Wywóz nieczystości

ziomek49ziomek49 Użytkownik
Mam pytanie do wszystkich którzy czytają te forum i trochę się znają na prawie wspólnot mieszkaniowych.
Pytanie brzmi tak. Dostałem od wspolnoty pismo w ktorym sa zawarte nowe skladki na odprowadzanie nieczystosci chodzi mi o "śmieci" i teraz czy ta kwota powinna byc za osobe czy po prostu tak jak oni mi napisali czyli /m-c x udział i tu tutaj juz niczego nie wiem... PROSZE O POMOC !!

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Napisali bardzo dobrze. Aczkolwiek w wielu wspólnotach liczy się inaczej, np. od osoby.Prawa nikt nie naruszył.
  • Opcje
    ziomek49ziomek49 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale co to oznacza dla lokatorów ze placa za udział? tzn ze każdy kto ma ile metrów mieszkania tyle płaci czy od czegoś innego do zależy ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udział każdy właściciel ma wykazany w akcie notarialnym
    Np. jak masz 10% (w innym zapisie to może być 0,1) udziału w nieruchomości, to płacisz 10% sumy wykazanej w fakturze za wywóz śmieci
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] ziomek49:[/cite]Dostałem od wspolnoty pismo w ktorym sa zawarte nowe skladki na odprowadzanie nieczystosci chodzi mi o "śmieci" i teraz ...
    Pytanie brzmi tak. czy ta kwota powinna byc za osobe czy po prostu tak jak oni mi napisali czyli /m-c x udział
    i tu tutaj juz niczego nie wiem... PROSZE O POMOC !!
    Bardzo dobrze napisali i wyliczyli ... czy ty chcesz płacić za produkcję odpadów ( od osoby) czy za wywóz odpadów z częsci wspólnych ? Odpowiedz sobie sam....

    [cite] ziomek49:[/cite]Ale co to oznacza dla lokatorów ze placa za udział? tzn ze każdy kto ma ile metrów mieszkania tyle płaci czy od czegoś innego do zależy ?
    Od udziału zapisanego ( w twoim) w akcie notarialnym ...
    [b]Prawa i obowiązki właścicieli lokali[/b]
    Art. 12.
    
    2. [b]Pożytki i inne przychody[/b] z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali[b] w stosunku do ich udziałów.[/b] [b][color=#00f]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości [/color]wspólnej [/b]w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
  • Opcje
    ziomek49ziomek49 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja znam prawa tylko nie rozumnie dlaczego mam płacić za właściciela lokalu który ma mniejszy udział a osób jest sześć a ja mam większy udział i tylko dwie osoby. Cały czas było płacone od osoby a tu naraz od udziału.Przecież koszty za wywóz śmieci można rozliczyć na wszystkich właścicieli dlaczego ja mam płacić za kogoś co więcej wyrzuca śmieci.Ja miałam małe dzieci i płaciłam od osoby dlaczego teraz muszę płacić od udziału nie rozumnie.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stawki narzucone przez firmy obsługujące wspólnoty, płacimy od osoby. Jeden śmietnik służy dwóm wspólnotom, trzy kontenery dla każdej, odbior przez dwie firmy, stawka miejska 14,58 zł natomiast prywatna firma 16,01 zł a żeby było śmieszniej to śmieci wrzucamy jak leci
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Ja znam prawa tylko nie rozumnie dlaczego mam płacić za właściciela lokalu
    który ma mniejszy udział a osób jest sześć a ja mam większy udział i tylko dwie osoby.
    czyli rządasz opłat za produkcję odpadów...

    To nie tak.... mógłbym ci dać przykład dlaczego rodzina 6 osobowa stołująca się poza lokalem ma płacić więcej od osoby która prowadzi w domu cichą produkcje pierogów na wynos.....

    A tak poważnie, bo taki jest zapis prawny Art 12 UoWL. Ty nie płacisz za produkcję śmieci lecz wywóz ich z części wspólnych . Opłaty ponosisz za to, że posiadasz udział w częściach wspólnych, a nie za to że z czegoś korzystasz.

    Skąd wiesz ile i kto zdeponował śmieci w osłonie śmietnikowej????? . Jak chcesz ustalić rzeczywistą ilość osób zamieszkujących w budynku?
    W nocy dzieją się różne niezrozumiałe rzeczy na częściach wspólnych...

    Proponuje tobie zastosować podzielnik kosztów za wywóz odpadów ...od m3 zużytej zimnej wody w lokalu ...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cały czas było płacone od osoby a tu naraz od udziału
    Podejrzewam, że taką zmianę wprowadzili właściciele uchwałą. Sam administrator nie mógł tego zrobić
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteś właścicielem lokalu, zapoznaj się z umową na wywóz nieczystości dla waszej wspólnoty, sprawdź wg jakiego klucza: wg liczby osób, czy wg m3 jest obciążana wspólnota.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie ma znaczenia. Tu chodzi o wewnętrzne rozliczenie kosztu, jaki ponosi wspólnota, a to zależy od uchwały, a nie od "klucza" usługodawcy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]Jesteś właścicielem lokalu, zapoznaj się z umową na wywóz nieczystości dla waszej wspólnoty, sprawdź wg jakiego klucza: wg liczby osób, czy wg m3 jest obciążana wspólnota.
    :bigsmile:....a wg jakiego klucza jest rozliczana woda we wspólnocie ? wg m3 naliczonych przez wodomierz lokalowy czy wg m3 innego urządzania wodomierza głównego na podstawie którego generowane są koszty do rozliczenia przez wspólnotę.

    Wspólnota nie rozlicza produkcji śmieci na jej terenie ( występującą w lokalach) lecz jej wywóz z części wspólnych.
    Zobowiązana jest do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , a w jaki sposób to zrobi , to jej wewnętrzna sprawa( uchwała właścicieli lokali, regulamin rozliczania kosztów utrzymania nieruchomości).
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: ...Zobowiązana jest do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , a w jaki sposób to zrobi , to jej wewnętrzna sprawa
    To niezupelnie tak. Owszem w sytuacji gdy nie jest to określone właściciele ustalają sposób rozliczeń w odpowiedniej uchwale (art. 22 ust.3 pkt. 10). Natomiast zasada określona przez ustawę jest dość jednoznaczna:
    "...Art. 13. 1. Właściciel...jest obowiązany...uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej,
    Art. 12. 2... w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej
    ..."
    - więc skoro wywóz śmieci z terenu NW to są koszty utrzymania NW (z czym ja się zgadzam bo to oczywiste) - to dowolności w rozliczaniu tych kosztów być nie powinno.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]
    KubaP: ...Zobowiązana jest do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , a w jaki sposób to zrobi , to jej wewnętrzna sprawa
    To niezupelnie tak. Owszem w sytuacji gdy nie jest to określone właściciele ustalają sposób rozliczeń w odpowiedniej uchwale (art. 22 ust.3 pkt. 10). Natomiast zasada określona przez ustawę jest dość jednoznaczna:
    tak czy siak wspólnota jest zobowiązana do rozliczenia KOSZTÓW utrzymania nieruchomości . Twoja wypowiedź dotyczy tylko wycinku związanego z rozliczaniem kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Widzisz róznicę...
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Może jaśniej bo poza wielkością czcionki nie widzę różnicy - koszty utrzymania NW - co to są i jak w nich partycypują właściciele określa dokładnie UoWL.
    To rozumiem:
    kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej
    - ale skąd wytrzasnąłeś to:
    KOSZTÓW utrzymania nieruchomości
    -???
    Może Ty mylisz (ale chyba nie) - koszty utrzymania NW z kosztami zarządu?
  • Opcje
    ziomek49ziomek49 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dalej nie rozumie co ma woda do śmieci .Jak nie było wodomierza też się płaciło od osoby.To dlaczego jeżeli od udziału mam więcej płacić a ja z tego nie korzystam, sam podatek wynosi dużo.Ogródki które posiadamy nie podzielili według udziału tylko wszystkim równo. Coś jest nie tak nadal nie rozumie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] ziomek49:[/cite]Dalej nie rozumie co ma woda do śmieci .
    Woda jest podzielnikiem kosztów dla kosztów za wywóz odpadów, podobnie jak osoba była podzielnikiem kosztów.
    Jak w lokalu mieszka więcej ludzi to zużywają jej więcej, czyli "produkują" ( teoretycznie ) więcej śmieci, które trzeba wywieźć miejsc składowania czyli części wspólnej ...

    Jak nie było wodomierza też się płaciło od osoby.
    To dlaczego jeżeli od udziału mam więcej płacić a ja z tego nie korzystam, sam podatek wynosi dużo.
    Ogródki które posiadamy nie podzielili według udziału tylko wszystkim równo. Coś jest nie tak nadal nie rozumie.
    Tak, bo wszytko u was jest niezgodnie z zapisem ustawowym, ty nie płacisz za to z czego korzystasz lecz od udziału jaki posiadasz w akcie notarialnym , do tego ciebie zobowiązuje poniższy zapis...
    [u]Prawa i obowiązki właścicieli lokali[/u]
    Art. 12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b]w stosunku do ich udziałów.[/b] 
    [b]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości [/b]wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach
    
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Za wywóz odpadów komunalnych można płacić zarówno od osoby jak i od powierzchni. Obie metody są aktualnie dopuszczalne, obie mają swoje wady i zalety.
  • Opcje
    ziomek49ziomek49 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozostało mi nic nie mówić tylko płacić bo i tak już zrobili prywatne. Bardzo dziękuje za wypowiedz.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota nie rozlicza produkcji śmieci na jej terenie ( występującą w lokalach) lecz jej wywóz z części wspólnych.
    Ziomek49 jak dobrze rozumiem pyta o sposób rozliczenia śmieci produkowanych w lokalu a nie produkowanych w częściach wspólnych.
    Jeżeli umowa wspólnoty z firmą na wywóz nieczystości zawiera stawki naliczeniowe wg osób to najrozsądniej i uczciwiej jest naliczać ten koszt wg tego samego klucza tj. wg liczby osób.
  • Opcje
    ziomek49ziomek49 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie szalety osłony śmietnikowe ale całe podwórko nie ma do niczego wstępu nie ma uchwał, a z zebrania kazali mi w.........ć bo na z jednych spotkań poprosiłam o faktury wat za wykonane .rzekome roboty.Pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuje oto mi chodziło że można i tak i tak płacić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] Pani Beata:[/cite]Za wywóz odpadów komunalnych można płacić zarówno od osoby jak i od powierzchni.
    Obie metody są aktualnie dopuszczalne, obie mają swoje wady i zalety.
    Można też płacić od m3 zużytej wody w lokalu lub udziału w NW .... osoba, m2 czy m3 jak i udział w NW są tylko podzielnikami kosztów ,

    kosztów wywozu odpadów z cześć wspólnych a nie z lokali.... warto o tym wiedzieć.

    Podobnie można rozliczać koszty dostarczonego gazu do lokali, gdy nie są indywidualnie opomiarowane ( jeden wspólny gazomierz na całą nieruchomość)
    .

    [cite] Tsuda:[/cite]Jeżeli umowa wspólnoty z firmą na wywóz nieczystości zawiera stawki naliczeniowe wg osób
    to najrozsądniej i uczciwiej jest naliczać ten koszt wg tego samego klucza tj. wg liczby osób.
    A gdzie tak jest, że do wywozicie (najbardziej zainteresowany) narzuca ile "kubłów" potrzeba wspólnocie? Co ty wypisujesz za herezje ....
    podam przykład:
    jak wspólnota płaci za energię cieplną wg GJ, to też ma tak rozliczać choć żaden lokal nie wyposażony w licznik ciepła
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można też płacić od m3 zużytej wody w lokalu lub udziału w NW .... osoba, m2 czy m3 jak i udział w NW są tylko podzielnikami kosztów ,

    kosztów wywozu odpadów z cześć wspólnych a nie z lokali.... warto o tym wiedzieć.
    Warto wiedzieć, więc zapytam: a zużycie wody to gdzie występuje - w częściach wspólnych, czy w lokalu?
    Skoro koszt "wywozu odpadów z części wspólnych" można dzielić według zużycia wody w odrębnych nieruchomościach lokalowych, to można też dzielić według ilości osób, zamieszkujących te lokale. Albo wg ich numeru buta. Jaka różnica?
  • Opcje
    ziomek49ziomek49 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiadomo że za użycie ciepła [co] trzeba płacić od udziału , bo jeden ma cztery pokoje a drugi dwa.Ja kupuje trzy tony węgla a ten co mały udział kupi tonę,więc wody muszę wybrać trzy metry sześcienne na jedną osobę, to po co ten wodomierz, resztę wody spuścić do kanału.Za światło się płaci ile zużyje.Dalej nie rozumnie.Pytałam o wywóz śmieci a nie o numer buta.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dalej nie rozumnie.Pytałam o wywóz śmieci a nie o numer buta.
    Już w pierwszych odpowiedziach masz, że wywóz śmieci rozlicza się tak, jak postanowią właściciele (a nie administrator)
    Tak więc to tylko od was zależy, jaka metodę przyjmiecie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.