejony: 28.03.12 17:05
    Dziwne, że w Stowarzyszeniach takie Komisje działają i nie wywołują takiej wrzawy jak np. tu na Forum.
    Jest zasadnicza różnica: ustrój wewnętrzny stowarzyszenia regulują statuty, które są obowiązkowe. Ponadto statut podlega kontroli sądu rejestrowego, który odmówi rejestracji stowarzyszenia, jeżeli statut zawiera postanowienia niezgodne z prawem. Działalność stowarzyszeń (po zarejestrowaniu) podlega nadzorowi starosty.

    Poza wszystkim:
    zgodnie z ustawą "Prawo o stowarzyszeniach", stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej (art. 11.3). Zatem nie tylko może, ale musi mieć "komisję rewizyjną".

    Wspólnota nie podlega sądowej rejestracji, a statuty nie tylko nie są wymagane, ale w sytuacji braku sądowego nadzoru są wręcz szkodliwe.
    Niby można, ale nie trzeba, niby tak, ale nie... Jak tylko mówi się o ciałach, które mogłyby kontrolować Zarząd, to wtedy wytacza się różnorakie armaty, najczęście bez prochu ale załadowane szmatami, szpikulcami, śrubami i szpilkami...
    Albo trzymamy się obowiązującego porządku prawnego, albo "wciskamy łzawe kity", jak Ty przed chwilą.
    "Znaczenie etyczno-moralne" może jest ważne dla uśpienia Twojej czujności i podmiotowości jako właściciela, ale nie ma siły sprawczej, nie zastąpi uprawnień, wynikających z przepisów prawa i które można wyegzekwować.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To bardzo dobrze , że nastąpi deregulacja rynku zarządców. Do krwioobiegu wejdzie nowa krew, ludzie "nieskażeni" indoktrynacją otrzymaną na kursach zarządzania. Ludzie żyjący w realu a nie zarządzających zza biurka przed komputerem. Jestem przeciwnikiem "glupiego uchwalodawstwa" ale skoro nasz ustawodawca wytworzyl gniot prawny w postaci ustawy o wlasności lokali to wlasciciele, aby mogli funkcjonować we WM winni wiele kwestii "doprecyzować" wszystko jedno w jakiej formie uchwaly, regulaminu, zarządzenia, Statutu. Kto się poczuje pokrzywdzonym ma prawo odwolac się do Sądu, to jest demokracja.
    Mowa ,że uchwala nie wywoluje skutkow prawnych to demagogia.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] MirekL:[/cite]TMowa ,że uchwala nie wywoluje skutkow prawnych to demagogia.
    Uchwała w tej sprawie nie wywołuje skutków prawnych.
    Nie mieszaj do wszystkiego sprawy deregulacji.
    Dopływ "świeżej krwi" nie zmieni stanu prawnego, nie spowoduje umocowania prawnego komisji rewizyjnej.
    To bardzo dobrze , że nastąpi deregulacja rynku zarządców. Do krwioobiegu wejdzie nowa krew, ludzie "nieskażeni" indoktrynacją otrzymaną na kursach zarządzania.
    Co więcej - nieskażonych żadną wiedzą z zakresu zarządzania - wszak wystarczy tylko podstawówka, żeby zarządzać cudzym majątkiem.

    Nie pisz o demagogii, bo większego demagoga od ciebie nie ma na tym forum.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] MirekL:[/cite]To bardzo dobrze , że nastąpi deregulacja rynku zarządców.
    oj Miruśl ...po dyktaturze jesteś demagogiem, to twoja nowa specjalność.
    Uważam, że będzie chaos... żyjemy w epoce destrukcji i demagogi , populizm to powszedniość dnia dzisiejszego ...
    Pytam KTO NA TEJ DEREGULACJI ZAROBI , bo na pewno nie właściciel lokalu...
  • Opcje
    ksenia1960ksenia1960 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarobią- zyskają z pewnością właściciele.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] ksenia1960:[/cite]zarobią- zyskają z pewnością właściciele.
    naiwna... szukaj sobie prywatnego prawnika jak ta "amatorszczyzna" wejdzie w życie ...
    Kto się poczuje pokrzywdzonym ma prawo odwołać się do Sądu, to jest demokracja.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To już zostalo udowodnione ,że większa konkurencja "wymusza" poprawę świadczonych uslug, więc zyskają na tym wspólnoty. Oczywiście nie te wspólnoty , w ktorych wszystko ludziom "zwisa". Tam mogą zarządzać nawet profesorowie zarządzania. Znam sąsiednie wspolnoty i sposób w jaki są zarządzane przez fachowców, licencjonowanych zarządców.Te WM są jeszcze jedną teczką na pólce w biurze zarządcy.Od trzech lat mieszkańcy nie widzieli zarządcy w budynku, to jest zarządzanie telepatyczne.Ja nie twierdzę ,że wszyscy tak robią, może Wy znacie innych, rzetelnych, dynamicznych, z inicjatywą itp. Każdy zarządca taki może być, i ten z licencją, i ten bez, pod jednym warunkiem - będzie kontrolowany i rozliczany. A jak mu się nie spodoba jakaś komisja np. Rewizyjna, to powinien zrezygnować ze świadczenia uslug, a nie przekonywać ,że do tego potrzebna jest umowa wszystkich wlascicieli i jeszcze w obecności notariusza.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To ty piszesz, ze odmawiasz właścicielom wglądu do dokumentów wspólnoty. Jak widać nie potrzeba ci licencji, żeby traktować swojego chlebodawcę jak petenta. Ale najwyraźniej nie jesteś kontrolowany i rozliczany, więc nie musisz "rezygnować ze świadczenia usług". Co twoja wspólnota zyska w wyniku deregulacji? Czy konkurencja wymusi na tobie "poprawę świadczonych usług", lepsze traktowanie klienta - właściciela? Jak te swoje szumne hasła zastosujesz do siebie? Przecież po zmianie przepisów będziesz musiał zarejestrować się na liście ministra i od tego dnia będziesz zarządcą.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2012
    [cite] elan124:[/cite]Dziwne, że w Stowarzyszeniach takie Komisje działają i nie wywołują takiej wrzawy jak np. tu na Forum. Niby można, ale nie trzeba, niby tak, ale nie... Jak tylko mówi się o ciałach, które mogłyby kontrolować Zarząd, to wtedy wytacza się różnorakie armaty, najczęście bez prochu ale załadowane szmatami, szpikulcami, śrubami i szpilkami...

    Jak ktoś powołuje komisję i chce, aby to był organ, to winien zawrzeć umowę,nie wolno o tym pisać, tak?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] Posesja:[/cite]
    Zgodnie z ustawą, jedynym organem wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd.
    Organem wspólnoty wykonującym czynności zarządu zwykłego.
    [cite] Posesja:[/cite]Komisji rewizyjnej w ustawie nie ma, więc jej powołanie zgodnie z prawem będzie ustanowieniem oryginalnego sposobu zarządu.
    Raczysz sobie żartować ...
    Powołana uchwałą komisja rewizyjna nie wykonuje czynności zarządu zwykłego - to nie jest jej rola.
    Art.29.3. uowl mówi, iż prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu, więc niby dlaczego właściciele (zachowując nadal to prawo) nie mieliby możliwości, a tym samym prawa, na mocy uchwały, powołać komisji rewizyjnej dla zabezpieczenia swoich interesów przez powołanie organu kontroli finansowej.
    [cite] Posesja:[/cite] Żeby komisja rewizyjna miała umocowanie prawne - czyli żeby miała określone uprawnienia, czyli żeby była drugim (obok zarządu) organem - należy ustanowić inny niż ustawowy sposób zarządu nieruchomością wspólną w trybie art. 18.1.
    Komisja rewizyjna posiada uprawnienia wynikające z art.29.3. uwol.
    Nie jest żadnym drugim organem wspólnoty, ponieważ nie sprawuje czynności zarządu zwykłego, a jej funkcjonowanie nie ma nic z tym nic wspólnego, więc nie ma żadnego sensu argumentować jej istnienia zmianą ustawowego sposobu zarządu oraz powoływać się na art.18.1 uowl.

    W swojej argumentacji, pisząc o dwóch organach, przywołujesz porównanie do męża i kochanka, ale to nie ta bajka. :cool:
    [cite] Posesja:[/cite] Co jednak nie znaczy, że takie uchwały wywołują skutki prawne - co najwyżej wywołują śmiech u co bardziej świadomych obywateli.
    O jakich skutkach prawnych chcesz nas przekonać w odniesieniu do uchwały o powołaniu komisji rewizyjnej?
    [cite] Posesja:[/cite] Zatem nie tylko może, ale musi mieć "komisję rewizyjną".
    To "Prawo o stowarzyszeniach"....
    Jednak zgodnie z uowl należy stwierdzić, iż wspólnota nie musi posiadać komisji rewizyjnej, ale nie oznacza to, że nie może jej mieć, powołując uchwałą - zgodnie z wolą większości właścicieli.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Haneczka:
    Organem wspólnoty wykonującym czynności zarządu zwykłego.
    Nie, zarząd jest jedynym organem wspólnoty.
    Nie jest prawdą, że zarząd wykonuje tylko czynności zarządu zwykłego - czynności w zakresie zarządu zwykłego wykonuje samodzielnie, a czynności przekraczające zarząd zwykły po uzyskaniu zgody właścicieli w formie uchwały.
    więc niby dlaczego właściciele (zachowując nadal to prawo) nie mieliby możliwości, a tym samym prawa, na mocy uchwały, powołać komisji rewizyjnej dla zabezpieczenia swoich interesów przez powołanie organu kontroli finansowej.
    Komisja rewizyjna (...) Nie jest żadnym drugim organem wspólnoty
    Ależ właściciele mają i możliwość i prawo, ale nie uchwałą, a umową.
    W końcu uważasz komisję za organ, czy nie? Raz piszesz że tak, raz że nie.
    W swojej argumentacji, pisząc o dwóch organach, przywołujesz porównanie do męża i kochanka, ale to nie ta bajka.
    Nic takiego nie napisałem. To tobie wszystko kojarzy się z seksem.
    O jakich skutkach prawnych chcesz nas przekonać
    Was, Haneczko, nie zamierzam do niczego przekonywać.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak bardzo potrzebna jest deregulacja widać po wpisach zarządców.Ona nie zmieni nic we WM zarządzanych przez wlaścicieli, do czego zachęcam wszystkich. Ona niewiele zmieni również w dużych miastach,gdzie konkurencja jest duża. Ale poprawi sytuacje w malych miasteczkach, gminach, wioskach. Każdy "kumaty" (a mamy w Polsce mnóstwo takich ludzi, i to nie tylko z podstawowym wyksztalceniem, ale po studiach i też z tytulami) może zalozyć sobie taką dzialalność. Jak się nie uda , trudno, przerzuci się na hodowlę ślimaków.
    Przecież po zmianie przepisów będziesz musiał zarejestrować się na liście ministra i od tego dnia będziesz zarządcą.
    Ja już nic nie muszę, ja mogę.
    Dyskusja o Komisji Rewizyjnej - to polemika na temat wyższości świąt.Cieszylbym się, gdyby byli chętni właściciele do takiego ciala, bo to świadczyloby o ich aktywności. Straszenie bezprawiem, brakiem skutkow prawnych takiej uchwaly to lęk przed kontrolą. Proponuję WM nie nazywać takiego "ciala" Komisją Rewizyjną, bo to powoduje "odruch wymiotny" ale np. Wielka Rada Ocalenia Wspólnoty. Oczywiście tego też nie ma w ustawie, tak samo jak nie ma Przewodniczącego zebrania, Sekretarza, Protokolanta, Komisji Skrutacyjnej, uchwalodawczej itp. Oczywiście każdą uchwałę można "spieprzyć" tą o komisji również. Radzilbym uchwalić jasne, przejrzyste zasady wglądu do dokumentów. Kiedy, jak, za ile, jakie? I chociaż to będzie zbiór przepisów bez żadnych konsekwencji to w przypadku ich nierespektowania da sygnal dla czlonków WM, że coś jest nie tak.
    To ty piszesz, ze odmawiasz właścicielom wglądu do dokumentów wspólnoty
    Oczywiście do niektorych, np. niedotyczących części wspólnych . Bo znam ludzi, ich sklonności do megalomanii i pieniactwa.Dzisiaj mam zebranie, zapowiedzialem, że brak absolutorium potraktuję jako brak zaufania i zlożę rezygnację. Oczywiście można przyjąć ,że to szantaż. Nie to proba "zmobilizowania".Chyba znowu naiwna.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]Komisji rewizyjnej w ustawie nie ma, więc jej powołanie zgodnie z prawem będzie ustanowieniem oryginalnego sposobu zarządu.
    Raczysz sobie żartować ...
    Powołana uchwałą komisja rewizyjna nie wykonuje czynności zarządu zwykłego - to nie jest jej rola.
    Art.29.3. uowl mówi, iż prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu, więc niby dlaczego właściciele (zachowując nadal to prawo) nie mieliby możliwości, a tym samym prawa, na mocy uchwały, powołać komisji rewizyjnej dla zabezpieczenia swoich interesów przez powołanie organu kontroli finansowej.
    [cite] Posesja:[/cite] Żeby komisja rewizyjna miała umocowanie prawne - czyli żeby miała określone uprawnienia, czyli żeby była drugim (obok zarządu) organem - należy ustanowić inny niż ustawowy sposób zarządu nieruchomością wspólną w trybie art. 18.1.
    Komisja rewizyjna posiada uprawnienia wynikające z art.29.3. uwol.
    Komisje rewizyjne we wspólnotach są zarzewiem konfliktów we wspólnocie . Co ona może?... ano nic , ile jest warta ich opinia na zewnątrz wspólnoty, od opinii przeciętnego Kowalskiego - właściciela lokalu członka wspólnoty i która jest ważniejsza , gdy opinia takich "Kowalskich" będzie odmienna od opinii KR.

    Żadnych uprawnień nie mają bo uwłacza to przepisom dającym prawa właścicielom lokali, a te są niezbywalne .
    art.29.3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.