Obawa przed wielkim oszustwem!!!

2»

Komentarze

  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miałem na myśli czy jeśli będzie sporządzona błędnie charakterystyka energetyczna to czy w takiej sytuacji może to skutkować tym, że budynek będzie miał wadę w kontekście tej ustawy prawa budowlanego i w konsekwencji ustawy o gospodarce nieruchomościami budynek będzie uniemożliwiał prawidłowe i racjonalne korzystania z budynków i urządzeń położonych na danej działce?
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano września 2012
    Temat nowy, ale z poniższego wyroku wynika, że błędna charakterystyka energetyczna może wpłynąć na cofnięcie decyzji na użytkowanie budynku.

    W 2011 pierwszy raz w historii polskiego sądownictwa z powodu wadliwie sporządzonej charakterystyki energetycznej budynku sąd uchylił zaskarżoną decyzję pozwolenia na budowę. W związku z tym automatycznie cofnięto decyzję administracyjną na użytkowanie budynku. Po uprawomocnieniu się wyroku użytkowników budynku czeka niemiła niespodzianka. http://cieplej.pl/imgturysta/file/artykuly/Wymagania prawne w sprawie charakterystykie energetycznej budynku_docx.pdf


    Od 31 grudnia 2009 r. certyfikatorów obowiązuje wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Umożliwia to egzekwownie roszczeń w przypadku błędnie sporządzonego świadectwa.
    Komentarz edytowany Tsuda
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2012
    [cite] yellowboy:[/cite]Miałem na myśli czy jeśli będzie sporządzona błędnie charakterystyka energetyczna to czy w takiej sytuacji może to skutkować tym, że budynek będzie miał wadę w kontekście tej ustawy prawa budowlanego i w konsekwencji ustawy o gospodarce nieruchomościami budynek będzie uniemożliwiał prawidłowe i racjonalne korzystania z budynków i urządzeń położonych na danej działce?

    Tak, będzie miał wadę, której usunięcia można dochodzić na drodze cywilnoprawnej w ramach rękojmi.
    Wiele budynków nie ma takiej charakterystyki, właściwie znakomita większość i mimo to korzystanie z nich jest i racjonalne i prawidłowe:wink:
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy taka wada jest podstawą do skorzystania z artykułu 32a UoWL? Cytuję ten artykuł:

    "...Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie:
    1) wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych,
    2) udzielenia zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej..."
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie, tego przepisu nie można odnieść do takiej sytuacji, ponieważ dotyczy sytuacji, gdy grunt nie spełnia wymogów w nim określonych.

    Jeżeli charakterystyka budynku energetyczna budynku jest wadliwa, to można dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady (uregulowana w kodeksie cywilnym).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano października 2012
    Mam pytanie kolejne. Czy w przypadku przeniesienia własności lokalu u Notariusza (czyli podpisanie aktu między mną a deweloperem) koniecznym jest umieszczanie w akcie notarialnym informacji, że notariusze w prowadzonej kancelarii posiadają rozdzielność majątkową? Czy ma to jakieś znaczenie z punktu widzenia mojego aktu na przyszłość?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy masz jakieś roszczenie wobec notariusza?
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano października 2012
    Nie nie mam - nie znam tej osoby zupełnie.... Ja tam idę (a raczej z "nakazu" dewelopera zawartego w umowie przedwstępnej) tylko podpisać akt notarialny... Czy mógłbym jakieś mieć roszczenia?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na przykład wtedy, gdybyś poniósł szkodę w wyniku czynności notariusza (np. sprzecznych z prawem). Ale teraz na to za wcześnie.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli taki zapis jest niepotrzebny w zupełności?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] yellowboy:[/cite]Czyli taki zapis jest niepotrzebny w zupełności?

    Nie jest potrzebny.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję uprzejmie.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jest to potrzebne, ale też niczym Ci nie grozi. Z Twojego punktu widzenia nie ma to znaczenia.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano października 2012
    Rozumiem... Czy w takim sformułowaniu:

    "Poinformowano strony o obowiązującym Notariuszy tej kancelarii, ustroju rozdzielności majątkowej - wprowadzonym umowami..."

    Czy taki zwrot może oznaczać, że w kancelarii tych Notariuszy zostały zawarte kiedyś umowy na przykład Państwa Kowalskich dotyczące rozdzielności majątkowej małżeńskiej tych Państwa i w związku z tym obowiązuje tych Noatariuszy ustrój rozdzielności majątkowej wprowadzonych umowami zawartymi przez tych Państwa Kowalskich?

    Nowy doklejony: 08.10.12 15:13
    Mam jeszcze jedną prośbę - czy mógłby mi ktoś przedstawić jakie są niezbędne wpisy, które muszą zostać zawarte w akcie notarialnym odnośnie czynności przeprowadzonych w księgach wieczystych przez Notariusza tak aby należycie zabezpieczały mój interes i nie zostały pominięte żadne wpisy jak na przykład udział w NW?

    Nowy doklejony: 08.10.12 15:17
    Ja mam tylko takie zapisy :
    1) wyodrębnienie z księgi wieczystej Kw Nr xxxxxxxxxxxxxx - lokalu mieszkalnego nr ** , składającego się z *** , o powierzchni użytkowej *** m2, usytuowanego na ** kondygnacji budynku, w województwie mazowieckim, powiecie xxxxxxxxx, gminie xxxxxxx - miejscowościxxxxxx, przy ulicy xxxxxxxx oraz o założenie dla tego lokalu księgi wieczystej i dokonanie w dziale II księgi wieczystej prowadzonej dla ww. lokalu własności na rzecz: **** i ***** (nr Pesel podane w komparycji aktu) na zasadach majątkowej małżeńskiej wspólności ustawowej, zaś w dziale I-Sp wpisu związanego z własnością tego lokalu udziału w nieruchomości wspólnej wynoszącego *** /363190 części,------------------------------------------
    2) dokonanie w dziale II księgi wieczystej Kw Nr xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx - wpisu iż każdoczesnemu właścicielowi ww. lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej wynoszący *** /363190 części,--------------------------------------------------------------------------
    3) dokonanie w dziale III księgi wieczystej Kw Nr xxxxxxxxxxxx - wpisu iż każdoczesnemu właścicielowi ww. lokalu przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z balkonu/ogródka/tarasu o powierzchni **** m2 bezpośrednio przylegającego do tego lokalu oraz prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nr *** oraz boksu garażowego nr **** usytuowanych na kondygnacji podziemnej budynku – na podstawie umowy o podział do korzystania objętej niniejszym aktem,---------------------------------------------------------------
    4) wykreślenie z księgi wieczystej Kw Nr xxxxxxxxxxxxxxx - roszczeń wpisanych na rzecz **** i **** (nr Pesel podane w komparycji aktu) - jako bezprzedmiotowych wobec zawarcia niniejszej umowy.------------------------------------------------------------------------
    Przedstawiciel działający w imieniu i na rzecz Spółki oświadcza, że:----------------------
    a) do wniosku wieczystoksięgowego zawartego w akcie notarialnym sporządzonym przez asesora notarialnego xxxxxxxxx, zastępcę xxxxxx, notariusza xxxxxxxxxxxx załączone zostały opisane w niniejszym akcie: wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej znak: xxxxxxxxxx, wydane dnia xxxxxxxxxxxxxx roku obejmujące działkę nr xxxxxxx z zaznaczonym obrysem budynku na tej działce, wypis z kartoteki budynków oraz według stanu na dzień xxxxxxxxxx roku znak: xxxxxxxxxxxx oraz wypis z kartoteki lokali wydane według stanu na dzień xxxxxxxxxxx znak: xxxxxxxxxx, wszystkie wydane z upoważnienia Starosty xxxxxxxxxxxxx
    b) sprzedaż przedmiotowego lokalu wraz z prawami związanymi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, opodatkowana jest podatkiem VAT – według stawki obowiązującej – a określona powyżej cena stanowi wartość brutto w rozumieniu ustawy o podatków od towarów i usług, w związku z powyższym czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 09 września 2000 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2010 roku Nr 101, poz. 649 z późn. zm.).-
    Komentarz edytowany yellowboy
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] yellowboy:[/cite]Rozumiem... Czy w takim sformułowaniu:

    "Poinformowano strony o obowiązującym Notariuszy tej kancelarii, ustroju rozdzielności majątkowej - wprowadzonym umowami..."

    Nie wierzę, chyba źle to zacytowałeś, prawda?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano października 2012
    Zacytowałem poprawnie... Czemu Zarządco nie dowierzasz? Czy coś Cię zaniepokoiło? Cytuję cały paragraf:


    "...Poinformowano strony o treści art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, o art. 56 ustawy kodeks karny skarbowy, przepisach ustawy o własności lokali określających prawa i obowiązki właścicieli lokali oraz sposób sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, o braku rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, ustawie z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, o treści art. 59, art. 206, art. 221 i art. 527 kodeksu cywilnego oraz o obowiązującym Notariuszy tej kancelarii, ustroju rozdzielności majątkowej - wprowadzonym umowami, a nadto Kupującego o treści art. 5 ust. 3-7 ustawy prawo budowlane..."

    Czy dobrze to zinterpretowałem?
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano października 2012
    W internecie znajdziesz ustawę o własności lokali, art. 56 ustawy kodeks karny skarbowy, ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, art. 59, art. 206, art. 221 i art. 527 kodeksu cywilnego oraz art. 5 ust. 3-7 ustawy prawo budowlane. Teraz powinieneś poprosić notariusza o treść umowy dotyczącej rozdzielności ustroju majątkowego, aby zapoznać się z jego treścią. To jedyna niewiadoma.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi o zapis dotyczący spraw majątkowych notariuszy, pierwszy raz w życiu coś takiego widzę. Nie zaniepokoiło mnie to, lecz zaskoczyło, to jakbyś poszedł do lekarza a ten Cię informuje, że ma rozdzielność majątkową, ale ok, jeżeli musi.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem... Wracajac do mojego pytania. Czy w takiej formie może to oznaczać to co napisałem powyżej:

    "Poinformowano strony o obowiązującym Notariuszy tej kancelarii, ustroju rozdzielności majątkowej - wprowadzonym umowami..."

    Czy taki zwrot może oznaczać, że w kancelarii tych Notariuszy zostały zawarte kiedyś umowy na przykład Państwa Kowalskich dotyczące rozdzielności majątkowej małżeńskiej tych Państwa i w związku z tym obowiązuje tych Noatariuszy ustrój rozdzielności majątkowej wprowadzonych umowami zawartymi przez tych Państwa Kowalskich?

    ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ten ustrój ma dotyczyć samych notariuszy, a nie Kowalskich, wydaje mi się jednak, że to jakaś pomyłka, proszę do tych notariuszy zadzwonić i się zapytać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] yellowboy:[/cite]"Poinformowano strony o obowiązującym Notariuszy tej kancelarii, ustroju rozdzielności majątkowej - wprowadzonym umowami..."

    Czy taki zwrot może oznaczać, że w kancelarii tych Notariuszy zostały zawarte kiedyś umowy na przykład Państwa Kowalskich dotyczące rozdzielności majątkowej małżeńskiej tych Państwa i w związku z tym obowiązuje tych Noatariuszy ustrój rozdzielności majątkowej wprowadzonych umowami zawartymi przez tych Państwa Kowalskich?
    Nie wymyślaj jakichś Państwa Kowalskich, bo nie ma o nich ani słowa w tym cytacie. Ta informacja oznacza, że notariusze tej kancelarii mają rozdzielność majątkową ze swoimi współmałżonkami. Nie wiem, po co podano tę informację, ale to Ciebie nie dotyczy i niczym Ci nie grozi. Szukasz pułapek i niebezpieczeństw w zapisach kompletnie Ciebie nie dotyczących.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano października 2012
    Ja tylko pytam szanowna Posesjo - mam pewne obawy co do tego dewelopera gdyż w akcie sprzedającym działkę dla Spółki jest informacja o rozdzielności majątkowej właściciela czyli osoby, która sprzedała działkę - stąd moje pytanie. Analizując cały akt jeszcze znalazłem taki kwiatek:

    §6.3. Zarządzającemu zlecone zostało nieodpłatnie wykonywanie w sposób samodzielny czynności zwykłego zarządu Nieruchomością opisaną w § 1 tego aktu, a Zarządzający powyższy obowiązek przyjął.

    §6.5. Czynności zarządzania nieruchomością wspólną zostały powierzone Zarządzającemu na czas określony, tj. nie później niż do dnia 31 grudnia 2012roku, po tej dacie zarząd nieruchomością wspólną sprawowany będzie na ogólnych zasadach określonych ustawą z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, przy czym zgodnie z postanowieniami tej ustawy sposób sprawowania zarządu może zostać zmieniony uchwałą wspólnoty podjętą przed tą datą.

    Dodam, że obecnie Zarządzającym jest osoba z rodziny właściciela działki na którym zrealizowano inwestycję. Paragraf 6.5 jasno pokazuje w mojej ocenie (ale nie wprost), że do 31 grudnia Zarządzający będzie sprawował na zasadach innych niż ogólne w ustawie o własności lokali. Dopiero po tej dacie będzie sprawował na ogólnych zasadach w myśl ustawy OWL.... Tutaj pozostało tylko niewiele czasu więc można pominąć ten paragraf i dać takie "podwyższone" czynności Zarządzającemu...
    Ale niepokojącym dla mnie jest paragraf 6.3 mówiący o tym, iż zarząd nad nieruchomością z paragrafu numer 1 powierzono Zarządzającemu (czyli osobie od właściciela działki) nie określając terminu i niby "nieodpłatnie" i nie powołano się na żadną ustawę prawem przewidzianą. Tutaj mnie niepokoi sytuacja, że nieruchomość z paragarafu numer 1 składa się z działki, budynku i wszystkich lokali w nim zawartych - cały paragraf 1 ze wszystkimi ustępami w nim zawartymi bardzo dokładnie określa tą całą nieruchomość od gruntu aż po wszystkie instalacje. Czy dobrze rozumuję, że ten Zarządca wskazany w paragrafie 6.3 będzie dożywotnio zarządzał całą nieruchomością opisaną w całym paragrafie numer 1 jeśli wszyscy właściciele lokali podpiszą taki akt gdyż jest jawne "trochę mydlące oczy" rozgraniczenie między zarządzaniem nieruchomością wspólną a nieodpłatnym zarządzaniem nieruchomością opisaną w paragrafie numer 1?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2012
    Widzisz wszystko osobno i nie rozumiesz prostego tekstu. :smile:
    Paragraf 6.5 jasno pokazuje w mojej ocenie (ale nie wprost), że do 31 grudnia Zarządzający będzie sprawował na zasadach innych niż ogólne w ustawie o własności lokali. Dopiero po tej dacie będzie sprawował na ogólnych zasadach w myśl ustawy OWL....
    Nieprawda. Paragrafy 6.3 i 6.5 oznaczają, że do 31 grudnia 2012 "Zarządzający" będzie nieodpłatnie (sic!) sprawował zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18.1 uwl, a po tej dacie będziecie musieli wybrać zarząd w drodze uchwały, bo umowny (zapisany w akcie notarialnym) sposób zarządu wygaśnie. Jednak nawet przed upływem terminu możecie zmienić sposób zarządu uchwałą (dodam: zaprotokołowaną przez notariusza).

    Wszystko jest zgodne z prawem, nie ma tu żadnego niebezpieczeństwa.
    Co więcej, "Zarządzający" będzie zarządzał nieodpłatnie i w dodatku podał Wam "na tacy" instrukcję, jak możecie się go pozbyć przed terminem.

    Nie ma mowy o "dożywotnim" zarządzaniu. Zarząd powierzony jest również uregulowany w ustawie o własności lokali. W każdej chwili możecie go zmienić podejmując uchwałę, którą zaprotokołuje notariusz (art. 18 ust. 2a).

    Zapis o "zarządzie zwykłym" oznacza, że nic oryginalnego nie wprowadzono do waszego sposobu zarządu: w sprawach ważniejszych (przekraczających zarząd zwykły) zarządca będzie potrzebował waszej zgody w formie uchwały, podjętej większością udziałów.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję Posesjo za odpowiedź... Niemniej jednak proszę jeszcze o opinie innych osób...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytaj ustawę o własności lokali: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali , a wiele obaw i wątpliwości się wyjaśni.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2012
    Niemniej jednak proszę jeszcze o opinie innych osób
    A po co, jak Posesja wyłożył ci kawa na ławę
    Rozumiem twój strach przed podpisaniem umowy na kosmiczną sumę, ale z tego co do tej pory pisałeś uważam twoje obawy za nieuzasadnione
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok rozumiem i dziękuję... Ale mam inne zdanie co do obaw związanych z tym deweloperem... Długo by pisać i analizować akt notarialny...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.