Ważność uchwały wobec niepodpisania uchwały przez zarząd

EDDIEEDDIE Użytkownik
Pytanie-problem jak w temacie.

Do ważności uchwały (zgodnie z UWL) wystarczy większość liczona udziałami (bez rozpatrywania przypadków szczególnych), to każdy wie.
Według mnie uchwała aby była ważna, (poza większością udziałowców) nie musi być podpisywana dodatkowo przez zarząd lub jej przedstawicieli, tak jak inne umowy zawierane przez wspólnotę i dokumenty, na których wymaga się co najmniej dwóch podpisów przy zarządzie wieloosobowym.
Abstrahuję od tego, że na uchwale są podpisy członków zarządu w miejscach gdzie głosuje się za przyjęciem uchwały.

Mam rację, czy znacie inne orzecznictwo w tej sprawie?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]eddie[/cite]Według mnie uchwała aby była ważna, (poza większością udziałowców) nie musi być podpisywana dodatkowo przez zarząd lub jej przedstawicieli,

    1. Jeżeli uchwała zapadła na zebraniu to podpisuje ją przewodniczący zebrania i cały skład komisji skrutacyjnej.

    2. Jeżeli była w trybie mieszanym częściowo na zebrani a częściowo w drodze indywidualnego zbierania głosów ... to podpisuje ją tak jak w pkt1 oraz co najmniej dwóch członków Zarządu.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Według mnie uchwała aby była ważna, (poza większością udziałowców) nie musi być podpisywana dodatkowo przez zarząd
    UoWL milczy na ten temat - ale w tym wypadku należałoby kierować się chyba logiką.
    Pytanie jest zasadnicze: kto ma stwierdzić w danym momencie (na zebraniu czy drogą "kolędowania") że dany projekt uchwały uzyskał większość i uchwała obowiązuje lub nie uzyskał większości i uchwały nie ma, nie została podjęta?
    Uchwała właścicieli to przecież nic innego jak wola większości właścicieli (wspólnoty) dotycząca nieruchomości wspólnej, wyrażona w formie uchwały. Ktoś musi głosy policzyć i podliczyć oraz stwierdzić.
    Z faktu, że to zarząd zarządza NW oraz zarząd kieruje sprawami wspólnoty oraz ją reprezentuje: "...w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali..." wydaje się, że konieczne powinno być poświadczenie woli wyrażonej przez właścicili także wobec tych z właścicieli którzy nie byli na zebraniu, że taka uchwala jest (lub nie) i obowiązuje (lub nie), przez reprezentanta wspólnoty jakim jest zarząd.
    Powinna to być informacja dla właścicieli: tak sprawdziliśmy głosy, uchwala uzyskała (lub nie) tyle głosów ZA, obowiązuje (lub nie).
    Taka drobna i niezajmująca wiele czasu czynność jak podpis pod uchwałą przynajmniej dwóch członków zarządu pozwala uniknąć wielu kłopotów także na przyszłość a jednocześnie wyrabia wśród członków zarządu poczucie odpowiedzialności za jej realizację.
    Nie zapominajmy, że taki pogląd reprezentują również inni.
    "...Niestety, bardzo często uchwały, które podejmują, podpisuje niewłaściwa osoba. Na ogół robi to administrator lub zarządca z firmy, która ma zawartą ze wspólnotą umowę na zarządzanie – mówi Aleksander Snarski, prawnik z Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości.
    Tymczasem w swoim art. 21 ustawa o własności lokali mówi wyraźnie, że to zarząd, a nie zarządca (któremu zlecono administrację) kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między właścicielami.
    Sygnuje co najmniej dwóch.
    – Oznacza to, że pod uchwałą powinny widnieć podpisy członków zarządu. Jeśli jest wieloosobowy, to musi się podpisać co najmniej dwóch członków – wyjaśnia Jacek Łapińcki, ekspert ds. rynku nieruchomości.
    Ta zasada obowiązuje także, gdy uchwała została podjęta częściowo na zebraniu, a częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów przez zarząd albo tylko w tym ostatnim trybie
    ..." Rzeczpospolita Renata Krupa-Dąbrowska 07-02-2008 http://prawo.rp.pl/artykul/90584,90360-Uchwaly-wspolnoty-podpisuje-jej-zarzad.html
    cały skład komisji skrutacyjnej
    - a cóż to za stwór? jak pociągnąć w razie czego do odpowiedzialności takich nieistniejących w UoWL podpisujących?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    Według mnie uchwała aby była ważna, (poza większością udziałowców) nie musi być podpisywana dodatkowo przez zarząd
    UoWL milczy na ten temat
    Pytanie jest zasadnicze: kto ma stwierdzić w danym momencie (na zebraniu czy drogą "kolędowania") że dany projekt uchwały uzyskał większość i uchwała obowiązuje lub nie uzyskał większości i uchwały nie ma, nie została podjęta?
    po co wyważać otwarte drzwi , to UoWL już postanowiła
    Art. 23.
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; 
    uchwała może być wynikiem głos  ów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali,
    

    O tym czy uchwała została podjęta decyduje Zarząd w trybie mieszanym lub
    komisja Skrutacyjna licząca głosy na zebraniu właścicieli i przewodniczący zebrania

    [cite] biedron_ka:[/cite]
    cały skład komisji skrutacyjnej
    - a cóż to za stwór? jak pociągnąć w razie czego do odpowiedzialności takich nieistniejących w UoWL podpisujących?
    to są takie osoby, które na maturze miały matematykę , lub takie które opanowały materiał z matematyki na poziomie 2 klasy podstawowej ... i umieją liczyć :"słupki i kropeczki "
    [b]Komisja skrutacyjna [/b]– grupa osób, których [b]zadaniem jest policzenie głosów oddawanych za, przeciw lub wstrzymujących się podczas głosowań na wszelkiego rodzaju zgromadzeniach,[/b] np. na zgromadzeniu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgromadzeniu akcjonariuszy spółki akcyjnej, walnym zgromadzeniu spółdzielni, zgromadzeniu właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych, a także np. w komisjach parlamentarnych i w samym parlamencie (w czasach poprzedzających wprowadzenie elektronicznego liczenia głosów).
    
    Komisje skrutacyjne działają także we wszelkiego rodzaju stowarzyszeniach, radach i innych ciałach wieloosobowych, w których funkcjonuje zasada zbiorowego podejmowania decyzji, np. w systemach demokratycznych. 
    [b]Zazwyczaj wybierane są spośród grona uczestników zgromadzenia i cieszą się wśród nich zaufaniem na tyle dużym[/b], że[u] nie podejrzewa się ich o możliwość fałszowania wyników głosowań.[/u] 
    
    Członkiem komisji skrutacyjnej[b] [color=#f00]nie może być[/color] [/b]osoba, która zamierza kandydować w wyborach, przyjętą bowiem powszechnie zasadą jest to, że osoba kandydująca nie może uczestniczyć w obliczaniu głosów za i przeciw swej kandydaturze.
    
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano marca 2013
    O tym czy uchwała została podjęta decyduje Zarząd w trybie mieszanym lub
    komisja Skrutacyjna licząca głosy na zebraniu właścicieli i przewodniczący zebrania

    Czytaj uważnie wątek.

    Pytanie jest nie kto decyduje o podjęciu uchwały, tylko pytanie dotyczy ważności uchwały.


    Myślę, że uchwała, na której jest ponad 50% podpisów ZA jest ważną uchwałą. UWL nie precyzuje sprawy ważności uchwały w tym zakresie.
    Podpisy dwóch członków są potrzebne przy oświadczeniach woli w imieniu wspólnoty.

    Przecież wiadomo, że zarząd lub zarządca liczy te udziały i stwierdza, że uchwała przeszła bądź nie zawiadamiając o tym wspólnotę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]O tym czy uchwała została podjęta decyduje Zarząd w trybie mieszanym lub
    komisja Skrutacyjna licząca głosy na zebraniu właścicieli i przewodniczący zebrania
    Czytaj uważnie wątek.
    Pytanie jest nie kto decyduje o podjęciu uchwały, tylko pytanie dotyczy ważności uchwały.[/quote]
    Na ważność uchwały składa się kilka cech które musza być spełnione


    bezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gifbezradny.gif
    Myślę, że uchwała, na której jest ponad 50% podpisów ZA jest ważną uchwałą.
    każdy projekt uchwały za którym zostało oddanych ponad 50 % udziałów staje się uchwałą .
    Uchwała za którą głosowało PRZECIW też jest obowiązującą uchwałą .

    EDDDIE czytaj uważnie co piszę, a będzie mniej bicia piany i uszczypliwości.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba, ja wiem, że każde zwrócenie uwagi uznasz za uszczypliwość, to charakterystyczne dla ciebie.

    Cytujesz nie moje sowa jako moje, a moje słowa kopiujesz i wklejasz jako swoje, to nic nie wnosi do rozmowy, a ja to nazywam biciem piany.

    Jedyne merytoryczne słowa zbliżone do wątkowego problemu to słowa:
    1. Jeżeli uchwała zapadła na zebraniu to podpisuje ją przewodniczący zebrania i cały skład komisji skrutacyjnej.

    2. Jeżeli była w trybie mieszanym częściowo na zebrani a częściowo w drodze indywidualnego zbierania głosów ... to podpisuje ją tak jak w pkt1 oraz co najmniej dwóch członków Zarządu.

    Rozumiem, że to praktyka twojej wspólnoty.
    Podaj mi podstawę prawną tych dwóch punktów. Bez bicia piany.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Podaj mi podstawę prawną tych dwóch punktów. Bez bicia piany.
    Dla mnie jest to uszczypliwość i to... przedświąteczna.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    EDDIE: Podaj mi podstawę prawną tych dwóch punktów. Bez bicia piany.
    Dla mnie jest to uszczypliwość i to... przedświąteczna.

    A dla mnie doskonała podstawa prawna, rewelacja!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] elan124:[/cite]
    EDDIE: Podaj mi podstawę prawną tych dwóch punktów. Bez bicia piany.
    Dla mnie jest to uszczypliwość i to... przedświąteczna.
    A dla mnie doskonała podstawa prawna, rewelacja!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    dla ciebie wszytko jest "podstawą prawną" co ci pasuje ... ale do czasu jak nie staniesz na ringu w Sądzie ...
    wtedy będziemy mieli kozaka na glinianych nogach ....
    smilli.gif
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba, nie dość ci, że piszesz co ci ślina na język przyniesie? Czasem ma to jakiś sens, ale czasem są to takie dyrdymały, że wstyd to cytować.

    Proste pytania pozostawiasz bez odpowiedzi, odwracasz kota ogonem, bo bezbłędny i wszystkowiedzący Kuba nie ma prawa przyznać się, że wali czasem od rzeczy, a jedyną podstawą prawną różnych tez jest "prawo Kuby".


    Wesołych Świąt!
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla ważności uchwał wspólnoty mieszkaniowej nie ma żadnego znaczenia czy zostały one podpisane przez zarząd wspólnoty.

    Uowl dokładnie określa kto podejmuje uchwały (właściciele lokali) i kiedy uznaje się je za podjęte (większością udziałów lub większością liczoną według właścicieli). Pojawiające się w prasie interpretacje uowl, dokonane przez niektórych dziennikarzy, dotyczące uzależnienia ważności uchwał od podpisów zarządu lub zarządcy, są całkowicie błędne. Brak jakichkolwiek uprawnień zarządu w tej sprawie, wynika nie tylko z określonych w uowl explicite zasad podejmowania uchwał, ale także z usytuowania kompetencyjnego zarządu. Zarząd samodzielnie podejmuje decyzje jedynie w zakresie czynności zwykłego zarządu (art. 22 ust. 1), a czynności przekraczające zwykły zarząd wymagają uchwały wspólnoty (art. 22 ust. 2). Już z takiego ustawowego umocowania zarządu wynika, że od woli zarządu nie może zależeć wejście w życie uchwał, skoro są one podejmowane w sprawach, które z definicji przekraczają kompetencje zarządu.

    Całkowitą niezależność uchwał wspólnoty od podpisów zarządu, potwierdza wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt V ACa 497/12:

    "Twierdzenie powoda o rzekomym uchybieniu polegającym na braku podpisów członków zarządu pod uchwałą nie uwzględnia, że uchwały wspólnot mieszkaniowych nie są podejmowane przez zarząd, ale przez członków wspólnoty w głosowaniu większościowym i mają charakter wiążący dla zarządu. Skuteczność uchwał nie może więc być uzależniona od podpisów członków zarządu."
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki Egzo za ten casus, tego potrzebowałem!
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1864-i-aca-49712-statut-wspolnoty-mieszkaniowej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.