Wykup i adaptacja suszarni nad mieszaniem

Croydon1987Croydon1987 Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam

Chciałbym wykupić suszarnię która znajduje się nad moim mieszaniem aby dołączyć ja do mieszkania. Suszarnia jest częścią wspólną 4 bloków ( mimo że każdy blok ma swoje 3 suszarnie) zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa. W SM powiedziano mi że mogę wykupić to aktem notarialnym od wszystkich mieszkańców bloków a jeśli chciałbym wynająć to potrzebuję zgody 80% mieszkańców mojego bloku nie rozumiem tej rozbieżności w do wynajmu 80% mieszkańców jednego bloku a wykup do każdego. Proszę o pomoc jak mam się za to zabrać i czy w ogóle jest realne wykupienie pomieszczenia.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    W SM powiedziano mi że mogę wykupić to aktem notarialnym od wszystkich mieszkańców bloków a jeśli chciałbym wynająć to potrzebuję zgody 80% mieszkańców mojego bloku nie rozumiem tej rozbieżności w do wynajmu 80% mieszkańców jednego bloku a wykup do każdego.
    Widocznie nastąpiło przeniesienie spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności .
    SM jest teraz tylko administratorem części wspólnych , nie ma więc wiele do gadania .


    bezradny.gif
  • Opcje
    Croydon1987Croydon1987 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hmmmm czyli nie ma szans na kupienie suszarni
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    [cite] Croydon1987:[/cite]Suszarnia jest częścią wspólną 4 bloków
    hmmmm czyli nie ma szans na kupienie suszarni
    coś mi nie pasuje z tą współwłasnością 4 budynków ... trzeba sprawdzić czy przed przeniesieniem nastąpił podział geodezyjny gruntu pod każdy budynek ...


    bezradny.gif
  • Opcje
    Croydon1987Croydon1987 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki :)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Croydon1987:[/cite]Suszarnia jest częścią wspólną 4 bloków
    hmmmm czyli nie ma szans na kupienie suszarni
    coś mi nie pasuje z tą współwłasnością 4 budynków ... trzeba sprawdzić czy przed przeniesieniem nastąpił podział geodezyjny gruntu pod każdy budynek ...


    bezradny.gif

    Tak, przede wszystkim księgi wieczyste, jeżeli każdy z tych bloków, to jest wspólnota, to trzeba byłoby wyodrebnić kolejno te cztery lokale a nie jeden, gdyż własność musi przebiegać zgodnie z granicą nieruchomości, to przypadek "przenikania" nieruchomości.

    Z wynajmem proszę uważać, bo może okazać się, że nie będzie możliwości wyodrębnienia.


    "Prawo rzeczowe: problem tzw. „przenikania nieruchomości" znany jest wielu wspólnotom mieszkaniowym, w których lokale wyodrębniały gminy. Chodzi o taką sytuację, gdy jeden lub kilka lokali położonych jest na dwóch odrębnych nieruchomościach a lokal jednego budynku wcina się w bryłę sąsiedniego. Dokonanie podziału pionowego jest wówczas możliwe, ale wymaga ustanowienia odpowiednich służebności (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.01.2007 r., sygn. akt: III CZP 136/06).
    Podział pionowy budynku był wielokrotnie już przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego i pomimo licznych orzeczeń, kwestia ta budzi nadal szereg wątpliwości, zarówno z powodu różnych definicji budynku, czy też interpretacji w jaki sposób winna przebiegać granica dzielonego budynku."

    Więcej na ten temat w artykule:
    Przenikanie nieruchomości a podział pionowy budynku

    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/445-przenikanie-nieruchomosci-a-podzial-pionowy-budynku
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Domyślam się, że jest to nieruchomość wielobudynkowa (typowy chwyt spółdzielczy).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.